Jump to content

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1ος τρόπος- Online Mode στο Nokia Care Suite.

 

Ενημέρωση:

Τόσο οι όποιες εκδόσεις που υπάρχουν για το συγκεκριμένο πρόγραμμα όσο και οι οδηγοί χρήσης αυτών είναι copyrighted υλικό και απαγορεύεται η αναδημοσίευση χωρίς την έγγραφη άδεια του δικαιούχου. Το ίδιο ισχύει επίσης και για τα αρχεία firmware.

 

 

Προσοχή:

Η παραπάνω διαδικασία εμπεριέχει κινδύνους και γίνεται αποκλειστικά με δική σας ευθύνη. Το myphone.gr καθώς και ο συντάκτης του παρακάτω οδηγού δεν φέρουν καμία ευθύνη σε περίπρωση πρόκλησης βλάβης στη συσκευή. Με την παρακάτω διαδικασία χάνεται η εγγύηση της συσκευής! Πριν ξεκινήσετε την διαδικασία διαβάστε ολόκληρο τον οδηγό διότι στο τέλος υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες.

 

Χρειαζόμαστε:

 

  • Το Nokia Care Suite Product Support Tool 5.0.2013.13.4.4
  • Το αρχείο με ονομασία usergroupsconfiguration.cfg για να μπορέσουμε να παρακάμψουμε τον κωδικό για την χρήση του Nokia Care Suite.

 

Σημείωση:

Στον παρόν οδηγό χρησιμοποιήθηκε το Nokia Care Suite PST 5.0 2013.13.4.4

Έχει εγκατασταθεί σε υπολογιστή με Windows 8 Pro 64-bit, Windows 7 64-bit και Windows 7 32-bit και λειτούργησε χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Εγκαθηστούμε το Nokia Care Suite PST 5.0 και αποεπιλέγουμε την επιλογή να τρέξει το πρόγραμμα όταν τελειώσει η εγκατάσταση.

Επιλέγουμε το αρχείο με το όνομα usergroupsconfiguration.cfg που έχουμε κατεβάσει, το αντιγράφουμε και το επικολλάμε στο:

C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0 αν έχουμε Windows 64-bit

ή C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0 αν έχουμε Windows 32-bit

και κάνουμε αντικατάσταση στο υπάρχον αρχείο.

 

Τρέχουμε το εικονίδιο του Nokia Care Suite και επιλέγουμε το Product Support Tool For Store 5.0.

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/2_zps8a3f4392.jpg

 

Στο παράθυρο που μας ανοίγει επιλέγουμε "CareSuite External" και πατάμε "Sign in".

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/3_zps62cf3475.jpg

 

Από το οριζόντιο μενού επιλέγουμε Tools και μετά "Firmware Download".

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/4_zps24688972.jpg

 

Στο παράθυρο που μας ανοίγει εισάγουμε το Product Code για το Firmware που θέλουμε να κατεβάσουμε. Το Product Code διαφέρει ανάλογα με το μοντέλο της συσκευής, τη χώρα για την οποία προορίζεται, το χρώμα της αλλά και τον πάροχο. Λίστα με τα Product Codes όλων των Lumia συσκευών μπορούμε να βρούμε κάνοντας μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για Lumia Product Codes. Αφού εισάγουμε το Producy Code για το firmware που θέλουμε να περάσουμε στη συσκευή μας επιλέγουμε "Check online" για να αναζητήσουμε την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού για τη συσκευή μας.

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/5_zpsf90e2613.jpg

 

Επιλέγουμε το "Optional Content Files" και πατάμε "Download".

Το frimware θα αρχίσει να κατεβαίνει κάτι που μπορούμε να δούμε στο κάτω μέρος του Nokia Care Suite όπως φαίνεται και στο παράδειγμα παρακάτω:

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/6_zpsa0063118.jpg

 

Περιμένουμε να κατέβει και μόλις τελειώσει η διαδικασία είμαστε έτοιμοι να φλασάρουμε τη συσκευή μας.

 

Το firmware που κατεβάσαμε αποθηκέυτηκε στο

C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products. Σε περίπτωση που θέλουμε να κατεβάσουμε άλλο firmware αποθηκέυουμε σε κάποιον άλλο φάκελο τα αρχεία που έχουμε ήδη κατεβάσει και μετά βάζουμε το επόμενο firmware να κατεβαίνει. Ο λόγος είναι για να μην μπερδευτούν σημαντικά αρχεία των διαφορετικών firmwares που θα έχουμε κατεβάσει γιατί αποθηκεύονται στον ίδιο φάκελο.

Συνδέουμε τη συσκευή μας και θα πρέπει το Nokia Care Suite να την αναγνωρίσει και να φαίνεται στα αριστερά της οθόνης. Αν η συσκευή μας δεν εμφανιστεί αυτόματα στο Nokia Care Suite πατάμε πάνω αριστερά που λέει "No Connection" και επιλέγουμε το USB(x): RM-xxx. Σε περίπτωση που το Nokia Care Suite δεν αναγνωρίζει τη συσκευή μας εγκαθιστούμε τους drivers τρέχοντας το αρχείο με την ονομασία WinUSB Drivers x86 (32Bit).msi ή WinUSB Drivers x64 (64Bit).msi ανάλογα με την έκδοση του λειτουργικού μας.

 

Έπειτα πατάμε κάτω αριστερά "Programming" και μετά "Recovery".

Ελέγχουμε κάτω δεξιά να είναι πράσινο το εικονίδιο δίπλα από την υδρόγειο και να γράφει "Data package selection complete" και να είμαστε online όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα.

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/8_zps895b3d75.jpg

 

Στο παράθυρο που εμφανίζεται επιλέγουμε "Update List" και θα μας εμφανίσει λίστα με τα firmwares που έχουμε αποθηκευμένα στον υπολογιστή μας. Επιλέγουμε αυτό που κατεβάσαμε και θέλουμε να φλασάρουμε στη συσκευή μας κάνοντας κλικ επάνω του και πατάμε το "Start" που βρίσκεται κάτω από το "Find Online" στα δεξιά.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Πριν πατήσουμε το "Start" σιγουρευόμαστε ότι έχουμε κρατήσει αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων μας γιατί η διαδικασία θα διαγράψει οτιδήποτε στην συσκευή.

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/9_zpsb166d6e6.jpg

 

Αφού πατήσουμε "Start" περιμένουμε να φορτώσει το Nokia Care Suite τα δεδομένα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη της συσκευής που μας λένε να κρατήσουμε πατημένα το Power Button και το Volume- μέχρι να νιώσουμε μια μικρή δόνηση. Έπειτα πατάμε "Retry" και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Υπάρχει περίπτωση να μας βγάλει μια ειδοποίηση ότι το Product Code του Firmware δεν ταιριάζει με αυτό της συσκευής. Πατάμε "ΟΚ" και περιμένουμε να εγκατασταθεί το firmware και να επανεκκινήσει η συσκευή (μπορεί να καθυστερήσει λίγο να ανοίξει). Η συσκευή μας είναι έτοιμη.

 

Σημαντικές πληροφορίες

  1. Τα αρχεία της εγκατάστασης τα αναζητούμε στο διαδίκτυο διότι είναι software που δίνεται στα επίσημα κέντρα service της Nokia και απαγορεύεται η διακίνησή τους μέσω του παρόντος οδηγού.
  2. Η έκδοση που χρησιμοποιήθηκε (2013.13.4.4) ΔΕΝ είναι συμβατή με τα 625,925,1020,630,930 και συσκευές πιο καινούριες αυτών. Για αυτές τις συσκευές προτείνεται ο 2ος τρόπος με την offline χρήση του Nokia Care Suite καθώς απαιτούν νεότερη έκδοση του προγράμματος.

 

 

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε τον οδηγό για online χρήση του Nokia Care Suite.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 263
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2ος τρόπος- Offline Mode του Nokia Care Suite και χρήση του Data Package Manager.

 

Ενημέρωση:

Τόσο οι όποιες εκδόσεις που υπάρχουν για το συγκεκριμένο πρόγραμμα όσο και οι οδηγοί χρήσης αυτών είναι copyrighted υλικό και απαγορεύεται η αναδημοσίευση χωρίς την έγγραφη άδεια του δικαιούχου. Το ίδιο ισχύει επίσης και για τα αρχεία firmware.

 

 

Προσοχή:

Η παραπάνω διαδικασία εμπεριέχει κινδύνους και γίνεται αποκλειστικά με δική σας ευθύνη. Το myphone.gr καθώς και ο συντάκτης του παρακάτω οδηγού δεν φέρουν καμία ευθύνη σε περίπρωση πρόκλησης βλάβης στη συσκευή. Με την παρακάτω διαδικασία χάνεται η εγγύηση της συσκευής! Πριν ξεκινήσετε την διαδικασία διαβάστε ολόκληρο τον οδηγό διότι στο τέλος υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες.

 

Με αυτόν τον τρόπο θα χρησιμοποιήσουμε το Data Package Manager για να κατεβάσουμε το firmware που θέλουμε και έπειτα θα χρησιμοποιήσουμε το Nokia Care Suite σε offline mode για να φλασάρουμε τη συσκευή μας.

 

Χρειάζεται να κατεβάσουμε:

  1. το Nokia Care Suite 5.4.119.1432.
  2. το Data Package Manager 4.2 (2013.7.5).
  3. και το usergroupsconfiguration.cfg

Καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας καλό είναι να έχουμε αφαιρέσει την κάρτα sim και την κάρτα μνήμης από την συσκευή μας.

 

Εγκαθιστούμε το Nokia Care Suite και το Data Package Manager στον υπολογιστή μας. Έπειτα αντιγράφουμε το usergroupsconfiguration.cfg στις παρακάτω διαδρομές:

C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Data Package Manager\bin,

C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Multi Software Updater 5.0

και C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0

για Windows 32-bit και στις:

C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Data Package Manager\bin,

C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Multi Software Updater 5.0

και C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0 για Windows 64-bit.

 

Τρέχουμε το Nokia Care Suite και κάνουμε διπλό κλίκ στο Data Package Manager. Πατάμε "ΟΚ" στο παράθυρο που θα μας βγάλει και μας ανοίγει το Data Package Manager όπως φαίνεται παρακάτω.

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/1_zps6c1ab8c7.jpg

 

Συμπληρώνουμε στο Product Type την κωδική ονομασία της συσκευής RM-xxx και στο διπλανό πεδίο το Product Code του firmware που θέλουμε να κατεβάσουμε και πατάμε "Search".

Στο firmware που θα μας εμφανίσει πατάμε δεξί κλικ και επιλέγουμε "Download selected". Περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Μόλις το firmware κατέβει, κλείνουμε το Data Package Manager και από το Nokia Care Suite κάνουμε διπλό κλικ στο Product Support Tool for Store 5 και στο παράθυρο που θα μας εμφανίσει πατάμε "Work offline".

Στο παράθυρο που θα μας ανοίξει επιλέγουμε από το οριζόντιο μενού πάνω αριστερά "File" και μετά "Open Product".

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/2_zps8ccb9638.jpg

 

Βρίσκουμε το μοντέλο της συσκευής μας και προσέχοντας να έχουμε τη σωστή κωδική ονομασία της συσκευής RM-xxx (σύμφωνα με το firmware που κατεβάσαμε) και κάνουμε πάνω του διπλό κλικ ή πατάμε "Open".

Επιλέγουμε από κάτω αριστερά "Programming" και έπειτα "Recovery".

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/3_zpsd652b341.jpg

 

Επιλέγουμε "Update List" και αφού επιλέξουμε το firmware που κατεβάσαμε πατάμε "Start".

Περιμένουμε το Nokia Care Suite να διαβάσει το firmware που κατεβάσαμε και πατάμε "OK" στο σφάλμα που θα μας εμφανίσει διότι δεν έχουμε ακόμα συνδεδεμένη τη συσκευή μας.

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/4_zps978b8267.jpg

 

Κλείνουμε τη συσκευή μας και αφού τη συνδέσουμε σε κάποια θύρα USB στον υπολογιστή μας κρατάμε ταυτόχρονα το "Power Button" και το Volume - μέχρι να νιώσουμε μια μικρή δόνηση από τη συσκευή. Πατάμε "Retry" και στο μήνυμα που μας ενημερώνει ότι το firmware που θέλουμε να φλασάρουμε δεν ταιριάζει με αυτό του Product Code της συσκευής πατάμε πάλι "ΟΚ".

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/5_zps5abd33a2.jpg

 

Περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία και μόλις η συσκευή μας επανεκκινήσει το φλασάρισμα έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς!

 

Προσοχή

Σε περίπτωση που μας εμφανίσει το παρακάτω σφάλμα "MSG_INVALID_SIZE_SECURE_FLASH_RESP: 0x00040006" δοκιμάζουμε να συνδέσουμε τη συσκευή μας σε μια άλλη θύρα USB.

Edited by niotheros
ενημέρωση έκδοσης Nokia Care Suite
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής με την χρήση του Nokia Care Suite

http://www.myphone.gr/gallery/data/3299/hardreset.png

 

1ος τρόπος- Online Mode στο Nokia Care Suite.

2ος τρόπος- Offline Mode του Nokia Care Suite και χρήση του Data Package Manager.

 

 

Συχνές ερωτήσεις:

 

Τι είναι το Nokia Care Suite;

 

Το Nokia Care Suite είναι μία σουίτα με προγράμματα που δίνεται από τη Nokia στα επίσημα κέντρα service της η οποία περιέχει διαγνωστικά εργαλεία, με τα οποία ελέγχουν τις συσκευές για διάφορα προβλήματα, καθώς επίσης και εφαρμογή με την οποία μπορεί να περαστεί κάποια έκδοση του λειτουργικού στις συσκευές.

 

Που μπορώ να βρώ το Nokia Care Suite;

 

Επειδή είναι software για τα επίσημα κέντρα service της Nokia απαγορεύεται η διακίνησή του. Μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο είναι αρκετή για ότι χρειαζόμαστε.

 

Για ποιόν λόγο χρειάζεται να φλασάρω τη συσκευή μου;

 

Φλασάροντας τη συσκευή μας δίνεται η δυνατότητα να εγκαταστήσουμε από την αρχή κάποια έκδοση του λειτουργικού της. Αυτό μπορεί να είναι είτε νεώτερης έκδοσης, είτε άλλης χώρας, είτε κάποιου παρόχου είτε αν η συσκευή μας έχει ήδη λογισμικό παρόχου -είναι branded- και θέλουμε να το αφαιρέσουμε για να την κάνουμε unbranded. Τέλος αν κάποια αναβάθμιση λειτουργικού δεν γίνει σωστά, φλασάροντας τη συσκευή μπορούμε να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού μαζί με την αναβάθμιση.

 

Είναι ασφαλές το φλασάρισμα και τι κινδύνους μπορεί έχει η διαδικασία;

 

Φλασάροντας τη συσκευή μας χάνεται η εγγύησή της. Η διαδικασία φλασαρίσματος είναι απλή αλλά υπάρχει πιθανότητα να καταστρέψει τη συσκευή μας αν κάτι δεν γίνει σωστά. Το myphone.gr και ο συντάκτης του οδηγού δεν φέρουν καμία ευθύνη σε περίπτωση βλάβης της συσκευής.

Η διαδικασία γίνεται αποκλειστικά με δική σας ευθύνη!

 

Φλάσαρα τη συσκευή αλλά δεν βρίσκω τα αρχεία που είχα πριν.

 

Το φλασάρισμα όπως αναφέρθηκε παραπάνω κάνει καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού συνεπώς διαγράφει όλα τα αρχεία που έχουμε στη συσκευή μας. Καλό είναι πριν προχωρήσουμε στη διαδικασία να κρατήσουμε αντίγραφο ασφαλείας.

Edited by Superuser
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την καλή δουλειά. Έλλειπε από το φόρουμ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε :bow:

 

Μια φορα μονο χρειστηκε να φλασαρω, αλλα δεν μπορω να θυμηθω γιατι δεν μπορουσα με τον παραπανω τροπο (που ειναι ο πιο απλος) και χρειαστηκε να χρησιμοποιησω και το Nokia Data Package Manager (για το κατεβασμα της ROM).

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Σαι ωραίος !!! :up: :up: :clap:

 

ο καλύτερος.....χαχαχα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να χάνεται η εγγύηση της συσκευής δεν έχω καταλάβει....

 

Μάλλον επειδή παρεμβαίνουμε στο firmware της συσκευής. Και αν brickαρει η συσκευή μας θα είναι από δικιά μας παρέμβαση και όχι λόγω κάποιου υλικολογισμικού προβλήματος οπότε μάλλον για αυτό! Σου λέει έκανες την "χαζομάρα" σου, τώρα θα πλερώσεις! :p Εδώ χάνεται η εγγύηση άμα περάσεις την GDR3 developer preview που τη δίνει η ίδια η MS στο store της, στο φλασάρισμα θα κολλήσουν; :p

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

αν εχει κανεις το cfg αρχειο μπορει να μου το στείλει με ΡΜ?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

αν εχει κανεις το cfg αρχειο μπορει να μου το στείλει με ΡΜ?

 

το googlαρες και δεν το βρήκες;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

το googlαρες και δεν το βρήκες;

Σε ευχαριστώ πολυ

Τελικά με το σωστό cfg που έλαβα, το σύνδεσα με το κινητό, εχει κατεβεί η ελληνική ρομ και είμαι στην "φάση" να την εγκαταστήσω στο κινητό, αντε να δούμε...

Το θέμα ειναι, αν βάλω την Ελληνική ρομ (που ηδη είχα Ελληνικά με την Δανέζικη) τι θα κερδίσω? Αξίζει τα το κάνω? Backup τα δεδομένα μου γίνονται?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ

Τελικά με το σωστό cfg που έλαβα, το σύνδεσα με το κινητό, εχει κατεβεί η ελληνική ρομ και είμαι στην "φάση" να την εγκαταστήσω στο κινητό, αντε να δούμε...

Το θέμα ειναι, αν βάλω την Ελληνική ρομ (που ηδη είχα Ελληνικά με την Δανέζικη) τι θα κερδίσω? Αξίζει τα το κάνω? Backup τα δεδομένα μου γίνονται?

 

Τον αυγουστο, λιγο πριν βγει η amber, ειχα φλασαρει στη συσκευη μου το ελληνικο firmware αλλα δεν υποστηριζε 4g! Δεν ξερω αν με την amber εχει αλλαξει αυτο.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τον αυγουστο, λιγο πριν βγει η amber, ειχα φλασαρει στη συσκευη μου το ελληνικο firmware αλλα δεν υποστηριζε 4g! Δεν ξερω αν με την amber εχει αλλαξει αυτο.

 

Για τα άλλα που ρωτάω μπορείς να βοηθήσεις?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Για τα άλλα που ρωτάω μπορείς να βοηθήσεις?

 

Δεν υπάρχει λόγος να φλασάρεις ελληνική ρομ. Ναι εννοείται πως όλα τα δεδομένα χάνονται.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Με Vodafone γερμανικό ποια rom να φλασαρω ποια προτείνετε;

 

την ιταλική!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ

Τελικά με το σωστό cfg που έλαβα, το σύνδεσα με το κινητό, εχει κατεβεί η ελληνική ρομ και είμαι στην "φάση" να την εγκαταστήσω στο κινητό, αντε να δούμε...

Το θέμα ειναι, αν βάλω την Ελληνική ρομ (που ηδη είχα Ελληνικά με την Δανέζικη) τι θα κερδίσω? Αξίζει τα το κάνω? Backup τα δεδομένα μου γίνονται?

Αφού κατεβασα στο care suite την ρομ για το product code του 920 μετα οταν επιλέγω Programming Recovery δίπλα στο εικονίδιο online το data package selection μου βγάζει error και μετα wrong credensials, γιατι?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατεβασα στο care suite την ρομ για το product code του 920 μετα οταν επιλέγω Programming Recovery δίπλα στο εικονίδιο online το data package selection μου βγάζει error και μετα wrong credensials, γιατι?

 

Κλείστο και ξανανοιξέ το! Το κάνει καμια φορά!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κλείστο και ξανανοιξέ το! Το κάνει καμια φορά!

 

Δεν ξερω τι γινεται... Αφου το εκλεισα και το ξανα ανοιξα τωρα το εικονιδιο διπλα στο online δεν κανει τιποτε...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

την ιταλική!

 

Ποια Ιταλική; 100 έχω βρει. Vodafone πάλι; 32gb; βασικά δε θέλω λογότυπα και θέλω data sense.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ποια Ιταλική; 100 έχω βρει. Vodafone πάλι; 32gb; βασικά δε θέλω λογότυπα και θέλω data sense.

 

059S726 RM-892 VAR IT CV BLACK

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ποια Ιταλική; 100 έχω βρει. Vodafone πάλι; 32gb; βασικά δε θέλω λογότυπα και θέλω data sense.

 

059S726 RM-892 VAR IT CV BLACK

RM-892_eu_italy_218

3049.0000.1330.10163

μπράβο niotheros γιατι γράφο απο το τηλ και δεν θυμάμαι τις ονομασίες

@Jamesc πλην της Vodafone Γερμανίας, όλες εχουν data sense

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

059S726 RM-892 VAR IT CV BLACK

RM-892_eu_italy_218

3049.0000.1330.10163

μπράβο niotheros γιατι γράφο απο το τηλ και δεν θυμάμαι τις ονομασίες

@Jamesc πλην της Vodafone Γερμανίας, όλες εχουν data sense

 

Ευχαριστώ παιδιά!

 

mod. Επειδή θέλω να κατεβάσω τη γερμανικη να την έχω σε περίπτωση εγγύησης αλλα όταν κάνω update το care δε θα μπορώ να κατεβάσω, έχει κανείς το code να το κατεβάσω από τώρα;

 

Σας έχω πρήξει σόρυ είμαι τρελαμένος με την κινητάρα μας! :)

Edited by Jamesc
Διευκρίνηση
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...