Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ισχύει για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές σχετικά με DOA

 

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω εδω.Τρεις φορες μου εχουν αντικαταστησει συσκευες περαν του DOA και ποτε δεν μου εδωσαν ανακατασκευασμενη.Σε ερωτηση μου σε htc και samsung που εγινε αυτο,μου απαντησαν κατηγορηματικα και οι δυο οτι οι συσκευες που δινουν εναντι αντικαταστασης ειναι ολοκαινουριες οπως και οι υπολοιπες που.πανε στα καταστηματα και ΟΧΙ ανακατασκεασμενες,δηλαδη οπως χαρακτηριστικα μου ειπαν,απο το συνολο των συσκευων που παραλαμβανουν για να πουληθουν,καποιες εντελως τυχαιες,πανε στην ακρη γι αυτο το σκοπο και μολις τελειωνουν ξανα αντικαθιστανται.Σε αντιθεση η apple (που οπως λετε εσεις και δεν αμφιβαλω γι αυτο) σου λεει ξεκαθαρα απο την αρχη οτι θα σου δωσει ανακατασκευη.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω εδω.Τρεις φορες μου εχουν αντικαταστησει συσκευες περαν του DOA και ποτε δεν μου εδωσαν ανακατασκευασμενη.Σε ερωτηση μου σε htc και samsung που εγινε αυτο,μου απαντησαν κατηγορηματικα και οι δυο οτι οι συσκευες που δινουν εναντι αντικαταστασης ειναι ολοκαινουριες οπως και υπολοιπες που.πανε στα καταστηματα και ΟΧΙ ανακατασκεασμενες,δηλαδη οπως χαρακτηριστικα μου ειπαν,μαζι με το συνολο των συσκευων που παραλαμβανουν,καποιες εντελως τυχαιες,πανε στην ακρη γι αυτο το σκοπο και μολις τελειωνουν ξανα αντικαθιστανται.Σε αντιθεση η apple (που οπως λετε εσεις και δεν αμφιβαλω γι αυτο) σου λεει ξεκαθαρα απο την αρχη οτι θα σου δωσει ανακατασκευη.

 

Και οι ανακατασκευασμένες Πάρη καινούριες είναι που θα μπορούσαν κάλλιστα να μπούν σε κουτάκι και να πουληθούν σφραγισμένες.

Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και οι ανακατασκευασμένες Πάρη καινούριες είναι που θα μπορούσαν κάλλιστα να μπούν σε κουτάκι και να πουληθούν σφραγισμένες.

Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά.

Δεν αμφιβαλω βρε Γιαννη αλλα αλλο να σου ξεκοβουν απο την αρχη οτι θα παρεις ανακατασκευη και αλλο.να σου λενε οτι δεν παιζει κατι τετοιο (τωρα αν λενε ψεματα δεν το γνωριζω).
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλω βρε Γιαννη αλλα αλλο να σου ξεκοβουν απο την αρχη οτι θα παρεις ανακατασκευη και αλλο.να σου λενε οτι δεν παιζει κατι τετοιο (τωρα αν λενε ψεματα δεν το γνωριζω).

Στη smartec που μου αντικατέστησαν το xcover2, μου έδωσαν καινούρια συσκευή σε σακουλάκι. (κανονικά θα επισκεύαζαν το δικό μου, αλλά δεν είχαν ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο, όπως μου είπαν).

 

Το ίδιο μου έκαναν και στην apple, όταν χάλασε το I5 μου.

Το ίδιο δεν είναι?:)

 

Το θέμα είναι να μην εμπλακείς με το σέρβις, εφόσον η συσκευή είναι λίγων ημερών. Πρέπει να το αλλάξει το ίδιο το κατάστημα με νέο, σφραγισμένο.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στη smartec που μου αντικατέστησαν το xcover2, μου έδωσαν καινούρια συσκευή σε σακουλάκι. (κανονικά θα επισκεύαζαν το δικό μου, αλλά δεν είχαν ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο, όπως μου είπαν).

 

Το ίδιο μου έκαναν και στην apple, όταν χάλασε το I5 μου.

Το ίδιο δεν είναι?:)

 

Το θέμα είναι να μην εμπλακείς με το σέρβις, εφόσον η συσκευή είναι λίγων ημερών. Πρέπει να το αλλάξει το ίδιο το κατάστημα με νέο, σφραγισμένο.

Ναι δεν το συζηταμε,απο την στιγμη που η συσκευη ειναι ημερων πρεπει να γινεται αντικατασταση με σφραγισμενη χωρις δευτερη κουβεντα.

Παντως μια και το εφερε η κουβεντα,να πω οτι εκει που τα ειδα ολα πανω στο θεμα που συζηταμε ειναι οταν προσφατα μου χαλασε ενα πολυμηχανημα της hp.Μιλησα με τεχνικο τους στο τηλεφωνο,με κατευθεινε να κανω καποια βηματα μηπως διορθωθει το προβλημα και αφου ειδε οτι δεν,μου λεει χωρις δευτερη κουβεντα,σας στελνω απο τσεχια καινουριο μηχανημα και θα παραλαβουμε το παλιο (ηταν 4 μηνων ).Σε 5 μερες μου ηρθε στο σπιτι ο νεος,σφραγισμενος στην κανονικη συσκευασια του και οχι καπου αλλου,με τα σφραγισμενα μελανια του, τα αυτοκολλητα του ακομη και τα manual του.Μπραβο τους ειπα για το υποδειγματικο after sales support τους και με κερδισαν πλεον σαν πελατη σε επομενες αγορες μου.

Απλα,υποδειγματικη η αντιμετωπιση τους στον πελατη!!!

Κλεινω εδω το off topic και σορυ για το μακροσκελες

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση με το που το πήρα το εμφάνισε αυτό. Στα πρώτα λεπτά. Επικοινώνησα με το κατάστημα άμεσα και το έστειλα την ίδια κιόλας μέρα πίσω. Το κατάστημα έδινε DOA 7 ημερών. Το έστειλα χτες, άρα σήμερα το έχουν. Μου είπαν θα το στείλουν στο σέρβις για να διαπιστώσουν το πρόβλημα και εντός 4,5 εργασιμων ημερών (κατα μέσο όρο) θα μου απαντήσουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά.

Τελικά η όλη ιστορια είχε αίσιο τέλος, καθώς έγινε αντικατάσταση με καινούριο.

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να βλέπω αγώνες live stream; Γιατί δεν παίζει καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα πριν από μια 1,5 περίπου εβδομάδα το iPad mini retina, με τη προσφορά που είχαν βγάλει -50€. Το iPad λειτουργεί μια χαρά. Λόγω έλλειψης χρόνου το χρησιμοποίησα λίγο (περίπου 1 ώρα την ημέρα με μέτρια χρήση, με wifi και λίγο gps).οταν το άνοιξα ήταν φορτισμένο γύρω στο 70% και η μπαταρία, με την προαναφερόμενη χρήση, διήρκησε 7 ημέρες (wifi & GPS off όταν δεν το χρησιμοποιουσα).

Όταν το έβαλα να φορτίσει για πρώτη φορά τυχαία παρατήρησα ότι το βυσμα (lightining) φόρτισης στο κάτω μέρος της συσκευής ήταν "λίγο χαλαρό" δεν κουμπωνε ερμητικά (όπως π.χ του iphone 4) και αν το ακουμπουσες λίγο εμφανίζονταν στην οθόνη (ενεργοποιημένη αλλα σε κατάσταση αναμονής) το σήμα της μπαταρίας με το ποσοστό φόρτισης, δεν σταματούσε να φορτίζει και δεν έκανε το χαρακτηριστικό θόρυβο (μπιπ) που κάνει όταν ξεκινάει να φορτίσει.

Το πήγα στα I square το δοκιμάσαμε με άλλο καλώδιο και με το δικό τους καλώδιο ήταν ακόμα χαλαροτερο ( μπορεί να είχε φθαρει λόγω χρήσης το καλώδιο τους) και δεν έκανε κανένα πρόβλημα όσο και να πείραζαμε το καλώδιο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μετά τη πρώτη φόρτιση έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία καταναλώνεται πολύ πιο γρήγορα από τη προηγούμενη φορά (δηλ. Από τη φόρτιση που είχε από το εργοστάσιο).

Μήπως φταίει ο φορτιστής?

Προσπαθώ να καταναλωσω τη μπαταρία να το βάλω να φορτίσει από το laptop.

Καμία ιδέα?

(Πριν το πάω στο isquare το είχα φυσηξει λίγο από κάτω μήπως είχε κανένα σκουπιδακι κτλ. Στο βυσμα)

Edited by mobile_34
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Τελικά η όλη ιστορια είχε αίσιο τέλος, καθώς έγινε αντικατάσταση με καινούριο.

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να βλέπω αγώνες live stream; Γιατί δεν παίζει καθολου...

 

Δεν παίζουν τα ipad live streaming.

Άλλα έχει εφαρμογής που μπορείς να βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια.

Κανε μια αναζήτηση στο store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, πήρα πριν από μια 1,5 περίπου εβδομάδα το iPad mini retina, με τη προσφορά που είχαν βγάλει -50€. Το iPad λειτουργεί μια χαρά. Λόγω έλλειψης χρόνου το χρησιμοποίησα λίγο (περίπου 1 ώρα την ημέρα με μέτρια χρήση, με wifi και λίγο gps).οταν το άνοιξα ήταν φορτισμένο γύρω στο 70% και η μπαταρία, με την προαναφερόμενη χρήση, διήρκησε 7 ημέρες (wifi & GPS off όταν δεν το χρησιμοποιουσα).

Όταν το έβαλα να φορτίσει για πρώτη φορά τυχαία παρατήρησα ότι το βυσμα (lightining) φόρτισης στο κάτω μέρος της συσκευής ήταν "λίγο χαλαρό" δεν κουμπωνε ερμητικά (όπως π.χ του iphone 4) και αν το ακουμπουσες λίγο εμφανίζονταν στην οθόνη (ενεργοποιημένη αλλα σε κατάσταση αναμονής) το σήμα της μπαταρίας με το ποσοστό φόρτισης, δεν σταματούσε να φορτίζει και δεν έκανε το χαρακτηριστικό θόρυβο (μπιπ) που κάνει όταν ξεκινάει να φορτίσει.

Το πήγα στα I square το δοκιμάσαμε με άλλο καλώδιο και με το δικό τους καλώδιο ήταν ακόμα χαλαροτερο ( μπορεί να είχε φθαρει λόγω χρήσης το καλώδιο τους) και δεν έκανε κανένα πρόβλημα όσο και να πείραζαμε το καλώδιο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μετά τη πρώτη φόρτιση έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία καταναλώνεται πολύ πιο γρήγορα από τη προηγούμενη φορά (δηλ. Από τη φόρτιση που είχε από το εργοστάσιο).

Μήπως φταίει ο φορτιστής?

Προσπαθώ να καταναλωσω τη μπαταρία να το βάλω να φορτίσει από το laptop.

Καμία ιδέα?

(Πριν το πάω στο isquare το είχα φυσηξει λίγο από κάτω μήπως είχε κανένα σκουπιδακι κτλ. Στο βυσμα)

 

Κανε 4-5 πλήρες κύκλους φόρτισης για μεγιστη απόδοση μπαταρίας μακροπρόθεσμα,χωρις να το διακόψεις οσο φορτίζει.

Μην το φορτίζεις από το λαπτοπ πάρα μόνο από το δικό του φορτιστή.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω το viber στο store να το κατεβάσω και τίποτα. Δεν υπάρχει;

 

Θα πρέπει να κατεβάσεις το viber για iPhone, δεν υπάρχει για iPad!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κατεβάσεις το viber για iPhone, δεν υπάρχει για iPad!

 

Μιας και νέος στα apple, πως θα το κατεβάσω αφού δεν το βγάζει στο store; Που θα το βρω;

 

Edit: τελικά το βρήκα.

Edited by Panagiotisg
Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάςεις την εφαρμογή στο iTunes από τον υπολογιστή σου, στη συνέχεια θα ανοίξεις το App Store στο iPad >updates>purchases>iPhone apps και θα το κατεβάζεις :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια τα φωτα σας.Μετα το τελευταιο update που εκανε ο πιτσιρικας στο ipad,μου παραπονιεται οτι το κεντρικο κουμπι δεν ανταποκρινεται άμεσα αλλα πρεπει να το παταει δυο και τρεις φορες στις περισσοτερες περιπτωσεις.Εχει αντιμετωπισει καποιος τετοιο θεμα ή απλα απο συμπτωση να του εβγαλε προβλημα hardware το πλήκτρο που ετυχε να συμπεσει με το update?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας.Μετα το τελευταιο update που εκανε ο πιτσιρικας στο ipad,μου παραπονιεται οτι το κεντρικο κουμπι δεν ανταποκρινεται άμεσα αλλα πρεπει να το παταει δυο και τρεις φορες στις περισσοτερες περιπτωσεις.Εχει αντιμετωπισει καποιος τετοιο θεμα ή απλα απο συμπτωση να του εβγαλε προβλημα hardware το πλήκτρο που ετυχε να συμπεσει με το update?

 

Κατά την άποψη μου τυχαίο γεγονός, εσείς το δοκιμάσατε να δείτε αν όντως έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι οπως μου τα λεει ο γιος μου

 

Χρειάζεται αντικατάσταση το flex από το home button. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε τεχνικό. Εάν δεν έχετε κάποιον, στείλτε μου ένα pm να σας προτείνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται αντικατάσταση το flex από το home button. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε τεχνικό. Εάν δεν έχετε κάποιον, στείλτε μου ένα pm να σας προτείνω! :)

 

Σε ευχαριστω!! Και κατι αλλο να ρωτησω : αν του κανω ενα hard reset και προηγουμενως εχω παρει αντιγραφο ασφαλείας, στην επαναφορα του θα ξαναφορτωσει και τα δεδομενα απο εφαρμογες-παιχνιδια κλπ, η θα χαθούν?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!! Και κατι αλλο να ρωτησω : αν του κανω ενα hard reset και προηγουμενως εχω παρει αντιγραφο ασφαλείας, στην επαναφορα του θα ξαναφορτωσει και τα δεδομενα απο εφαρμογες-παιχνιδια κλπ, η θα χαθούν?

 

Σε εμένα χωρίς να έχω πάρει backup μετά από hard reset με το που εγκατέστησα ξανά από την αρχή το asphalt 8 με το που άνοιξα την εφαρμογή φορτωσε κανονικά όπως τα είχα αφήσει.

Όχι εφαρμογές όμως, τα οποία από την αρχή αφού backup δεν παίρνω :p

Τώρα με το κουμπι θέμα δεν έχω ακόμα και μετά από 2 μικρές πτώσεις από μικρο ύψος και μάλλον τυχερος είμαι και την γλίτωσα με 2 αμιχες στην μια πλευρά την συσκευής μόνο στις γωνίες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα χωρίς να έχω πάρει backup μετά από hard reset με το που εγκατέστησα ξανά από την αρχή το asphalt 8 με το που άνοιξα την εφαρμογή φορτωσε κανονικά όπως τα είχα αφήσει.

Όχι εφαρμογές όμως, τα οποία από την αρχή αφού backup δεν παίρνω :p

Τώρα με το κουμπι θέμα δεν έχω ακόμα και μετά από 2 μικρές πτώσεις από μικρο ύψος και μάλλον τυχερος είμαι και την γλίτωσα με 2 αμιχες στην μια πλευρά την συσκευής μόνο στις γωνίες.

Ωραια σε ευχαριστω Αλεξ γιατι ειχαμε "θεμα με τα saves των παιχνιδιων" :lol:

Θα του κανω σρχικα ενα hard reset γιατι μου λεει ο μικρος οτι μετα απο reboot στρωνει για ενα διαστημα, μπας και παιζει θεμα software και βλεπουμε.Παντως τουμπες και χτυπηματα δεν εχει φαει, θα δειξει σε λιγο τι θα γίνει

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ωραια σε ευχαριστω Αλεξ γιατι ειχαμε "θεμα με τα saves των παιχνιδιων" :lol:

Θα του κανω σρχικα ενα hard reset γιατι μου λεει ο μικρος οτι μετα απο reboot στρωνει για ενα διαστημα, μπας και παιζει θεμα software και βλεπουμε.Παντως τουμπες και χτυπηματα δεν εχει φαει, θα δειξει σε λιγο τι θα γίνει

 

Εάν μετά το restore επιλέξετε restore from backup, δεν χάνεται τίποτα. Εάν επιλέξετε setup as new και η εφαρμογή δεν συγχρονίζεται μέσω του game center τότε δυστυχώς χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά και πάλι. Είμαι σε απόλυτη απόγνωση! Όπως σας είχα πει μου είχαν αντικαταστήσει την πρώτη χαλασμένη συσκευή μου και τώρα που ελαβα την καινούρια έχει και αυτη πρόβλημα!!!! Όταν γυρνώ την οθόνη δεξια - αριστερά κολλάει και μια μέρα κόλλησε όλη η οθόνη όταν ανοιξα μια εφαρμογή και το ταμπλετ αφου το έσβησα μετά δεν ανηγε ούτε με σφαίρες!!!Ανοιξε μόνο όταν ήθελε αυτο.Πηρα τηλέφωνο στο κατάστημα ποτυ το αγόρασα και αρνούνται να μου δώσουν τα λεφτά μου πίσω αν δεν το ελέγξει πρώτα το σέρβις!!!! Είναι εξυπηρέτηση αυτη;;;Τσακωθηκα αρκετα και με το αφεντικο τους αλλα τίποτα!!!

 

Έχω άδικο σε αυτο που ζητάω; Μου έλεγαν απο το κατάστημα ότι πήρε ιό το Ipad και γι'αυτο μου τα κάνει αυτα.Πηρα τηλέφωνο στην isquare και τα διέψευσε αυτα!! Τη συσκευή ζήτημα να την έχω έναν μήνα και ούτε.Ελεος πια!!!!Ειμαι παράλογος;Πείτε μου γιατι θα βγω τρελος στο τέλος!!!

Edited by Panagiotisg
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά και πάλι. Είμαι σε απόλυτη απόγνωση! Όπως σας είχα πει μου είχαν αντικαταστήσει την πρώτη χαλασμένη συσκευή μου και τώρα που ελαβα την καινούρια έχει και αυτη πρόβλημα!!!! Όταν γυρνώ την οθόνη δεξια - αριστερά κολλάει και μια μέρα κόλλησε όλη η οθόνη όταν ανοιξα μια εφαρμογή και το ταμπλετ αφου το έσβησα μετά δεν ανηγε ούτε με σφαίρες!!!Ανοιξε μόνο όταν ήθελε αυτο.

 

Παναγιώτη δοκίμασε να κάνεις ένα restore και setup as new, επίσης να προσέχεις τον διακόπτη πάνω από τα πλήκτρα έντασης γιατί κλειδώνει τον προσανατολισμό. μήπως εκεί είναι το πρόβλημα. Εννοείται πως αν συνεχίσει κι αν είναι ακόμη σε εγγύηση το επιστρέφεις, ειδάλλως στείλε μου ένα pm να σου προτείνω, service

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτο αλλα τίποτα

 

τότε μαλλον έχει θέμα, σου το έκανε από την αρχή ή τώρα σου το παρουσίασε;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...