Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά πήγα το τηλέφωνο στην procordia για επισκευή του θέματος με το USB.

Πήρα πρώτα τηλέφωνο την LG, μίλησα με ένα νεαρό, που μου πρότεινε να πάω τη συσκευή στην procordia. Τον ρωτησα για το θέμα του root, και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, καλύπτεται από την εγγύηση, εφόσον το πρόβλημα είναι hardware όπως του εξήγησα.

 

Ξεκινάω και πηγαίνω στην procordia, παίρνουν το τηλέφωνο, και μου λέει η κοπέλα στην υποδοχή, ότι μπλα μπλα 7 ευρώ για τον ελέγχο, σε περίπτωση που δεν καλύπτεται από την εγγύηση, που την χάνεις αν βρεθεί υγρασία, ανοιγμένο ή root!

 

Της είπα για τη συνομιλία μου με την LG, αλλά επέμενε ότι αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας.

Έκατσα επιτόπου, (εν τω μεταξύ, ενώ μιλούσαμε, είχα ήδη κάνει factory reset) και κατέβασα πάλι το boot unlocker, κλείδωσα τον bootloader, έσβησα το tamper flag, μετά επεγκατέστησα το SuperSU, και όλα καλά, εκτός από το TWRP, που δεν είχα τρόπο να το βγάλω επιτόπου, και χωρίς σύνδεση USB.

Αν το ήξερα, θα περναγα από recovery την stock ROM και θα τελείωνα.

Τώρα θα δείξει. Ελπίζω να ισχύσει η εγγύηση, θα το μάθω σε 2-3 μέρες.

 

Δεν ηθελες να ερθει να στο παρει ο κουριερ;

 

Σε μενα νερο επεσε, το πηγα για ελεγχο και δεν μου χρεωσαν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ηθελες να ερθει να στο παρει ο κουριερ;

 

Σε μενα νερο επεσε, το πηγα για ελεγχο και δεν μου χρεωσαν τιποτα.

 

Δεν μου πρότεινε courier.

Μου έδωσε τη διεύθυνση της procordia (Κριμαίας 7) για να το πάω μόνος μου.

 

UPDATE:

Τελικά, 235€ για "αλλαγή πλακέτας" γιατί έχει γίνει root.

Μάλλον θα πάρω το πλακετάκι του USB από το eBay με 15€, θα το αλλάξω μόνος μου, και ελπίζω να φταίει αυτό.

Edited by kted
Update
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Ειμαι με στοκ ρομ root και κερνελ code blue το τελευταιο...

Εχω προβληματα με το σημα..(vodafon) αλλα επειδή κινουμε σε στανταρ σημεια με το προιγουμενο κινητο δεν ειχα προβληματα!

Αντιμετωπιζετε και εσεις παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πρότεινε courier.

Μου έδωσε τη διεύθυνση της procordia (Κριμαίας 7) για να το πάω μόνος μου.

 

UPDATE:

Τελικά, 235€ για "αλλαγή πλακέτας" γιατί έχει γίνει root.

Μάλλον θα πάρω το πλακετάκι του USB από το eBay με 15€, θα το αλλάξω μόνος μου, και ελπίζω να φταίει αυτό.

Κανονικά ακόμα κι αν έχει γίνει root, δεν μπορούν να αποδείξουν οτι, άκουσον άκουσον, έχει προκαλέσει hardware πρόβλημα στο USB της συσκευής!

 

Αν έχεις όρεξη κυνήγα το λίγο, η κοινοτική οδηγία από όσο ξέρω υπερισχύει οποιουδήποτε warranty manual. Πάρε κ ένα reference εδώ -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1998801

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πρότεινε courier.

Μου έδωσε τη διεύθυνση της procordia (Κριμαίας 7) για να το πάω μόνος μου.

 

UPDATE:

Τελικά, 235€ για "αλλαγή πλακέτας" γιατί έχει γίνει root.

Μάλλον θα πάρω το πλακετάκι του USB από το eBay με 15€, θα το αλλάξω μόνος μου, και ελπίζω να φταίει αυτό.

Κι εσύ βρε εξυπνούλη γιατί τον άκουσες τον υπάλληλο απ το τηλέφωνο που σου είπε ότι δεν πειράζει που έχεις root; :) Απορώ με ποια λογική το ανέφερες εξαρχής απ τη στιγμή που ήταν τόσο εύκολο να το γυρίσεις stock και που τόσα χρόνια λένε παντού "επαναφορά σε stock όταν είναι να πάει Service γιατί χάνεται η εγγύηση με το root". Εδώ προσπαθούν τα stock να αποφύγουν και τους βρίσκουν υγρασίες κλπ και θα δεχθούν αυτό με το root; Το καλύτερο που μπορείς πλέον, δυστυχώς, είναι αυτό είπες.. από ebay κι ό,τι γίνει.

Καλησπερα!! Ειμαι με στοκ ρομ root και κερνελ code blue το τελευταιο...

Εχω προβληματα με το σημα..(vodafon) αλλα επειδή κινουμε σε στανταρ σημεια με το προιγουμενο κινητο δεν ειχα προβληματα!

Αντιμετωπιζετε και εσεις παρομοιο προβλημα?

Το Nexus 5 δεν έχει καλή κεραία με αποτέλεσμα το σήμα του να είναι χειρότερο από άλλες συσκευές. Έχω κάνει πολλές δοκιμές και συγκρίσεις στο παρελθόν και υστερεί αρκετά το σήμα του. Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες, μπορείς να το πας στο Service να τους το πεις.

 

ΥΓ Επίσης, αν φοράς καμία μεταλλική ίσως να έχεις μια μικρή πτώση στο σήμα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι χάλια η επικοινωνία με bluetooth. Τουλάχιστον με συγκεκριμένες συσκευές.

Είχα από πριν αγοράσει ένα bluetooth handsfree Plantronics M55. Τη θεωρούσα καλή εταιρία. Με ένα Lenovo που είχα τότε δεν συνεργαζόταν και τόσο αρμονικά. Έχανε το σήμα πανεύκολα, και κυρίως είχα παράπονα από τους άλλους πως δεν με ακουν όταν μιλάω. Στο Nexus 5 τα ίδια και χειρότερα. Το κορυφαίο ήταν που το είχα βάλει σε ένα τσαντάκι μέσης το κινητό και είχα πάει για ποδήλατο με την προοπτική να ακούω λίγο μουσική με το bluetooth. Το μισό χρόνο κοβόταν η σύνδεση και συνέχιζε μόνο του. Επίσης πριν από λίγες μέρες δοκίμαζα το HD Voice της Cosmote που με το κινητό δουλεύει μια χαρά, και στο bluetooth τζίφος η ποιότητα. Σαν απλή κλήση. Και πριν μια βδομάδα που μου έδωσε ο αδερφός μου ένα xperia z για 2ο, το συνδέω στο ίδιο bluetooth και δούλευε απλά άψογα, ενώ έτυχε να πάρω φίλο μου με cosmote και ακουγόταν φανταστικά με το HD Voice.

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 δεν έχει καλή κεραία με αποτέλεσμα το σήμα του να είναι χειρότερο από άλλες συσκευές. Έχω κάνει πολλές δοκιμές και συγκρίσεις στο παρελθόν και υστερεί αρκετά το σήμα του. Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες, μπορείς να το πας στο Service να τους το πεις.

 

ΥΓ Επίσης, αν φοράς καμία μεταλλική ίσως να έχεις μια μικρή πτώση στο σήμα.

 

αυτο που λετε οτι τα Νexus 5 δεν εχουν καλη κεραια (κ πιο κατω που γραφει αλλος φιλος για συνδεση με bluetooth handsfree),εμενα με ξεπερνα.κ κανω παραθεση το δικο σου μηνυμα,γιατι εσενα ειδα τελευταιο :P

επειδη σε 2-3 περιπτωσεις καποιες συσκευες εχουν αυτο το προβλημα,το κανετε γενικο το θεμα.εμενα (cm 11) γιατι εχει παντα 4 μπαρες κ 4G στα τερματα κ bluetooth handsfree καμπανα;

εχετε σκεφτει οτι ισως φταιει το σημα εκει που ειστε ή φταινε οι αλλαγες που εχετε κανει στις συσκευες σας;

ναι ισως εχει "χειροτερη" κεραια,αλλα ειπαμε...

αυτοι που κανουν οτι τα ξερουν ολα εκνευριζουν εμας που τα ξερουμε :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πρότεινε courier.

Μου έδωσε τη διεύθυνση της procordia (Κριμαίας 7) για να το πάω μόνος μου.

 

UPDATE:

Τελικά, 235€ για "αλλαγή πλακέτας" γιατί έχει γίνει root.

Μάλλον θα πάρω το πλακετάκι του USB από το eBay με 15€, θα το αλλάξω μόνος μου, και ελπίζω να φταίει αυτό.

Ειλικρινά πάρτο πίσω κάνε uproot και όλη τη διαδικασία και πήγαινε στην LG.. Πιστεύω ότι θα στο φτιάξουν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λετε οτι τα Νexus 5 δεν εχουν καλη κεραια εμενα με ξεπερνα

Εδώ είσαι.

 

Έχω ποστάρει παλιότερα επανειλημμένα συγκρίσεις του σήματος με ίδια SIM, ίδιο πάροχο, ίδιες συνθήκες, ίδιο δωμάτιο, ίδιο σημείο με τα HD2, Moto G, Galaxy S II και όλα είχαν καλύτερο σήμα από το N5. Δυστυχώς, δεν μένουμε όλοι σε περιοχή που το σήμα είναι καμπάνα. Ο άλλος μπορεί να μένει σε σπηλιά αλλά απ' τη στιγμή που λέει ότι με παλιότερες συσκευές του δεν είχε πρόβλημα, σημαίνει ότι φταίει το Ν5. Τι να του πεις; Να αλλάξει περιοχή; Ή ο άλλος που είπε για το bluetooth, πάλι το Ν5 φταίει απ' τη στιγμή που λέει ότι με άλλες συσκευές δούλευε τέλεια ενώ με το Ν5 όχι. Τι να του πεις; Να αλλάξει bluetooth ακουστικό; Αφού αυτό έχει και αυτό θέλει να χρησιμοποιήσει. Ή και κάποιοι άλλοι παλιότερα που είχαν πρόβλημα που το Ν5 δεν συνδεόταν σε συγκεκριμένα router ενώ άλλες συσκευές τους συνδέονταν, πάλι το Ν5 έφταιγε. Τι να κάνουν; Να αλλάξουν router; Αφού αυτό είχαν κ.ο.κ.

 

Ειλικρινά πάρτο πίσω κάνε uproot και όλη τη διαδικασία και πήγαινε στην LG.. Πιστεύω ότι θα στο φτιάξουν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Πιθανώς να έχουν καταχωρήσει κάπου το ΙΜΕΙ της συσκευής του κι ότι έχει χάσει την εγγύηση μια και καλή λόγω root. Αλλά μια προσπάθεια δε θα έβλαπτε.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

 

Ή και κάποιοι άλλοι παλιότερα που είχαν πρόβλημα που το Ν5 δεν συνδεόταν σε συγκεκριμένα router ενώ άλλες συσκευές τους συνδέονταν, πάλι το Ν5 έφταιγε. Τι να κάνουν; Να αλλάξουν router; Αφού αυτό είχαν κ.ο.κ.

οχι αλλαζουν τηλ.:p

σχετικα με το wifi

http://www.androidpolice.com/2014/03/28/first-android-4-4-3-details-come-to-light-here-is-what-you-should-expect-to-see-fixed/

Link to comment
Share on other sites

out of the box δεν εχει βγει τηλ που να το χτυπαει στο smoothness

τι να λεμε τωρα

edit:ελπιζω η L να μην το χαλασει αυτο

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν φταίει το τηλεφώνο αν ο ιδιοκτήτης ειναι μ@λ@

Εννοείς πολλοί ιδιοκτήτες μιας και δεν είναι ο μόνος.. Επίσης θα πρέπει να αναγραφουν ότι αν πάρετε iPhone παρακαλώ όταν το βάζετε στη τσέπη να μη κάθεστε.. Αχχαχαχ

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

επειδή με την Apple αγανάκτησα λέω να ξαναδοκιμάσω σε Android (από Samsung Galaxy S το πρώτο)

το είδα στο πλαίσιο μου φάνηκε πολύ smooth και ωραίο.

 

πάνω κάτω στο μέγεθος του 6 είναι άρα δεν νομιζω να με ενοχλήσει ιδίως αν χτυπήσω κανα μεταχειρισμένο στα 220€.

αυτό που με σκιάζει λίγο ειναι τα sync με το mac os x κλπ αλλά φαντάζομαι θα παίξει εδώ cloud φάση.

 

από μπαταρία πως πάει; (βγάζει 2 μέρες με νορμαλ χρήση; το iPhone τα χει φτύσει και το φορτιζω 2 φορές τη μερα.)

το root χρείαζεται; (Είμαι πολύ basic user, μουσική facebook, instagram whatsapp)

β

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες δεν νομίζω αλλά τη 1 σίγουρα.. Τι να τις κάνεις τις 2; το βράδυ το βάζεις να φορτισει.. Το ροοτ για τη χρήση που το θες δεν χρειάζεται.. Αν με τον καιρό θες να πειραματιστεις θα το κάνεις!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Σημερα περασα το android L και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες. Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειναι οτι δεν δουλευει το adblock plus και εχω πεθανει στις διαφημισεις στο youtube. Υπαρχει καποιος τροπος να μπλοκαρω τις διαφημισεις; Επισης ποια εφαρμογη sms χρησιμοποιειται που να επιτρεπει πανω απο 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα, γιατι με την 8sms δεν βρηκα ακρη. Ευχαριστώ. Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

το σήμα έχει φτιάξει η εχει χάλια ακόμα;

 

Το σημα είναι μια χαρά σε καλύτερα επίπεδα από iPhone σίγουρα.. Τώρα αν κάνει κανένα update και μας το κόψει, όπως στο ios, τότε θα έχουμε πρόβλημα;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Σημερα περασα το android L και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες. Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειναι οτι δεν δουλευει το adblock plus και εχω πεθανει στις διαφημισεις στο youtube. Υπαρχει καποιος τροπος να μπλοκαρω τις διαφημισεις; Επισης ποια εφαρμογη sms χρησιμοποιειται που να επιτρεπει πανω απο 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα, γιατι με την 8sms δεν βρηκα ακρη. Ευχαριστώ.

 

1) το adfree παίζει μια χαρά (απαιτείται root)

2) το 8sms πάλι παίζει μια χαρά με τα ελληνικά και τους 160 χαρακτήρες...στις ρυθμίσεις επέλεξε το strip all unicode characters (μέσα στο υπομενού extra settings) ;)

Link to comment
Share on other sites

@sarov Μιας και έβαλες την L, εγώ θα έλεγα να βάλεις το textra sms, που έχει και material design. Για τους 160 χαρακτήρες, τσεκάρεις το "περιεκτικά μηνύματα sms".
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. NikosS3 το εγκατεστησα το adfree και συνεχιζουν οι διαφημισεις στο youtube. Τι επιλογες εχεις τσεκαρει στις ρυθμισεις;

Update: Τελικα την βρηκα την ακρη.

Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

επειδή με την Apple αγανάκτησα λέω να ξαναδοκιμάσω σε Android (από Samsung Galaxy S το πρώτο)

το είδα στο πλαίσιο μου φάνηκε πολύ smooth και ωραίο.

 

πάνω κάτω στο μέγεθος του 6 είναι άρα δεν νομιζω να με ενοχλήσει ιδίως αν χτυπήσω κανα μεταχειρισμένο στα 220€.

αυτό που με σκιάζει λίγο ειναι τα sync με το mac os x κλπ αλλά φαντάζομαι θα παίξει εδώ cloud φάση.

 

από μπαταρία πως πάει; (βγάζει 2 μέρες με νορμαλ χρήση; το iPhone τα χει φτύσει και το φορτιζω 2 φορές τη μερα.)

το root χρείαζεται; (Είμαι πολύ basic user, μουσική facebook, instagram whatsapp)

β

 

Τι ακριβώς σε προβλημάτισε με το OS X?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...