Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω εχει το 4, να μην εχει το μινι?

Οταν το 7 θα τρεχει σουπερ στα καινουρια μηχανηματα, τοτε θα μπορουμε να συγκρινουμε δικαια με τα παλαιοτερα. Προς το παρον, δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει και τοσο. Να φανταστεις δεν καιγομαι να αναβαθμισω. Μπορει να μεινω με το πρωτο μινι ή να αλλαξω απο του χρονου και μετα.

Γιάννη το lag που είδε ο Βαγγέλης ήταν σε μια βαριά σελίδα με τέρμα ζουμ που προσπάθησε να σκρολαρη γρήγορα, να λεμε τα πράματα οπως είναι... , όταν κ το δικό του το g pad λαγκαρε κ αυτό στην ιδια σελίδα με τον ιδιο τροπο , η απλή κανονική χρήση στο μινι το λαγκ ειναι αμελητέο κ θα ενοχλήσει μονο αυτούς που ψηριζουν την μαϊμού .

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικά έχει ακόμη δουλειά το iOS για iPad όπως και οι εφαρμογές του που πρέπει να αναβαθμιστούν.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το lag που είδε ο Βαγγέλης ήταν σε μια βαριά σελίδα με τέρμα ζουμ που προσπάθησε να σκρολαρη γρήγορα, να λεμε τα πράματα οπως είναι... , όταν κ το δικό του το g pad λαγκαρε κ αυτό στην ιδια σελίδα με τον ιδιο τροπο , η απλή κανονική χρήση στο μινι το λαγκ ειναι αμελητέο κ θα ενοχλήσει μονο αυτούς που ψηριζουν την μαϊμού .

 

Μα υποτίθεται ότι μιλαμε για σουπερ αψεγαδιαστη χρηση για ένα λειτουργικο που οντας πετσοκομμενο και με μυριάδες περιορισμους (file system, widget, memory expansion κλπ κλπ γνωστα) βασιζεται αποκλειστικα και μονο στο smoothness του.

Και αντ'αυτου βλεπω ένα ipad mini με ios 7 να λαγκαρει σαν τρελο παντου: fade out animations, safari scrolling σε πολλες σελιδες, κρασαρισματα όταν ανοιξουν πολλα tabs και πολλα αλλα. Χαρη εγω το g pad θα το δοκιμασω και θα το στειλω (δεν εχω κανενα λογο να το στηριξω), αλλωστε αυτά τα μηχανήματα εχω δηλωσει πολλες φορες ότι κανουν μοναχα ελαχιστα πραγματα, αλλα θεωρω το g pad ανωτερο κι από το επερχομενο mini retina και 130 ευρω φθηνοτερα (με 64 γιγα καρτα που εχω πανω θελω 700 για το mini retina για να εχω την ιδια χωρητικοτητα) - απλα δεν εθελοτυφλω.

Over and out γιατι βγηκαμε τελειως off topic...

Link to comment
Share on other sites

Μα υποτίθεται ότι μιλαμε για σουπερ αψεγαδιαστη χρηση για ένα λειτουργικο που οντας πετσοκομμενο και με μυριάδες περιορισμους (file system, widget, memory expansion κλπ κλπ γνωστα) βασιζεται αποκλειστικα και μονο στο smoothness του.

Και αντ'αυτου βλεπω ένα ipad mini με ios 7 να λαγκαρει σαν τρελο παντου: fade out animations, safari scrolling σε πολλες σελιδες, κρασαρισματα όταν ανοιξουν πολλα tabs και πολλα αλλα. Χαρη εγω το g pad θα το δοκιμασω και θα το στειλω (δεν εχω κανενα λογο να το στηριξω), αλλωστε αυτά τα μηχανήματα εχω δηλωσει πολλες φορες ότι κανουν μοναχα ελαχιστα πραγματα, αλλα θεωρω το g pad ανωτερο κι από το επερχομενο mini retina και 130 ευρω φθηνοτερα (με 64 γιγα καρτα που εχω πανω θελω 700 για το mini retina για να εχω την ιδια χωρητικοτητα) - απλα δεν εθελοτυφλω.

Over and out γιατι βγηκαμε τελειως off topic...

Βαγγέλη πολλές φορές προτιμάς να έχεις κατι ψιλολαγκ,ή να το πω και διαφορετικα θυσιάζεις αυτο το χαρακτηριστικό,αλλα να έχεις την αψεγαδαστη σταθερότητα,ομαλότητα και αυτονομία των iPad,παρα αυτο το πράμα με το android που μπορεί να σου δίνει παραπάνω ελευθερίες και δυνατότητες αλλα το 99% των κινητων/tablet ειναι η αποθέωση του κακογραμμενου λειτουργικου με επίσης κακό γραμμένες εφαρμογές που πρεπει συνέχεια ή τακτικά να ασχολησε με φλασαρισματα,hard reset,να ψάχνεις ποια ή ποιες εφαρμογές σου κάνουν battery drain και λοιπά κακόγουστα φρούτα.

 

Αστο να μου λείπουν αυτα.

Εδώ και το Note 2014 με 3gb ram εχει τα θέματα του και απο κατόχους της συσκευης αλλα και απο review του εξωτερικού που έχουν αναφερθεί.

Μονο τα specs δεν σώσουν την κατάσταση.

 

Σε mobile λειτουργικο το iOS ειναι μονόδρομος να έχεις το κεφάλι σου ήρεμο σε tablet συσκευη και απο εκει και πέρα αν θες πληρότητα απο όλες τις απόψεις υπάρχουν τα windows tablet οπως γνωρίζεις απο πρώτο χέρι.

 

Ασε που οπως σωστα ανέφερε ο Χάρης σε 2 μήνες εχεις χάσει το 30% της αξίας του οποιαδήποτε android συσκευη.

 

Για αυτο πέρα απο iOS οταν θα βγει και WP συσκευη να μας καλύπτει και απο άποψη μέγεθος οθόνης θα τα σκεφτούμε σοβαρά να εγκαταλείψουμε οριστικά το android(μονο το μικρόβιο να αλλάζουμε συσκευές μας κρατάει σε αυτο και τίποτα αλλο- ετσι για να αλλάζουμε και παραστάσεις που και που:p)

Κλείνω εδώ το off-topic

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πολλές φορές προτιμάς να έχεις κατι ψιλολαγκ,ή να το πω και διαφορετικα θυσιάζεις αυτο το χαρακτηριστικό,αλλα να έχεις την αψεγαδαστη σταθερότητα,ομαλότητα και αυτονομία των iPad,παρα αυτο το πράμα με το android που μπορεί να σου δίνει παραπάνω ελευθερίες και δυνατότητες αλλα το 99% των κινητων/tablet ειναι η αποθέωση του κακογραμμενου λειτουργικου με επίσης κακό γραμμένες εφαρμογές που πρεπει συνέχεια ή τακτικά να ασχολησε με φλασαρισματα,hard reset,να ψάχνεις ποια ή ποιες εφαρμογές σου κάνουν battery drain και λοιπά κακόγουστα φρούτα.

 

Αστο να μου λείπουν αυτα.

Εδώ και το Note 2014 με 3gb ram εχει τα θέματα του και απο κατόχους της συσκευης αλλα και απο review του εξωτερικού που έχουν αναφερθεί.

Μονο τα specs δεν σώσουν την κατάσταση.

 

Σε mobile λειτουργικο το iOS ειναι μονόδρομος να έχεις το κεφάλι σου ήρεμο σε tablet συσκευη και απο εκει και πέρα αν θες πληρότητα απο όλες τις απόψεις υπάρχουν τα windows tablet οπως γνωρίζεις απο πρώτο χέρι.

 

Ασε που οπως σωστα ανέφερε ο Χάρης σε 2 μήνες εχεις χάσει το 30% της αξίας του οποιαδήποτε android συσκευη.

 

Για αυτο πέρα απο iOS οταν θα βγει και WP συσκευη να μας καλύπτει και απο άποψη μέγεθος οθόνης θα τα σκεφτούμε σοβαρά να εγκαταλείψουμε οριστικά το android(μονο το μικρόβιο να αλλάζουμε συσκευές μας κρατάει σε αυτο και τίποτα αλλο- ετσι για να αλλάζουμε και παραστάσεις που και που:p)

Κλείνω εδώ το off-topic

Ρε Αλεξ μην αναπαράγουμε πραγματα που δεν ισχουν, καταντα κουραστικο δεν νομιζεις.

Αν αγορασεις σημερα ένα lg g pad θα δωσεις 280 ευρω και μετα από ένα χρονο το πουλας 150 (ανετα) για να πας στο διαδοχο (χασουρα 130 ευρω). Αντιστοιχα αν αγορασεις ένα mini retina στα 420 θα το πουλήσεις μετα από ένα χρονο στα 250-270, η ιδια χασουρα ακριβως δηλαδή.

 

Από εκει και περα, αν λαγκαρουν το ιδιο (μικρολαγκς μιλαμε παντα), τοτε μιλαμε ότι απλα ανεχεσαι ένα σωρο περιορισμους (τους ξερουμε πολύ καλα ολοι) για να εχεις 5 καλογραμμένες εφαρμογες, που κι αυτές σχετικο είναι ποσο επηρεαζουν την καθημερινη χρηση.

Εχει δηλαδή τοσο μεγαλη αξια αν μου κανουν και battery drain 10% μεσα στη μερα, ενώ στο ios 1% (standby mode)? Αλλαζει κατι επι της ουσιας 2 παραπανω φορτισεις (κατά τη διαρκεια του υπνου) σε εβδομαδιαια χρηση?

Το να σου λειπουν όμως η επεκταση μνημης, οι πολλες δυνατότητες παραμετροποιησης, τα connectivity options κλπ κλπ είναι αντικειμενικο και δεν αλλαζει.

Είναι μεγαλη η κουβεντα αλλα καλο είναι να μην εθελοτυφλούμε. Εγω στο εχω πει εχω απαξιωσει όλα αυτά τα ταμπλετακια με ios/android (τα παιρνω μονο για δοκιμη πλεον, όπως το g tab που εχω στα χερια μου) και κραταω για τη δουλεια μου μονο windows tablet pc's, αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες και ας μην κοροϊδεύουμε τους εαυτους μας.

Αυτά και τελος γιατι κουρασαμε να λεμε τα γνωστα σε ένα ακομα ασχετο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αλεξ μην αναπαράγουμε πραγματα που δεν ισχουν, καταντα κουραστικο δεν νομιζεις.

Αν αγορασεις σημερα ένα lg g pad θα δωσεις 280 ευρω και μετα από ένα χρονο το πουλας 150 (ανετα) για να πας στο διαδοχο (χασουρα 130 ευρω). Αντιστοιχα αν αγορασεις ένα mini retina στα 420 θα το πουλήσεις μετα από ένα χρονο στα 250-270, η ιδια χασουρα ακριβως δηλαδή.

 

Από εκει και περα, αν λαγκαρουν το ιδιο (μικρολαγκς μιλαμε παντα), τοτε μιλαμε ότι απλα ανεχεσαι ένα σωρο περιορισμους (τους ξερουμε πολύ καλα ολοι) για να εχεις 5 καλογραμμένες εφαρμογες, που κι αυτές σχετικο είναι ποσο επηρεαζουν την καθημερινη χρηση.

Εχει δηλαδή τοσο μεγαλη αξια αν μου κανουν και battery drain 10% μεσα στη μερα, ενώ στο ios 1% (standby mode)? Αλλαζει κατι επι της ουσιας 2 παραπανω φορτισεις (κατά τη διαρκεια του υπνου) σε εβδομαδιαια χρηση?

Το να σου λειπουν όμως η επεκταση μνημης, οι πολλες δυνατότητες παραμετροποιησης, τα connectivity options κλπ κλπ είναι αντικειμενικο και δεν αλλαζει.

Είναι μεγαλη η κουβεντα αλλα καλο είναι να μην εθελοτυφλούμε. Εγω στο εχω πει εχω απαξιωσει όλα αυτά τα ταμπλετακια με ios/android (τα παιρνω μονο για δοκιμη πλεον, όπως το g tab που εχω στα χερια μου) και κραταω για τη δουλεια μου μονο windows tablet pc's, αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες και ας μην κοροϊδεύουμε τους εαυτους μας.

Αυτά και τελος γιατι κουρασαμε να λεμε τα γνωστα σε ένα ακομα ασχετο θεμα...

Βαγγελη δεν ειναι θεμα 5 εφαρμογών ειναι θέμα ανύπαρκτης υποστήριξης της google σε εφαρμογες για tablet δλδ ουσιαστικα αγοράζω ένα τραβηγμένο τηλέφωνο .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα ο σαφαρι ειναι παρα πολυ καλος ρε παιδια!! Αν συμβαινει σε καποιο site να εχει θεμα, ε, ας μην τρελαθουμε κιολας.

 

Πχ στο the verge που ειναι απο τα πολυ βαρια sites τρεχει τελεια.

 

Το πρωι του σαββατου ειχα παει πλαισιο για ασχετο λογο και επαιξα λιγο με το ταμπλετ της sony. Να μου πειτε εκει για λαγκ, να το καταλαβω. Ακομα και στις αρχικες οθονες εχει μπολικο και συνεχες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ μου το έφεραν από Αγγλία. Συνηθισμένος εδώ και χρόνια πλέον στο android διαπίστωσα ότι έχω ξεχάσει τα πάντα στο iOS. Θα χρειαστώ λίγο χρόνο να βρω πατήματα και μετά θα μπορώ να έχω σωστή άποψη. Σαν συσκευή μου αρέσει πολύ. Κάθεται πολύ καλά στο χέρι μου και μπορώ να το κρατώ άνετα με ένα μόνο χέρι. Το βάρος του σε σχέση ειδικά με το ASUS transformer που έχω είναι μεγάλο συν. Διαβάζω πολλά βιβλία και περιοδικά και θεωρώ πολύ σημαντικό στο στοιχείο βάρος και handling. Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερη ανάλυση...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα και εγώ το iPad μετά από 1 μήνα με το 3. Μου φαινόταν αργό το 3 αλλά το air είναι από άλλο πλανήτη! Άψογο, παρά πολύ πιο βολικό. Τώρα μπορώ και το κρατάω με τα 2 χέρια και να γράφω σαν να γράφω σε κινητό! Ώρα για μερικά παιχνιδακια να δούμε και τις γραφικαρες!! (Ελπίζω :p)

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

παιδια 64αρια ειδατε καθολου ;

 

Κι εγω αυτο ψάχνω σε cellular. Γενικά το έπιασα στα χέρια μου και μου άρεσε πολυ. Στο Αir καταλήγω τελικά σε σχέση με το mini. Παντως υπάρχουν πολλά διαθεσιμα σε 16αρια, πρώτη φορα συμβαίνει αυτο στις πρώτες ημέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο ψάχνω σε cellular. Γενικά το έπιασα στα χέρια μου και μου άρεσε πολυ. Στο Αir καταλήγω τελικά σε σχέση με το mini. Παντως υπάρχουν πολλά διαθεσιμα σε 16αρια, πρώτη φορα συμβαίνει αυτο στις πρώτες ημέρες.

 

Ουτε καν οι εξυπνάδες της αντιπροσωπειας δεν ειχαν αντικρυσμα αυτή τη φορα (δεν κυκλοφορησε η wifi 16GB "φθηνη" εκδοση από το πρωι, παρα μονο το απόγευμα της launch day- και αφου προφανως ειδαν ότι οι πωλήσεις των cellular εκδοσεων ηταν μηδενικες)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πουθενα 64αρι cellular που ψαχνω. Αληθεια, απο επιλογες χρωματων ποιες οι προτιμησεις σας?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Η Επιλογή χρώματος είναι υποκειμενική. Εγώ π.χ. πήρα για πρώτη φορά άσπρη συσκευή και είμαι πολύ χαρούμενος με την επιλογή μου.

 

Κάτι άλλο που θέλω να αναφέρω μετά από την πρώτη μέρα χρήσης είναι η εντύπωση που μου άφησε η λειτουργία του Safari browser. Άνοιξα αρκετές καρτέλες ταυτόχρονα, μπήκα σε αρκετά site τα οποία επισκέπτομαι σε καθημερινή βάση κι από Asus Transformer ή το Galaxy S4. Ο Safari ήταν γρήγορος και σταθερά απροβλημάτιστος. (Ναι ακόμη και το S4 μου κολλάει όταν το ζορίσω πολύ). Μου άφησε σαφώς καλύτερες εντυπώσεις ο Safari. Επίσης διαβάζοντας αρκετές σελίδες από ένα βιβλίο διαπίστωσα ότι είναι πολύ ξεκούραστη η ανάγνωση.

 

Από την άλλη, και καθότι ερχόμενος από το android, με χαλάει το γεγονός ότι δε μπορώ να δω τα αρχεία που έχω με κάποιο file manager. Επίσης δε με άφηνε να περάσω αγορασμένο (αλλά όχι από το iBook store) βιβλίο μέσα στην εφαρμογή. Για να τα καταφέρω χρειάστηκε πρώτα να αφαιρέσω με ειδική διαδικασία την DRM προστασία του αρχείου. Διαδικασία που φαντάζομαι δε μπορεί ο καθένας να κάνει. Συν ότι έπρεπε να στέλνω email κάθε φορά στον εαυτό μου με το βιβλίο attached...

 

Τέλος μια απορία: Μόνο με πιστωτική κάρτα μπορώ να αγοράζω στο Appstore? Με paypal όχι;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι νομιζω οτι θα κανω και εγω αλλαγη και θα το παρω σε λευκο αυτη τη φορα. Ψαχνω παντου μηπως και βρω 64αρι cellular λευκο μηπως και το τσιμπησω σημερα. Δυσκολο ομως.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τέλος μια απορία: Μόνο με πιστωτική κάρτα μπορώ να αγοράζω στο Appstore? Με paypal όχι;

 

Πιστωτική, χρεωστική, prepaid, ότι κάρτα θέλεις.

PayPal... όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος μια απορία: Μόνο με πιστωτική κάρτα μπορώ να αγοράζω στο Appstore? Με paypal όχι;

Αγόρασε μια itunes gift card από καταστήματα με προϊόντα apple και κάνε τις αγορές σου. Εγώ πλέον έτσι ψωνίζω. Ούτε να γεμίζω κάρτες, ούτε πιστωτικές ούτε τίποτα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Off topic mode on

Δεν είναι πρόβλημα η πιστωτική ως επιλογή. Έχω και κανονική και prepaid. Απλά έχω και το λογαριασμό στην paypal φορτωμένο από μια μεταφορά που μου έκαναν στο εξωτερικό και θα προτιμούσα να αδειάζω εκείνον. Δεν πειράζει όμως, ας είναι καλά το ebay και τόσα άλλα site. Αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρω.

Off topic mode off.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως! :)

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Off topic mode on

Δεν είναι πρόβλημα η πιστωτική ως επιλογή. Έχω και κανονική και prepaid. Απλά έχω και το λογαριασμό στην paypal φορτωμένο από μια μεταφορά που μου έκαναν στο εξωτερικό και θα προτιμούσα να αδειάζω εκείνον. Δεν πειράζει όμως, ας είναι καλά το ebay και τόσα άλλα site. Αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρω.

Off topic mode off.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως! :)

Αυτό που σου έγραψε ο φίλος stendor είναι απλό κ εύκολο ,ούτε paypal ούτε τπτ , παίρνεις itunes gift card έχει των (15 - 25 -50 ευρω) την κάνεις Redeem και πιστώνονται τα λεφτά στον λογαριασμό σου .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω παράπονο οτι μου κρασαρε κάποιες φορές ο safari και το AppStore. Προφανώς ειναι θέμα λειτουργικού αλλά μόνο εγώ το ανέφερα μέχρι στιγμής.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου έγραψε ο φίλος stendor είναι απλό κ εύκολο ,ούτε paypal ούτε τπτ , παίρνεις itunes gift card έχει των (15 - 25 -50 ευρω) την κάνεις Redeem και πιστώνονται τα λεφτά στον λογαριασμό σου .

 

Όπα, τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε για κάτι διαφορετικό που προφανώς δε γνωρίζω. Από πού παίρνω αυτή την gift card? Online?

 

 

O χρονος φορτισης πως σας φαινεται?

 

Χρόνο φόρτισης δεν έχω άποψη γιατί το άφησα χθες όλη νύχτα όσο κοιμόμουν. Ο χρόνος αποφόρτισης πάντως δείχνει ικανοποιητικότατος!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Όπα, τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε για κάτι διαφορετικό που προφανώς δε γνωρίζω. Από πού παίρνω αυτή την gift card? Online?

!

Σε Apple Resellers κ στα Public

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...