Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα πάλι MIUI, με τα patch και modem που είχε την καλοσύνη να ανεβάσει ο gerstavros2, αλλά πάλι "Invalid IMEI" και για τις 2 sim, ενώ ούτε το κουμπί του WiFi είναι ενεργό. :(

Φανταζομαι θυμήθηκες και το αρχείο που έιναι για την έκδοση 1/4Gb...

Επίσης, έχει μια "σειρά" ενεργειών (clear data, κλπ), την έκανες, yes?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, το θυμήθηκα. Χωρίς το Boot patch μένει στο boot logo.

Κάνω wipe των davlik cache, system, cache, data και factory reset.

 

gerstavros2, ναι. Κάθε φορά που δοκιμάζω MIUI, αποτυγχάνω, ξαναβάζω την γνήσια rom και δεν έχει πρόβλημα.

 

Φοβάμαι ότι κάτι συμβαίνει με το δικό μου G2F. Όλες οι custom rom δεν έχουν σήμα, μόνο η αυθεντική έχει. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το Format+download που είχα κάνει κάποτε (2 σελίδες πίσω).

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Έκανα dump του nvram partition και είδα σε hex editor ότι έχει μόνο 00 και κάποια FF. Είναι λογικό μετά το format, αν και δεν δικαιολογεί την κανονική λειτουργία με την αυθεντική rom. Δικαιολογεί, όμως, την μη λειτουργία των υπόλοιπον rom και το μήνυμα λάθους που εμφανίζουν.

 

Έχει κανείς την καλοσύνη να μου στείλει ένα dump/αντίγραφο αρχείο του NVRAM partition (είναι μόνο 5MB) για να βάλω το εργοστασιακό μου ΙΜΕΙ με hex editor και να το περάσω στο G2F μου; :)

Το dump γίνεται μέσω της καρτέλας Readback του SP Flash Tool, δίνοντας την διεύθυνση του επιθυμητού partition προς ανάγνωση. Οι διευθύνσεις υπάρχουν στο αρχείο scatter της rom, οι οποίες για το nvram είναι:

physical_start_addr: 0x400000

partition_size: 0x500000

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους .

Ξέμεινα από κινητό και είπα να πάρω το παλιό g2f της γυναίκας μου ,μέχρι να μαζέψω κανά φράγκο και να χτυπήσω κάνα Χiaomi .Mε την 4.2 όμως δεν είσαι και για πολλά και είπα να περάσω Miui .Στο needrom βρήκα την Miui 8 Kit Kat 4.4. και την πέρασα με επιτυχία αφού όμως στα πρώτα 2 φλας κόλλαγε και μαύριζε η οθόνη .Την κατέβασα απο εδώ :

http://http://www.needrom.com/download/miui-8-stable-v-0-3-0-for-jiayu-g2f-4gb/

Δεν ακολούθησα 100 % τις οδηγίες του τύπου που την ανέβασε γιατί είναι ελλείπείς .

Κατέβασα τα 4 αρχεία που παραθέτει και τα πέρασα στην εξωτερική sd .Είχα από πριν περάσει cwm recovery και :

-Πήρα ένα backup απο την συσκεή

-Έκανα wipe system-data-cache

-Installation zip το MIUI 8 STABLE v.0.3.0. for jiayu G2F 4GB και καπάκι το Increase Systems section of up to 1 Gb to 4 Gb G2F.Αυτό ο οδηγός του uploader δεν το αναφέρει και αν δεν το κάνετε θα σας κολλήσει η συσκευή .

-Μόλις τελείωσε έκανα rebοot ,περίμενα λίγο και άνοιξε .Μόλις στο set up σας ζητήσει λογαριασμό Miui (εκεί κολλάει),μπαίνετε σε flight mode από το power button πατάτε restart και το κινητό ανοίγει .

-Καπάκι μπαίνετε πάλι σε recovery ,instal zip το SuperSU ,reboot .Και αφού ανοίξει ξανά reboot σε recovery και install zip τα gapps .

Τρέχει υπέροχα .Πέρασα και μία έκδοση του xposed framework για miui 8 και μαζί με το miui 8 tweaks το έφερα στα μέτρα μου .

-Αρχείο και οδηγίες εγκατάστασης xposed framework :

http://en.miui.com/thread-188870-1-1.html

-App Miui Tweaks :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hartec.miuitweaks8&hl=el

Υπόψην πως τα mods εμφανίζονται μετά απο restart και όχι αμέσως όπως θα έπρεπε .Για περισσότερα mods βάλτε την pro έκδοση .

Προέκυψε ενα bug με τον χωρο αποθηκευσης των εφαρμογών ,εξαντλήθηκε ο εσωτερικός χώρος κτλ ..Με το Link2sd το έσωσα .Ακολούθησα με επιτυχία τον παρακάτω οδηγό :

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5288-Link2SD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%95%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-SD/?pageNo=5

Εκει που λέει ''Στο 2ο λοιπόν Partition βάζουμε Create as: Primary, Filesystem: ext3...''εμείς βάζουμε ext4 και βεβαίως εκεί που λέει πιο κάτω ''Τρέχουμε την εφαρμογή Link2SD, και επιλέγουμε ext3...''ξανά ext4 .

Ένα ακόμα bug που εντόπισα είναι στην επιλογή ταπετσαρίας που δεν μου δίνεται η δυνατότητα να επίλεξω (κλάιν) .

Μία χαρά ,τέλεια .Ελπίζω να βοήθησα .

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γνωρίζετε κάποιο μέλος που ξέρει πώς μπορεί να αντιγραφούν τα calibration data του GPS που διαγράφονται με το format all (MTK Flash tool); Βρήκα ένα G2F που είναι απείραχτο και αν μπορέσω να τα διαβάσω ή ολόκληρη την rom (όχι μόνο ότι κάνει update το ΜΤΚ) για να δοκιμάσω να επαναφέρω το GPS του δικού μου G2F, θα είναι υπέροχο.

 

Με την ευκαιρία, εάν χρειαστεί κανείς οθόνη+Digitizer για το G2F, μπορεί να του βρει το Vickmall. Την πλήρωσα 16$.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα παιδες. εδω και 2 βδομαδες δεν αναβει το wifi..κολλαει στο 'ενεργοποιηση του wifi', το σχηματακι του wifi δειχνει να γεμιζει αλλα τιποτα..

 

με επαναφορα εργοστασιακων θα φτιαξει? τι αλλη λυση υπαρχει αν υπαρχει ή μηπως τα εφαγε τα ψωμια του το jiayu???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες. εδω και 2 βδομαδες δεν αναβει το wifi..κολλαει στο 'ενεργοποιηση του wifi', το σχηματακι του wifi δειχνει να γεμιζει αλλα τιποτα..

 

με επαναφορα εργοστασιακων θα φτιαξει? τι αλλη λυση υπαρχει αν υπαρχει ή μηπως τα εφαγε τα ψωμια του το jiayu???

 

Δοκίμασε επανεκκίνηση και αν δεν τότε βγάλε μπαταρία. Δες και αν έκανες εγκατάσταση κάποιου προγράμματος πριν αρχίσει το πρόβλημα. Στη χειρότερη ναι, κάνεις reset

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, επανεκινησεις και μπαταρια τα εχω κανει απειρες φορες! το wifi αναβει σπανια, οποτε του καπνισει! εχω βαλει το freewifi αφου ξεκινησε το προβλημα, μηπως και βοηθησει αλλα και παλι τιποτα..δεν γλυτωνω το reset αν και φοβαμαι ειναι προβλημα hardware..
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, επανεκινησεις και μπαταρια τα εχω κανει απειρες φορες! το wifi αναβει σπανια, οποτε του καπνισει! εχω βαλει το freewifi αφου ξεκινησε το προβλημα, μηπως και βοηθησει αλλα και παλι τιποτα..δεν γλυτωνω το reset αν και φοβαμαι ειναι προβλημα hardware..

λογισμικού είναι, ξαναπέρασε τη ρομ με format data

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά, κάμποσα βγάλανε πρόβλημα με το power button. Είχανε βγάλει στο aliexpress με 3 δολλάρια, αλλά δεν αγόρασα τότε και τώρα που το χρειάζομαι, το πήγανε 50 και δεν μπορώ να βρω και πουθενά αλλού.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

εχετε υποψην καμια μπαταρια που να ταιριαζει στο G2F απο αλλο νεοτερο μοντελο της jiayu?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από νεότερο; Καμία. Υπάρχουν μπόλικες όμως στην αγορά της Κίνας και σε λογικές τιμές.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σημερα το πρωι εντελως ξαφνικα μου εσβησε και δε λεει να επανερθει. ανοιγει και σβηνει μετα απο 15'' με εφε fade out!

εβγαλα Micro SD και καρτες SIM μηπως εφταιγαν αυτα αλλα τιποτα. αλλαξα και μπαταρια. στη πριζα εμφανιζει την οθονη φορτισης και τραβαει ρευμα.

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εντελως ξαφνικα μου εσβησε και δε λεει να επανερθει. ανοιγει και σβηνει μετα απο 15'' με εφε fade out!

εβγαλα Micro SD και καρτες SIM μηπως εφταιγαν αυτα αλλα τιποτα. αλλαξα και μπαταρια. στη πριζα εμφανιζει την οθονη φορτισης και τραβαει ρευμα.

 

Αφού σβήσει τι κανει; reboot; σβήνει μονο η οθονη, ή όλο το τηλέφωνο και θελει ξανα boot;

Link to comment
Share on other sites

τιποτα σβηνει και μενει κλειστο. μετα ποτε ανοιγει ποτε οχι. με τα πολλα μπηκα σε factory mode αλλα μου εσβησε και εκει μια φορα. 3 φορες ανοιξε κανονικα και εδειχνε να εχει στρωσει αλλα εκλεισε στο ακυρο παλι. καθαρα θεμα hardware πιστευω.

 

αν πουλαει κανεις μεταχειρισμενο ας μου στειλει πμ.

 

για την ιστορια και αν τυχει σε καποιον αλλο φαινεται να ειναι προβλημα στο chipset. απο οσο εψαξα στο youtube αυτο με την οθονη το εκαναν και καποια LG G3.

Edited by dkostas
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Μπορει να ανεβασει καποιος τo custom recovery twrp για ενα κινηητο που ειχε μεινει ξεχασμενο και τελικα το εγτιαξα:

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% έχω κρατημένο στο πισι της δουλειάς, αν δεν βρεθεί άλλος νωρίτερα, επιστρέφω την Δευτέρα. Στείλε μου πμ αν το ξεχάσω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...