Jump to content

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 263
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έκανα αναβάθμιση σε windows 10 t.preview σε ενα Lumia 535 αγορασμένο από τον ΟΤΕ.

Μπουταρε μια φορά και εμφάνισε τα live tiles, αλλα προτίμησα να του κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να καθίσουν μάλλον καλύτερα, καθώς δεν αποκρινόταν σωστά.

Δυστυχώς αμεςως Μετά, μόλις επιλέγω χώρα, βγάζει ενα μπλε pixel στη μέση της οθόνης και κολλάει.

Μετά από πάμπολλες επανεκκινήσεις δεν προχωρά από το συγκεκριμένο σημείο. Βγάζει αυτο το μπλε pixel και σταματά.

Ποια λύση προτείνετε;

Φλασαρισμα με κάποιο recovery tool?

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση σε windows 10 t.preview σε ενα Lumia 535 αγορασμένο από τον ΟΤΕ.

Μπουταρε μια φορά και εμφάνισε τα live tiles, αλλα προτίμησα να του κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να καθίσουν μάλλον καλύτερα, καθώς δεν αποκρινόταν σωστά.

Δυστυχώς αμεςως Μετά, μόλις επιλέγω χώρα, βγάζει ενα μπλε pixel στη μέση της οθόνης και κολλάει.

Μετά από πάμπολλες επανεκκινήσεις δεν προχωρά από το συγκεκριμένο σημείο. Βγάζει αυτο το μπλε pixel και σταματά.

Ποια λύση προτείνετε;

Φλασαρισμα με κάποιο recovery tool?

 

Ναι. Θα το φλασάρεις με το Lumia Software Recovery Tool για να επανέλθει στην εργοστασιακή του κατάσταση.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επανέφερα το κινητό με to Lumia Software Recovery Tool, και όπως ήταν φυσικό ξανάγινε branded. Όμως, αφού κλείνω την συσκευή, τη συνδέω στον υπολογιστή και πατάω τα αντίστοιχα κουμπιά ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία του φλασαρίσματος, ανοίγει κανονικά και το φλασάρισμα αποτυγχάνει. Υπάρχει κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

...καλησπέρα...

...πρόβλημα σοβαρόν...

...είχα την 10149...

...αποφάσισα να γυρίσω πίσω στην 8.1...

...το windows recovery tool αναγνώρισε το lumia 830 και το firmware της συσκευής αλλά δεν έβρισκε software για επαναφορά...

...software not available for this device...

...προσπάθησα πολλές φορές με soft reset, τίποτα...

...η συσκευή όμως δούλευε κανονικά...

...εκανα reset your phone...

...εμφανίστηκαν τα γρανάζια, περιστρέφονται για 3 λεπτά και μόλις γεμίζει η μπάρα από κάτω βγάζει αυτό :-( , παχύ και μεγάλο στο κέντρο της οθόνης, και σβήνει ...

...οταν το ξανανάβω επαναλαμβάνεται η ιδια διαδικασία: γρανάζια για 3 λεπτα και μετά :-( ...

...το windows phone recovery tool δεν το βλέπει πιά καθόλου...

...είναι σαν να έχει χαθεί εντελώς το λογισμικό...

...πώς θα το γιατρέψω ;;;

...είναι το 830... RM-984 ...

Edited by jazzu4ia
Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

...καλησπέρα...

...πρόβλημα σοβαρόν...

...είχα την 10149...

...αποφάσισα να γυρίσω πίσω στην 8.1...

...το windows recovery tool αναγνώρισε το lumia 830 και το firmware της συσκευής αλλά δεν έβρισκε software για επαναφορά...

...software not available for this device...

...προσπάθησα πολλές φορές με soft reset, τίποτα...

...η συσκευή όμως δούλευε κανονικά...

...εκανα reset your phone...

...εμφανίστηκαν τα γρανάζια, περιστρέφονται για 3 λεπτά και μόλις γεμίζει η μπάρα από κάτω βγάζει αυτό :-( , παχύ και μεγάλο στο κέντρο της οθόνης, και σβήνει ...

...οταν το ξανανάβω επαναλαμβάνεται η ιδια διαδικασία: γρανάζια για 3 λεπτα και μετά :-( ...

...το windows phone recovery tool δεν το βλέπει πιά καθόλου...

...είναι σαν να έχει χαθεί εντελώς το λογισμικό...

...πώς θα το γιατρέψω ;;;

...είναι το 830... RM-984 ...

Δοκίμασε το Lumia Software Recovery tool και επέλεξε "Το τηλέφωνό μου δεν εκκινεί ή δεν αποκρίνεται" (ή όπως ακριβώς το αναφέρει τελος πάντων).

Εναλλακτικά ακολουθείς τον δεύτερο τρόπο που αναφέρει ο παρών οδηγός και κατεβάζει το ίδιο firmware που είχε εργοστασιακά η συσκευή σου σε περίπτωση που δεν επιθυμείς να περάσεις κάποιας άλλης χώρας.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σας.Ειμαι κατοχος ενος lumia 930 και με τον δευτερο τροπο ειχα αλλαξει ρομ.ολα καλα μεχρι που διαπιστωσα οτι πριν απο λιγες βδομαδες δεν λειτουργουσα το φλας της φωτογραφικης με καμια κυβερνηση οποτε ειπα να το επαναφερω εργοστασιακα .Εκανα 3-4 αποτυχημενες προσπαθειες μεσω του recovery να γινει παλι οπως το αγορασα αλλα αποτυνχανε και κατεβασα να αλλαξο ρομ παλι με τον 2ο τροπο.Ενω μου εβγαλε ενα σημα σαν ανακυκλωση ηταν αλλα τετραγωνισμενο και την μπαρα κατω για να αρχισει να bootαρει απετυχε και αυτο.Εκανα soft reset και απο τοτε το κινητο δεν δουλεψε ποτε ξανα ουτε με soft ουτε με hard reset.Το κακο ειναι οτι δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης,το βγαζει στις συσκευες απο τον πινακα ελενχου σαν απροσδιοριστο και γραφει απο κατω QHSUSB__BULK .Τι κανω τωρα που δεν εχω απο χθες τηλεφωνο και ψαχνομαι?Δεν εχω αρχεια που να με ενδιαφερουν μεσα.Το κακο ειναι οτι δεν ανοιγει καν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι κατοχος ενος lumia 930 και με τον δευτερο τροπο ειχα αλλαξει ρομ.ολα καλα μεχρι που διαπιστωσα οτι πριν απο λιγες βδομαδες δεν λειτουργουσα το φλας της φωτογραφικης με καμια κυβερνηση οποτε ειπα να το επαναφερω εργοστασιακα .Εκανα 3-4 αποτυχημενες προσπαθειες μεσω του recovery να γινει παλι οπως το αγορασα αλλα αποτυνχανε και κατεβασα να αλλαξο ρομ παλι με τον 2ο τροπο.Ενω μου εβγαλε ενα σημα σαν ανακυκλωση ηταν αλλα τετραγωνισμενο και την μπαρα κατω για να αρχισει να bootαρει απετυχε και αυτο.Εκανα soft reset και απο τοτε το κινητο δεν δουλεψε ποτε ξανα ουτε με soft ουτε με hard reset.Το κακο ειναι οτι δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης,το βγαζει στις συσκευες απο τον πινακα ελενχου σαν απροσδιοριστο και γραφει απο κατω QHSUSB__BULK .Τι κανω τωρα που δεν εχω απο χθες τηλεφωνο και ψαχνομαι?Δεν εχω αρχεια που να με ενδιαφερουν μεσα.Το κακο ειναι οτι δεν ανοιγει καν.

 

Ποιό recovery tool χρησιμοποιήσες; Τo Windows Phone Recovery Tool ή το Lumia Software Recovery Tool;

Αν κρατήσεις πατημένο το volume - μαζί με το power button για καμια δεκαριά δευτερόλεπτα (όπως ακριβώς όταν κάνουμε soft reset) θα νιώσεις να κάνει κάποια δόνηση η συσκευή;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 δοκιμασα.Οχι δεν κανει soft για κανεναν λογο.Ουτε με power +volume down+camera κανει τιποτα.Ειναι τελειως νεκρο
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 δοκιμασα.Οχι δεν κανει soft για κανεναν λογο.Ουτε με power +volume down+camera κανει τιποτα.Ειναι τελειως νεκρο

 

Υπάρχει ακόμα ένας τρόπος να το κάνεις. νομίζω το συνδέεις στην πρίζα και κρατάς πατημένο το vol-. Ψάξε μια στο google να δείς ακριβώς πως γίνεται. Ίσως έτσι να σου δουλέψει.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 δοκιμασα.Οχι δεν κανει soft για κανεναν λογο.Ουτε με power +volume down+camera κανει τιποτα.Ειναι τελειως νεκρο

 

Μπαταρία έχει; Βάλ'το καμιά ωρά να φορτίσει και δοκίμασε να κρατήσεις πατημενο το volume - και το power button και μόλις νιώσεις να δονηθεί άφησε το power button μέχρι να σου εμφανίσει ένα μεγάλο θαυμαστικό στην οθόνη σου.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις προσπαθειες σας να με βοηθησετε αλλα τα εχω κανει ολα αυτα.ολο το βραδυ ηταν στην φορτιση.Θα δω μηπως και μπορεσω να βγαλω το πισω καλυμα και βγαλω την μπαταρια αλλιως μαλλον πεταμα.Δεν ανταποκρινετε πουθενα ουτε καν στην συνδεση με τον υπολογιστη

 

Στο windows phone recovery tool μου γραφει ''the connected device cannot be recovered'' Μας βοηθαει καπου?Εμενα μου κανει με προβλημα στο λογισμικο του.Μαλλον που πηγε να φλασσαρει αλλη ρομ και απετυχε.Υπαρχει αλλος τροπος?

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις προσπαθειες σας να με βοηθησετε αλλα τα εχω κανει ολα αυτα.ολο το βραδυ ηταν στην φορτιση.Θα δω μηπως και μπορεσω να βγαλω το πισω καλυμα και βγαλω την μπαταρια αλλιως μαλλον πεταμα.Δεν ανταποκρινετε πουθενα ουτε καν στην συνδεση με τον υπολογιστη

 

Στο windows phone recovery tool μου γραφει ''the connected device cannot be recovered'' Μας βοηθαει καπου?Εμενα μου κανει με προβλημα στο λογισμικο του.Μαλλον που πηγε να φλασσαρει αλλη ρομ και απετυχε.Υπαρχει αλλος τροπος?

 

Δοκίμασε το παρακάτω:

 

Επανεκκίνηση, soft & hard reset.

 

  1. Απενεργοποιούμε τη συσκευή μας και βεβαιωνόμαστε ότι δεν είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής σε αυτή.
  2. Κρατάμε πατημένο το πλήκτρο Μείωσης Έντασης (Volume Down) και συνδέουμε τον φορτιστή στη συσκευή.
  3. Συνεχίζουμε να κρατάμε πατημένο το πλήκτρο Μείωσης Έντασης (Volume Down) μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη της συσκευής ένα μεγάλο θαυμαστικό.
  4. Αφήνουμε το πλήκτρο Μείωσης Έντασης (Volume Down) και πατάμε τα πλήκτρα ρύθμισης της έντασης και το πλήκτρο ενεργοποίησης με την εξής σειρά:
     
    i) πλήκτρο Αύξησης Έντασης ( Volume up )
    ii) πλήκτρο Μείωσης Έντασης (Volume Down)
    iii) πλήκτρο Ενεργοποίησης-Απενεργοποίησης (Power Button)
    iv) πλήκτρο Μείωσης Έντασης (Volume Down)
  5. Η συσκευή θα επανεκκινήσει μερικές φορές και μόλις τελειώσει η διαδικασία επαναφοράς θα επανέλθει στην αρχική της κατάσταση με εγκατεστημένο το firmware ανάλογα με το product code που είναι τυπωμένο στη συσκευή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το παρακάτω:

 

Επανεκκίνηση, soft & hard reset.

 

Τιποτα,νεκρο τελειως.Μιλησα με εναν φιλο μου προγραμματιστη και μου ειπε οτι αφου δεν αποκρινετε πουθενα και κοινως δεν ανοιγει με τιποτα οτι πρεπει να εχει καψει πλακετα.Ισχυει κατι τετοιο?Τον κλαιμε τον μακαριτη?

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα,νεκρο τελειως.Μιλησα με εναν φιλο μου προγραμματιστη και μου ειπε οτι αφου δεν αποκρινετε πουθενα και κοινως δεν ανοιγει με τιποτα οτι πρεπει να εχει καψει πλακετα.Ισχυει κατι τετοιο?Τον κλαιμε τον μακαριτη?

 

Πήγαινέ το σε κάποιο Nokia Care μήπως και καταφέρουν να κάνουν τίποτα. Δεν νομίζω να σου το καλύψει η εγγύηση αλλά από το να το πετάξεις καλυτερα να πληρώσεις κάποιο ποσό να σου το επισκευάσουν (αν δεν έχει κάψει πλακέτα).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα,νεκρο τελειως.Μιλησα με εναν φιλο μου προγραμματιστη και μου ειπε οτι αφου δεν αποκρινετε πουθενα και κοινως δεν ανοιγει με τιποτα οτι πρεπει να εχει καψει πλακετα.Ισχυει κατι τετοιο?Τον κλαιμε τον μακαριτη?

 

Μην απελπίζεσαι. Δεν καίγεται έτσι εύκολα η πλακέτα. Πήγαινε στο nokia care και βλέπεις. Όσα κινητά είχα που είχανε φτάσει σε αυτό το σημείο (να αναγωνρίζονται σαν τέτοια συσκευή απο τον υπολογιστή) φτιαχνόταν.

 

Κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει: Δοκίμασε με τα καλώδια usb 2.0 (βάλε 2-3) Που λέει και χωρίς να έχεις drivers μέσα. Τα καλώδια παίζουν ρόλο να το ξέρεις.

http://answers.microsoft.com/en-us/insider/forum/insider_wintp-insider_repair/qhsusbbulk-wprt-bricked-two-l930/c9ed1c14-5f34-4f6a-a1fa-5706462b728c

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλημέρα μήπως ξέρει κάνεις να μου πει αν αυτή η rom είναι ελληνική?

059W1N7: RM-1045 VAR EURO 7F CV BLACK

 

Το product code αυτό είναι για τα μαύρα Lumia 930 της Ουγγαρίας.

Το 059W0X5 (VAR EURO 3V CV BLACK) είναι για ευρωπαϊκές χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το product code αυτό είναι για τα μαύρα Lumia 930 της Ουγγαρίας.

Το 059W0X5 (VAR EURO 3V CV BLACK) είναι για ευρωπαϊκές χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.

 

Eυχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στο Lumia 930 θέλω να βάλω την rom με product name RM 1045_1074,ποια product code πρέπει να βάλω;
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Στο Lumia 930 θέλω να βάλω την rom με product name RM 1045_1074,ποια product code πρέπει να βάλω;

 

Αυτά είναι τα product codes του Lumia 930 τα οποία είναι για τις ευρωπαϊκές χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.

059W0X5: RM-1045 VAR EURO 3V CV BLACK

059W0X7: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_GRE

059W0X8: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_ORA

059W0X6: RM-1045 VAR EURO 3V CV WHITE

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα product codes του Lumia 930 τα οποία είναι για τις ευρωπαϊκές χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.

059W0X5: RM-1045 VAR EURO 3V CV BLACK

059W0X7: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_GRE

059W0X8: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_ORA

059W0X6: RM-1045 VAR EURO 3V CV WHITE

 

ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή που σε εμένα γράφει manufacturer name RM-1045_1104 τι είναι;

 

ειναι ROM της cosmote.

 

cosmote :RM 1045-1104

Vodafone : RM 1045-1078

Country variant : RM 1045-1074

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...