Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα θεματακι με το cromecast ενω συνδεεται και το βρισκει κανονικα στην tv οταν βγαζει τον κωδικο που βγαζει (ξαφνικα οτι εντοπισε μια μη συμβατη εκδοση του chromecast καντε επανεκιννηση για να κατεβασετε την σωστη. Εκδοση που εντοπιστηκε 8 υποστηριζομενες 7 or 4) Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα. Εχετε να μου προτεινετε καμια λυση;
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν πατήσεις παρατεταμένα το κουμπάκι κάνει ρισετ...

μήπως κάτι τέτοιο θα σε βοηθούσε να ξεκινήσεις από την αρχή το σετάρισμα που λέμε, να κατεβάσεις το home στο ταμπλετ/τηλ. σου & έτσι να πάνε όλα καλά; ...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και reset. Απλα οταν παω να συνδεθω απο το λάπτοπ μου βγάζει οτι εχω την πιο νεα έκδοση, απο ταμπλετ& κινητο συνδέεται κανονικά!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και reset. Απλα οταν παω να συνδεθω απο το λάπτοπ μου βγάζει οτι εχω την πιο νεα έκδοση, απο ταμπλετ& κινητο συνδέεται κανονικά!

 

Βοήθησέ με λίγο ακόμα. Τι εννοείς την πιο νέα έκδοση; Πιο νέα έκδοση στο chrome browser ή στο Chromecast? Μήπως πρέπει να ενημερώσεις τον browser στο laptop σε νεότερη έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Με το που βρισκει το chrome cast απο το λάπτοπ μου βγαζει αυτό που έγραψα. Εκανα απεγκατασταση την εφαρμογή του chrome cast και ξανα εγκατάσταση σε πιο παλιά έκδοση, έκανα και ενημέρωση στον chrome αλλά τιποτα. Ξαφνικά μου το έκανε αυτό. Πριν εκανε σύνδεση απευθείας απο chrome..
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Με το που βρισκει το chrome cast απο το λάπτοπ μου βγαζει αυτό που έγραψα. Εκανα απεγκατασταση την εφαρμογή του chrome cast και ξανα εγκατάσταση σε πιο παλιά έκδοση, έκανα και ενημέρωση στον chrome αλλά τιποτα. Ξαφνικά μου το έκανε αυτό. Πριν εκανε σύνδεση απευθείας απο chrome..

Είναι αλήθεια ότι δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο.

Προτείνω λοιπόν να τα κάνεις όλα από την αρχή.

1. Reset στο Chromecast.

2. Σετάρισμα από την αρχή μέσω της εφαρμογής Home στο κινητό του Chromecast.

3. Επανεγκατάσταση της επέκτασης του Chromecast στον chrome browser του laptop.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και μερικές ημέρες έχω το chromecast 2 και το χρησιμοποιώ για netflix με ένα παλιό κινητό για remote και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος γιατί έχει πολύ καλή εικόνα για την 10ετίας hdready samsung 32'' που έχω. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι από ένα tablet και 2 κινητά που έχω δοκιμάσει με το vlc player ενώ στέλνει το video ταινίας πολύ καθαρά στο chromecast με τίποτα δεν εμφανίζει τους υπότιτλους οι οποίοι εμφανίζονται κανονικότατα στις αντίστοιχες συσκευές. Έχετε κάποια πρόταση τι θα μπορούσα να κάνω ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Παιδιά Καλημέρα......θα ήθελα την βοηθεια σας......εχω βάλει δύο Chromecast.....ενα σε κάθε τηλεόραση και θέλω στο κάθε ένα να δείχνω διαφορετική καρτέλα αλλά ταυτόχρονα.....ειναι εφικτό αυτό???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα......θα ήθελα την βοηθεια σας......εχω βάλει δύο Chromecast.....ενα σε κάθε τηλεόραση και θέλω στο κάθε ένα να δείχνω διαφορετική καρτέλα αλλά ταυτόχρονα.....ειναι εφικτό αυτό???

Δεν έχω 2 Chromecast για να είμαι σίγουρος, αλλά σύμφωνα με τη φιλοσοφία του, λογικά γίνεται. Βλέπει την κάθε καρτέλα σαν διαφορετική πηγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή τιμή.

Εγώ το πήρα από e-shop στα 37.90

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

 

 

Εσυ πήρες το 2ης γενιάς όμως.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πήρες το 2ης γενιάς όμως.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Και εγώ πήρα από το eshop σε αυτή την τιμή το 2ης γενιάς.Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα ότι βγήκε και 3ης γενιάς.Υπαρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους?

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 4ο πριν λίγες μέρες για δώρο. Το αγόρασα από μαγαζί στο Σκρούτζ και μου έκανε εντύπωση ότι δεν ήταν σαν τα άλλα που είχα πάρει από αλλού. Αυτό ήταν από Αγγλία μου είπαν (τα προηγούμενα από Γερμανία). Είχε διαφορετικό κουτί, διαφορετική πρίζα αλλά και κάπως διαφορετική εμφάνιση, το πλαστικό δεν ήταν γυαλιστερό.

 

Το πήγα στον θείο μου για τα γενέθλια του και του το συνδεσα στην τηλεόραση. Και εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Αφού συνδέθηκε ζήτησε να κάνει αναβάθμιση, πατάω ΟΚ και βλέπω η ταχύτητα πήγαινε 1% κάθε 2-3 λεπτά, έκανε καμιά ώρα να κατεβάσει ένα μικρό αρχείο. Μετά δυσκολευόταν με το YouTube και αργούσε να ξεκινήσει τα βίντεο, ο ήχος πολύ άσχημος. Το Google photos στην αρχή δεν έβλεπε καν το Chromecast, μετά κάπως άρχισε να δουλεύει αλλά πολύ αργά.

 

Και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει, είναι ελαττωματική η συσκευή? Ή μου φόρτωσαν καμιά ψεύτικη κινεζιά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 4ο πριν λίγες μέρες για δώρο. Το αγόρασα από μαγαζί στο Σκρούτζ και μου έκανε εντύπωση ότι δεν ήταν σαν τα άλλα που είχα πάρει από αλλού. Αυτό ήταν από Αγγλία μου είπαν (τα προηγούμενα από Γερμανία). Είχε διαφορετικό κουτί, διαφορετική πρίζα αλλά και κάπως διαφορετική εμφάνιση, το πλαστικό δεν ήταν γυαλιστερό.

 

 

 

Το πήγα στον θείο μου για τα γενέθλια του και του το συνδεσα στην τηλεόραση. Και εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Αφού συνδέθηκε ζήτησε να κάνει αναβάθμιση, πατάω ΟΚ και βλέπω η ταχύτητα πήγαινε 1% κάθε 2-3 λεπτά, έκανε καμιά ώρα να κατεβάσει ένα μικρό αρχείο. Μετά δυσκολευόταν με το YouTube και αργούσε να ξεκινήσει τα βίντεο, ο ήχος πολύ άσχημος. Το Google photos στην αρχή δεν έβλεπε καν το Chromecast, μετά κάπως άρχισε να δουλεύει αλλά πολύ αργά.

 

 

 

Και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει, είναι ελαττωματική η συσκευή? Ή μου φόρτωσαν καμιά ψεύτικη κινεζιά?

 

 

 

Δεν υπάρχει «4ο» φιλε. Το τελευταίο είναι αυτό που έδωσα στον σύνδεσμο πιο πάνω στον Κωτσόβολο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου της 2ης γενιάς είναι.

Το παρακολουθούσα λόγω των ημερών για την καλύτερη τιμή, έμπαινα και στον Κωτσόβολο, αλλά μας την έκανε την προσποίηση.

Εμένα λειτουργεί άψογα, το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν λειτουργεί το customize ambient.

Δεν μου εμφανίζει τις φωτογραφίες από Google photos.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ότι πήρα το Chromecast 4 αλλά ότι είναι το 4ο που αγοράζω. Έχουν βγει βέβαια 4 μοντέλα, 1, 2, Ultra & Audio Music. Εγώ ειχω πάρει το πρώτο, δύο από το δεύτερο και αυτό το τελευταίο που δεν ξέρω τι είναι. Τα περισσότερα καταστήματα πουλάνε το Chromecast 2, την γερμανική έκδοση. Και είναι πολύ καλό και δεν έχει προβλήματα. Για αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό το τελευταίο που πήρα και που είχε τόσα θέματα. Μάλιστα στα χαρτιά μέσα στο κουτί το αναφέρουν σε κάποια φάση σαν Chromecast 3, όταν ξέρουμε ότι δεν υπάρχει τέτοια πράγμα. Τουλάχιστον δεν το αποκαλεί έτσι η Google. Και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Γιατί αν το πάω στο μαγαζί, είμαι σίγουρος ότι θα πουν ορίστε, δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει θέμα για Google Home.ή γενικά για google assistant συσκευές;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με το Google Home app δουλεύει μια χαρά. Το πρόβλημα του Assistant είναι ότι υποστηρίζει μόνο Αγγλικά όσο αφορά τις φωνητικές οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγειλα ένα Google assistant speaker.

Πού μιλάμε για αυτά;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το myphone είναι περισσότερο για κινητά. Ίσως να δοκιμάσεις στο insomnia.gr ή το adslgr.com. Αλλά λίγοι χρησιμοποιούν Google Home στην Ελλάδα, οπότε μήπως να κοιτάξεις σε αγγλόφωνα φόρουμ. Σου βάζω μερικά ενδεικτικά.

https://productforums.google.com/forum/m/#!forum/googlehome

 

https://forums.androidcentral.com/google-home/

 

https://forum.xda-developers.com/connected-home/google-home

 

https://www.tomsguide.com/t/google-home/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Μόλις παρέλαβα το Google Chromecast 2 και θέλω να ρωτήσω:

α) Είναι plug and play ή κάνω κάποια ρύθμιση?

β) Έχω συνδέσει και ένα tv box στην τηλεόραση, επομένως θεωρείτε ότι είναι σχετικά άσκοπη η χρήση του?

γ) Πρέπει να κατεβάσω στο κινητό κάποια εφαρμογή cast, συμβατή με το μηχανάκι?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα έχει οδηγίες χρήσεως το κουτί.

Κατεβάζεις Google home από play store.

Κάνεις plug το Chromecast και κάνει αναβάθμιση και pair με την εφαρμογή.

Θα σου ζητήσει κάποιες επιπλέον πληροφορίες.

Δεν είναι κάτι δύσκολο και θέμα 5 λεπτών.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Είμαι στη δουλειά και αδημονώ λίγο, καθώς το μηχανάκι το παρέλαβε η σύζυγός μου το πρωί από ΕΛΤΑ.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...