Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε ειχα το ιδιο προβλημα με σενα. σημερα λυθηκε..

αφου ειχα χασει τη μπαλα απ τους drivers και τις rom που ειχα κατεβασει, δημιουργησα ενα νεο φακελο στην επιφανεια εργασιας

με το ονομα flashtool (ετσι, οτι να ναι).εριξα μεσα το flashtool v5.1408.00, τη rom SM219_W_FWVGA_JY_REDUCE_V0.3.4_S0924

και τους MT6589 drivers. τα αποσυμπιεσα ολα με winrar, το καθενα ξεχωριστα και με δεξι κλικ αποσυμπιεση εδω. απο κει και περα ολα ρολοι..

εγκατασταθηκαν επιτελους οι drivers τρεχοντας το install_driver που δημιουργηθηκε μεσα στο φακελο driver και το flashtool ειδε επιτελους

το αρχειο scatter.txt μεσα στον φακελο της αποσυμπιεσμενης rom.

τωρα περιμενω το τηλεφωνο να το σενιαρω.. :happy:

 

πωπω φιλε, 1000 ευχαριστω! επιτελους εγινε! :D:D:D

ας ελπισω τωρα με το φλασαρισμα, να πανε ολα οκ, και να μην ειναι προβλημα hardware! :rolleyes:

 

Από πλευράς συσκευής, την έχεις απενεργοποιήσει και έχεις αφαιρέσει τη μπαταρία για λίγο. Κατόπιν βάζεις τη μπαταρία και με κλειστή συσκευή, πρώτα πατάς στο Flashtool το Download και μετά συνδέεις το usb στη συσκευή. Η κάτω μπάρα θα γίνει κόκκινη, μετά μωβ και στη συνέχεια κίτρινη καθώς φλασάρει το firmware. Σε περίπου ένα λεπτό είσαι έτοιμος.

 

παιζει ρολο αν ειναι ενεργοποιημενο το usb debug στην συσκευη? θα πρεπει να αλλαξω καποια αλλη ρυθμιση στο κινητο προτου κανω το φλασαρισμα? οταν συνδεσω το κινητο, θα δω την κοκκινη μπαρα και θα ακολουθησει η διαδικασια που περιγραφεις?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιζει ρολο αν ειναι ενεργοποιημενο το usb debug στην συσκευη? θα πρεπει να αλλαξω καποια αλλη ρυθμιση στο κινητο προτου κανω το φλασαρισμα? οταν συνδεσω το κινητο, θα δω την κοκκινη μπαρα και θα ακολουθησει η διαδικασια που περιγραφεις?

 

Όχι, το συνδέεις και θα γίνει η διαδικασία που σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια !Θα ήθελα και γω την βοήθεια σας αν γίνεται!Χθες παρέλαβα το κινητό απο to2c.com ,πολύ ομορφο κινητό για τα χρήματα του!πολύ στοιβαρή κατασκευή !έχω όμως το εξης πρόβλημα!Δεν αναγνωρίζει την εσωτερική μνήμη!τι ενωώ?Πάω να τραβίξω μια φωτογραφία μου λέει δε βρέθηκε κάρτα μνήμης!Πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή πάλι τα ίδια δεν την κατεβάζει!να προσθέσω ότι απο τις ρυθμίσεις του έβαλα να αποθηκεύει στην εσωτερική μνήμη!Τέλος όταν το συνδεω στο Pc σε Windows 8 ! Μου το αναγνωρίζει σαν φωτογραφική,σαν media player,αλλά σαν μονάδα εξωτερικού ( όταν πάω να την ανοίξω δεν ανοίγει βγάζει σφάλμα! ""Please insert a disk into Removable Disk "" και ρώταω!το χει κανείς αυτό το πρόβλημα???Είναι όντως πρόβλημα ή απλά είναι κλειδωμένη η μνήμη!( και χρειάζομαι απαραίτητα καρτα sd???) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια !Θα ήθελα και γω την βοήθεια σας αν γίνεται!Χθες παρέλαβα το κινητό απο to2c.com ,πολύ ομορφο κινητό για τα χρήματα του!πολύ στοιβαρή κατασκευή !έχω όμως το εξης πρόβλημα!Δεν αναγνωρίζει την εσωτερική μνήμη!τι ενωώ?Πάω να τραβίξω μια φωτογραφία μου λέει δε βρέθηκε κάρτα μνήμης!Πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή πάλι τα ίδια δεν την κατεβάζει!να προσθέσω ότι απο τις ρυθμίσεις του έβαλα να αποθηκεύει στην εσωτερική μνήμη!Τέλος όταν το συνδεω στο Pc σε Windows 8 ! Μου το αναγνωρίζει σαν φωτογραφική,σαν media player,αλλά σαν μονάδα εξωτερικού ( όταν πάω να την ανοίξω δεν ανοίγει βγάζει σφάλμα! ""Please insert a disk into Removable Disk "" και ρώταω!το χει κανείς αυτό το πρόβλημα???Είναι όντως πρόβλημα ή απλά είναι κλειδωμένη η μνήμη!( και χρειάζομαι απαραίτητα καρτα sd???) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μια χαρά είναι η συσκευή, απλά για να τραβήξει φωτογραφία απαιτεί απαραίτητα κάρτα sd. Βάλε μία και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς κατεβάζοντας το Flashtool από εδώ. Πρέπει να κατεβάσεις και το firmware όμως. Υπάρχει η multilanguage version 0.7.3 καθαρισμένη από οτιδήποτε Κινέζικο, από το Ισπανικό Jiayu.es εδώ, είναι το κάτω link και θέλει registration.

 

Το τελευταίο firmware είναι το 0.8.5, θέλει registration, αλλά το 0.7.3 είναι πιο σταθερό, βάλε όποιο θέλεις.

 

Αφού κατεβάσεις το Flashtool και το firmware βάλε τα σε ένα φάκελο στον υπολογιστή σου, αποσυμπίεσέ τα εννοείται και τα δύο, τρέχεις το Flashtool με διπλό κλικ στο flash_tool.exe και πας στην δεύτερη επιλογή Scatter-loading και το "οδηγείς" στο φάκελο που βρίσκεται αποσυμπιεσμένο το firmware, εκεί υπάρχει ένα αρχείο με το όνομα MT6582_Android_scatter.txt, το επιλέγεις και είσαι έτοιμος.

 

Από πλευράς συσκευής, την έχεις απενεργοποιήσει και έχεις αφαιρέσει τη μπαταρία για λίγο. Κατόπιν βάζεις τη μπαταρία και με κλειστή συσκευή, πρώτα πατάς στο Flashtool το Download και μετά συνδέεις το usb στη συσκευή. Η κάτω μπάρα θα γίνει κόκκινη, μετά μωβ και στη συνέχεια κίτρινη καθώς φλασάρει το firmware. Σε περίπου ένα λεπτό είσαι έτοιμος.

 

[ATTACH]52719[/ATTACH]

 

Πριν το Download έχει κάποιες επιλογές ΜΟΤΑ SIU Like, Format All+ Download, Firmware Upgrade και Download Only(αυτη είναι και η default) ποια διαλέγουμε?

Καλό είναι να βγάλω από μέσα την SD card?

Edited by carmkoa
Link to comment
Share on other sites

Πριν το Download έχει κάποιες επιλογές ΜΟΤΑ SIU Like, Format All+ Download, Firmware Upgrade και Download Only(αυτη είναι και η default) ποια διαλέγουμε?

Καλό είναι να βγάλω από μέσα την SD card?

 

Δεν πειράζεις τίποτα, το αφήνεις στις default επιλογές. Την κάρτα βγάλε τη καλού - κακού.

Link to comment
Share on other sites

Αφού άλλαξες την θέση αποθήκευσης, έκανες επανεκκίνηση της συσκευής?

 

 

 

Μια χαρά είναι η συσκευή, απλά για να τραβήξει φωτογραφία απαιτεί απαραίτητα κάρτα sd. Βάλε μία και είσαι έτοιμος.

 

Ναι έκανα επανεκκίνηση και τώρα από ότι είδα απο google play κανει εγκατάσταση κανονικά!

Και έβαλα και κάρτα micro sd και οι φώτος τέλειες!βέβαια ακόμα δεν μπορώ να δω την εσωτερική μνήμη του κινητού ούτε από explorer του κινητού ούτε από τα windows αλλά έχω μόνο windows 8 και 8.1 αλλά δεν με νοιάζει!την εξωτερική την ανοίγει κανονικά!Απλά νόμιζα μήπως φταίει το Τηλεφ. Ή η rom!Παντός με το xiami redrice πουχω δε βλέπω τρελές διάφορες!ταξιζει τα χρήματα το G2F!Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε "αφήνει" να δεις την εσωτερική μνήμη, μόνο τη micro sd.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε "αφήνει" να δεις την εσωτερική μνήμη, μόνο τη micro sd.

Οκ ούτε στο pc όμως????

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάνεις επανεκινησεις τυχαίες? Να γίνονται ξαφνικά μόνες τους? Επίσης κάποια πρόβλημα με τα μηνύματα η και μη καταγραφή του μητρώου κλήσεων. Τα κάνει αυτά σε ενός φίλου μου...
Link to comment
Share on other sites

Hard reset, rom update και εύχομαι να μην έχει πρόβλημα hardware και χρειαστεί να πάει πίσω Κίνα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού ακολούθησα τις οδηγίες του panovo http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5524886#post5524886 και με τη βοήθεια του grgz βάζοντας framaroot και mobileuncle tools πέρασα την recovery που παραθέτει στο ίδιο ποστ, έκανα backup την rom που μου ήρθε με το τηλέφωνο από to2c. Στη συνέχεια πέρασα την Lewa απο needrom http://www.needrom.com/download/lewa-os-for-jiayu-g2f-wcdma-version/ η οποία είναι πραγματικά φοβερή. Πολύ όμορφη rom αν και δεν έχει ελληνικά, που προσωπικά εμένα δεν με πειράζει καθόλου. Έχει και πολύ ομορφα themes. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Η LEWA είναι σταθερή αξία αρκεί να μην τη χαλάνε με τις αναβαθμίσεις . Αν έχεις όρεξη για παραπάνω πείραγμα στο 4PDA θα βρεις περιεχόμενο http://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=584280&view=findpost&p=32509625
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Η LEWA είναι σταθερή αξία αρκεί να μην τη χαλάνε με τις αναβαθμίσεις . Αν έχεις όρεξη για παραπάνω πείραγμα στο 4PDA θα βρεις περιεχόμενο http://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=584280&view=findpost&p=32509625

 

Έχει βγάλει αναβάθμιση αλλά δεν την περνάω γιατί είδα στα comments ότι έχει πρόβλημα, επομένως μένω στην έκδοση του needrom για G2F.

Δυστυχώς την ρωσικήν δεν την κατέχω και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ την κατέχω αλλά το δουλευω τη μεταφραση του chrome. Αν εισαι ενταξει ομως αστο ετσι
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα βαλω πανω την 0.3.4.

 

το preloader (η πρωτη επιλογη στην φωτο), που εμφανιζεται στο flashtool αφου φορτωσει το scatter, πρεπει να ειναι τσεκαρισμενο ή οχι?

το εψαξα λιγο, και σε καποιους οδηγους καποιοι λενε να ειναι τσεκαρισμενο και καποιοι οχι.

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανερχομαι, διοτι δεν δουλεψε...

 

εβαλα την 0.3.4, ολα καλα. μετα απο διερευνηση ομως, αν ανοιξω το wifi ή το bluetooth, αρχιζει παλι οπως πριν, δηλαδξ να κανει μονο του επανεκκινησεις.

 

ερωτησεις:

 

1.το εχετε συναντησει ως προβλημα? υπαρχει καποια λυση?

2. παω να δοκιμασω και την 0.7.3 rom μπας και δεν εχει το ιδιο προβλημα, αλλα δεν μπορει να μου την περασει μεσω flashtool, μου βγαζει κατι μηνυματα σφαλματος. μπορω να την περασω στην sd και απο το μενου που βγαινει με volume up+power να κανω installation απο εκει?

 

αν δεν υπαρχει λυση, δεν νομιζω να μπλεξω με τους κινεζους για την επιστροφη. απλα θα παρω ενα σφυρι και θα το κανω χιλια κομματια, να εκτονωθω λιγο διοτι μου εσπασε τα νευρα...:shoot::shoot::rocket::rocket:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανερχομαι, διοτι δεν δουλεψε...

 

εβαλα την 0.3.4, ολα καλα. μετα απο διερευνηση ομως, αν ανοιξω το wifi ή το bluetooth, αρχιζει παλι οπως πριν, δηλαδξ να κανει μονο του επανεκκινησεις.

 

ερωτησεις:

 

1.το εχετε συναντησει ως προβλημα? υπαρχει καποια λυση?

2. παω να δοκιμασω και την 0.7.3 rom μπας και δεν εχει το ιδιο προβλημα, αλλα δεν μπορει να μου την περασει μεσω flashtool, μου βγαζει κατι μηνυματα σφαλματος. μπορω να την περασω στην sd και απο το μενου που βγαινει με volume up+power να κανω installation απο εκει?

 

αν δεν υπαρχει λυση, δεν νομιζω να μπλεξω με τους κινεζους για την επιστροφη. απλα θα παρω ενα σφυρι και θα το κανω χιλια κομματια, να εκτονωθω λιγο διοτι μου εσπασε τα νευρα...:shoot::shoot::rocket::rocket:

 

Αν σου κάνει επανεκκινήσεις η συσκευή είναι πρόβλημα hardware, όποια rom και να βάλεις θα κάνει το ίδιο, ΜΗΝ το σπάσεις, επικοινώνησε με τον πωλητή (to2c) και επέστρεψέ το.

 

Πριν το επιστρέψεις βέβαια, φλάσαρέ του ξανά την 0.8.5.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

θα βαλω πρωτα την ρωσικη 0.8.5 που αναφερεται στο 1ο ποστ!

 

οταν μπαινω στο recovery, γραφει 'android system recovery <3e>', υπαρχει θεμα αν φλασαρω απο εκει?

 

δεν εχει επιλογη -install zip from sdcard αλλα -apply update from sd card.

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω πρωτα την ρωσικη 0.8.5 που αναφερεται στο 1ο ποστ!

 

οταν μπαινω στο recovery, γραφει 'android system recovery <3e>', υπαρχει θεμα αν φλασαρω απο εκει?

 

δεν εχει επιλογη -install zip from sdcard αλλα -apply update from sd card.

 

Δεν το έχω πια στα χέρια μου, αύριο θα έχω ένα, αλλά η καλύτερη recovery είναι η Jiayu-G2F-wcdma-CWM6012-recovery-by-Cappa72-v3. Βάλε αυτή και δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

αυτη για να περασει θελει το cwm?

 

γιατι δεν εχω αυτο αποσο καταλαβαινω, μιας και γραφει:

''''''''''οταν μπαινω στο recovery, γραφει 'android system recovery <3e>', υπαρχει θεμα αν φλασαρω απο εκει?''''''''

 

το cwm εχει επιλογη -install zip from sdcard, ενω σε μενα εχει -apply update from sd card.

 

--------αποσο εμψαξα εχω το default androin revovery.

,πορω απο αυτο να φλασαρω την πιο πανω ρομ που εβαλες ή την ρωσικη 0.8.5? ή ακομη και την official 0.7.3?

ή πρεπει να περασω το cwm? (θα θελα να το αποφυγω)

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...