Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιτελους,ο αγιος Βασίλης ήρθε για μένα και είμαι πλεον κι εγώ nexusακιας. Το serial μου είναι απο 312 και είναι αγορασμενο απο ιταλια

 

Αντε καλοριζικο! ποσο το πειρες?

υγ.μηπως μενεις ανατολικα να βρεθουμε να το δω κεγω απο κοντα γιατι θελω να το παρω?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποίεις το hd voice?

 

δεν χρειαζεται να ενεργοποιησεις κατι...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς στο τηλέφωνο κλείνει η σύνδεση με δεδομένα.

 

Όταν είσαι σε 2G.. είναι χαρακτηριστικό του 2G δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

τα 16 gb ειναι αρκετα για το τηλ? ποσα gb αφηνουν ελευθερα οι εφαρμογες που εχει,και γενικα το λειτουργικο του?

12.58 GB έχεις ελεύθερα για χρήση. Εγώ έβαλα κάμποσα πραματάκια μέσα και μου έμειναν 6.5GB. Σ' αυτά τα 6.5 βάζω καμιά ταινία/σειρά πού και πού. Είναι προσωπικό θέμα αν θα σου φτάνει ο χώρος ή όχι.

 

Όσον αφορά το HD Voice, ρώτησα 4 άτομα σήμερα αν με ακούν καλά και μ' είπαν ότι με ακούν πεντακάθαρα και σαν να είμαι σε στούντιο. Οι 3 είχαν Cosmote κι ο άλλος Vodafone. Κανείς μας όμως δεν είχε 3G ανοιχτό. Βέβαια σε συνθήκες καφέτεριας (βαβούρα και μουσική), μου είπε ο συνομιλητής μου ότι αν και ακούγεται από μέσα η βαβούρα, εγώ ακούγομαι καθαρά. Ίσως και να ισχύει αυτό με το HD Voice ή ίσως απλά να έχει το κινητό καλό μικρόφωνο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σε 2G.. είναι χαρακτηριστικό του 2G δυστυχώς.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως το ίδιο γίνεται και με 3G. Το παρατηρώ συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο! ποσο το πειρες?

υγ.μηπως μενεις ανατολικα να βρεθουμε να το δω κεγω απο κοντα γιατι θελω να το παρω?ευχαριστω!

 

400 απο συγγενικό προσωπο, πίστεψε με δεν χρειαζεται να το δεις ,πάρτο με κλειστά τα ματια. Απλα πάρε 32αρι για να σου φτανει

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ενεργοποίησα το 4g από Vodafone. Όταν όμως έκανα επανεκκίνηση τη συσκευή μου έβγαλε ένα notification που έλεγε restricted access changed. Ξέρετε τι είναι αυτό; δεν μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

τα 16 gb ειναι αρκετα για το τηλ? ποσα gb αφηνουν ελευθερα οι εφαρμογες που εχει,και γενικα το λειτουργικο του?

 

12,83.

Μία χαρά είναι

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

12,83.

Μία χαρά είναι

 

Εξαρταται τις αναγκες του καθενος.Δεν ειναι ντε και καλα μια χαρα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Puzzle21 εμένα δούλεψε κανονικά το 4g της Vodafone.

Όμως ρε παιδιά παρόλο που έχω τη "νέα"παρτίδα το κουμπί δεξια σαν να τριζει λίγο. Και η δόνηση κανει εναν ήχο που δεν είχα παρατηρήσει σε αλλες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Φρέσκος κάτοχος και εγώ (εχθές το πήρα στα χέρια μου) και ενώ όλα φαίνονται καλά, ο ήχος είναι δυνατός και τα κουμπιά δεν τρίζουν, αυτό που με έχει προβληματίσει λίγο είναι ότι απο το πρωί που έχω έρθει στη δουλειά έχω χάσει τουλάχιστον 5 κλήσεις. Κάποιες φορές με βρίσκουν κανονικά, κάποιες φορές φαίνεται να το έχω κλειστό (σαν να μην έχω σήμα) και στη συνέχεια έρχεται μήνυμα απο τον πάροχο που με ενημερώνει ότι είχα κλήση. Το θέμα είναι ότι εδώ έχω μια χαρά σημα ( -57 dBm, έχουμε βάλει ενισχυτή σήματος) και με το note 2 ποτέ δεν είχα χάσει κλήση. Μήπως είναι κάτι που σχετίζεται με το modem που φοράω. Εχει παρατηρήσει κανένας κάτι αντίστοιχο?

 

Να πω ότι η συσκευή αγοράστηκε απο UK play store, έχω πάροχο Cosmote και φοράω 4.2.2 με Baseband version Μ8974A-1.0.25.0.23

 

Επίσης να πω ότι τώρα που προσπαθώ να καλέσω και εγώ το κινητό δεν μπορώ να πιάσω γραμμή και στα settings στο status γράφει mobile network state disconected...

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Puzzle21 εμένα δούλεψε κανονικά το 4g της Vodafone.

Όμως ρε παιδιά παρόλο που έχω τη "νέα"παρτίδα το κουμπί δεξια σαν να τριζει λίγο. Και η δόνηση κανει εναν ήχο που δεν είχα παρατηρήσει σε αλλες συσκευές.

Αυτό με το κουμπί απλά λεν ότι μειώθηκε, όχι ότι έγινε 100% σταθερό. Περίμενε απάντηση πάντως κι από κάποιος που έχει τη νέα έκδοση. Όσον αφορά τη δόνηση, έτσι είναι. Σε άλλες συσκευές είναι πολύ δυνατή και σε άλλες χαμηλή. Είχα κι εγώ αυτό το θέμα. Ακουγόταν ένα ελαφρό τζζζ αλλά τη μείωσα με franco kernel κατά 40% και είναι πλέον όπως θέλω να είναι.

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Φρέσκος κάτοχος και εγώ (εχθές το πήρα στα χέρια μου) και ενώ όλα φαίνονται καλά, ο ήχος είναι δυνατός και τα κουμπιά δεν τρίζουν, αυτό που με έχει προβληματίσει λίγο είναι ότι απο το πρωί που έχω έρθει στη δουλειά έχω χάσει τουλάχιστον 5 κλήσεις. Κάποιες φορές με βρίσκουν κανονικά, κάποιες φορές φαίνεται να το έχω κλειστό (σαν να μην έχω σήμα) και στη συνέχεια έρχεται μήνυμα απο τον πάροχο που με ενημερώνει ότι είχα κλήση. Το θέμα είναι ότι εδώ έχω μια χαρά σημα ( -57 dBm, έχουμε βάλει ενισχυτή σήματος) και με το note 2 ποτέ δεν είχα χάσει κλήση. Μήπως είναι κάτι που σχετίζεται με το modem που φοράω. Εχει παρατηρήσει κανένας κάτι αντίστοιχο?

 

Να πω ότι η συσκευή αγοράστηκε απο UK play store, έχω πάροχο Cosmote και φοράω 4.2.2 με Baseband version Μ8974A-1.0.25.0.23

Το radio σου είναι το latest. Πήγαινε Ρυθμίσεις > Μπαταρία > Λεπτομέρειες ιστορικού και στο Σήμα δικτύου κιν. τηλεφ δες αν όντως διακόπτεται η πράσινη γραμμή σε αυτά τα 5 σημεία που έχασες τις κλήσεις. Εγώ δεν έχω πάθει κάτι τέτοιο πάντως προς το παρόν.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Φρέσκος κάτοχος και εγώ (εχθές το πήρα στα χέρια μου) και ενώ όλα φαίνονται καλά, ο ήχος είναι δυνατός και τα κουμπιά δεν τρίζουν, αυτό που με έχει προβληματίσει λίγο είναι ότι απο το πρωί που έχω έρθει στη δουλειά έχω χάσει τουλάχιστον 5 κλήσεις. Κάποιες φορές με βρίσκουν κανονικά, κάποιες φορές φαίνεται να το έχω κλειστό (σαν να μην έχω σήμα) και στη συνέχεια έρχεται μήνυμα απο τον πάροχο που με ενημερώνει ότι είχα κλήση. Το θέμα είναι ότι εδώ έχω μια χαρά σημα ( -57 dBm, έχουμε βάλει ενισχυτή σήματος) και με το note 2 ποτέ δεν είχα χάσει κλήση. Μήπως είναι κάτι που σχετίζεται με το modem που φοράω. Εχει παρατηρήσει κανένας κάτι αντίστοιχο?

 

Να πω ότι η συσκευή αγοράστηκε απο UK play store, έχω πάροχο Cosmote και φοράω 4.2.2 με Baseband version Μ8974A-1.0.25.0.23

 

Δεν ξέρω αν είναι το κινητό ή η cosmote αλλά και γω που και που χάνω καμιά κλήση. Και γω cosmote έχω και πάντα στο 3g.

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κινητό ή η cosmote αλλά και γω που και που χάνω καμιά κλήση. Και γω cosmote έχω και πάντα στο 3g.

 

Κοίτα εγώ έχω χάσει σε ένα πρωινό 5-6 κλήσεις. Δεν ξέρω αν και εσύ για τέτοια συχνότητα μιλάς.

Η cosmote δεν νομίζω να είναι. Μέχρι εχθές δεν είχε συμβεί ποτέ αυτό...

 

Το radio σου είναι το latest. Πήγαινε Ρυθμίσεις > Μπαταρία > Λεπτομέρειες ιστορικού και στο Σήμα δικτύου κιν. τηλεφ δες αν όντως διακόπτεται η πράσινη γραμμή σε αυτά τα 5 σημεία που έχασες τις κλήσεις. Εγώ δεν έχω πάθει κάτι τέτοιο πάντως προς το παρόν.

 

Το έχω ελέγξει, η γραμμή είναι καταπράσινη και συμπαγής, δεν φαίνεται το παραμικρό πρόβλημα σήματος.

Εκανα ένα switch σε airplane mode και πίσω και τώρα μπορώ να ξαναδεχθώ κλήσεις.

Δεν ξέρω τι να πω... Ελπίζω να είναι τυχαίο γεγονός και να μην επαναληφθεί γιατί το κινητό πραγματικά μου αρέσει.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ έχω χάσει σε ένα πρωινό 5-6 κλήσεις. Δεν ξέρω αν και εσύ για τέτοια συχνότητα μιλάς.

Η cosmote δεν νομίζω να είναι. Μέχρι εχθές δεν είχε συμβεί ποτέ αυτό...

 

Όχι, 1 με 2 να χάσω και όχι κάθε μέρα.

:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ενα toolkit στο xda έδινε επιλογή για backup πριν το rootαρισμα. Ισχύει? Δηλαδή γίνεται να μην χάσω τα δεδομένα με το πρώτο ξεκλειδωμα
Link to comment
Share on other sites

αλλα δυο bugs που παρατηρησα ειναι wifi direct και nfc... στο πρώτο συνδέεται κ αποσυνδέεται....στο δεύτερο στέλνει εικόνες αλλα δεν μπορει να λάβει... το αλλο κινητό ηταν ενα galaxy S 3 δεν ξέρω αν παίζει ρολο αυτό...αν για τις λειτουργίες αυτες ειναι υπεύθυνο το radio μαλλον το εχουν κανει σαλάτα το 0,23....τι γίνεται γ..... ο φτιαχνουν κατι αλλο χαλάει κατι αλλο....

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Φρέσκος κάτοχος και εγώ (εχθές το πήρα στα χέρια μου) και ενώ όλα φαίνονται καλά, ο ήχος είναι δυνατός και τα κουμπιά δεν τρίζουν, αυτό που με έχει προβληματίσει λίγο είναι ότι απο το πρωί που έχω έρθει στη δουλειά έχω χάσει τουλάχιστον 5 κλήσεις. Κάποιες φορές με βρίσκουν κανονικά, κάποιες φορές φαίνεται να το έχω κλειστό (σαν να μην έχω σήμα) και στη συνέχεια έρχεται μήνυμα απο τον πάροχο που με ενημερώνει ότι είχα κλήση. Το θέμα είναι ότι εδώ έχω μια χαρά σημα ( -57 dBm, έχουμε βάλει ενισχυτή σήματος) και με το note 2 ποτέ δεν είχα χάσει κλήση. Μήπως είναι κάτι που σχετίζεται με το modem που φοράω. Εχει παρατηρήσει κανένας κάτι αντίστοιχο?

 

Να πω ότι η συσκευή αγοράστηκε απο UK play store, έχω πάροχο Cosmote και φοράω 4.2.2 με Baseband version Μ8974A-1.0.25.0.23

 

Επίσης να πω ότι τώρα που προσπαθώ να καλέσω και εγώ το κινητό δεν μπορώ να πιάσω γραμμή και στα settings στο status γράφει mobile network state disconected...

 

Να κάνω μια εικασία, μου φαίνεται ότι ο ενισχυτής σήματος δεν είναι συμβατός με 4g οπότε μπορεί να γυρίζει σε 4g η συσκευή και να χάνεις κλήση. Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά κάνε μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών και διευκρίνισε το για να το αποκλείσεις σαν πιθανότητα.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια εικασία, μου φαίνεται ότι ο ενισχυτής σήματος δεν είναι συμβατός με 4g οπότε μπορεί να γυρίζει σε 4g η συσκευή και να χάνεις κλήση. Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά κάνε μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών και διευκρίνισε το για να το αποκλείσεις σαν πιθανότητα.

 

Είχα το κινητό σε preferred network type 3G. :worry:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Είχα το κινητό σε preferred network type 3G. :worry:

 

Τότε είναι κάτι άλλο, όπως και να έχει δήλωσε το στην εξυπηρέτηση μπας και είναι θέμα εταιρίας και όχι συσκευής.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα του mindfield, παρατήρησα ότι έχω κι εγώ συχνές πτώσεις στο σήμα από 4 μπάρες σε 0 ή 1. Έχω το latest radio που έρχεται με την 4.4.2 και πάντα μόνο 2G εκτός αν είμαι έξω και χρειαστώ data. Σε σημείο που με το S2 είχα full σήμα και μ' άκουγαν τέλεια χωρίς διακοπές οι άλλοι, με το Nexus 5 με ακούν χάλια και σήμερα το βραδύ ενώ μιλούσα έπεσε ξαφνικά τελείως και αναγκάστηκα να κλείσω και να ξαναπάρω τηλέφωνο. Είδα πάντως ότι υπάρχουν άπειρα threads στο xda με αυτό το θέμα από τότε που κυκλοφόρησε η συσκευή και κανείς δεν έχει δώσει μια λύση δυστυχώς... Ελπίζω να διορθωθεί με radio update κάποια στιγμή.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Φρέσκος κάτοχος και εγώ (εχθές το πήρα στα χέρια μου) και ενώ όλα φαίνονται καλά, ο ήχος είναι δυνατός και τα κουμπιά δεν τρίζουν, αυτό που με έχει προβληματίσει λίγο είναι ότι απο το πρωί που έχω έρθει στη δουλειά έχω χάσει τουλάχιστον 5 κλήσεις. Κάποιες φορές με βρίσκουν κανονικά, κάποιες φορές φαίνεται να το έχω κλειστό (σαν να μην έχω σήμα) και στη συνέχεια έρχεται μήνυμα απο τον πάροχο που με ενημερώνει ότι είχα κλήση. Το θέμα είναι ότι εδώ έχω μια χαρά σημα ( -57 dBm, έχουμε βάλει ενισχυτή σήματος) και με το note 2 ποτέ δεν είχα χάσει κλήση. Μήπως είναι κάτι που σχετίζεται με το modem που φοράω. Εχει παρατηρήσει κανένας κάτι αντίστοιχο?

 

Να πω ότι η συσκευή αγοράστηκε απο UK play store, έχω πάροχο Cosmote και φοράω 4.2.2 με Baseband version Μ8974A-1.0.25.0.23

 

Επίσης να πω ότι τώρα που προσπαθώ να καλέσω και εγώ το κινητό δεν μπορώ να πιάσω γραμμή και στα settings στο status γράφει mobile network state disconected...

μια απο τα ιδια και αναγκαζομε να μην βαζω τη θηκη που αγορασα γιατι αλλιως...

:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...