Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά αν το είχα δει εγκαίρως θα στο απαντούσα γιατί όταν πρωτοβάζεις κάρτες Sim είναι το πρώτο PopUp παράθυρο που πετάει και σε ρωτάει αν θέλεις να αλλάξεις όνομα στις Sim.

 

Το πιθανότερο είναι να μην έδωσες σημασία…. :rolleyes:

Θα του έδινα σημασία αν είχα το κινητό :lol:

Ακόμα δεν αξιώθηκα να το παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν αντέχω, θα σας τρολλάρω: ;)

Δεν είναι δυνατόν ολόκληρη Lenovo να μην έχει βάλει στο λογισμικό πράγματα που έχει το Cubot-άκι της γυναίκας μου!

Μιλάω για μετονομασία SIM, σωστή ένδειξη G\3G ανάλογα με τη ρύθμιση κ.α.

 

Θα του έδινα σημασία αν είχα το κινητό :lol:

Ακόμα δεν αξιώθηκα να το παραγγείλω.

 

Και πως δίνεις τις άνωθες λάθος παραπληροφορήσεις στον κόσμο τότε που ενδιαφέρεται να το αγοράσει; :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και πως δίνεις τις άνωθες λάθος παραπληροφορήσεις στον κόσμο τότε που ενδιαφέρεται να το αγοράσει; :rolleyes:

Εγώ απλώς κάνω αναμετάδοση των προβλημάτων που αναφέρετε :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειτε μου λιγο τι λετε πως παιζει, για να σιγουρευτω οτι σκεφτομαι το ιδιο.

Κανω κληση απο q (με 1 γραμμή περιπου απο τις 4)απο το δωματιο μου και μερικες φορες μετα απο καποια λεπτα σταματαει ο αλλος να με ακουει, ενω εγω τον ακουω κανονικα.

Στο ιδιο δωματιο απο κοσμοτε δεν εχω θεμα. Σε άλλο δωματιο αν κανω κληση απο q επισης δεν εχω θεμα.

Η απορια μου ειναι: πως γινεται να μη με ακουει ο άλλος και να τον ακουω εγω κανονικα. Ειναι θεμα σημα της q;

Στην αρχη φοβηθηκα πως ειναι το μικροφωνο αλλά μαλλον οχι....

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θελει να πειραματιστει παραπανω με το κινητο του σε αυτο το link εχει μερικες rom.http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=545987

υστερα απο ενα μηνα χρησης,πιστευω η ρομ με την οποια ηρθε το τηλεφωνο (s119) το μονο καλο που εχει ειναι το ελληνικο μενου,το gps αργει,με τα δεδομενα μεχρι να πιασεις ιντερνετ αργει,η μπαταρια επισης πεφτει γρηγορα και το wifi ειχε τα θεματακια του ασθενες σημα.με την http://www.vibeui.com/xiazai_s650_nk.html που δοκιμασα πηγαινε καλυτερα απλα ειχε ενα μικρο θεματακι η αφη,τωρα εβαλα AOSP 4.2.2 S650 CN τα δεδομενα ιντερνετ και το wifi δειχνει να εχουν καλυτερο σημα και εχει και ελληνικα!!!

ολα τα παραπανω ειναι απο δικη μου αποψη και χρηση του κινητου δεν θελω να παρω καποιον στο λαιμο μου :)

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θελει να πειραματιστει...

,πιστευω η ρομ με την οποια ηρθε το τηλεφωνο (s119) το μονο καλο που εχει ειναι το ελληνικο μενο...

Συμφωνώ διαφωνωντας (έχω μια απέχθεια στη βάρβαρη ελληνοποιηση που συναντά κανείς ακόμα και στα πιο "εμπορικά" κινητά που κυκλοφορούν επίσημα στην ελληνική αγορά).

Η λενοβο θέλει να αποκτήσει ένα μεγάλο μερίδιο στην αγορά και να έχει κάτι αντίστοιχο με τα MIUI & LEWA, βρίσκεται όμως ακόμα σε νηπιακο στάδιο, που δε συμβαδίζει με το επίπεδο του hardware.

To AOSP πως τα πάει με τις 2 κάρτες (dialer, call log, sms) και το hardware του κινητού (2g/3rd, data, wifi, gps, camera);

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κανένας καλός Σαμαρείτης για να μου ρουταρει το κινητό, να το βάλει να έχει Google Play και να δουλεύει καλά όμως, υπάρχει?? Είμαι γέρος και δεν το κατέχω πολύ το αντικείμενο.....:lol::lol:

 

Δεκτές προτάσεις με pm....περιοχή Β.Ελλάδα (Σέρρες - Θεσνίκη) :lol:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ διαφωνωντας (έχω μια απέχθεια στη βάρβαρη ελληνοποιηση που συναντά κανείς ακόμα και στα πιο "εμπορικά" κινητά που κυκλοφορούν επίσημα στην ελληνική αγορά).

Η λενοβο θέλει να αποκτήσει ένα μεγάλο μερίδιο στην αγορά και να έχει κάτι αντίστοιχο με τα MIUI & LEWA, βρίσκεται όμως ακόμα σε νηπιακο στάδιο, που δε συμβαδίζει με το επίπεδο του hardware.

To AOSP πως τα πάει με τις 2 κάρτες (dialer, call log, sms) και το hardware του κινητού (2g/3rd, data, wifi, gps, camera);

Μου αρεσει σαν κινητο απλα η συγκεκριμενη rom δεν μου κατσε καλα,τα εμπορικα κινητα θα φανε σκονη σε λιγο καιρο,ο αδερφος εχει το miui mi3 φυσαει το...data και wifi πανε καλα ειδικα το wifi να σου πω περνω απο τον απο πανω μου στην πολυκατοικια,πριν επιανα 1 με 2 γραμμες τωρα πιανω 3 με 4 .dialer καλος και αυτος gps δεν ξερω ακομη σημερα εβαλα την rom το απογευμα θα δειξει ατην συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση και απο εμένα γιατί διαβάζοντας μπερδεύτηκα περισσότερο .

Αν πάρεις το τηλέφωνο το αφήσεις όπως ειναι με την 4.2.2 και δεν του κάνεις Root .

Εκτος απο τις κινέζικες εφαρμογές που θα έχει , ποιό άλλο ειναι το πρόβλημα απο

την στιγμή που έχει ελληνικά και δουλεύει αρκετά καλά ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση και απο εμένα γιατί διαβάζοντας μπερδεύτηκα περισσότερο .

Αν πάρεις το τηλέφωνο το αφήσεις όπως ειναι με την 4.2.2 και δεν του κάνεις Root .

Εκτος απο τις κινέζικες εφαρμογές που θα έχει , ποιό άλλο ειναι το πρόβλημα απο

την στιγμή που έχει ελληνικά και δουλεύει αρκετά καλά ;

 

Kανενα προβλημα δεν εχει

Tο παιρνεις και δεν κανεις απολυτως κανενα update

Αν κανεις τοτε θα εχεις προβληματα και θα ψαχνεσαι

 

Επειδη εχω δοκιμασει παρα πολλα προγραμματα για φωτο και βιντεο

Απο οτι ειδα τις καλυτερες φωτο τις βγαζει το προγραμμα του κινητου και για βιντεο αν θελουμε να αποφυγουμε το ελαφρυ ζουμ που κανει βαζουμε το camera mx (την προηγουμενη εκδοση ομως camera mx 2.2.2, γιατι η τελευταια ειναι προβληματικη)

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Βοήθεια!

Ανανεωσα τη q και πήρα δώροmb.

Την έχω στη πρώτη θέση αλλά δε δείχνει να τραβάει ιντερνέτ.

Έχω ενεργοποιήσει το roaming αλλά και και τίποτα.

Βοηθείστε! Έχω απελπιστεί,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Βοήθεια!

Ανανεωσα τη q και πήρα δώροmb.

Την έχω στη πρώτη θέση αλλά δε δείχνει να τραβάει ιντερνέτ.

Έχω ενεργοποιήσει το roaming αλλά και και τίποτα.

Βοηθείστε! Έχω απελπιστεί,

 

Μόνο μία από τις 2 SIM συνδέεται με 3G, άνοιξε το κινητό και κοίτα τι γράφουν οι υποδοχές των SIM. Λογικά η μία πρέπει να λέει WCDMA/GSM ή W/G ή 3G/G εκεί θα βάλεις την Q :happy:

 

Φώτο από το Lenovo A820

 

http://i.imgur.com/GX4SDUZl.jpg

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Βοήθεια!

Ανανεωσα τη q και πήρα δώροmb.

Την έχω στη πρώτη θέση αλλά δε δείχνει να τραβάει ιντερνέτ.

Έχω ενεργοποιήσει το roaming αλλά και και τίποτα.

Βοηθείστε! Έχω απελπιστεί,

Δοκίμασε να βάλεις σαν Access Point Name στην SIM1 "myQ" (χωρίς εισαγωγικά - ΣΚΕΤΟ)

Settings>system settings>more...>mobile networks>Access Point Names

Δες και εδώ. Αν δε δουλέψει κατευθείαν ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρεις στο λινκ "Μάθε περισσότερα για τις ρυθμίσεις Internet"...

Edited by DrNick
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Kανενα προβλημα δεν εχει

Tο παιρνεις και δεν κανεις απολυτως κανενα update

Αν κανεις τοτε θα εχεις προβληματα και θα ψαχνεσαι

 

Επειδη εχω δοκιμασει παρα πολλα προγραμματα για φωτο και βιντεο

Απο οτι ειδα τις καλυτερες φωτο τις βγαζει το προγραμμα του κινητου και για βιντεο αν θελουμε να αποφυγουμε το ελαφρυ ζουμ που κανει βαζουμε το camera mx (την προηγουμενη εκδοση ομως camera mx 2.2.2, γιατι η τελευταια ειναι προβληματικη)

 

Ok. Ευχαριστώ για την απάντηση !!!

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θελει να πειραματιστει παραπανω με το κινητο του σε αυτο το link εχει μερικες rom.http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=545987

υστερα απο ενα μηνα χρησης,πιστευω η ρομ με την οποια ηρθε το τηλεφωνο (s119) το μονο καλο που εχει ειναι το ελληνικο μενου,το gps αργει,με τα δεδομενα μεχρι να πιασεις ιντερνετ αργει,η μπαταρια επισης πεφτει γρηγορα και το wifi ειχε τα θεματακια του ασθενες σημα.με την http://www.vibeui.com/xiazai_s650_nk.html που δοκιμασα πηγαινε καλυτερα απλα ειχε ενα μικρο θεματακι η αφη,τωρα εβαλα AOSP 4.2.2 S650 CN τα δεδομενα ιντερνετ και το wifi δειχνει να εχουν καλυτερο σημα και εχει και ελληνικα!!!

ολα τα παραπανω ειναι απο δικη μου αποψη και χρηση του κινητου δεν θελω να παρω καποιον στο λαιμο μου :)

 

λες ειχε θεμα με την αφη...τωρα ολα καλα με τη ρομ??

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες ROM που είναι σταθερές και που δουλεύουν όλα τα στοιχεία του κινητού ΣΩΣΤΑ (2g/3g, wifi, gps, led notifications, camera) είναι οι επίσημες:

-s119 με ελληνικά

-οι αναβαθμίσεις της χωρίς ελληνικά

-οι ROW (rest of world) s112 & s113 χωρίς ελληνικά

-η VIBEROM_V1.0_1415_ST_S650 χωρίς ελληνικά

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την 4.4.2 εδώ και 2-3 μέρες και δεν είδα κάποιο πρόβλημα, ενώ μέτρησα 17850 Benchmark μ αυτήν.

Αυτήν εννοώ πιο συγκεκριμένα....VIBEUI_V1.5_1415_3_DEV_S650_NK_W_A291

Edited by gmd
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την 4.4.2 εδώ και 2-3 μέρες και δεν είδα κάποιο πρόβλημα, ενώ μέτρησα 17850 Benchmark μ αυτήν.

Από το εξωτερικό τα προβλήματα που αναφέρουν είναι τα ακόλουθα:

  • φωτισμός softkeys δε δουλεύει
  • προβλήματα με το root
  • Apps force closing
  • Google play crashing half way through downloads
  • Exchange services not working message ( unable to sync emails )
  • Files from phone storage not showing in file manager
  • Freezing during transitions between screens

Έχεις παρατηρήσει κάτι από όλα αυτά;

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το κοίταξα μόνο αυτό...

φωτισμός softkeys δε δουλεύει

ούτε με το root κάτι, ούτε κολλήματα είδα, ούτε με google play..... ίσως είμουν τυχερός :)

Δεν ακολούθησα τον τρόπο με το Flash tool. Άλλαξα το recovery του TWRP αφού το έβαλλα στην εξωτερική κάρτα και έκανα αναβάθμιση με το mobileuncle....και πέρασα το Supersu. Με την χρήση αυτού (TWRP recovery) εγκατέστησα μετά τα υπόλοιπα που είχα βάλλει στην κάρτα.

Edited by gmd
Link to comment
Share on other sites

Η δοκιμαστική KitKat ανανεώθηκε σε VIBEUI_V1.5_1417_2_DEV_S650.

Παραμένουν τα προβλήματα με τα gapps κατά τα λεγόμενα του bluerichblue που το δοκίμασε και χρειάζονται ειδικές παρεμβάσεις για να δουλέψουν καλά. Προφανώς η δουλειά γίνεται κυρίως για την κινέζικη αγορά προς το παρόν, γι' αυτό και όλα τα θέματα με τα gapps.

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Δεν την βρήκα ούτε στο XDA ούτε στο Need rom την VIBEUI_V1.5_1417_2_DEV_S650.

GApps πέρασα την minimal έκδοση, αν τυχόν παίζει κάποιο ρόλο σε πιθανά προβλήματα.

Edited by gmd
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...