Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θυμαμαι καλα, το lightflow μενει μονιμα αναμενο, δεν αναβοσβηνει και πιανει και αρκετη ram (καπου 200 νομιζω μου πιανε στην cloudy 2.2). Νομιζω τα χαμε ξαναπει τοτε. Ισως βεβαια σε AOSP να εχει επιλογη για pulse.

 

Κοιτα με τον tasker ισχυει μεν αυτο που λες για το εικονιδιο του ρουτ (πχ αν το βαλεις να ενεργοποιει το led οταν αναβεις οθονη) αλλα εαν το χεις μονο για ειδοποιησεις δεν νομιζω να αποτελει προβλημα αφου εκει εχεις σβηστη την οθονη ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ σε AOSP MM χρησιμοποιώ αυτήν... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2522889 και είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

Εμένα σε CM 14.1 nougat 7.1 δε τρέχει.

 

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε πώς γίνεται να αλλάξω την ανάλυση του ήχου από το ηχείο. Θυμάμαι όταν ήμουν με στοκ και με έπαιρναν ήταν πιο "γλυκιά" η φωνή απ ότι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε CM 14.1 nougat 7.1 δε τρέχει.

 

Ειτε ξαναφλασαρεις απο το μηδεν και φροντιζεις να βαλεις απο gapps ενα απο τα mini,nano ή pico ωστε να μην την αντικαταστησει την snapdragon με την google camera ειτε περνα την απο εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2/themes-apps/snapdragon-camera-t3213605 . Δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερη καμερα για AOSP/CM. Προσωπικα εχω ως εναλλακτικη την bacon camera απο playstore με απενεργοποιημενο το zsl στις ρυθμισεις => 1/6 exposure και μεγιστο iso 3100 σε αντιθεση με το 1/9 και maxi iso 2700. Υπο συνθηκες την προτιμω ακομα και και απο stock.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσον αφορα την Orion OS, αυτη η εξαιρετικη ταχυτητα που ειδα τελικα ηταν απο το lambda kernel... τον οποιο αναγκαστηκα να τον βγαλω γιατι ηταν πολυ ασταθης. Ισως οταν βγαλουν πιο stable εκδοση να τον ξαναδοκιμασω. Προς το παρον δεν τον συστηνω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ειτε ξαναφλασαρεις απο το μηδεν και φροντιζεις να βαλεις απο gapps ενα απο τα mini,nano ή pico ωστε να μην την αντικαταστησει την snapdragon με την google camera ειτε περνα την απο εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2/themes-apps/snapdragon-camera-t3213605 . Δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερη καμερα για AOSP/CM. Προσωπικα εχω ως εναλλακτικη την bacon camera απο playstore με απενεργοποιημενο το zsl στις ρυθμισεις => 1/6 exposure και μεγιστο iso 3100 σε αντιθεση με το 1/9 και maxi iso 2700. Υπο συνθηκες την προτιμω ακομα και και απο stock.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσον αφορα την Orion OS, αυτη η εξαιρετικη ταχυτητα που ειδα τελικα ηταν απο το lambda kernel... τον οποιο αναγκαστηκα να τον βγαλω γιατι ηταν πολυ ασταθης. Ισως οταν βγαλουν πιο stable εκδοση να τον ξαναδοκιμασω. Προς το παρον δεν τον συστηνω.

Έβαλα το zip για κάμερα και όλα καλά. Τώρα έχω παρατηρήσει άλλα δύο προβλήματα.

Πρώτο, δεν μπορεί να τρέξει το adaway

Δεύτερο, δεν αλλάζει από 4g σε 3g. Και να το αλλάξω, Συνεχίζει και τρέχει σε 4g.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,τι λέτε οι ψαγμένοι με τις aosp ,θα αξίζει μιά δοκιμή ?

https://plus.google.com/+varund7726/posts/9DA97Eze8ih

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το zip για κάμερα και όλα καλά. Τώρα έχω παρατηρήσει άλλα δύο προβλήματα.

Πρώτο, δεν μπορεί να τρέξει το adaway

Δεύτερο, δεν αλλάζει από 4g σε 3g. Και να το αλλάξω, Συνεχίζει και τρέχει σε 4g.

 

Ενας απο τους λογους που δεν εβαλα τη nougat ειναι επειδη δεν ειναι ακομα official ουτε καν σε nightly. Ενδεχομενως να μην ειναι θεμα ρυθμισης αλλα προβληματος της rom. Βαλε καλυτερα καμια cm13 αν δεν θες πολλα προβληματα. (κατα προτιμηση τις σταθεροτερες snapshot... αλλα ακομα και οι nightly πιο απροβληματιστες θα ειναι)

 

Προσωπικα με τρωγε τοσο το χερι μου που με το που γυρισα σπιτι σημερα εβαλα την τελευταια nightly της cm13 και απο πρωτη εικονα που εχω ειναι γρηγοροροτερη απο την snapshot (με εξαιρεση οτι εχεις καποια μικρα frame drops στα εφε). Τωρα το ποσο stable ειναι και ποσο τρωει απο μπαταρια θα δειξει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους λογους που δεν εβαλα τη nougat ειναι επειδη δεν ειναι ακομα official ουτε καν σε nightly. Ενδεχομενως να μην ειναι θεμα ρυθμισης αλλα προβληματος της rom. Βαλε καλυτερα καμια cm13 αν δεν θες πολλα προβληματα. (κατα προτιμηση τις σταθεροτερες snapshot... αλλα ακομα και οι nightly πιο απροβληματιστες θα ειναι)

 

Προσωπικα με τρωγε τοσο το χερι μου που με το που γυρισα σπιτι σημερα εβαλα την τελευταια nightly της cm13 και απο πρωτη εικονα που εχω ειναι γρηγοροροτερη απο την snapshot (με εξαιρεση οτι εχεις καποια μικρα frame drops στα εφε). Τωρα το ποσο stable ειναι και ποσο τρωει απο μπαταρια θα δειξει.

Δεν έχει άλλα θέματα. Μόνο αυτά τα δύο. Όλα τα άλλα καλά. Ακόμα και η κατανάλωση είναι αξιοπρεπής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταρχήν είναι όντως μόνο για stock/ stock based η xcam

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974

"This is ONLY for stock or stock-based firmware (the version of Android that LG provides)...not AOSP/CM/etc."

 

Κατά δεύτερον φίλε σου το είπα και άλλη φορά. Το λέω για τελευταία, αλλιώς θα σου κάνω αναφορά.

ΔΕΝ βοηθάς γράφοντας ασυναρτησίες με 2-3 λέξεις. Αν βαριέσαι μην γράφεις καθόλου. Κάποιος προσπαθεί να διορθώσει κάτι, όχι να παίξει.

 

 

Οσον αφορα την Orion OS, αυτη η εξαιρετικη ταχυτητα που ειδα τελικα ηταν απο το lambda kernel... τον οποιο αναγκαστηκα να τον βγαλω γιατι ηταν πολυ ασταθης. Ισως οταν βγαλουν πιο stable εκδοση να τον ξαναδοκιμασω. Προς το παρον δεν τον συστηνω.

 

Έβαλες τον Lambda domino; Γιατί τώρα μπήκα στο thread και βλέπω στο λινκ που δίνει σε στέλνει στον Lambda infinito που είναι beta build. Αν και είπες άλλαξες σε CM13, αν θέλεις σου στέλνω λινκ με τον domino που είχα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες τον Lambda domino; Γιατί τώρα μπήκα στο thread και βλέπω στο λινκ που δίνει σε στέλνει στον Lambda infinito που είναι beta build. Αν και είπες άλλαξες σε CM13, αν θέλεις σου στέλνω λινκ με τον domino που είχα κι εγώ.

 

Τον Lambda-Infinito-Marshmallow-Stable-D802-11232016 εβαλα αλλα ναι σε ερωτηση που του εκανα ειπε οτι θα βγαζε μια καινουργια beta. Απλα επειδη ειχα ενα θεμα οπου δεν εβγαζε notifications σε missed calls (ενδεχομενως να διορθωνεται ευκολα αλλα δεν το πολυεψαξα) αποφασιστηκα να αλλαξω. Βασικα δεν βλεπω ιδιαιτερες διαφορες σε αποδοση της nightly cm13 που εβαλα τωρα και της Orion OS + lambda. Εχω λιγο overdose σε αλλαγες Rom οποτε μαλλον θα παραμεινω σε αυτη μεχρι να βγει official nougat.

 

Εσυ εβαλες την Orion OS ? Υποψιν ο lambda ειναι oc σε 2.8. Ισως θα ηταν καλο να ριξεις λιγο το ρολοι με synapse.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι όντως μόνο για stock/ stock based η xcam

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974

"This is ONLY for stock or stock-based firmware (the version of Android that LG provides)...not AOSP/CM/etc."

 

Κατά δεύτερον φίλε σου το είπα και άλλη φορά. Το λέω για τελευταία, αλλιώς θα σου κάνω αναφορά.

ΔΕΝ βοηθάς γράφοντας ασυναρτησίες με 2-3 λέξεις. Αν βαριέσαι μην γράφεις καθόλου. Κάποιος προσπαθεί να διορθώσει κάτι, όχι να παίξει.

 

 

 

 

Έβαλες τον Lambda domino; Γιατί τώρα μπήκα στο thread και βλέπω στο λινκ που δίνει σε στέλνει στον Lambda infinito που είναι beta build. Αν και είπες άλλαξες σε CM13, αν θέλεις σου στέλνω λινκ με τον domino που είχα κι εγώ.

Δεν θα με πεις εσύ το πως θα γράψω και το τι.υποδείξεις αλλού για να μην παρεκτραπώ.

 

Εάν δεν γνωρίζεις να μην παραπληροφορεί ς τους φίλους

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

@Antretng Όχι με SRK είμαι μέχρι να τη βαρεθώ :P Ο Lambda domino που έλεγα είναι παλιά έκδοση και δεν νομίζω να ήταν overclocked. Το bug που λες δεν το είχα να πω την αλήθεια. Αλλά ΟΚ, αφού έκατσε καλά η CM13 μια χαρά!

 

@Vrwmiaris Όσοι διαβάζουν, κρίνουν. Και πολύ ασχολήθηκα.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με πεις εσύ το πως θα γράψω και το τι.υποδείξεις αλλού για να μην παρεκτραπώ.

 

Εάν δεν γνωρίζεις να μην παραπληροφορεί ς τους φίλους

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ φίλε μου..Από χθες σε ρωτάω, πες μου πώς έτρεξες την xcam σε aosp και τόσοι devs και χρήστες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου..Από χθες σε ρωτάω, πες μου πώς έτρεξες την xcam σε aosp και τόσοι devs και χρήστες όχι.

Ο xdabbed είχε σκοπό να βγάλει και aosp έκδοση της Xcam.Επειδή πολλοί άρχισαν να ρωτάνε κτλπ , το ανέβαλε.κάποιοι πήραμε την εν λόγω εφαρμογή για δοκιμή με drivers στην LP, και επειδή άλλαξε τηλέφωνο απλά μας την δίνει ως εφαρμογή να την τρέχουμε σε νεότερες εκδόσεις.απλά λίγο με το dpi της εφαρμογής έχει ένα θέμα το οποίο λύνεται με το xposed.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους λογους που δεν εβαλα τη nougat ειναι επειδη δεν ειναι ακομα official ουτε καν σε nightly. Ενδεχομενως να μην ειναι θεμα ρυθμισης αλλα προβληματος της rom. Βαλε καλυτερα καμια cm13 αν δεν θες πολλα προβληματα. (κατα προτιμηση τις σταθεροτερες snapshot... αλλα ακομα και οι nightly πιο απροβληματιστες θα ειναι).

 

Υπάρχει εύκολος τρόπος να βάλω την 13 ή πάλι στήσιμο από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Ο xdabbed είχε σκοπό να βγάλει και aosp έκδοση της Xcam.Επειδή πολλοί άρχισαν να ρωτάνε κτλπ , το ανέβαλε.κάποιοι πήραμε την εν λόγω εφαρμογή για δοκιμή με drivers στην LP, και επειδή άλλαξε τηλέφωνο απλά μας την δίνει ως εφαρμογή να την τρέχουμε σε νεότερες εκδόσεις.απλά λίγο με το dpi της εφαρμογής έχει ένα θέμα το οποίο λύνεται με το xposed.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπότε έχεις κάτι ακυκλοφόρητο που σου το είχε στείλει για δοκιμή? Αρα όντως είναι μόνο για στοκ, όλοι εμείς τουλάχιστον βασει του νήματος του δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει στείλει σε κάποιους εφαρμογή για δοκιμη. Μήπως είναι κάτι σαν την lg camera για AOSP που απλά πρέπει λίγο να πειράξεις τα dpi της εφαρμογής για να εμφανίζεται σωστά? Και εν τέλει αν είχα κάτι τέτοιο θα το μοιραζομουν με το forum δίνοντας τα εύσημα στον dev.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην εδω εννοεται lg camera για AOSP ? Την βρηκα στη τελευταια σελιδα του thread μιας και δεν δουλευε το Link στο αρχικο Post. Απο οτι ειδα θελει το display να το χεις σε 480dpi για να δουλεψει. Σε ποιοτητα πρεπει να ειναι πανω κατω ιδια με την Snapdragon απλα οχι τοσο stable (ετυχε να μου κρασαρει).

 

Η μεγαλυτερη διαφορα της ειναι στο τροπο που τραβανε φωτογραφια οπου αυτη τραβαει τη φωτογραφια εφοσον ολοκληρωσει το focus της ενω στη snapdragon μπορεις να τραβηξεις φωτογραφια ανεξαρτητα αν εχει ολοκληρωσει το νεταρισμα. Δεν ειμαι σιγουρος ποια ειναι καλυτερη, ισως αυριο δοκιμασω το hdr της. Οποτε οποιος θελει την δοκιμαζει και αναλογως επιλεγει ποια κραταει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ξανασέταρα την CM 13, αλλά την snapshot. Όντως απροβλημάτιστη. Δε με ενοχλεί. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, όταν η CM 14 γίνει σταθερή θα την πάρω μέσω του update που έχει στις ρυθμίσεις του ή θα πρέπει να το ψάχνω και να το εγκαταστήσω από πάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ξανασέταρα την CM 13, αλλά την snapshot. Όντως απροβλημάτιστη. Δε με ενοχλεί. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, όταν η CM 14 γίνει σταθερή θα την πάρω μέσω του update που έχει στις ρυθμίσεις του ή θα πρέπει να το ψάχνω και να το εγκαταστήσω από πάνω;

 

Παντως ουτε στη τελευταια nightly βρηκα προβληματα και μου φανηκε ελαφρως πιο γρηγορη (μπορει να ταν και η ιδεα μου). Οσον αφορα το update, θεωρητικα εχει OTA αλλα δεν ξερω ποσο καλα δουλευει. Οπως επισης αφου εισαι snapshot για update θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να βγει η επομενη snapshot. Δεν θα σου κανει update σε τυχον nightly που θα βγει στην αρχη. Βεβαια ολα αυτα ειναι σκεψεις αφου δεν εχει τυχει ποτε να το κανω (ουτε στο παρελθον με αλλη συσκευη... αλλαγες rom εκανα χειροκινητα).

 

Οσο αφορα την cm13 τελικα δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα. Δεν ειδα διαφορες στην marshmallow που να με κανε να την προτιμησω εναντι lollipop ουτε καμια φοβερη βελτιωση στη ταχυτητα ενω δεν ελειπαν και απο εκει τα λαγκαρισματακια στα σκρολαρισματα (ιδια με stock based). Οποτε προσωπικα προτιμησα να γυρισω στο back up μου (Google Edition + xceed14 + fast animation) μιας και εχω θηκη s-view και αναμενω την πρωτη nightly σε nougat ή εστω καποια σταθερη εκδοση του lambda kernel που οντως φυσουσε.

 

Παρεμπιπτοντως ξερει κανεις τι διαφορες εχει η crDroid 1.4 απο την unofficial cm14.1 ? Την εχει δοκιμασει κανενας; Διαβαζω πολυ καλα λογια στο thread.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με google edition 1.5 αλλά δεν μ αρέσει το πληκτρολόγιο ξέρετε κάποιο να κατεβασω από το playstore να ειναι σαν το stock της lg ή σαν stock samsung galaxy s4?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με google edition 1.5 αλλά δεν μ αρέσει το πληκτρολόγιο ξέρετε κάποιο να κατεβασω από το playstore να ειναι σαν το stock της lg ή σαν stock samsung galaxy s4?

 

Αμα σου αρεσει η στοκ τραβα την απο καμια αλλη rom (πχ απο τη στοκ σου ή καποια αλλη stock based οπως Cloudy 3.3). Εχεις αλλη rom?

 

Οσον αφορα το playstore επειδη τα γουστα διαφερουν, δοκιμασε και βλεπεις, πχ εγω προτιμω το google πληκτρολογιο μιας και εχει σε βολικη θεση το πληκτρο για φωνητικη πληκτρολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω το g2 2 χρόνια χωρίς να του έχω περάσει κάποια rom, πλέον μου κολλάει και μου καθυστερεί αρκετά. Επειδή δεν υπάρχει χρόνος να πειραματιστώ με διάφορες rom για να δω ποια μου ταιρiάζει, έχετε να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένη και αξιόπιστη; Το κινητό το έχω μόνο root.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος στην cm13 να βάλουμε το ηχείο που ακούμε τον συνομιλητή μας να είναι πιο μπάσο όπως στην ορίτζιναλ ρομ; Αν ναι με ποιον τρόπο; Στην CM ακούγεται πιο πριμα και πιο ρηχος ο ήχος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω το g2 2 χρόνια χωρίς να του έχω περάσει κάποια rom, πλέον μου κολλάει και μου καθυστερεί αρκετά. Επειδή δεν υπάρχει χρόνος να πειραματιστώ με διάφορες rom για να δω ποια μου ταιρiάζει, έχετε να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένη και αξιόπιστη; Το κινητό το έχω μόνο root.

Εγώ φίλε έχω την Google edition 1.5 με κερνελ xceed 14. Μια χαρά το κινητό γρήγορο κ καλή μπαταρία... Κ εγώ δεν αλλάζω ρομ συνέχεια βάζω μια κ την κρατάω καιρό... Βαριέμαι συνέχεια να στήνω... είναι based stock rom με lollipop...

 

Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω το g2 2 χρόνια χωρίς να του έχω περάσει κάποια rom, πλέον μου κολλάει και μου καθυστερεί αρκετά. Επειδή δεν υπάρχει χρόνος να πειραματιστώ με διάφορες rom για να δω ποια μου ταιρiάζει, έχετε να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένη και αξιόπιστη; Το κινητό το έχω μόνο root.

Θα πρότεινα να κάνεις αρχικά μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Έχω μια ερώτηση για τα παιδιά που χρησιμοποιούν aosp.Έχω κανει καποιες δοκιμές αυτές τις μέρες με διάφορες stock android roms και έχω καταλήξει σε 2 που μου άρεσαν:Στην cm13 nightly την τελευταία και στην cdroid 7.Το μονο πρόβλημα που έχω, φυσικά εκτός της ποιότητας των φωτογραφιών, είναι με το backup του Temple run 2.Ενω σε οτι αλλες ROM έχω δοκιμάσει κυρίως stock(πέρνοντας τα data του παιχνιδιού απο την προηγούμενη rom και βάζοντας τα στην καινούργια χειροκίνητα)δεν έχω πρόβλημα,σε αυτές δεν μου τα αναγνωρίζει και μου ξεκινάει το παιχνιδι σαν να παίζω πρωτη φορά. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...