Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Lumia 1520

(RM-937)

Bigger is better

 

http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/3691052/respXXL/5/-/Nokia-Lumia-1520-front-png.png http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/3691054/respXXL/1/-/Nokia-Lumia-1520-side.png

________________________________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

22 Οκτωβρίου 2013

 

Ημερομηνία κυκλοφορίας:

 

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia Lumia 1520 is a big screen smartphone featuring the Windows Phone 8 operating system, 2,2 GHz quad-core processor, 20 MP PureView camera with optical image stabilisation and ClearBlack IPS FullHD display. The device brings the best browsing experience with IE10 hardware accelerated graphics and HTML5 support. Develop apps for this device with XNA and C++ frameworks and build web experiences using Internet Explorer 10. Supported operating bands depend on the country/region where the device is available.

 

 

Code name:

 

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Microsoft Windows Phone 8.0

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

-

 

Δείκτης SAR:

0.64 W/kg

 

Ελληνικό product code:

 

____________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες

Δελτίο Τύπου

White Paper

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by niotheros
Ενημέρωση συνδέσμων

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ καλο με τουμπανο χαρακτηριστικα αλλα πολυ μεγαλο για εμενα,το πολυ μεχρι 5 ιντσες.
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη συσκευή αλλά νομίζω ότι οι 6 ίντσες είναι πολλές. Ίσως και λίγο απαγορευτικές... Θα πρέπει να δω τι αίσθηση αφήνει στο χέρι και εαν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με ένα χέρι.
Link to comment
Share on other sites

Για το 929 της Verizon, που εχει τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα με το 1520, αλλα με 5αρα οθονη, αυτο που θελουμε οι περισσοτεροι απ'οτι βέπω, δεν ειδα καμια αναφορα στο event....

Και ποτε θα βγει η global εκδοση για Ευρωπη...???

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους χθες ήρθε σε μένα το 1520 όπως και το 2520 - κόκκινα είναι και τα δύο.

όπως και τα προηγούμενα high end μοντέλα, η ποιότητα είναι εξαιρετική. δεν μπορώ να πω το ίδιο όμως για το 1320 :lol:

Edited by ianekat
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους χθες ήρθε σε μένα το 1520 όπως και το 2520 - κόκκινα είναι και τα δύο.

όπως και τα προηγούμενα high end μοντέλα, η ποιότητα είναι εξαιρετική. δεν μπορώ να πω το ίδιο όμως για το 1320 :lol:

 

Περιμένουμε φωτογραφίες με τα 20mpx του 1520! :)

Αυτά έχουν ήδη την Nokia Black έτσι; Έχεις παρατηρήσει κάτι καινούριο(σε σχέση με την Amber) πέρα από τα notifications στη glance screen;

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

799 € η αρχική τιμή στη Γερμανία, για δε διαθεσιμότητα, 21 με 30 Νοέμβριου :

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4040321_-lumia-1520-nokia.html

edit : 699 € στην Ιταλία :

http://www.nstore.it/nokia-lumia-1520-con-windows-phone-8.html

Edited by spyridop
Link to comment
Share on other sites

799 € η αρχική τιμή στη Γερμανία, για δε διαθεσιμότητα, 21 με 30 Νοέμβριου :

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4040321_-lumia-1520-nokia.html

edit : 699 € στην Ιταλία :

http://www.nstore.it/nokia-lumia-1520-con-windows-phone-8.html

 

κατι δεν κολλαει εδω στην διαφορα των τιμων.... ποιος ειναι λαθος ???

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε, αν κανουμε προπαραγγελια στο Ιταλικο side (http://www.nstore.it/nokia-lumia-1520-con-windows-phone-8.html), αν θα εχει Ελληνικα, Ελληνικο μενου και θα μπορει να χρησιμοποιηθει στην Ελλαδα, κανονικα???

 

Edit

Δε σ'αφηνει να το παραγγειλεις, αν εισαι εκτος Ιταλιας...:(

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Από τα διάφορα -δυστυχώς σύντομα- reviews που έχω δει ομολογώ ότι έχω ερωτευτεί σφόδρα αυτό το τηλέφωνο. Αυτό που με προβληματίζει είναι πόσο δυνατό θα είναι το πολιτισμικό σοκ που θα φάω προερχόμενος από συσκευή android αν πάω σε windows phone.

 

Στα (+)

 

  • Προφανώς θα ξεχάσω τα κολλήματα και τους δισταγμούς και τα out of memories του android.
  • Θα ασχολούμαι περισσότερο με το τηλέφωνο και τις δυνατότητές του παρά με το λειτουργικό του.
  • Η κάμερά του είναι πολύ μπροστά από οτιδήποτε androidες.
  • Είναι πολύ όμορφο. Πολύ πολύ πολύ... μ' έχει χαζέψει..

Στα (-)

 

  • Αν πέσω σε κάποια βασική έλειψη/αδυναμία συστεμικού software touch luck.
  • Αν η ΝΟΚΙΑ/Microsoft μας πουλήσει και δεν δούμε 8.1 σε αυτό το τηλέφωνο, επίσης touch luck.

 

Όντας σε συσκευή χωρίς Led Notifications και OTG δεν θα μου λείψουν αν και πολύ θα τα ήθελα. Βέβαια το δεύτερο είναι software και όχι hardware και ίσως το δούμε κάποτε αν και με το βάρος που έχει ρίξει η MS στο cloud δεν το βλέπω πιθανό.

 

Η βασική μου ερώτηση είναι: Για ένα χρήστη σαν εμένα που βασικά είναι ευχαριστημένος με το android πόσο ισχυρό σοκ θα μου προκαλέσει η μετάβαση σε windows phone? Στα απολύτως βασικά (δηλαδή e-mail/calendar με exchange active sync), browsing και διάβασμα e-books ξέρω ήδη την απάντηση: Καθόλου σοκ. Το σοκ το φοβάμαι στις μικρολεπτομέρειες που δεν τις γνωρίζω μην έχοντας εμπειρία από windows phone.

 

Πχ

 

  • Μπορώ να απενεργοποιήσω το 4G και να έχω μόνο 2G; (στο σπίτι μου δεν έχω LTE σήμα οπότε είναι άδικο να καίει την μπαταρία τσάμπα)
  • Μπορώ να έχω διαφορετικούς ήχους κλήσης ανά επαφή/ομάδα;
  • Μπορώ να έχω διαφορετικούς ήχους/ένταση ήχων ανά τύπο ειδοποίησης;
  • Μπορώ να κάνω merge τα contacts με accounts από google/linked-in/facebook κλπ?. Αν ναι, εμφανίζονται οι φωτογραφίες τους στις εισερχόμενες/εξερχόμενες/μηνύματα; Εμφανίζονται τα updates τους μέσα στον κατάλογο ή εύκολα μέσα από τον κατάλογο χωρίς να χρειαστεί να τους καρφώσω στα live tiles?
  • Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ελεύθερο χώρο του κινητού και την sd-card του σαν αποθηκευτικό μέσο; Πχ να φορτώσω κάτι από τον υπολογιστή του σπιτιού μου και να το μεταφέρω στον υπολογιστή της δουλειάς μου.
  • Μπορώ να έχω vibration και ήχους ταυτόχρονα; Μπορώ να έχω δύο silent profiles? (ένα με vibration ένα χωρίς)
  • Υπάρχει η δυνατότητα για quite hours ? (δηλαδή ώρες που το τηλέφωνο να μπαίνει μόνο του σε αθόρυβο profile)
  • Υπάρχει η δυνατότητα για peak hours στο active sync (δηλαδή να ορίζω πότε θα γίνεται push και πότε θα γίνεται get από το κινητό)
  • Από το window store δεν έχω βγάλει άκρη. Υπάρχει Chrome ή Mozilla για το κινητό;

 

Ναι ξέρω... πολλές ερωτήσεις αλλά είναι ακριβό το ρημάδι -αν και μεγάλος έρωτας- για να το πάρω στα τυφλά...

Edited by menes
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

  • Μπορώ να απενεργοποιήσω το 4G και να έχω μόνο 2G; (στο σπίτι μου δεν έχω LTE σήμα οπότε είναι άδικο να καίει την μπαταρία τσάμπα)
    -Ναι φυσικα υπαρχουν επιλογες για 2G/3G/4G
  • Μπορώ να έχω διαφορετικούς ήχους κλήσης ανά επαφή/ομάδα;
    - Ναι ανα επαφη. Νομιζω οχι ανα ομαδα.
  • Μπορώ να έχω διαφορετικούς ήχους/ένταση ήχων ανά τύπο ειδοποίησης;
    - Μπορεις να εχεις διαφορετικους ηχους για κλησεις, μηνυματα, mail, reminders. Η ενταση δυστυχως ειναι κοινη για τα παντα ακομα και για τις εφαρμογες, αλλα αυτο το τελευταιο ειναι κατι που αναμενουμε να αλλαξει σε επομενο update.
  • Μπορώ να κάνω merge τα contacts με accounts από google/linked-in/facebook κλπ?. Αν ναι, εμφανίζονται οι φωτογραφίες τους στις εισερχόμενες/εξερχόμενες/μηνύματα; Εμφανίζονται τα updates τους μέσα στον κατάλογο ή εύκολα μέσα από τον κατάλογο χωρίς να χρειαστεί να τους καρφώσω στα live tiles?
    -Ναι.
  • Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ελεύθερο χώρο του κινητού και την sd-card του σαν αποθηκευτικό μέσο; Πχ να φορτώσω κάτι από τον υπολογιστή του σπιτιού μου και να το μεταφέρω στον υπολογιστή της δουλειάς μου.
    - Νομιζω πως μπορεις μονο για ειδη αρχειων που "βλεπει" το τηλεφωνο
  • Μπορώ να έχω vibration και ήχους ταυτόχρονα; Μπορώ να έχω δύο silent profiles? (ένα με vibration ένα χωρίς)
    - Ναι, αλλα οχι με "profiles". Ηχος και δονηση θα πρεπει να ενεργοποιηθουν/απενεργοποιηθουν χειροκινητα.
  • Υπάρχει η δυνατότητα για quite hours ? (δηλαδή ώρες που το τηλέφωνο να μπαίνει μόνο του σε αθόρυβο profile)
  • Υπάρχει η δυνατότητα για peak hours στο active sync (δηλαδή να ορίζω πότε θα γίνεται push και πότε θα γίνεται get από το κινητό)
    - Αν γινονται θα γινονται μονο με καποια 3rd party εφαρμογη.
  • Από το window store δεν έχω βγάλει άκρη. Υπάρχει Chrome ή Mozilla για το κινητό;
    -Οχι κανενας απο τους δυο. Απο τους γνωστους browsers υπαρχουν οι IE, UC ενω καποια στιγμη αναμενουμε και Opera. Αν και με ελλειψεις σε καποια features, οι browsers ειναι ταχυτατοι.

 

Επειδη ολα οσα ρωτας εχουν να κανουν με το λειτουργικο καλυτερα θα ειναι πιθανες περισσοτερες αποριες να γινουν εδω ή εδω.

 

Οσον αφορα την συσκευη δεν νομιζω πως υπαρχει περιπτωση να μην παρει τα WP 8.1.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο (και δείγματα) για τις φωτογραφικές δυνατότητες του lumia 1520 :

http://conversations.nokia.com/2013/10/28/nokia-lumia-1520-pushes-imaging-boundaries/

Link to comment
Share on other sites

απογοητευτηκα πολυ που δεν εχει stylus και αναλογο software να το συνοδευει,θα ηταν αψογο.απο μεγεθος,ποσο αβολο ειναι?ειναι μεγαλυτερο του note?

ipad 3 white

iphone 5s gold

Link to comment
Share on other sites

Μια φώτο

http://sdrv.ms/17IJNAt

 

Πάντως αυτή η φωτό δεν είναι καλή... Κάτι παίζει.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή η φωτό δεν είναι καλή... Κάτι παίζει.

 

Αν τσεκάρεις στα δεξιά τις πληροφορίες η ανάλυση είναι πολύ μικρή μόλις 1632 x 918.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Αν τσεκάρεις στα δεξιά τις πληροφορίες η ανάλυση είναι πολύ μικρή μόλις 1632 x 918.

 

Όντως.... :rolleyes:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό τηλέφωνο αλλά no 802.1x = no party

 

Μπορεί οι άλλες ελλείψεις των windows να παλεύονται αλλά αυτή όχι, ειδικά σε επαγγελματίες σε εταιρικά wifi δίκτυα. Απίστευτη γκάφα από μεριάς Microsoft.

 

Κρίμα και πραγματικά το είχα ερωτευτεί τόσο που έλεγα ότι θα ζήσω με τις όποιες ελλείψεις των windows αλλά αυτό είναι deal breaker. Ελπίζω να φτιαχτεί στο 8.1 ώστε αν δεν έχω πάρει μέχρι τότε άλλο κινητό να ξαναδώ ζεστά το θέμα αυτού του τηλεφώνου που είναι έρωτας μεγάλος.

 

***

Ουφ... Μία φωνή μέσα μου λέει "στα κομμάτια και το εταιρικό wifi, το LTE να είναι καλά..." και η άλλη μου λέει "κράτα χαρακτήρα Γιώργο!!!!"

 

Τι έρωτας είναι αυτός που έχω πάθει πανάθεμά με; Καλά το λένε για γεροντοέρωτες :)

Edited by menes
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποτέ θα το δούμε στη χώρα μας?έχετε κάποια ενημέρωση?

 

Αγνωστο,εδω ακομα δεν εχει κυκλοφορησει στην υπολοιπη Ευρωπη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο το άτιμο και δεν το έχω δει κάν ζωντανό αλλά με τραβάει σαν μαγνήτης...!

Ελπίζω να το βγάλουν σε 5" γιατί μόλις ακύρωσα την παραγγελία για το 925...

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Αν τσεκάρεις στα δεξιά τις πληροφορίες η ανάλυση είναι πολύ μικρή μόλις 1632 x 918.

 

μάλλον ανέβασα την 5ΜΠ, σορυ...στο λινκ κάτω ανέβασα μια των 16

http://sdrv.ms/1hcSxIU

Edited by ianekat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...