Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηρθε και σε μενα επιτελους. Δεν το εχω δει αρκετα αλλα σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με τα προηγουμενα παιδια. Το led δεν παιζει ουτε σε μενα, μονο με εφαρμογη.

 

Παντως η εμπειρια χρησης και το περιβαλλον ειναι αψογα.

 

Υπαρχει καποιο widget για ημερολογιο που να ενσωματωνει και τα γενεθλια απο τις facebook επαφες? Αυτο που εκανε της HTC αν ειχε καποιος.

 

καλοριζικο που ειχε κολησει η αποστολη εμαθες??????

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλοριζικο που ειχε κολησει η αποστολη εμαθες??????

 

Να 'σαι καλα :) Στην γερμανικη μεταφορικη. 6 εργασιμες εκαναν για Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλα :) Στην γερμανικη μεταφορικη. 6 εργασιμες εκαναν για Ελλαδα...

μεσω acs να υποθεσω

:)
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο που ειχε κολησει η αποστολη εμαθες??????

 

Το haxsync έχει επιλογή να συγχρονίζει τα γενέθλια του Facebook με το ημερολόγιο και μετά βάζεις το default widget ημερολογίου.

Link to comment
Share on other sites

kargeo. Nαι μεσω acs.

 

Το haxsync έχει επιλογή να συγχρονίζει τα γενέθλια του Facebook με το ημερολόγιο και μετά βάζεις το default widget ημερολογίου.

 

Mαλλον σε μενα ηθελες να απαντησεις :) Απο default δεν γινεται οι επαφες του facebook να φαινονται στο "people" και να γινει μια ενοποιηση δικων μου επαφων - facebook - skype συμφωνα με τα email?

 

Bασικα θα ηθελα να φαινονται οι επαφες του facebook στο "people". Δεν ξερω αν εχω μονο εγω αυτο το θεματακι με το sync η γενικα δεν γινεται.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

kargeo. Nαι μεσω acs.

 

 

 

Mαλλον σε μενα ηθελες να απαντησεις :) Απο default δεν γινεται οι επαφες του facebook να φαινονται στο "people" και να γινει μια ενοποιηση δικων μου επαφων - facebook - skype συμφωνα με τα email?

 

Bασικα θα ηθελα να φαινονται οι επαφες του facebook στο "people". Δεν ξερω αν εχω μονο εγω αυτο το θεματακι με το sync η γενικα δεν γινεται.

 

Ναι δεν ξέρω τι παράθεση έκανα χάχα.. Απλά με το haxsync έχεις υψηλής ανάλυσης εικόνες και κάνει αυτό που θες..

Link to comment
Share on other sites

Eνα καλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι φορτιζει αρκετα γρηγορα. Και χρησιμοποιω διαφορετικο φορτιστη που δινει λιγοτερο ρευμα (1A αντι για 1.2Α που δινει του nexus)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το notification led, η καλύτερη εφαρμογή που βρήκα και δουλεύει άψογα με υποστήριξη για την 4.4 είναι το Light Flow, το premiun σου δίνει περισσότερες επιλογές.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rageconsulting.android.lightflow

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα σήμερα το πρωί.

Το πρώτο πράγμα που μου άρεσε είναι η εμφάνιση (παράξενο ναι, όλοι το ψιλοέθαψαν). Είναι πολύ ωραίο το απλό design που έχουν επιλέξει. Επίσης δεν θυμίζει samsung galaxy ή άλλα κινητά με τις πλαστικούρες. Δείχνει πιο καλοφτιαγμένο.

 

Η οθόνη είναι αρκετά καλύτερη από αυτή που είχε το προηγούμενο κινητό (Asus Padfone 2) ενώ η ανταπόκριση είναι ίσως η καλύτερη που είδα σε android phone (σε όσα χρησιμοποίησα τουλάχιστον). Γενικά πολύ γρήγορο κινητό.

 

Στα του ηχείου τώρα, όντως είναι χαμηλό. Επιπέδου Padfone 2, ίσως και λίγο κατώτερο. Όταν μου έρχεται μήνυμα ή ξέρω 'γω, δεν πολυακούγεται. Βέβαια δεν το έχω χρησιμοποιήσει και αρκετά, θυμάμαι ότι δεν είχα 100% την ένταση, ήταν στο 80%. Τέσπα, το ήχειο όπως και να έχει δεν είναι δυνατό. Με τα ακουστικά είναι ικανοποιητικό (πάλι τίποτα τρομερό).

 

Για τη κάμερα, πήρα μερικές φωτογραφίες στα γρήγορα. Κι αυτό οκ είναι, για μένα που δεν με πολυενδιαφέρει είναι μια χαρά.

 

 

Ένα πρόβλημα (?) που αντιμετωπίζω: Όταν πρωτοάνοιξα το κινητό μου ζήτησε να συνδεθεί στο wifi. Έκανα skip αυτό το βήμα και συνδέθηκα αργότερα. Δεν ξέρω αν μου ζήτησε να κάνω update το firmware, δοκίμασα από τα settings και μου λέει είναι up to date. Το ''Ok Google'' δεν δουλεύει όμως. Ούτε η οθόνη με το Google Home υπάρχει στα αριστερά. Έκανα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ενεργοποιησει το google search?

Εχεις πατησει το μπλε εικονιδιο με το γραμμα g και ετσι να ενεργοποιησεις το google now?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

τι χαζός είμαι... ευχαριστώ πολύ. Όλα οκ με το Google Now... αλλά συνεχίζει να μην δουλεύει όταν λέω ''Ok Google''. Μήπως πρέπει να ενεργοποιήσω τίποτα άλλο για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

τι χαζός είμαι... ευχαριστώ πολύ. Όλα οκ με το Google Now... αλλά συνεχίζει να μην δουλεύει όταν λέω ''Ok Google''. Μήπως πρέπει να ενεργοποιήσω τίποτα άλλο για αυτό;

εμενα χρειαστηκε επαναφορα εργ. ρυθμισεων

:)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρήκα άλλο τρόπο. Ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα στην Ευρώπη, για αυτό και δεν δουλεύει. Για όσους ενδιαφέρει, για να δουλέψει το ''Ok Google'' κάντε τα πιο κάτω:

 

1. Mπείτε στα Settings και κάντε κλικ στο Language & Input

2. Επιλέξτε το Voice Search και μετά το Language

3. Αλλάξτε την γλώσσα σε English (US)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας , και εγώ σήμερα το παρέλαβα

Σαν πρώτες εντυπώσεις έχω να πω ότι είναι ωραίο στο χέρι ,με σωστό βάρος όμορφη οθόνη ,τώρα ότι είναι soft touch και gripy που λένε η πλάτη του ....δεν είμαι και τόσο σίγουρος .Οκ μαλακό είναι το πλαστικό μεν , δε παύει να γλιστράει δε. Δεν ειναι όμως η χέλι κατάσταση με το γυαλί του νέξους 4 !

γενικά ο σχεδιασμός του χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο προσωπικά μ αρέσει δεν έχω θέμα. το power κουμπάκι όντως είναι λάσκα και κουνιέται ανάλογα την κίνηση ίσως κάποιες φορές να ακούγεται .δεν το θεωρώ κάτι τόσο τρομερό , για κάποιον που δεν θέλει με τίποτα τριξίματα ίσως όμως να είναι θέμα.

Η απόκριση του είναι ταχύτατη δεν μασάει πουθενά ακόμα και από το νέξους 4 που έρχομαι

μπορεί μεν να μην έχουν διαστημική διαφορά αλλά υπάρχει και την καταλαβαίνεις αμέσως.

Για όποιον δεν έχει τα χρήματα της αναβάθμισης απο νέξους 4 όμως μη νομίζει ότι θα χάσει κάτι πολύ τρελό

ειδικά μετά την 4.4 το 4αρι πάει πολύ καλά . όχι όμως ότι δεν αξίζει κάτι παραπάνω το 5 ναι φίλοι μου έχει διαφορά

και αξίζει η αγορά του.

η οθόνη του είναι πολύ καλή ταινίες βλέπεις χάρμα , τα κείμενα διαβάζονται σούπερ άνετα

τα χρώματα δεν είναι κάτι το πολύ μακρινό από το νέξους 4 η ανάλυση αλλάζει όμως .Δεν δώσανε αυτό το κάτι πολύ παραπάνω να σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό . γενικά όμως είμαι ευχαριστημένος και αισθητή αναβάθμιση απο το 4αρι !

στα βίντεο όμως καταλαβαίνεις διαφορά και σε φωτογραφίες με καλή ανάλυση . στα μέτρια πράγματα τι βλέπεις το 4 τι το 5 είναι το ίδιο !

Επίσης πιάνοντας το στα χέρια σου καταλαβαίνεις γιατί η google δεν έδωσε το launcher στο 4αρι , καμιά σχέση στο 5 είναι όμορφο όπως πρέπει στο 4αρι παραμορφώνει . ίσως όμως το φέρουν στα μέτρα και το δώσουν επίσημα δεν νομίζω να είναι και τόσο δύσκολο (εκτός απο τη λειτουργία του home "ok google" που έχει να κάνει ότι δεν το υποστηρίζει ο προηγούμενος επεξεργαστής .

Ο ήχος πολύ καλός ως σούπερ με ακουστικά και διαφωνώ με τον παραπάνω φίλο μας , ίσως να μην έχει καλά ακουστικά , εμένα προσωπικά μου άρεσε και βγάζει πολύ καλή ποιότητα, Το ηχείο όμως είναι απαράδεκτο απλά ! πολύ κατώτερο από ότι περίμενα

και πραγματικά εύχομαι να φταίει κάτι στο software και να καταφέρει να διορθωθεί διαφορετικά θα μας αφήσει με την ξενέρα.

παρατήρησα όμως κάτι ανησυχητικό , όταν βάζεις τέρμα την ένταση τρίζει από μέσα σαν να μην μπορεί να βγει η ήχος και μεταφέρεται κάπως σαν δόνηση σε ολόκληρη την πλάτη της συσκευής .αυτό δεν μου κάνει και πολύ software λύση , είναι σαν να είναι το ηχείο καλό

αλλά κάτι να μην επιτρέπει στο ήχο να βγει όπως πρέπει .φοβάμαι μήπως ο τύπος στο XDA που το άνοιξε και του έκανε τρύπες έχει περισσότερο δίκιο απ τη Google τελικά. ο χρόνος θα μας δείξει τι ακριβώς φταίει .Επίσης κανα δυο φορές ενώ χαμήλωνε η αυξανόταν κανονικά ο ήχος ανάλογα με το πάτημα των πλήκτρων έντασης , η μπάρα γραφικών της έντασης έμενε στάσιμη , δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή η όχι θέλει λίγο ψάξιμο μέσα στις επόμενες μέρες ( με το MX player πάντως μου το έκανε 2-3 φορές)

Η κάμερα και εμένα που δε με πολύ νοιάζει είναι μια χαρά ! όποιος έχει κόλλημα με τις φωτογραφίες ίσως έχει άλλη γνώμη

αλλά να τραβήξεις μια στιγμή με το κινητό σου είναι πολύ καλή και αν φτιαχτεί που όπως όλες οι φήμες λένε και καινούργια αναβαθμισμένη εφαρμογή νομίζω θα πετάει όχι απλά θα είναι καλή !

---Μπαταρία εννοείται πως δεν θα σχολιάσω σε μια μέρα μέσα -----

το wifi δείχνει να πιάνει πιο γρήγορα σήμα , όσο για την ένταση του νομίζω ότι μου δίνει μια γραμμή παραπάνω απο το 4αρι εκει

που το χρησιμοποιώ καθημερινά και ξέρω.

Πολύ καλή εντύπωση μου άφησε η ποιότητα του ήχου κλήσεων , άκουγα πολύ καλά και με άκουγαν πολύ καλά χαίρομαι γιατί

με το 4αρι αυτό ήταν πρόβλημα για μένα ,μην ξεχνάμε ότι στην τελική είναι και τηλέφωνο πέραν των άλλων!

4g δεν έχουμε εδώ ---άρα δεν μπορώ να ξέρω από σήμα μου φάνηκε το ίδιο με το προηγούμενο

γενικά έχει δύναμη και κάνει αυτό που είναι να κάνει καλά !

συμπερασματικά αν καταφέρουν και φτιάξουν τον ήχο θα είναι όλα τα λεφτά . τώρα είναι και φρέσκια η 4.4 για να πούμε και

κάτι παραπάνω γιατί ίσως πιστεύω λογικά να βελτιωθούν και οι εφαρμογές με την πάροδο του χρόνου και να τρέχουν ακόμα καλύτερα

όλα αυτά τα βλέπουμε . (πχ το twitter μου την έχει δώσει που δεν δουλεύουν τα notification ακόμα) όπως και κάποιες άλλες χαζοεφαρμογές που πέφτουν υπομονή φίλοι μου υπομονή !

Εύχομαι να δείξει και την απαραίτητη για τις μέρες μας αντοχή στο χρόνο γιατι δεν έχουμε λέμε λεφτά άλλα για πέταμα !!!

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

για τους ηχους....εγω χρησιμοποιω απο την εποχη του ΝexusS τους ηχους του Palm Pre.

 

http://slacy.com/blog/2010/02/download-palm-pre-webos-sound-effects/

ειδικα οι pre.mp3/ringtone.mp3/triangle ειναι κορυφαιοι...για δοκιμαστε τους...

ειναι διαπεραστικοι και ακουγονται!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας , και εγώ σήμερα το παρέλαβα

Σαν πρώτες εντυπώσεις έχω να πω ότι είναι ωραίο στο χέρι ,με σωστό βάρος όμορφη οθόνη ,τώρα ότι είναι soft touch και gripy που λένε η πλάτη του ....δεν είμαι και τόσο σίγουρος .Οκ μαλακό είναι το πλαστικό μεν , δε παύει να γλιστράει δε. Δεν ειναι όμως η χέλι κατάσταση με το γυαλί του νέξους 4 !

γενικά ο σχεδιασμός του χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο προσωπικά μ αρέσει δεν έχω θέμα. το power κουμπάκι όντως είναι λάσκα και κουνιέται ανάλογα την κίνηση ίσως κάποιες φορές να ακούγεται .δεν το θεωρώ κάτι τόσο τρομερό , για κάποιον που δεν θέλει με τίποτα τριξίματα ίσως όμως να είναι θέμα.

Η απόκριση του είναι ταχύτατη δεν μασάει πουθενά ακόμα και από το νέξους 4 που έρχομαι

μπορεί μεν να μην έχουν διαστημική διαφορά αλλά υπάρχει και την καταλαβαίνεις αμέσως.

Για όποιον δεν έχει τα χρήματα της αναβάθμισης απο νέξους 4 όμως μη νομίζει ότι θα χάσει κάτι πολύ τρελό

ειδικά μετά την 4.4 το 4αρι πάει πολύ καλά . όχι όμως ότι δεν αξίζει κάτι παραπάνω το 5 ναι φίλοι μου έχει διαφορά

και αξίζει η αγορά του.

η οθόνη του είναι πολύ καλή ταινίες βλέπεις χάρμα , τα κείμενα διαβάζονται σούπερ άνετα

τα χρώματα δεν είναι κάτι το πολύ μακρινό από το νέξους 4 η ανάλυση αλλάζει όμως .Δεν δώσανε αυτό το κάτι πολύ παραπάνω να σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό . γενικά όμως είμαι ευχαριστημένος και αισθητή αναβάθμιση απο το 4αρι !

στα βίντεο όμως καταλαβαίνεις διαφορά και σε φωτογραφίες με καλή ανάλυση . στα μέτρια πράγματα τι βλέπεις το 4 τι το 5 είναι το ίδιο !

Επίσης πιάνοντας το στα χέρια σου καταλαβαίνεις γιατί η google δεν έδωσε το launcher στο 4αρι , καμιά σχέση στο 5 είναι όμορφο όπως πρέπει στο 4αρι παραμορφώνει . ίσως όμως το φέρουν στα μέτρα και το δώσουν επίσημα δεν νομίζω να είναι και τόσο δύσκολο (εκτός απο τη λειτουργία του home "ok google" που έχει να κάνει ότι δεν το υποστηρίζει ο προηγούμενος επεξεργαστής .

Ο ήχος πολύ καλός ως σούπερ με ακουστικά και διαφωνώ με τον παραπάνω φίλο μας , ίσως να μην έχει καλά ακουστικά , εμένα προσωπικά μου άρεσε και βγάζει πολύ καλή ποιότητα, Το ηχείο όμως είναι απαράδεκτο απλά ! πολύ κατώτερο από ότι περίμενα

και πραγματικά εύχομαι να φταίει κάτι στο software και να καταφέρει να διορθωθεί διαφορετικά θα μας αφήσει με την ξενέρα.

παρατήρησα όμως κάτι ανησυχητικό , όταν βάζεις τέρμα την ένταση τρίζει από μέσα σαν να μην μπορεί να βγει η ήχος και μεταφέρεται κάπως σαν δόνηση σε ολόκληρη την πλάτη της συσκευής .αυτό δεν μου κάνει και πολύ software λύση , είναι σαν να είναι το ηχείο καλό

αλλά κάτι να μην επιτρέπει στο ήχο να βγει όπως πρέπει .φοβάμαι μήπως ο τύπος στο XDA που το άνοιξε και του έκανε τρύπες έχει περισσότερο δίκιο απ τη Google τελικά. ο χρόνος θα μας δείξει τι ακριβώς φταίει .Επίσης κανα δυο φορές ενώ χαμήλωνε η αυξανόταν κανονικά ο ήχος ανάλογα με το πάτημα των πλήκτρων έντασης , η μπάρα γραφικών της έντασης έμενε στάσιμη , δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή η όχι θέλει λίγο ψάξιμο μέσα στις επόμενες μέρες ( με το MX player πάντως μου το έκανε 2-3 φορές)

Η κάμερα και εμένα που δε με πολύ νοιάζει είναι μια χαρά ! όποιος έχει κόλλημα με τις φωτογραφίες ίσως έχει άλλη γνώμη

αλλά να τραβήξεις μια στιγμή με το κινητό σου είναι πολύ καλή και αν φτιαχτεί που όπως όλες οι φήμες λένε και καινούργια αναβαθμισμένη εφαρμογή νομίζω θα πετάει όχι απλά θα είναι καλή !

---Μπαταρία εννοείται πως δεν θα σχολιάσω σε μια μέρα μέσα -----

το wifi δείχνει να πιάνει πιο γρήγορα σήμα , όσο για την ένταση του νομίζω ότι μου δίνει μια γραμμή παραπάνω απο το 4αρι εκει

που το χρησιμοποιώ καθημερινά και ξέρω.

Πολύ καλή εντύπωση μου άφησε η ποιότητα του ήχου κλήσεων , άκουγα πολύ καλά και με άκουγαν πολύ καλά χαίρομαι γιατί

με το 4αρι αυτό ήταν πρόβλημα για μένα ,μην ξεχνάμε ότι στην τελική είναι και τηλέφωνο πέραν των άλλων!

4g δεν έχουμε εδώ ---άρα δεν μπορώ να ξέρω από σήμα μου φάνηκε το ίδιο με το προηγούμενο

γενικά έχει δύναμη και κάνει αυτό που είναι να κάνει καλά !

συμπερασματικά αν καταφέρουν και φτιάξουν τον ήχο θα είναι όλα τα λεφτά . τώρα είναι και φρέσκια η 4.4 για να πούμε και

κάτι παραπάνω γιατί ίσως πιστεύω λογικά να βελτιωθούν και οι εφαρμογές με την πάροδο του χρόνου και να τρέχουν ακόμα καλύτερα

όλα αυτά τα βλέπουμε . (πχ το twitter μου την έχει δώσει που δεν δουλεύουν τα notification ακόμα) όπως και κάποιες άλλες χαζοεφαρμογές που πέφτουν υπομονή φίλοι μου υπομονή !

Εύχομαι να δείξει και την απαραίτητη για τις μέρες μας αντοχή στο χρόνο γιατι δεν έχουμε λέμε λεφτά άλλα για πέταμα !!!

 

Σε σχέση με το ηχείο και την ένταση του nexus 4 πως σου φάνηκε? Τα ίδια χειρότερα, καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση του 4 σε κιτκατ ο ήχος του βελτιώθηκε. το 5 είναι χειρότερο σε ποιότητα από το 4. όχι όμως ότι το 4 ήταν καλό και αυτό. δε πρέπει να πούμε άλλα όμως πρέπει να περιμένουμε τι θα κάνει η Google. ίσως φτιάξει λίγο.
Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος πολύ καλός ως σούπερ με ακουστικά και διαφωνώ με τον παραπάνω φίλο μας , ίσως να μην έχει καλά ακουστικά , εμένα προσωπικά μου άρεσε και βγάζει πολύ καλή ποιότητα, Το ηχείο όμως είναι απαράδεκτο απλά ! πολύ κατώτερο από ότι περίμενα και πραγματικά εύχομαι να φταίει κάτι στο software και να καταφέρει να διορθωθεί διαφορετικά θα μας αφήσει με την ξενέρα.

 

Όντως δεν είχα καλά ακουστικά. Μόλις μου ήρθαν αυτά σήμερα http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004RF9XM0/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1.

Βέβαια και με τα προηγούμενα ακουστικά ο ήχος ήταν καλός, όχι όμως σούπερ όπως είπες. Μακάρι να δω διαφορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είχα καλά ακουστικά. Μόλις μου ήρθαν αυτά σήμερα http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004RF9XM0/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1.

Βέβαια και με τα προηγούμενα ακουστικά ο ήχος ήταν καλός, όχι όμως σούπερ όπως είπες. Μακάρι να δω διαφορά. ;)

Διαβάζοντας για τον ήχο στο xda,ρίξτε μια ματιά εδώ:http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47510112&postcount=17

To viper4android κάνει καλή δουλειά ,απ'ότι λένε και το εγκαθιστάς όπως ένα απλό apk.Απλά τσεκάρεις κ τις ρυθμίσεις που αναφέρουν.(Go to System-Settings/Sounds and set the Soundmod for Viper /

If You don't hear any changes go to Setiings in Viper and enable the FX Compatible Mode)

Το link για το αρχείο :

http://www.mediafire.com/download/t5q9rw81xb1371o/ViPER4Android_FX_v2313.zip

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση του 4 σε κιτκατ ο ήχος του βελτιώθηκε. το 5 είναι χειρότερο σε ποιότητα από το 4. όχι όμως ότι το 4 ήταν καλό και αυτό. δε πρέπει να πούμε άλλα όμως πρέπει να περιμένουμε τι θα κάνει η Google. ίσως φτιάξει λίγο.

 

Ο ηχος του 5 είναι χειρότερος απο του 4 και σε ένταση και σε ποιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και 'γω μια αναλυτικοτερη ενημερωση εκτος απο καμερα που δεν την εχω δοκιμασει σε ικανοποιητικο βαθμο.

 

-Ποιοτητα κατασκευης: Αρκετα καλη. Το ασπρο εχει ματ πλαστικο πισω το οποιο εχει καλο grip. Ουτε σου γλυστραει αλλα ουτε γαντζωνει και στο χερι (δεν ξερω αν υπαρχει καν τετοια συσκευη). Προερχομενος απο το HTC One X ομως, δεν μου δινει 100% την αισθηση του unibody που μου εδινε το HTC. Οχι οτι μου χτυπαει πολυ στο χερι, απλα το αναφερω.

 

-Οθονη: Αρκετα ικανοποιητικη. Στο auto νομιζω ομως οτι ειναι χαμηλη η ενταση της φωτεινοτητας. Την ηθελα ενα-δυο κλικ πιο φωτεινη. Αν το συγκρινω ομως με One X και πολυ περισσοτερο με το HTC One ειναι πισω στην αποδοση των χρωματων. Φαινεται πιο ξεθωριασμενη. Βεβαια αυτα τα δυο εχουν κορυφαιες οθονες, κατα την γνωμη μου, στις κατηγοριες τους.

 

-Ηχειο: Ικανοποιητικο για μενα αλλα θα μπορουσαν να εχουν κανει καλυτερη δουλεια. Βεβαια δεν το εχω δοκιμασει σε χωρο με πολυ φασαρια... Δεν ξερω αν ειναι θεμα software οπως εχει ειπωθει. Θα δουμε.

 

-Wi-fi / Σημα: Πολυ καλα και τα 2. Ακουγεσαι και ακους μια χαρα και το wi-fi ειναι δυνατο.

 

-Εμπειρια χρησης / ταχυτητα: Εδω παμε στο πολυ δυνατο σημειο. Αψογα και τα 2. Η συσκευη πεταει. Σου δινει την αισθηση οτι ειναι πουπουλο το λειτουργικο, δεν υπαρχει lag ουτε για πλακα. Ανοιγει τα παντα με την σκεψη.

 

Για την μπαταρια δεν αναφερω διοτι η χρηση που κανω δεν ειναι σκληρη και δεν θελω να μπερδεψω κοσμο. Μπορει σε μερικες μερες που θα προσπαθησω να το ζορισω. Επισης το αν θα σου λειτουργει το led ειναι θεμα τυχης απ'οτι βλεπω :p Βεβαια λυνεται ευκολα με εφαρμογη.

 

Συνοψιζοντας, ειναι μια παρα πολυ τιμια προταση για τα χρηματα που ζηταει. Οποιος θελει να δει τι σημαινει android, ειναι μονοδρομος. Οι υπολοιπες συσκευες ειναι "κατι σαν android" (με οτι θετικο και αρνητικο εχει αυτο..)

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος του 5 είναι χειρότερος απο του 4 και σε ένταση και σε ποιότητα?

 

σε ένταση ναι, ποιοτικά οχι είναι καλύτερος του 5.

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

σε ένταση ναι, ποιοτικά οχι είναι καλύτερος του 5.

 

Με σκότωσες. Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα. Τα 3 τελευταία μου τηλέφωνα ήταν HTC Desire HD-->Galaxy Nexus-->Nexus 4 απο τα 2 πρώτα έμεινα σοβαρά προβληματισμένος με τον ήχο αλλά απο το Nexus 4 δεν είχα παράπονο ήταν σαφώς βελτιωμένο. Μιλάω πάντα μόνο για την ένταση του ηχείου στο να μη χάνεις κλήσεις/notifications όχι για την ποιότητα και είναι και μια χαρά και το ακουστικό δεν έχω πρόβλημα σε περιβάλλον με θόρυβο στο να ακούσω τον άλλο. Για μουσική, games, video χρησιμοποιώ πάντα hands free. αν το 5 πλησιάζει την εμπειρία που είχα με το Galaxy Nexus ή ακόμα χειρότερα με το Desire HD είναι σοβαρός λόγος μη αγοράς. ΟΙ πατέντες με τις τρύπες απο XDA δεν είναι λύσεις για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...