Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατηρώ με όλο το σεβασμό τον ''αγώνα σου'' με το g2f.Δεν το έχεις αφήσει λεπτό ''ήσυχο'', rom που να μην την έχεις περάσει, cwm recovery το ίδιο, άχρηστα cart readers, και όλα τα μάγια βουντού που ξέρεις.Και καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι σου φταίει η Jiayu. Όλα καλά!!!!!!

 

Έ, τώρα τι να σου πω; Εσύ τι είσαι; Μέτοχος της Jiayu; Μήπως έχεις εσύ κάποια λύση εκτός από την ειρωνεία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδες θελω την βοηθεια σας! πηρα το g2f απο 2toc, ολα καλα εδω και 4 μερες.

δεν του εβαλα τιποτα βαρυ πανω, μονο battery doctor, swiftkey και facebook.

 

ξαφνικα σημερα κανει επανεκκινηση μονο του. μολις φορτωνει το homescreen, παλι επανεκκινηση και παει λεγοντας..

προλαβαινοντας να το βαλω σε airplane mode, αργει καμποσο να επανεκκινησει!

επειδη αγανακτησα, το εψαξα και πατησα volume up+power on/off και εκανα wipe data και wipe cache.

 

χαθηκαν φυσικα οι οποιες εφαρμογες του ειχα βαλει, αλλα ηλπιζα να λυσω το προβλημα της επανεκκινησης.

 

δυστυχως ομως τα ιδια...homescreen και επανεκκινηση!!! :(

 

εχετε καμια προταση ή να επικοινωνησω με το καταστημα?

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

υγ. να σημειωσω οτι ειχα σβησει χθες τα events του mtklogger. παιζει κανεναν ρολο?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω την βοηθεια σας! πηρα το g2f απο 2toc, ολα καλα εδω και 4 μερες.

δεν του εβαλα τιποτα βαρυ πανω, μονο battery doctor, swiftkey και facebook.

 

ξαφνικα σημερα κανει επανεκκινηση μονο του. μολις φορτωνει το homescreen, παλι επανεκκινηση και παει λεγοντας..

προλαβαινοντας να το βαλω σε airplane mode, αργει καμποσο να επανεκκινησει!

επειδη αγανακτησα, το εψαξα και πατησα volume up+power on/off και εκανα wipe data και wipe cache.

 

χαθηκαν φυσικα οι οποιες εφαρμογες του ειχα βαλει, αλλα ηλπιζα να λυσω το προβλημα της επανεκκινησης.

 

δυστυχως ομως τα ιδια...homescreen και επανεκκινηση!!! :(

 

 

εχετε καμια προταση ή να επικοινωνησω με το καταστημα?

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

υγ. να σημειωσω οτι ειχα σβησει χθες τα events του mtklogger. παιζει κανεναν ρολο?

 

Αν προλάβεις κάνε ένα factory reset.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με αυτο που εκανα, μονο που γινεται μεσα απο το μενου του android.

δε νομιζω να αλλαξει κατι.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με αυτο που εκανα, μονο που γινεται μεσα απο το μενου του android.

δε νομιζω να αλλαξει κατι.

 

Μόνη λύση, ξαναφλάσαρε το firmware μέσω του Flashtool, είναι πανεύκολο, αν συνεχίσει να κάνει το ίδιο είναι πρόβλημα hardware.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με αυτο που εκανα, μονο που γινεται μεσα απο το μενου του android.

δε νομιζω να αλλαξει κατι.

 

στο Recovery δεν σου κολλαει;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι κανει παλι επανεκκινηση μολις φορτωσει το homescreen. (το γραφω και στο αρχικο μηνυμα)

 

ειδα καποιον να γραφει για 'hard reset'. αυτο πως γινεται?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

ειδα καποιον να γραφει για 'hard reset'. αυτο πως γινεται?

 

Αυτό που έκανες ήδη είναι, αλλά μέσα από το μενού της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο?

 

Ξεκινάς κατεβάζοντας το Flashtool από εδώ. Πρέπει να κατεβάσεις και το firmware όμως. Υπάρχει η multilanguage version 0.7.3 καθαρισμένη από οτιδήποτε Κινέζικο, από το Ισπανικό Jiayu.es εδώ, είναι το κάτω link και θέλει registration.

 

Το τελευταίο firmware είναι το 0.8.5, θέλει registration, αλλά το 0.7.3 είναι πιο σταθερό, βάλε όποιο θέλεις.

 

Αφού κατεβάσεις το Flashtool και το firmware βάλε τα σε ένα φάκελο στον υπολογιστή σου, αποσυμπίεσέ τα εννοείται και τα δύο, τρέχεις το Flashtool με διπλό κλικ στο flash_tool.exe και πας στην δεύτερη επιλογή Scatter-loading και το "οδηγείς" στο φάκελο που βρίσκεται αποσυμπιεσμένο το firmware, εκεί υπάρχει ένα αρχείο με το όνομα MT6582_Android_scatter.txt, το επιλέγεις και είσαι έτοιμος.

 

Από πλευράς συσκευής, την έχεις απενεργοποιήσει και έχεις αφαιρέσει τη μπαταρία για λίγο. Κατόπιν βάζεις τη μπαταρία και με κλειστή συσκευή, πρώτα πατάς στο Flashtool το Download και μετά συνδέεις το usb στη συσκευή. Η κάτω μπάρα θα γίνει κόκκινη, μετά μωβ και στη συνέχεια κίτρινη καθώς φλασάρει το firmware. Σε περίπου ένα λεπτό είσαι έτοιμος.

 

[ATTACH]52719[/ATTACH]

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Η νεότερη ευρωπαϊκή αναβάθμιση από Jiayu Ισπανίας είναι η V0.3.4_S0924 (24/09/2014) και δεν χρειάζεται λογαριασμό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5707003#post5707003

 

Με αυτή είμαι και δεν μπορώ να αναπαράξω το πρόβλημα του WiFi :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Η νεότερη ευρωπαϊκή αναβάθμιση από Jiayu Ισπανίας είναι η V0.3.4_S0924 (24/09/2014) και δεν χρειάζεται λογαριασμό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5707003#post5707003

 

Με αυτή είμαι και δεν μπορώ να αναπαράξω το πρόβλημα του WiFi :)

 

Τέτοια ώρα βρήκες να μου το πεις; Χαχαχαχαχα. :lol:

 

Αύριο είχα σκοπό να το δώσω αλλά θα μείνει για περαιτέρω δοκιμές. ;)

 

Παρατηρώ με όλο το σεβασμό τον ''αγώνα σου'' με το g2f.Δεν το έχεις αφήσει λεπτό ''ήσυχο'', rom που να μην την έχεις περάσει, cwm recovery το ίδιο, άχρηστα cart readers, και όλα τα μάγια βουντού που ξέρεις.Και καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι σου φταίει η Jiayu. Όλα καλά!!!!!!

 

Κοίτα τι μου απάντησε αυτός εδώ! Αντί να λέει ευχαριστώ που υπάρχει και κάποιος που δοκίμασε τα πάντα, όχι γιατί δεν είχε τι να κάνει, αλλά γιατί είχε πρόβλημα και τουλάχιστον δίνει τεκμηριωμένες απαντήσεις, κάθεται και γράφει βλακείες και ειρωνείες. :X

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ώρα βρήκες να μου το πεις; Χαχαχαχαχα. :lol:

Ε, ήμουν λίγο άρρωστος από χθες βράδυ... Ελπίζω όμως να βοήθησα :)

 

Αύριο είχα σκοπό να το δώσω αλλά θα μείνει για περαιτέρω δοκιμές. ;)

Ελπίζω να πάνε καλά οι δοκιμές!

Προσωπική συνήθεια είναι να κάνω hard reset πριν την όποια αναβάθμιση (και συχνά και αμέσως μετά). Αν θέλεις, δοκίμασέ το κι εσύ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς κατεβάζοντας το Flashtool από εδώ. Πρέπει να κατεβάσεις και το firmware όμως. Υπάρχει η multilanguage version 0.7.3 καθαρισμένη από οτιδήποτε Κινέζικο, από το Ισπανικό Jiayu.es εδώ, είναι το κάτω link και θέλει registration.

 

Το τελευταίο firmware είναι το 0.8.5, θέλει registration, αλλά το 0.7.3 είναι πιο σταθερό, βάλε όποιο θέλεις.

 

Αφού κατεβάσεις το Flashtool και το firmware βάλε τα σε ένα φάκελο στον υπολογιστή σου, αποσυμπίεσέ τα εννοείται και τα δύο, τρέχεις το Flashtool με διπλό κλικ στο flash_tool.exe και πας στην δεύτερη επιλογή Scatter-loading και το "οδηγείς" στο φάκελο που βρίσκεται αποσυμπιεσμένο το firmware, εκεί υπάρχει ένα αρχείο με το όνομα MT6582_Android_scatter.txt, το επιλέγεις και είσαι έτοιμος.

 

Από πλευράς συσκευής, την έχεις απενεργοποιήσει και έχεις αφαιρέσει τη μπαταρία για λίγο. Κατόπιν βάζεις τη μπαταρία και με κλειστή συσκευή, πρώτα πατάς στο Flashtool το Download και μετά συνδέεις το usb στη συσκευή. Η κάτω μπάρα θα γίνει κόκκινη, μετά μωβ και στη συνέχεια κίτρινη καθώς φλασάρει το firmware. Σε περίπου ένα λεπτό είσαι έτοιμος.

 

[ATTACH]52719[/ATTACH]

 

χιλια ευχαριστω φιλε μου!!! ευκολο φαινεται, θα το δοκιμασω! λεω να βαλω την V0.3.4_S0924 (24/09/2014) που αναφερει ο αλλος φιλος! firmware δεν ειναι αυτη? ή να βαλω την 0.7.3 ?

 

κατεβασα την 0.3.4, παω να διαλεξω το txt αρχειο (MT6582_Android_scatter) και μου βγαζει, ERROR:initializing scatter file failed. Please check the name of scatter file which you load is legal.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω φιλε μου!!! ευκολο φαινεται, θα το δοκιμασω! λεω να βαλω την V0.3.4_S0924 (24/09/2014) που αναφερει ο αλλος φιλος! firmware δεν ειναι αυτη? ή να βαλω την 0.7.3 ?

 

κατεβασα την 0.3.4, παω να διαλεξω το txt αρχειο (MT6582_Android_scatter) και μου βγαζει, ERROR:initializing scatter file failed. Please check the name of scatter file which you load is legal.

 

Επειδή το δοκίμασα εχθές το βράδυ, το αρχείο της rom είναι εντάξει, το scatter file φορτώνεται κανονικά. Τα Windows είναι ενημερωμένα;

Link to comment
Share on other sites

1)Ξανακατεβασε του drivers. Κοίτα πιο πάνω το συνημμένο του φίλου. Πρέπει να δείχνει η φώτο MT6582 και όχι σκέτο MediaTek

2)Σιγουρεψου ότι όλα τα κουτάκια είναι τσεκαρισμενα.

3)Ξανακατεβασε τη ρομ. Μπορεί και αυτή να μην έχει κατέβει σωστά

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω, αλλα δεν βγαζω ακρη ****το.

 

δεν τους εγκαθιστα σωστα στο pc, μην το σπασω, ελεος.

 

εγκαθιστω απο το usb2ser_Win7?

 

τον mediatek DA USB VCOM port?

 

χρειαζεται ταυτοχρονα να εχω και το κινητο συνδεδεμενο στο pc?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω, αλλα δεν βγαζω ακρη ****το.

 

δεν τους εγκαθιστα σωστα στο pc, μην το σπασω, ελεος.

 

εγκαθιστω απο το usb2ser_Win7?

 

τον mediatek DA USB VCOM port?

 

χρειαζεται ταυτοχρονα να εχω και το κινητο συνδεδεμενο στο pc?

 

Εγώ επειδή έχω και ένα Coolpad F1 είχα εγκαταστήσει τους drivers και το αναγνώρισε με τη μία. Πρέπει να εγκαταστήσεις τον USB Vcom Driver, δοκίμασε να συνδέσεις τη συσκευή χωρίς μπαταρία πατώντας ταυτόχρονα όλα τα πλήκτρα, δηλαδή και τα Volume Up και Down και το Power για να σου εγκαταστήσει τον MTK USB Driver και μετά ξαναδοκίμασε και πες μου τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Η νεότερη ευρωπαϊκή αναβάθμιση από Jiayu Ισπανίας είναι η V0.3.4_S0924 (24/09/2014) και δεν χρειάζεται λογαριασμό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5707003#post5707003

 

Με αυτή είμαι και δεν μπορώ να αναπαράξω το πρόβλημα του WiFi :)

 

Η πλάκα είναι ότι ήταν μπροστά στα μάτια μου κι εγώ κοίταγα κάτω. Αναφέρει δε ότι λύνει το πρόβλημα του wifi και του bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...