Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΚ thanks. Είχα την εντύπωση πως θα έπρεπε να έχω 25 GB διαθέσιμο. Χαχ μικρή διαφορά, αλλά πρέπει να ξέρω αν το διόρθωσα σωστά.

Μπορεί να είναι και 25...εκεί είναι πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160809/2be45a91286c8670d1bfab4fbd80b7d8.jpg

 

Καλημερα παιδια! Τι παιζει τελικα με αυτο;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

@vrwmiaris

 

Τωρα μιλας σοβαρα η τρολαρεις;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

@vrwmiaris

 

Τωρα μιλας σοβαρα η τρολαρεις;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://www.pestaola.gr/to-quadrooter-apeilei-1-disekatommyrio-android-syskeyes/

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ανέστη διάβασα τι παιζει με το quadrooter και η φωτο που ανεβασα απλα δειχνει οτι η συσκευη μας εχει αυτα τα 4 κενα ασφαλειας. Υπαρχει τροπος να διορθωθεί αυτο;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ανέστη διάβασα τι παιζει με το quadrooter και η φωτο που ανεβασα απλα δειχνει οτι η συσκευη μας εχει αυτα τα 4 κενα ασφαλειας. Υπαρχει τροπος να διορθωθεί αυτο;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα .Παρακολουθώ ,όπως όλοι νομίζω , διάφορα ξένα φόρουμ .Αν βρω τίποτα σαφώς και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι από Σεπτέμβρη θα αρχίσουν τα patchαρίσματα. Πληροφοριακά, τα κενά ασφαλείας τα έχει και το GPad 8.3. Πάντως όσοι εγκαθιστούν εφαρμογές μόνο από το playstore δεν θα έχουν θέμα.

 

=========

 

 

Λοιπόν, μιας και ξεμπέρδεψα με τα προβλήματα του κινητού, είπα να καταγράψω τι έγινε ώστε να βοηθηθεί όποιος αντιμετωπίσει τα ίδια (μακάρι να μην!)

 

Ήμουν με Orion OS 2.4 (AOSP/CM based 6.0.1) και Lambda kernel. Ήθελα να δοκιμάσω το Magisk, ενα mod που σου επιτρέπει να κάνεις κάποια πράγματα “systemlessly” πχ να πετύχεις root ή να εγκαταστήσεις το Xposed Framework χωρίς να επηρεάζεται το System (με όλα τα ωφέλη που έχει αυτό). Ακολούθησα τις οδηγίες και το φλάσαρα, και στην επανεκκίνηση, επάνω στο Logo της LG μου έβγαζε το “Boot Certification Error”.

 

Για να διορθωνόταν αρκούσε να επαναφέρω το boot.img (το Magisk κρατάει backup). Αλλά το κινητό δεν άνοιγε (μετά το Boot Certification Error η οθόνη μάυριζε, αλλά με τρόπο που φαινόταν πως είναι ανοιχτή η συσκευή). Αν το συνέδεα στον υπολογιστή, άνοιγαν καμιά 15ριά drive partitions, χωρίς adb σύνδεση. Recovery δεν άνοιγε, αναγκαστικά, μόνη λύση το Flash Tool 2014 σε download mode. Αλλά κι εκεί είχα το θέμα που κολλούσε στο 2%! Το fix που κυκλοφορεί στο xda απαιτεί ανοιχτή συσκευή. Τελικώς η λύση ήταν σχετικά εύκολη (με απώλειες), το SRKTool, το οποίο έχει επιλογή που διορθώνει το θέμα με τα πολλά partitions.

Η συσκευή άνοιξε, αλλά είχε θέματα, πχ στις κλήσεις ήταν συνεχώς σε ανοιχτή ακρόαση και χάθηκε το root.

 

Εδώ βιάστηκα και έκανα το λάθος να μην πάρω τα δεδομένα μου παρ’όλο που είχα την ευκαιρία. Θεώρησα σαν πρόχειρη λύση το φλασάρισμα της OrionOS από επάνω για να αντικατασταθούν τα “πειραγμένα” αρχεία, φλασάρισμα gapps, επανεκκίνηση, αλλά ξανά τα ίδια, δεν υπήρχε root. Στο thread το xda της Orion έγραφε κάποιος ότι απλά φλασάρεις το SuperSU και επανέρχεται. Το δοκίμασα και πλέον η συσκευή έχασε και τη Recovery και κολλούσε στο Logo της Orion.

 

Άρα μόνη λειτουργία πλέον το Download Mode, κι αυτό κολλούσε στο 2%! Αφού έκανα προσπάθειες με κάποια επίσημα KDZ (ΚιτΚατ/ Lollipop) και είχα το ίδιο αποτέλεσμα… αφού άλλαξα com port σύνδεσης όπως προτεινόταν σ’αυτά που διάβαζα, κάπου είδα ότι μια σίγουρη λύση είναι να φλασάρεις πρώτα την Jelly Bean. Με αυτήν ξεπέρασε το 2%. Το κινητό άνοιξε αλλά... επειδή έβλεπε τα παλιά δεδομένα μου (το φλασάρισμα που έκανα ήταν “Normal” για να μην τα χάσω - όσες πιθανότητες είχα) ζητούσε κωδικό αποκρυπτογράφησης!! (ίσως το κάνει για λόγους ασφαλείας/ κλοπής κλπ). Φλάσαρα Lollipop από επάνω, αλλά πάλι μου έβγαζε force closes και άρα πάλι δεν μπορούσα να πάρω τα δεδομένα. Δοκίμασα και KitKat, τίποτα.

 

Άρα τελικώς ξεχνάω τα δεδομένα και φλασάρω καθαρά με CSE Flash την Lollipop. Το κινητό ανοιγει… αλλά αναγνωρίζει 16GB εσωτ μνήμη, και όχι 32 που θα έπρεπε!! Το θέμα αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το ποιο KDZ φλασάρεις (16 ή 32 GB). Άν έστω και μια φορά φλασάρεις 16άρα μετά και 32άρα να φλασάρεις, η ρύθμιση κατά κάποιο τρόπο μένει! Η λύση έχει αναφερθεί και εδώ παλιότερα, και έχει δουλέψει. Ακολουθείς μια διαδικασία αντικαθιστώντας κάποια αρχεία συστήματος και δίνοντας μέσω adb σχετικές εντολές. Μετά από αυτό το κινητό άνοιξε και αναγνωρίστηκαν σωστά τα 32 GB.

 

Συμπεράσματα:

Το θέμα με τα πολλά partitions λύνεται εύκολα με το SRKTool (όχι σε download mode όμως!)

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/tools-srk-tool-useful-toos-lg-root-twrp-t3079076

 

Αν δεν μπορείς να φλασάρεις ένα KDZ γιατί κολλάει στο 2% το LG Flash Tool 2014, μπορείς πάντα να φλασάρεις την Jelly Bean αρχικά και μετά πχ Kit Kat/ Lollipop, προτιμώντας φυσικά την έκδοση της συσκευής (16/ 32 GB), αλλά και πάλι ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι θα καταλήξεις με το σωστό χώρο. (Μήπως ακόμα και με CSE Flash, η συσκευή δεν επανέρχεται 100% σε εργοστασιακή κατάσταση; )

Link για στοκ Kit Kat & Jelly Bean 32GB σε KDZ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2678906

 

 

Η λύση στο θέμα με την λανθασμένη χωρητικότητα είναι η διαδικασία που περιγράφεται εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5761974#post5761974

με προσοχή, ο σωστός φάκελος είναι ο xbin όπως αναφέρεται από τον φίλο, αλλά και η τελευταία εντολή είναι λάθος, θα έπρεπε να είναι:

dd if=/system/xbin/pgpt32g.img of=/dev/block/mmcblk0 bs=512 seek=0 conv=notrunc

 

Μετά από αυτό, στη δική μου συσκευή η επανεκκίνηση δεν αρκούσε για να δω και τα 32GB, χρειάστηκε να ξαναφλασάρω επίσημη 32GB Lollipop (εδώ θέλει προσοχή καθώς τα KDZ που κυκλοφορούν δεν διευκρινίζουν συνήθως αν είναι όντως 32!)

 

[αχρείαστα νά'ναι όλα αυτά παιδιά - αν είχατε το κουράγιο να παρακολουθήσετε την Οδύσσεια ενός περίεργου!! :P ]

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και σ'ευχαριστούμε

 

Desperate Rom [D802 D800 D805 D806 F320S F320L] φρέσκια stock based

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-desperate-rom-t3437472

Edited by anestis1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα

Εχω ενα G2 D802 τις γυναικας μου και ασχολήθηκα λιγο μαζι του του εκανα root και εγκατεστησα custom recovery.

Θελω να τις εγκαταστησω μια καλη rom με οσο γινετε λιγοτερα προβλημματα. αυτην την στιγμη εχω stock 4,2,2

ακουσα οτι η 5.0.2 εχει διαφορα θεματα ισχύει?

περιμενω νεα σας και καποιο Link γιατι εχω μπερδευτη λιγο με το xda!!

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα

Εχω ενα G2 D802 τις γυναικας μου και ασχολήθηκα λιγο μαζι του του εκανα root και εγκατεστησα custom recovery.

Θελω να τις εγκαταστησω μια καλη rom με οσο γινετε λιγοτερα προβλημματα. αυτην την στιγμη εχω stock 4,2,2

ακουσα οτι η 5.0.2 εχει διαφορα θεματα ισχύει?

περιμενω νεα σας και καποιο Link γιατι εχω μπερδευτη λιγο με το xda!!

 

Βάλε της την Kitkat του Cloudy. Αυτή άφησα και εγώ όταν το έδωσα στον άντρα μου. Απροβλημάτιστη με πολύ καλή μπαταρία.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Βάλε της την Kitkat του Cloudy. Αυτή άφησα και εγώ όταν το έδωσα στον άντρα μου. Απροβλημάτιστη με πολύ καλή μπαταρία.

 

ευχαριστω αλλα που θα βρω το link

Ακυρο το βρηκα

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο aosp τι προτεινεται και να εχει καλη camera;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την bliss rom (6.0.2 android) τι φλασαρω για να πάω ξανά πίσω σε στοκ Ρομ?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποιος?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο aosp τι προτεινεται και να εχει καλη camera;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

78 φορές έχουμε γράψει για την κάμερα σε αοσπ

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πας κατευθείαν...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν εννοείς τελείως στοκ, δηλαδή με flash tool, τότε δε χρειάζεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω για την καμερα αλλα πειτε μου γνωμες....εχω καιρο να ασχοληθω και οποιος δοκιμαζσι θα μπορουσε να μου πει..ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και καθώς όλα πήγεναν καλός με το ρουταρισμα και την νέα ρομ ξαφνικά το τηλέφωνο δεν δουλεύει το touch !!!

Η αλήθεια είναι ότι κατάλαβα ότι έκατσαν πάνω τα παιδιά στο τηλέφωνο!!! Το θέμα είναι τι μπορεί να έχει πάθει τώρα?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...θελω να κανω μια ερωτηση για το hot spot απο lg g2 σε ipad..δειχνει οτι συνδεετε το ipad κανονικα αλλα δεν ανοιγει καμια σελιδα..ξερει καποιος να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Έχω την stock lollipop 5.0.2 30f με root και twrp.

Θέλω να περάσω κάποιες ρομ να δοκιμάσω, συγκεκριμένα cm13 και cloudy 2.2.

Έχω κρατήσει ένα full nandroid backup αυτή τη στιγμή και θέλω να ρωτήσω:

Φλασάρω πχ. την cm13 και μετά βλέπω ότι δεν μου αρέσει, μπορώ μετά με το nandroid backup να επαναφέρω το κιν. όπως είναι τώρα;

Θα γίνει το ίδιο και με την cloudy που είναι kk based;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Έχω την stock lollipop 5.0.2 30f με root και twrp.

Θέλω να περάσω κάποιες ρομ να δοκιμάσω, συγκεκριμένα cm13 και cloudy 2.2.

Έχω κρατήσει ένα full nandroid backup αυτή τη στιγμή και θέλω να ρωτήσω:

Φλασάρω πχ. την cm13 και μετά βλέπω ότι δεν μου αρέσει, μπορώ μετά με το nandroid backup να επαναφέρω το κιν. όπως είναι τώρα;

Θα γίνει το ίδιο και με την cloudy που είναι kk based;

Επειδή η cloudyG2 2.2 είναι Kit Kat και εσύ έχεις lollipop θα πρέπει πρώτα να φλασάρεις ενα zipακι. Το οποίο είναι αυτό:

https://www.dropbox.com/s/6apxo044a2n6e64/D802_PATCH_RETURN_KK_droidth.zip?dl=0

Μπαίνεις δηλαδή recovery, φλασάρεις το zip, μετά κάνεις τα wipe's (όλα εκτός internal) και μετά φλασάρεις την CloudyG2 2.2.

Υπάρχει και αντίστοιχο zip για μετάβαση πάλι σε lollipop ή το nandroid που έχει το οποίο είναι lollipop.

Για την cm13 δεν ξέρω σίγουρα να σου πω τη διαδικασία γιατί γενικώς δεν έχω ασχοληθεί με aosp. Όσες rom και να έχω βάλει ήταν stock based γιατί θέλω το καλύτερο για την κάμερα. Κατά γενική ομολογία οι aosp rom's υστερούν σε κάμερα!

Link to comment
Share on other sites

Στο g2 mini που είχα cm13, η κάμερα (αν και snap) όντως δεν ήταν σαν την στοκ.

Ξέχασα να πω ότι το κιν. είναι το d800, άρα θα χρειαστώ άλλο ζιπάκι.

Αλήθεια τι περιέχει ώστε να το ψάξω αν δεν το έχεις; Bootloader και baseband;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..που θα βρω ευρωπαικες - ελληνικες rom να περασω στο κινητο? χωρις root

 

Σχετικα με το Tethering δεν φταιει η rom, να εισαι σιγουρος για αυτο

 

Kit Kat εδω : http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda%2FLG+G2%2FStock%2FKitKat%2F

 

Lollipop εδω: http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda%2FLG+G2%2FStock%2FLollipop%2F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...