Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.play247.gr/images/Palmtops/lg_l9ii_black.jpg

 

Βασικά Χαρακτηριστικά

Έτος Κυκλοφορίας 2013

Τύπος SmartPhone

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Τύπος Οθόνης True HD-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Μέγεθος Οθόνης 4,7 "

Ανάλυση Οθόνης 1280 x 720 pixels

Φωτογραφική Μηχανή 8 MP

Δευτερεύουσα Κάμερα Ναι

Ενσωματωμένο Flash Ναι

Συχνότητα Επεξεργαστή 1400 MHz

Πυρήνες Επεξεργαστή 2

Λειτουργικό Σύστημα Android

Δίκτυο Σύνδεσης 3G

Data Protocols EDGE, GPRS, HSDPA, HSUPA Υποστήριξη GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

Εσωτερική Μνήμη Αποθήκευσης 8 GB

Εσωτερική Μνήμη RAM 1024 MB

Card Slot Ναι

Λειτουργίες & Συνδεσιμότητα

Τύπος SIM Single SIM

Wi-Fi Ναι

Τύπος Διασύνδεσης USB

Γενικά Χαρακτηριστικά

Διάρκεια Αναμονής 480 hrs

Διάρκεια Ομιλίας 10,50 hrs

Διαστάσεις 128.4 x 66.5 x 9.4 mm Βάρος 120 gr

 

Αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Χρήσιμα:

Οδηγός root με τη διαδικασία του downgrade

Edited by mindfield
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι οντως αν καποιος το εχει στα χερια του ας μας πει εντυπωσεις του.ειναι σε πολυ καλη τιμη και με ψηνει πολυ :)
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη τιμή και ποιοτική κατασκευή. Το είδα απο κοντά στα public κ ψηνομαι να το πάρω μετην επιδοτηση μου όταν το φέρει η vodafone.

Και να σκεφτείτε ότι το l9 όταν ειχε πρωτοέρθει ειχε 399 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ και θα το έχω την Δευτέρα στα χέρια μου, ο επεξεργαστής μου φαίνεται ότι είναι ο ίδιος με το htc one mini και το galaxy mini s4.
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι 2150 mah. Δείχνει να βαστάει πάρα πολύ δεδομένου ότι σε 10 ώρες και 14 λεπτά, με όλα ανοιγμένα, αν και μόνο με 19 λεπτά αναμμένης οθόνης λόγω ύπνου, έχει πέσει μόνο 3%!

 

Περισσότερες εντυπώσεις αργότερα.

 

http://img14.imageshack.us/img14/6448/occv.jpg

Σε πολλά site αναφέρετε ότι η μπαταρία του είναι 2460mhA. Σε άλλα 2150. Μήπως υπάρχουν 2 εκδόσεις, διαφορετική για την Ελλάδα; Γιατι υπάρχει αυτή η ανακρίβεια;

Link to comment
Share on other sites

Οι φώτο φαίνονται εξαιρετικές...!! ελπίζω και σε κλειστό χώρο να υπάρχουν ανάλογα αποτελέσματα.. ποιο χρωματάκι διάλεξες, άσπρο η μαύρο; ποιο είναι πιο ωραίο; πες μας την γνώμη σου..
Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σε σκέψεις..Θα πάω αύριο το πρωί μην τυχόν αλλάξει η τιμή του προς τα πάνω και την πατήσω...Το service της Lg δείχνει ενδιαφέρον; Γενικά μου έχουν πει ότι είναι τηλέφωνα αξιόπιστα με ελάχιστα προβλήματα και παράπονα ...
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε παρει το κινητο εχετε βρει θηκες και μεμβρανες?γτ σε 2 μεγαλα μαγαζια που πηγα δεν βρηκα και θελω για τον αδερφο μου
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Ε, σιγά, στην θήκη θα κολλήσουμε... κάτι θα βρεθεί... Εγώ κάτι θα χρησιμοποιήσω προσωρινά, ίσως ένα σακουλάκι με κορδονάκι που έχουν τα τζαμπο, μέχρι να βγει κάτι συγκεκριμένο για το μοντέλο αυτό. μεμβράνη δεν θα πάρω, αν έχει gorilla glass νομίζω ότι δεν χρειάζεται..άλλωστε δεν θα το έχω και 100 χρόνια.. τα προσέχω τα κινητά μου έτσι κι'αλλιώς, δεν μου αρέσουν οι μεμβράνες..-γνώμη μου έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ποιά μαγαζιά...όλο το eBay, Amazon και Aliexpress έχω ψάξει και θήκη δεν υπάρχει ακόμη. Από 1 Νοεμβρίου λένε. Ζελατίνες βρήκα στο eBay, κυρίως της Γερμανίας.

 

public και media :D

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω στα χέρια μου από χθες. Απλά καταπληκτικό η μπαταρία μέχρι στιγμής απίθανη καλά για οθόνη δεν το συζητώ. Έχει και τηλεχειριστήριο το δοκίμασα Και δούλευει τέλεια, θα κάνω πολλές πλάκες. Φωτογραφική δεν δοκίμασα ακόμη αλλά δεν με ενδιαφέρει και πολύ άλλωστε δεν σκαμπαζω και πολλά. Γενικά απροβλημάτιστο και στην τιμή που πουλιέται δεν υπάρχει δεύτερο. (Μειονέκτηματα τώρα 1ο δεν έχει λεντ ειδοποίησης και 2ο τα καπασιτιβ δεν φωτίζουν στο σκοτάδι. Προς το παρόν αυτά
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Mία συγκριτική φωτογραφία μεγέθους δίπλα στο S4 Mini. Με μιά αμελητέα διαφορά στο μέγεθος της συσκευής, ανεβαίνετε από τις 4.3" στις 4.7" με ταυτόχρονη αύξηση των pixels της οθόνης από τα 518.400 στα 921.600, δηλαδή κατά 178%! Οι επεξεργαστές είναι ίδιοι, με την διαφορά ότι του S4 Mini είναι χρονισμένος στα 1.7 MHz έναντι των 1.4 MHz του L9 II. Η κάρτα γραφικών είναι η Adreno 305 και στις δύο περιπτώσεις. Συνολικά, δεν πρόκειται να δείτε διαφορά στην απόδοση στην καθημερινή χρήση. Η διαφορά στην RAM υπέρ του S4 Mini μένει στα χαρτιά γιατί το (πολύ καλά δουλεμένο) Τouchwiz του Mini την "καταπίνει" για να δουλέψει. Με το L9 II δεν έχετε βέβαια και 4G...όσοι ενδιαφέρεστε. Ούτε στην απόδοση της κάμερας θα βρείτε ουσιαστικές διαφορές.

 

Τέταρτη μέρα σήμερα και επιβεβαιώνω ότι η απόδοση της μπαταρίας είναι εντυπωσιακότατη. Το ακουστικό είναι εκκωφαντικό δυνατό, το σήμα πολύ καλό αν και γυρίζει πολύ εύκολα σε 2G όταν το 3G είναι αδύναμο. Το μεγάφωνο είναι μάλλον μέτριο αλλά είναι μεγάλο πλεονέκτημα το ότι βρίσκεται στα πλάγια. Στην φωτογραφία διαπιστώνετε πόσο μικρή επιφάνεια καταλαμβάνει το περιθώριο γύρω από την οθόνη που συμβάλλει στο μικρό μέγεθος της συσκευής. Α, και κάτι κουφό, αν και συνηθίζεται...τα μαλακά πλήκτρα κάτω από την οθόνη δεν είναι φωτιζόμενα.

 

http://img30.imageshack.us/img30/5231/t078.jpg

 

Είναι ελάχιστα μεγαλύτερο από το s2 που είχα και έκανα χθες σύγκριση για να δω πόσο μεγάλο ήταν. Πολύ καλές διαστάσεις και με αληθινή 4.7in χωρίς on screen buttons.

 

Η τιμολόγηση πάντως μου θυμίζει περίπτωση sole που εδώ το είχαμε πιο φτηνά από έξω και μάλιστα πιο φτηνό από το υποδεέστερο u.

Link to comment
Share on other sites

Για αντικαταστάτη του LED ειδοποιήσεων κατέβασε το δωρεάν ΝοLed. Βάλε την φωτεινότητα του στο 25%. Δουλεύει πολύ καλά, αλλά όταν έχεις κάποια ειδοποίηση να ξέρεις ότι πρέπει να πατήσεις κάποιο από τα μαλακά πλήκτρα για να ξεκλειδώσεις την οθόνη.

 

Το κατέβασα και είναι εντάξει, πολύ χρήσιμο το noled

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Πριν από κανένα μισαωράκι έκανα unboxing και σε πρώτη φάση εντηπωσιάστικα με την υπέροχη οθόνη. Συνχρονήστικα με τον λογαριασμό μου gmail κανονικά, μπήκαν και οι επαφές μου, αλλά έχω κανα δίωρο προσπαθώ να συνδεθώ με το wi-fi του σπιτιού μου αλλά τίποτα έχει μουλαρώσει... Δεν συνδέομαι με τίποτα.. Από το δίκτυο επίσης φορτώνει απελπιστικά αργά, δεν ξέρω γιατί. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά..
Link to comment
Share on other sites

Το GPS απλά τέλειο, με την πρώτη φορά που το δοκίμασα κλειδωσε σε 42 δευτερόλεπτα δορυφορο. Βέβαια προέρχομαι από κινητό με mtk που κλειδωνε δορυφόρο σε 3 με 4 λεπτά
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ με ψήνετε ρε παιδιά να δώσω το Xperia Ion και να το πάρω. Ειδικά τα σχόλια σας για τη μπαταρία τα βρίσκω πολύ ενθαρρυντικά.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει καλή ποιότητα και ένταση ήχου με ακουστικά, επειδή ακούω πολύ μουσική με το κινητό.

Edited by LotusEater
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία πολύ καλή από τις εφτά το πρωί με αρκετές κλήσεις και μηνύματα στο 95% 3g κάνα 5λεπτό. Βασικά το 3g την πηδάει την μπαταρία τώρα έπεσα στο 93%

Το WiFi παρα πολύ καλό, μα πάρα πολύ καλό

Edited by nikoseggo
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγώ και δυστυχώς δεν μπορώ να μην το συγκρίνω με το άλλο μου κινητό το lg optimus g.

Από οθόνη έχει καλύτερη από το g (πιο φωτινή, και το άσπρο πιο λευκό). έχει ένα καμμενο pixel αλλα δεν με καιει ιδιαιτερα.

Από ήχο έχει δυνατό αλλά το g έχει ποιοτικότερο. Στο L9 είναι πιο δυνατός λόγω καλυτερης και εξυπνότερης τοποθέτησης των ηχείων.

Το κουμπί οn-off είναι λίγο περιεργο αφου εφαπτεται της πλαινης επιφανειας. θα το ηθελα να προεξεχει λιγο να ειναι πιο αμεσα αισθητό.

δεν εχει led flash, κάμερα ικανοποιητική. Μικροτερες διαστασεις με ιδιο μεγεθος οθόνης.

ποιοτητα κατασκευης πολύ καλη αλλα το γυαλί του g μπρος πισω δεν το αλλάζω με τίποτα:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Έχει φλας κανονικά.

Για να καταλάβω κάτι όμως,τα πλήκτρα του είναι capasitive η όχι???

Δείχνει εξαιρετική συσκευή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχουμε αναφέρει ότι λειτουργεί κανονικά (και καλύτερα βέβαια από ένα απλό λεντάκι) το NoLed.

 

 

Tα πλήκτρα κάτω από την οθόνη ασφαλώς και είναι capacitive αλλά για εξοικονόμιση χώρου δεν είναι φωτιζόμενα.

 

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βρεθεί θήκη σε Ελληνικό μαγαζί πριν κυκλοφορήσει στο eBay ή στο Aliexpress...κι εκεί δεν υπάρχουν ακόμη!

 

Ευχαριστώ πολύ,μάλλον θα το πάρω αν δεν παρουσιάσει κάποιο θέμα στα παιδιά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ηaki , πόσο καλή είναι η εμβέλια του Wifi σε σχέση με τον ανταγωνισμό?

 

Από τα χαρακτηριστικά που βλέπω στο gsmarena δεν γράφει ότι δεν έχει Gorilla Glass.

Μάλλον έχει γίνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...