Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μία τηλεόραση η οποία δεν είναι smart tv και θέλω να συνδέσω τα ασύρματα ακουστικά μου. Αυτό μπορεί να γίνει με το chromecast;

Για να συνδέσεις τα ακουστικά χρειάζεσαι bluetooth. Το Chromecast δεν έχει να κάνει με αυτό. Απλά κάνει την τηλεόραση σου smart tv.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να συνδέσεις τα ακουστικά χρειάζεσαι bluetooth. Το Chromecast δεν έχει να κάνει με αυτό. Απλά κάνει την τηλεόραση σου smart tv.

 

Κάποια μεταγενέστερα μοντέλα Chromecast κάνουν και αυτό που ζητάω. Δυστυχώς, απ' ό,τι είδα, όχι το δικό μου.

Τώρα, ποιο ακριβώς προϊόν πρέπει να πάρω για να κάνω τη δουλειά μου; Ξέρω ότι κάτι υπάρχει αλλά δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι.

Συγγνώμη για το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μεταγενέστερα μοντέλα Chromecast κάνουν και αυτό που ζητάω. Δυστυχώς, απ' ό,τι είδα, όχι το δικό μου.

Τώρα, ποιο ακριβώς προϊόν πρέπει να πάρω για να κάνω τη δουλειά μου; Ξέρω ότι κάτι υπάρχει αλλά δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι.

Συγγνώμη για το offtopic.

Αν θες για να ακούς σε ακουστικά αυτό που μεταδίδει το Chromecast, δοκιμάσει να κάνεις το casting μέσω της εφαρμογής Web Video Caster από κινητό. Έχει επιλογή να μεταδίδει τον ήχο από το κινητό.

 

Αν πάλι θες να ακούς από ακουστικά τα κανάλια της TV ή και το περιεχόμενο θα πρέπει να βρεις συσκευή που να έχει δυνατότητα μετάδοσης bluetooth, όπως πχ τα bluetooth ποντίκια ή πληκτρολόγια για laptops.

 

Υ.Γ. Δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο. Αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί είμαι άσχετος με το θέμα..

Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή ενός καλού chromecast?

Απλά να είναι το αυθεντικό 'google chromecast' κι οχι να λεει "for google chromecast", σε περιπτωση που το πάρεις από ebay κλπ.

Πάμφθηνο είναι, όρμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για χρόνια χρησιμοποιούσα το Chromecast 1ης γενιάς για να στέλνω εικόνα (κυρίως το Netflix) από το tablet μου στην τηλεόραση μου.

Εδώ και ~2 χρόνια όμως που αγόρασα το Mi Box S, το έβαλα στην άκρη.

Τώρα, δοκίμασα να το συνδέσω στην τηλεόραση των γονιών μου έτσι ώστε να στέλνουν εικόνα από το iPhone τους (Netflix/Disney+/Amazon Prime) στην δική τους τηλεόραση, όμως το iPhone δεν αναγνωρίζει το Chromecast (μέσω του Google Home app), αλλά ούτε και το Android κινητό μου και tablet που επίσης δοκίμασα
Οι Android συσκευές σε αντίθεση με το iPhone αναγνωρίζουν κατευθείαν το Chromecast, αλλά όταν προσπαθούν να συνδεθούν μπαίνουν σε ένα ατελείωτο loop αποτυχίας.


Γνωρίζετε τί μπορεί να συμβαίνει;

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καινούριο router της Cosmote (ZTE H1600);

Μπορεί να φταίει κάτι άλλο;

Θέλω να πιστεύω ότι το Chromecast δεν έχει κάποιο πρόβλημα, μόλις το σύνδεσα στην τηλεόραση (έπειτα έκανα δοκιμή και σε 2η τηλεόραση με τα ίδια αποτελέσματα) έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο router (έψαχνε το SSID από το παλιό router), οπότε το έκανα reset, και βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής για σύνδεση με κάποια συσκευή (δείχνει την εικόνα που σε προτρέπει να κατεβάσεις το Google Home στην συσκευή σου).


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα εάν αγοράσω το τελευταίο google chromecast για να το έχω όταν πηγαίνω σε μέρη που η τηλεόραση έχει μεν HDMI αλλά θέλω να έχω μαζί μου τα αρχεία μου από τον server που έχω ετοιμάσει μέσω του plex η του jellyfin, έχει αποθηκευτικό χώρο και πόσο; δηλαδή μπορώ να εγκαταστήσω το kodi; που είναι 5gb.;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγόρασα το 4K google chromecast αλλά ενώ έστειλα τα apk εφαρμογών στο μηχάνημα όταν πάω να τα εγκαταστήσω λέει αυτό. τι πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω εφαρμογες που δεν είναι στο google chromecast; 77869722a436f8e8970a17bbb8b56b12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...