Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, το είδα σήμερα και έπαιξα για κανά 5λεπτό μαζί του σε At&t μαγαζί.

Πρώτη και σημαντικότερη εντύπωση που σου αφήνει είναι το βάρος. Για κάποιον που έχει το 3ης ή 4ης γενιάς iPad, θα νιώσει τη διαφορά αμέσως. Πανάλαφρο λέμε! Ταυτόχρονα και με το γεγονός πως είναι πιο στενό καθώς και πιο λεπτό δίνει ακόμη πιο καλή αίσθηση στο χέρι.

 

Τώρα όσο αφορά το λειτουργικό. Η ταχύτητα απόκρισης σε σχέση με το iPad 4 που έχω, είναι από αμελητέα έως και ανύπαρκτη. Τουλάχιστον στις ενσωματωμένες εφαρμογές του λειτουργικού και στο Facebook που δοκίμασα.

 

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι η συμπεριφορά των εφέ του iOS 7, και ειδικά κατά το κλείσιμο μιας εφαρμογής με τη γνωστή χειρονομία. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μιλώ για το κόμπιασμα εμφάνισης των εικονιδίων της home screen. Συμπεριφέρεται ακριβώς όπως και το iPad 4. Το είχα αναφέρει εδώ. Επίσης είδα κόμπιασμα ελάχιστο μεν, αλλά για εμάς που δεν έχουμε συνηθίσει στο iOS τέτοια, στο multitasking interface, όταν επιλέγεις να μεταβείς σε μια εφαρμογή.

 

7.0.3 ειχε πανω ε;

Πρεπει να βγαλει η απλ 7.1 διορθωνοντας αυτους τους λοξυγγες...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νέος κάτοχος 32gb cellular σε γκρι. Εντυπώσεις σύντομα.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

επισης αναφερεται σαν "μειον" η αισθηση πλαστικου αντι γυαλιου γραφοντας στην οθονη.

Ισως κατι τετοιο να ειναι θυσια στο βωμο του βαρους.

 

Με γεια στους κατεχοντες !!!

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την αίσθηση του πλαστικού ισχύει. Κατα τα αλλά δείχνει εντυπωσιακό. Πολύ όμορφο το χρώμα το space grey. Πολύ γρήγορο και έχω πολύ δουλειά μπροστά μου να το δουλέψω.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την αίσθηση του πλαστικού ισχύει. Κατα τα αλλά δείχνει εντυπωσιακό. Πολύ όμορφο το χρώμα το space grey. Πολύ γρήγορο και έχω πολύ δουλειά μπροστά μου να το δουλέψω.

 

Δουλεψε το σκληρα :)

Περιμενουμε εντυπωσεις..!

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε από Αγγλία νωρίτερα σήμερα και θα μου το φέρουν αύριο το πρωί. Έχω να αγοράσω συσκευή apple αρκετά χρόνια. Ελπίζω να μη μετανιώσω την επιλογή αυτή. Στα 460 ευρώ βγήκε η τιμή για το 16άρι Wi-Fi. Εντυπώσεις θα αναφέρω το συντομότερο...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δειτε αυτο το link

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα ελπιζω να ειναι μεμονομενες περιπτωσεις ipad που να μην εχουμε την τυχη να πεσουνε στα χερια μας. Επισης ελπιζω να ειναι προβλημα με το ios και οχι των ipad air.

θα περιμενω ετσι και αλλιως μεχρι τα χριστουγεννα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτατο. Πανέμορφο. Κατέβασα και τα iWork και iLife. Έκανα μια μικρή παρουσίαση στο keynote όλα υπέροχα. Το link που παρέθεσε ο φίλος το είδα αλλά μέχρι στιγμής κρασαρε μια φορά το AppStore. Μπαταρία ήταν 99% στις 15:30 και τώρα είναι 80%. Είχε μέσα την 7.0.3.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Tην ταχύτητα απόκρισης και τη δύναμη του επεξεργαστή πρέπει να τη δοκιμάσεις σε απαιτητικές εφαρμογές, προφανώς και σε browsing-email δεν θα καταλάβεις σημαντική διαφορά από το 4.

 

Κάτοχος και εγώ από χτες ενός λευκού 16GB Cellular. Για μένα μόνο για τη μείωση του βάρους, που πλέον το κρατάς με το ένα χέρι άνετα, αξίζει η αναβάθμιση από το 4.

Link to comment
Share on other sites

Tην ταχύτητα απόκρισης και τη δύναμη του επεξεργαστή πρέπει να τη δοκιμάσεις σε απαιτητικές εφαρμογές, προφανώς και σε browsing-email δεν θα καταλάβεις σημαντική διαφορά από το 4.

 

Κάτοχος και εγώ από χτες ενός λευκού 16GB Cellular. Για μένα μόνο για τη μείωση του βάρους, που πλέον το κρατάς με το ένα χέρι άνετα, αξίζει η αναβάθμιση από το 4.

 

Συμφωνώ. Γενικά δεν χρησιμοποιώ κάτι πολύ απαιτητικό από εφαρμογές. Αν θέλει κανείς να δοκιμάσω κάτι ας μου πει.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια, τα ιδια Παντελακη μου, τα ιδια Παντελη μου.

Ακριβώς τα ίδια!:(

 

 

Tην ταχύτητα απόκρισης και τη δύναμη του επεξεργαστή πρέπει να τη δοκιμάσεις σε απαιτητικές εφαρμογές, προφανώς και σε browsing-email δεν θα καταλάβεις σημαντική διαφορά από το 4.

 

Κάτοχος και εγώ από χτες ενός λευκού 16GB Cellular. Για μένα μόνο για τη μείωση του βάρους, που πλέον το κρατάς με το ένα χέρι άνετα, αξίζει η αναβάθμιση από το 4.

Δεν διαφωνώ, απλά με την επεξεργαστική ισχύ του iPad 5, θα έπρεπε να είναι απόλυτα smooth, όπως πχ κάνει το iPad 4 με το iOS 6.

Είναι φανερό πως δεν πρόκειται για αδυναμία του hardware σε αμφότερες τις συσκευές, αλλά για μη βελτιστοποίηση του iOS 7.

Για να μη παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου, η συσκευή σε καμία περίπτωση δεν είναι αργή. Τα παράπονά μου πηγάζουν από την απόκριση των εφέ του iOS 7, και μόνο αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτατο. Πανέμορφο. Κατέβασα και τα iWork και iLife. Έκανα μια μικρή παρουσίαση στο keynote όλα υπέροχα. Το link που παρέθεσε ο φίλος το είδα αλλά μέχρι στιγμής κρασαρε μια φορά το AppStore. Μπαταρία ήταν 99% στις 15:30 και τώρα είναι 80%. Είχε μέσα την 7.0.3.

 

Καλα ομως δεν ειναι και ''λογικο'' να κρασαρει πρωτη μερα .. και ειδικα στο App Store.. Ελπιζω να μην ειναι καποιο προβλημα.. Θα το δειξει ο χρονος..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια!:(

 

 

 

Δεν διαφωνώ, απλά με την επεξεργαστική ισχύ του iPad 5, θα έπρεπε να είναι απόλυτα smooth, όπως πχ κάνει το iPad 4 με το iOS 6.

Είναι φανερό πως δεν πρόκειται για αδυναμία του hardware σε αμφότερες τις συσκευές, αλλά για μη βελτιστοποίηση του iOS 7.

Για να μη παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου, η συσκευή σε καμία περίπτωση δεν είναι αργή. Τα παράπονά μου πηγάζουν από την απόκριση των εφέ του iOS 7, και μόνο αυτό.

 

Οταν θα βελτιστοποιηθει το ios7 τοτε θα δουμε και σημαντικες βελτιωσεις σε παλαιοτερες συσκευες, που με το 6 δουλευαν μπαλα.

 

Στο multitasking εφε ειναι ετσι και αλλιως τα περισσοτερα παραπονα. Αραια και που, χανει frames και στο i5. Οχι κατι το ιδιαιτερο, αλλα επειδη εχουμε καλομαθει μας κακοφαινεται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα βελτιστοποιηθει το ios7 τοτε θα δουμε και σημαντικες βελτιωσεις σε παλαιοτερες συσκευες, που με το 6 δουλευαν μπαλα.

 

Στο multitasking εφε ειναι ετσι και αλλιως τα περισσοτερα παραπονα. Αραια και που, χανει frames και στο i5. Οχι κατι το ιδιαιτερο, αλλα επειδη εχουμε καλομαθει μας κακοφαινεται.

 

Πολυ σωστα.στο multitasking και στη χειρονομια με τα 5 δαχτυλα.

Εδω καλομαθα εγω και δε μπορω το 2ο οικιακο ταμπλετ...και φυσικα με την 6 πηγαινε μπαλα...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ομως δεν ειναι και ''λογικο'' να κρασαρει πρωτη μερα .. και ειδικα στο App Store.. Ελπιζω να μην ειναι καποιο προβλημα.. Θα το δειξει ο χρονος..

 

Μια το AppStore και δυο ο safari. Μπορεί να είμαι μήλαρακιας πλεον (με κολλήσαν) αλλά τα στραβά τα λέω. Κατα τα αλλά από lags δεν είδα κάτι αν εξαιρέσεις κάποιες εφαρμογές που ειναι προφανώς κακογραμμενες. Επίσης το power button δεν ειναι τόσο σφιχτό όσο του i5 που έχω χωρίς όμως να κάνει θόρυβο. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα iPad.

Edited by giannisk82
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα βελτιστοποιηθει το ios7 τοτε θα δουμε και σημαντικες βελτιωσεις σε παλαιοτερες συσκευες, που με το 6 δουλευαν μπαλα.

 

Στο multitasking εφε ειναι ετσι και αλλιως τα περισσοτερα παραπονα. Αραια και που, χανει frames και στο i5. Οχι κατι το ιδιαιτερο, αλλα επειδη εχουμε καλομαθει μας κακοφαινεται.

 

Γιάννη έπαιζα με το mini του Χάρη σήμερα με ios7.ο ορισμός του lag. Έτσι δεν γίνεται δουλειά... Ας το παραδεχτούμε τα παλιά μηχανήματα απλά δε μπορούν με αυτα την έκδοση του λειτουργικού...

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο μαζί του στο golden hall.

 

Ήταν βέβαια όλη μέρα στη πρίζα, άλλα η πλάτη ζεματαγε!!!!

 

Όσοι το έχετε, διαπιστώσατε υπερθέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

Υπερθέρμανση οχι. Lag οχι. Για το power button ξέρετε κάτι. Δεν ειναι ανησυχητικό απλά απο περιέργεια.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Lag έχουν όλες οι συσκευές με ios7 στην κίνηση με τα 5 δάκτυλα για να γίνει minimize μια εφαρμογή, στο τέλος του animation. Ειναι θέμα λειτουργικού.

 

Όχι δεν ζεσταίνεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω το 128 με 3g.. Δεν το εχουν ακομα διαθεσιμο. Για την αισθηση πλαστικου εμπρος το εννοειτε; Πως δεν εχει τζαμι;:confused:

 

Εγω οταν πηρα το 3 ως κατοχος του 2 ξενερωσα απιστευτα. Ενοιως κλοπη, γιατι περα απο την οθονη, το 3 ηταν πιο παχυ, πιο βαρυ, εκανε 40 χρονια να φορτισει και τελικα κρατουσε λιγοτερο η μπαταρια... Ελπιζω τωρα με αυτο να αξιζει η αναβαθμιση..:X

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω το 128 με 3g.. Δεν το εχουν ακομα διαθεσιμο. Για την αισθηση πλαστικου εμπρος το εννοειτε; Πως δεν εχει τζαμι;:confused:

Καλημέρα, η οθόνη δεν προστατεύεται από γυαλί;

Από GSM ARENA

Display

Type LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors

Size 1536 x 2048 pixels, 9.7 inches (~264 ppi pixel density)

Multitouch Yes

Protection Scratch-resistant glass, oleophobic coating

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και σε διεθνή forum οτι έχει διαφορετική αίσθηση η οθόνη απο τα προηγούμενα. Μάλλον ειναι πιο λεπτή, φυσικά γυαλί, ώστε να μειώσουν το βάρος. Εγω δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά απο τα προηγούμενα.
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έπαιζα με το mini του Χάρη σήμερα με ios7.ο ορισμός του lag. Έτσι δεν γίνεται δουλειά... Ας το παραδεχτούμε τα παλιά μηχανήματα απλά δε μπορούν με αυτα την έκδοση του λειτουργικού...

Εδω εχει το 4, να μην εχει το μινι?

Οταν το 7 θα τρεχει σουπερ στα καινουρια μηχανηματα, τοτε θα μπορουμε να συγκρινουμε δικαια με τα παλαιοτερα. Προς το παρον, δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει και τοσο. Να φανταστεις δεν καιγομαι να αναβαθμισω. Μπορει να μεινω με το πρωτο μινι ή να αλλαξω απο του χρονου και μετα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...