Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λευκο. Ναι η οθονη είναι να την πιεις στο ποτηρι...

 

Ε λογικο ειναι μιας και εκει ειναι η ειδοποιός διαφορα σε σχεση με τον προκατοχο του και εως οτου βγει 8ιντσο windows tablet με active digitazer και full hd οθονη με premium υλικα το mini retina ειναι μονοδρομος σε αυτες τις ιντσες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε λογικο ειναι μιας και εκει ειναι η ειδοποιός διαφορα σε σχεση με τον προκατοχο του και εως οτου βγει 8ιντσο windows tablet με active digitazer και full hd οθονη με premium υλικα το mini retina ειναι μονοδρομος σε αυτες τις ιντσες.

 

Αλεξη, θα το δω και εγω αυριο και θα εχω γνωμη.

Δεν το παρηγγειλα, του Χαρη θα δω. :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσες καθόλου αν έχει image retention ?

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν και εγώ στο περιβοητο unboxing του Χάρη μπορώ να πω ότι το μινι ήταν και είναι ότι ακριβώς περίμενα. Μια σοβαρή αναβάθμιση του προηγούμενου μοντέλου και απλά τα σπάει.

Σίγουρα όποιος το επιλέξει δεν θα έχει κανένα παράπονο ούτε σε μέγεθος, ούτε σε αυτονομία, ούτε σε οθόνη, ούτε σε ταχύτητα.

 

Καλορίζικο παιδιά αν και ο Βαγγέλης δεν θα το κρατήσει για πολύ όπως βλέπω. Είναι πλέον androidakias

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν και εγώ στο περιβοητο unboxing του Χάρη μπορώ να πω ότι το μινι ήταν και είναι ότι ακριβώς περίμενα. Μια σοβαρή αναβάθμιση του προηγούμενου μοντέλου και απλά τα σπάει.

Σίγουρα όποιος το επιλέξει δεν θα έχει κανένα παράπονο ούτε σε μέγεθος, ούτε σε αυτονομία, ούτε σε οθόνη, ούτε σε ταχύτητα.

 

Καλορίζικο παιδιά αν και ο Βαγγέλης δεν θα το κρατήσει για πολύ όπως βλέπω. Είναι πλέον androidakias

 

Για πολύ? Θα φυγει κατευθείαν βασικα, ωραιο, αψεγαδιαστο, αλλα παιχνιδι Γιωργο όπως σου ελεγα από κοντα. Σε καμια περιπτωση για σοβαρη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ? Θα φυγει κατευθείαν βασικα, ωραιο, αψεγαδιαστο, αλλα παιχνιδι Γιωργο όπως σου ελεγα από κοντα. Σε καμια περιπτωση για σοβαρη δουλεια...
Το αναλυεις λιγο αυτο; Για τα ipad γενικα ή για το Mini; Γιατι ξερω καναδυο εφαρμογες που χρειαζομαι και δεν υπαρχουν σε android οπως αυτη http://www.presonus.com/products/StudioLive-Remote Που ειναι καθαρα επαγγελματικη και οχι για παιχνιδι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το αναλυεις λιγο αυτο; Για τα ipad γενικα ή για το Mini; Γιατι ξερω καναδυο εφαρμογες που χρειαζομαι και δεν υπαρχουν σε android οπως αυτη http://www.presonus.com/products/StudioLive-Remote Που ειναι καθαρα επαγγελματικη και οχι για παιχνιδι.

Aστο μην μπλεκεις με τον Βαγγελακη σε τέτοια κουβέντα δεν θα βγάλεις άκρη :lol: ,κ μην μπαίνεις στο τριπακι του της μόνιμης δικαιολογίας περι επαγγελματικων εφαρμογών, ο Βαγγος γενικα ψαχνει παντα δικαιολογιεσ να αλλάζει της συσκευές .

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Aστο μην μπλεκεις με τον Βαγγελακη σε τέτοια κουβέντα δεν θα βγάλεις άκρη :lol: ,κ μην μπαίνεις στο τριπακι του της μόνιμης δικαιολογίας περι επαγγελματικων εφαρμογών, ο Βαγγος γενικα ψαχνει παντα δικαιολογιεσ να αλλάζει της συσκευές .

 

Don' t we all in here?

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Don' t we all in here?

Μην το γενικεύεις ... ο Βαγγέλης επειδή ειναι φίλος κ ξέρω πως σκέφτεται, είναι ιδιάζουσα περίπτωση ;)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η γνώμη του φίλου Βαγγέλη, αλλά δεν με βρίσκει σύμφωνο! Με τα εν λόγω μαραφέτια της Apple, μπορεί κάποιος να κάνει τον χαβαλέ του με τα παιχνίδια και τα φρουφρού που έχει , αλλά και για κάποιον που το χρειάζεται για επαγγελματική δουλειά, μπορεί άνετα να μετατραπεί σε άριστο συνεργάτη!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Μην το γενικεύεις ... ο Βαγγέλης επειδή ειναι φίλος κ ξέρω πως σκέφτεται, είναι ιδιάζουσα περίπτωση ;)

 

Καλά, ΟΚ, απλά επειδή εγώ την έχω κλεισμένη τη θέση στο Δαφνί, μη λες μεγάλες κουβέντες αν δεν έχεις δει πρώτα την "αποθήκη" μου! Γιατί, από όσο γνωρίζω, ο Βαγγέλης αγοράζει, δοκιμάζει, κρατάει ό,τι του αρέσει και τα υπόλοιπα τα πουλάει (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Εγώ πάλι πουλάω μόνο ένα 10% και με τα υπόλοιπα δένομαι για μια ζωή (τρόπος του λέγειν), αφού τα συλλέγω. Άσε, μεγάλη τρέλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Το αναλυεις λιγο αυτο; Για τα ipad γενικα ή για το Mini; Γιατι ξερω καναδυο εφαρμογες που χρειαζομαι και δεν υπαρχουν σε android οπως αυτη http://www.presonus.com/products/StudioLive-Remote Που ειναι καθαρα επαγγελματικη και οχι για παιχνιδι.

 

Δεν το εθεσα σωστα, δικο μου λαθος.

Για τη δικη μου χρηση ένα ios/ android tablet και με την ελευση των windows tablet pc's φανταζει (και είναι ) απλο παιχνιδι.

Γιατι δε μπορω να τρεξω: SAP, AutoCAD, P&I, Innocielo Meridian, Mindjet Mindmanager, OneNote (full, όχι τις παιχνιδοεφαρμογες στα μαρκετ των ios/android), Full Office 2013 κλπ κλπ κλπ

Δε με ενδιαφερει πλεον να εχω 15 μηχανήματα στην καθημερινοτητα μου και να ψαχνω συμβατες εφαρμογες και μεσοβέζικες λυσεις για να κανω τα βασικα πραγματα της ρουτινας μου. Ουτε καν να σερφαρω από ένα τετοιο μπιχλιμπιδι, γιατι απλα μπορω να το κανω από την ανεση του tablet pc (με 15 tabs ανοιχτα και καμια 10αρια ακομα εφαρμογες στο παρασκηνιο με πραγματικο multitasking).

Για καποιες επαγγελματικες ομαδες (γιατρους, δικηγόρους κλπ) που χρειαζονται κυριως databases στην καθημερινοτητα τους είναι ωραια κι εξυπηρετικα μηχανάκια, για αλλους επαγγελματιες είναι απλα παιχνίδια.

 

Δυο κουβέντες για το μινι.

Ο,τι ακριβως περιμενατε είναι εκει. Με μια διαφορα. ΔΕΝ είναι παιδια η καλυτερη οθονη της αγορας. Δυστυχως το colour saturation είναι κατωτερο κι από το παλιο ipad mini (το ειδαν 3 εμπειρα ζευγη ματιων στο χθεσινο unboxing: gkp, ampelift, myself) και σιγουρα κατωτερη του Air. Οι περισσοτεροι φυσικα δεν θα το καταλαβουν καν και θα εντυπωσιαστουν απο την οθονη. Κατά τα αλλα για ένα μηλαρα είναι αυτό ακριβως που περιμενε και το ιδανικο form factor...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για image retention, αλλο colour saturation κτλ πραγματα που υπηρχαν απο το προηγουμενο mini. Θα περιμενε κανεις να τα ειχαν λυσει αυτα τα θεματα, αλλα τελικα απλα αναβαθμισαν την αναλυση. Και το προηγουμενο mini σε σχεση με το μεγαλο ipad ειχε τις ιδιες διαφορες στην οθονη. Τωρα απλα υπαρχει και ο ανταγωνισμος με πολυ καλες οθονες. Ακομη ομως δεν εχω καταλαβει αν το mini εχει sharp ή LG οθονη και αν τα προβληματα ειναι κοινα και για τις δυο....

 

@ v@gelis συμφωνα με test το retina ειναι ενα σκαλι καλυτερο στα χρωματα απο το παλιο mini. Αλλα παλι πισω απο τον ανταγωνισμο.

Οσο για τα tablet ios/android vs windows pro , οσο τα windows ειναι ετσι πως ειναι με το metro δεν θα τα θεωρησω ποτε επαγγελματικα. Επαγγελματικο = παραγωγικο και τα windows 8 δεν ειναι. Στα windows 9 αν αλλαξουν πραγματα το συζηταμε.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μινι εχει μια χαρα οθονη και πασχει μονο στην αναλυση.

Την οθονη του 2 που ειδα σημερα με το Χαρη, επεισης μια χαρα μου φανηκε.

Αυτα που λετε, μπορει να ισχυουν, αλλα ειναι ψυλλοι στα αχυρα παιδια...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για image retention, αλλο colour saturation κτλ πραγματα που υπηρχαν απο το προηγουμενο mini. Θα περιμενε κανεις να τα ειχαν λυσει αυτα τα θεματα, αλλα τελικα απλα αναβαθμισαν την αναλυση. Και το προηγουμενο mini σε σχεση με το μεγαλο ipad ειχε τις ιδιες διαφορες στην οθονη. Τωρα απλα υπαρχει και ο ανταγωνισμος με πολυ καλες οθονες. Ακομη ομως δεν εχω καταλαβει αν το mini εχει sharp ή LG οθονη και αν τα προβληματα ειναι κοινα και για τις δυο....

 

@ v@gelis συμφωνα με test το retina ειναι ενα σκαλι καλυτερο στα χρωματα απο το παλιο mini. Αλλα παλι πισω απο τον ανταγωνισμο.

Οσο για τα tablet ios/android vs windows pro , οσο τα windows ειναι ετσι πως ειναι με το metro δεν θα τα θεωρησω ποτε επαγγελματικα. Επαγγελματικο = παραγωγικο και τα windows 8 δεν ειναι. Στα windows 9 αν αλλαξουν πραγματα το συζηταμε.

 

Το metro ui είναι μονο για ie touch, mail στα γρηγορα, calendar προχειρα και καμια απλη εφαρμογουλα. Το παρτυ αρχιζει στις legacy εφαρμογες, εκει αρχιζει και τελειωνει η οποια συγκριση με τις παιχνιδοταμπλετες (ηδη ειδαμε συσκευες τυπου ativ tab 3 να τελειωνουν ipad air κλπ, τωρα απομενει να δουμε σοβαρες συσκευες και στις 8 ιντσες).

Οσο η apple δεν παει σε ipad με macos στα ματια μου θα φανταζουν σαν εξελιγμένα kindle και τιποτα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε windows 8 τα παιχνιδια που παιζω δεν παιζουν σωστα, οποτε μπορει να εχεις δικιο. Ειναι μονο για δουλεια... Αλλα και παλι μετα θα θελουμε ακομη ενα μηχανημα να παιζει σωστα τα παιχνιδια...

Οσο τα παχνιδοταμπλατα εχουν αποκλειστικες εφαρμογες για τη δουλεια μου το ipad>windows pro

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε windows 8 τα παιχνιδια που παιζω δεν παιζουν σωστα, οποτε μπορει να εχεις δικιο. Ειναι μονο για δουλεια... Αλλα και παλι μετα θα θελουμε ακομη ενα μηχανημα να παιζει σωστα τα παιχνιδια...

Οσο τα παχνιδοταμπλατα εχουν αποκλειστικες εφαρμογες για τη δουλεια μου το ipad>windows pro

 

Παιχνίδια? Who cares? Όταν ημουν πιτσιρικος ξημεροβραδιαζομουν στα καφενεία με τα ουφαδικα και με εδιωχναν οι μαγαζάτορες πριν σκασει η αστυνομια για ελεγχο (σε ολους τους 80αρηδες εχει τυχει αυτό νομιζω). Τοτε ευχομουν όταν μεγαλώσω να εχω ο,τι κονσολα/παιχνιδομηχανη θελω. Τωρα που μεγαλωσα και μπορω να χρηματοδοτησω ps3/xbox 360 κλπ κλπ (τα εχω από μιση ωρα χρησης το καθενα) ουτε να τα βλεπω. Άλλα είναι τα παιχνίδια μας τωρα, πιο... ζωντανα...

Τελος του off topic, Γιαννη πως σου φανηκε το μινι του Χαρη?

Ο Χαρης παντως εχει συγκινηθεί για τα καλα με το ρετινακι του...

Και κατι ακομα:

Οποιος θελει αυριο να παραλαβει μινι ρετινα 16αρι wifi από riverwest ας μου στειλει πμ να του δωσω την κρατηση μου. Θα είναι και οι πρωτοι που θα παραλαβουν ελληνικες συσκευες κι επισης η πρωτη φουρνια θα εχει ελαχιστα κομματια, ισα ισα θα καλυφθουν μερικες προπαραγγελιες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως διαλεξα για αρχη tablet για εφαρμογες που δεν υπαρχουν σε desktop λειτουργικο, διαλεξα apple γιατι εχει καποιες εφαρμογες που θελω και υπαρχουν μονο στο appstore, διαλεξα ipad γιατι η οθονη ειναι 4:3 και οχι το εκνευριστικο 16:10 που ειναι μονο για να βλεπεις ταινια σε 55" tv και διαλεξα mini γιατι ειναι 8". Στις 8" δεν θεωρω οτι υπαρχει ανταγωνισμος ακομη και με τα προβληματα που εμφανιζονται για το mini2.

 

ΥΓ ειμαι αντιapple και το ξερουν ολα τα forum και απο τους πρωτους που βρηκαν το ipad αχρηστο. Οταν ομως η ms βγαζει ενα τοσο κακο προιον δεν μπορω να περιμενω να διορθωσει τα σφαλματα της για να κανω εγω τη δουλεια μου.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Βαγγελη, το μινακι του Χαρυ ειναι παρα πολυ καλο, σοβαρη αναβαθμιση σε σχεση με το πρωτο μινι.

Αλλα, οπως καταληξαμε, η αναβαθμιση αξιζει μονο για τα παιχνιδια. Εκει θα φανει η διαφορα κυριως.

Θα αναβαθμισω στο μελλον...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μινι εχει μια χαρα οθονη και πασχει μονο στην αναλυση.

Την οθονη του 2 που ειδα σημερα με το Χαρη, επεισης μια χαρα μου φανηκε.

Αυτα που λετε, μπορει να ισχυουν, αλλα ειναι ψυλλοι στα αχυρα παιδια...

 

Ακριβως ετσι,υπαρχουν αναφορες στο εξωτερικο και κυριως απο το review του anandTech που το δημοσιευσε αναλυτικα και σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Τι να κανουμε ομως η μονη εναλλακτικη ειναι το Air, αλλα ξεφευγουμε σε μεγεθος,διοτι για android ουτε κουβεντα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ατυχησα με την αγορα του απο Αμερικη :( Στην Νεα Υορκη σε κανενα καταστημα δεν υπαρχει διαθεσιμο. Ειναι διαθεσιμο μονο για online παραγγελια και παραλαβη απο το καταστημα σε 1-3 εργασιμες, σε αντιθεση με το air που ειναι διαθεσιμο σε ολες τις εκδοσεις. Η διαδικασια online ομως απαιτει αμερικανικη διευθυνση, αμερικανικο τηλεφωνο, και χρεωση της καρτας στο ονομα του παραληπτη. Δεν μπορω δηλαδη να χρεωσω τη δικη μου καρτα και να παει να το παρει αλλος... Τρεχα γυρευε. Και ηταν καλη ευκαιρια. Θα μου εβγαινε 120€ πιο φτηνα απο Ελλαδα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε στην Αμερική τεχνολογικό ειναι πιο φθηνό,αν είχαμε κάνα γνωστό ναμας το φερει εχει καλος,αλλά ειναι και το θέμα εγγυηση πάντα μην το ξεχναμαι,δεν εχουν όλοι worldwide κάλυψη οπως Asus κ.α

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια φίλη μου έρχεται Αθήνα απο Γερμανία την Τετάρτη. Μπορώ λοιπόν να έχω 1 δίχως να πληρώσω μεταφορικά. Αξίζει σε θέμα τιμών η διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα; Η όχι;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια φίλη μου έρχεται Αθήνα απο Γερμανία την Τετάρτη. Μπορώ λοιπόν να έχω 1 δίχως να πληρώσω μεταφορικά. Αξίζει σε θέμα τιμών η διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα; Η όχι;

 

Λογικα 30 με 40 ευρω πιο φτηνα ειναι εκει..

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Λογικα 30 με 40 ευρω πιο φτηνα ειναι εκει..

 

Ε δεν αξίζει μια τέτοια διαφορά. Τέτοιο ποσό διαφοροποιείται ανα εβδομάδα και στην εγχώρια αγορά. Είτε απο αγγελίες η και απ'τις εταιρίες. Ευχαριστώ πάντως!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...