Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαχαχαχαχαχα. Τι γίνεται βρε παιδιά ???? Να φταίει η ρομ που φοράω? (srk 3)

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως χρειάζομαι calibration?

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα. Τι γίνεται βρε παιδιά ???? Να φταίει η ρομ που φοράω? (srk 3)

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως χρειάζομαι calibration?

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Τελικα η ROM φταιει. Κι εγω με SRKG2 3.0 1900mAh μου δειχνει η εφαρμογη.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160515/15569a0d0338f8de840d78e8d15e15fb.jpg

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από εχθές έχω περάσει την IceRom 5.8 από 4pda. Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι και είναι και γρήγορη. Έρχεται με dori 9.8 και xcam προεγκατεστημένη.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από εχθές έχω περάσει την IceRom 5.8 από 4pda. Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι και είναι και γρήγορη. Έρχεται με dori 9.8 και xcam προεγκατεστημένη.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link έχουμε; είναι aosp;

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Link έχουμε; είναι aosp;

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

5.0.2 είναι φίλε. Είμαι εκτός για link αλλά αν το googleαρεις θα στο εμφανίσει. IceRom 5.8 G2 από 4pda

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Link έχουμε; είναι aosp;

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

 

https://yadi.sk/d/eTAaUtyqrUbEw

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας στα χέρια μου ενα G2 που δεν το χρησιμοποιεί κανείς, θέλω να το δώσω στη μητέρα μου, ανοίγοντας το, βλέπω έχει 4.4 android, δοκίμασα OTA update αλλά δεν βρίσκει την 5 αναβάθμιση (ειναι στοκ χωρίς ρουτ το τηλέφωνο απο vodafone αγορασμενο, νομίζω D802 λεει). Ποια ρομ είναι η προτιμότερη για μαξ αυτονομία ?
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε εκεί που είσαι, την lp την περνάς μόνο από υπολογιστή με το pcsuite αλλά αφού είναι για την μητέρα σου και θέλεις αυτονομία καλύτερα να το αφήσεις σε ΚΚ.

 

Στάλθηκε από το LG-H955 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε εκεί που είσαι, την lp την περνάς μόνο από υπολογιστή με το pcsuite αλλά αφού είναι για την μητέρα σου και θέλεις αυτονομία καλύτερα να το αφήσεις σε ΚΚ.

 

Στάλθηκε από το LG-H955 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

θενκς το αφήνω οπως είναι

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το CloudyG2 2.2 και το σήμα του κινητού όταν μιλάω είναι άθλιο ακούγομαι δεν ακούγομαι σχεδόν όπου και να είμαι. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ξενερώσει με την νοοτροπία της google που με τα updates στα google play services είναι σαν να έχω ένα δεύτερο OS που αναβαθμίζεται χωρίς να με ρωτάει, καταναλώνοντας συνεχώς όλο και πιο πολλούς πόρους θέλοντας να την χρησιμοποιούμε παντού, έχω βρει την υγειά μου στα παρακάτω project που είχα αναφέρει παλαιότερα. Αν έχετε χρόνο αξίζει να δοκιμάσετε μιας και θα δείτε ξεκάθαρη βελτίωση στην μπαταρία σας, και για αυτούς που δεν θέλουν να δίνουν όλα τα στοιχεία τους στην google θα νιώσουν σαφώς πιο ανεξάρτητοι ιδιαίτερα αν είναι λάτρεις του open source. Το έχω στήσει στην SRKG3 αλλά παίζει σχεδόν σε όλες τις ρομ.

 

http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-microg-gmscore-floss-play-services-t3217616

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1715375

 

To microg είναι πραγματικά πανάλαφρο σε σχέση με τα google play services, οι αγορές από το playstore και το gmaps δουλεύουν κανονικά, οι υπηρεσίες τοποθεσίας επίσης και το fdroid έχει πολύ ενδιαφέρουσες εφαρμογές για όλα τα γούστα, κάποιες από αυτές μάλιστα ζυγίζουν μόνο μερικά kilobyte. Τρανό παράδειγμα είναι οι αντικαταστάτες του youtube που υπάρχουν (newpipe, webtube) και ο browser Lightning. Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχουμε δει στο xda στοκ ρομ lg μπλεγμένη με open source εφαρμογές, σαν να έχεις στοκ με νοοτροπία AOSP.

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω προβλημα, δεν μπορώ να περάσω το Autorec με τίποτα.. Εχω το κορεάτικο f320s ρουταρισμένο. Κάνω εγκατάσταση το Autorec για το f320 χοριγώ δικαιωμα ρουτ, αλλα μου βγάζει η εφαρμογή μου βγάζει αυτό το μήνυμα "checking for loki...installing" και δεν προχωραει όση ωρα και να το αφησω..

C1460698-1463534542487114large.jpg

 

 

οταν κλεισω την εφαρμογη και ξαναμπω μου βγάζει αυτό το error message "tried to install loki_tool, no luck, please try manually installing loki_tool, app will exit"

C1460698-1463534477944790large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω προβλημα, δεν μπορώ να περάσω το Autorec με τίποτα.. Εχω το κορεάτικο f320s ρουταρισμένο. Κάνω εγκατάσταση το Autorec για το f320 χοριγώ δικαιωμα ρουτ, αλλα μου βγάζει η εφαρμογή μου βγάζει αυτό το μήνυμα "checking for loki...installing" και δεν προχωραει όση ωρα και να το αφησω..

C1460698-1463534542487114large.jpg

 

 

οταν κλεισω την εφαρμογη και ξαναμπω μου βγάζει αυτό το error message "tried to install loki_tool, no luck, please try manually installing loki_tool, app will exit"

C1460698-1463534477944790large.jpg

 

Είχα αυτό το πρόβλημα όταν είχα βάλει 80220Η, στην οποία κάτι έχει κλειδώσει η LG. Το έλυσα όταν έβαλα με flash tool μια προηγούμενη έκδοση της KK.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα το έλυσα όταν έκανα ρουτ με το iroot25 από τον υπολογιστή.

 

sent from my well curved LG G Flex2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα πριν 1 εβδομάδα την zen rom 5 final από περιέργεια. Ειχα φλασαρει και dori kernel. Παρατήρησα στην εφαρμογη του dori κάτι τρελά.Σε πολλά πράγματα μου έβγαζε ότι νανε τιμες δηλαδή οχι τις τιμές που έχει σαν default. Μπήκα synapse και μου έβγαλε σε διάφορα πράγματα failed με κόκκινα γράμματα.

Τι λέτε να φταίει; Μήπως ο dori δεν είναι συμβατός με αυτή τη ρομ;

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Είχα αυτό το πρόβλημα όταν είχα βάλει 80220Η, στην οποία κάτι έχει κλειδώσει η LG. Το έλυσα όταν έβαλα με flash tool μια προηγούμενη έκδοση της KK.

 

Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα το έλυσα όταν έκανα ρουτ με το iroot25 από τον υπολογιστή.

 

sent from my well curved LG G Flex2

 

Παιδια τελικα το προβληκα λύθηκε κάνοντας uncheck "mount namespace seperation" στο SU.

 

Αφου τελικα πέρασα το twrp η οθονη του τηλεφωνου τα έπαιξε. Έβγαζε κατι γραμες και δεν μπορουσες να διακρινεις τίποτα.. Αυτο συνέβαινε καθε φορα 1-2 λεπτα μετα που το εβαζα για φορτιση. Και λυνοταν αφου του εβγαζα την μπαταρία..

 

Τελικα αποφασισα να του περασω την NDM 5.5. Εκανα κανονικα τα wipes εκανα install εγραψε successful, πατησα reboot και το τηλεφωνο άνοιξε, εμφανισε για 1 δευτερο το lg logo και μετα εμεινε αναμενη χωρις να δειχνει τιποτα..

Επίσης δοκίμασα και τις NDM 5.4, Cloudy 2.2 and Cloudy 3.3 με το ίδιο αποτέλεσμα εκτός απο την Cloudy 2.2 που απλα αντι να εμφανιστει και να εξαφανιστει το logo, αυτο εμεινε κολλημενο..

 

Επισης να πω ότι ειχα κανει Nandroid backup την stock rom που ειχα, έκανα restore με το TWRP Cloudy 2.2, εγραψε successful

αλλα και πάλι εμφανισε για 1 δευτερο το lg logo και μετα εμεινε αναμενη χωρις να δειχνει τιποτα..

Ένα βιντεο που ανεβασα δειχνοντας την διαδικασια που ακολουθησα:https://www.youtube.com/watch?v=Nd9gWQJjTFg

 

 

Phone model: Lg g2 f320s (refurbished)

 

Roms tested:NDM 5.5, NDM 5.4, Cloudy 2.2 and Cloudy 3.3

Edited by liovag
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Λοιπον εχω και εγω ένα lg g2 802 με κιτκατ 4.4.2 το εχω 1,5 χρόνο και δεν το εχω πειράξει καθολου. Εψαξα λιγο να βρω απαντηση σε αυτο που θελω να ρωτησω αλλα δεν βρήκα η τουλάχιστον δεν κατάλαβα.

Πως αναβαθμίζεται το λειτουργικό?

2ον αξίζει? (Διοτι σφαίρα παει ακομα και έτσι που δεν το εχω πειράξει καθόλου)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Λοιπον εχω και εγω ένα lg g2 802 με κιτκατ 4.4.2 το εχω 1,5 χρόνο και δεν το εχω πειράξει καθολου. Εψαξα λιγο να βρω απαντηση σε αυτο που θελω να ρωτησω αλλα δεν βρήκα η τουλάχιστον δεν κατάλαβα.

Πως αναβαθμίζεται το λειτουργικό?

2ον αξίζει? (Διοτι σφαίρα παει ακομα και έτσι που δεν το εχω πειράξει καθόλου)

 

Λίγο ποιο πάνω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6721728#post6721728

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει παιδιά stock 4.4.2 σε flashable zip να επιτρέψω πίσω στα παλιά γιατί οι LP και ΜΜ ρομς με έχουν απογοητεύσει με την μπαταρία?

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει παιδιά stock 4.4.2 σε flashable zip να επιτρέψω πίσω στα παλιά γιατί οι LP και ΜΜ ρομς με έχουν απογοητεύσει με την μπαταρία?

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-original-eur-80220h-kdz-to-recovery-t2941528

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ξενερώσει με την νοοτροπία της google που με τα updates στα google play services είναι σαν να έχω ένα δεύτερο OS που αναβαθμίζεται χωρίς να με ρωτάει, καταναλώνοντας συνεχώς όλο και πιο πολλούς πόρους θέλοντας να την χρησιμοποιούμε παντού, έχω βρει την υγειά μου στα παρακάτω project που είχα αναφέρει παλαιότερα. Αν έχετε χρόνο αξίζει να δοκιμάσετε μιας και θα δείτε ξεκάθαρη βελτίωση στην μπαταρία σας, και για αυτούς που δεν θέλουν να δίνουν όλα τα στοιχεία τους στην google θα νιώσουν σαφώς πιο ανεξάρτητοι ιδιαίτερα αν είναι λάτρεις του open source. Το έχω στήσει στην SRKG3 αλλά παίζει σχεδόν σε όλες τις ρομ.

 

http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-microg-gmscore-floss-play-services-t3217616

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1715375

 

To microg είναι πραγματικά πανάλαφρο σε σχέση με τα google play services, οι αγορές από το playstore και το gmaps δουλεύουν κανονικά, οι υπηρεσίες τοποθεσίας επίσης και το fdroid έχει πολύ ενδιαφέρουσες εφαρμογές για όλα τα γούστα, κάποιες από αυτές μάλιστα ζυγίζουν μόνο μερικά kilobyte. Τρανό παράδειγμα είναι οι αντικαταστάτες του youtube που υπάρχουν (newpipe, webtube) και ο browser Lightning. Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχουμε δει στο xda στοκ ρομ lg μπλεγμένη με open source εφαρμογές, σαν να έχεις στοκ με νοοτροπία AOSP.

 

πως γινεται αν εχω ηδη τις @#@#@ της google?κανω unistall playstore google services και οτι αλλο εχει σχεση με google και καω τα βηματα που λεει?πραγματικα θελω να το δοκιμασω

 

σε ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αν εχω ηδη τις @#@#@ της google?κανω unistall playstore google services και οτι αλλο εχει σχεση με google και καω τα βηματα που λεει?πραγματικα θελω να το δοκιμασω

 

σε ευχαριστουμε

Clear data / cache και uninstall. Μετά με file explorer σβήνεις και τους αντίστοιχους φακέλους από το system/apps & private apps και τέλος πάλι με file explorer σβήνεις τα google υπολείμματα από το data/data. Όταν τα κάνεις αυτά φλασαρε απλά ένα ζιπακι που έχουν φτιάξει και θα σου τα περάσει ολα. Λεγεται microG_022-5.zip

Σε πρώτη φάση οι μόνες google εφαρμογές που θα σου έλεγα να κρατήσεις είναι calendar sync & contacts sync & google account manager, αν και σκοπός του micro g είναι να τα αποφύγεις. Εγώ για επαφές και ημερολόγια έχω κάνει λογαριασμό στο fruux, αλλά και οι εφαρμογές carddav & caldav αν θες να διατηρήσεις google επαφές και ημερολόγια δουλεύουν άψογα.

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μόλις παρέλαβα το κινητό από procordia. Ολα οκ με το σερβις. Γυρισα σε στοκ ρομ κ ολα οκ με εγγύηση.

Βέβαια αυτοι μ έβαλαν kitkat κ οχι lolipop. Δεν ξέρω γιατι.. Αυτό που παρατηρώ στην kitkat είναι ότι δεν ανταποκρίνεται η οθόνη. Τι εννοώ.. Όταν σκρολάρω σε μια σελίδα προς τα κάτω ή στο fb όταν πατάω το δάχτυλο για να σταματήσει συνεχίζει κ σκρολάρει για λίγο ακόμα (κατεβαίνει η σελίδα). Δεν σταματάει αμέσως..Επίσης όταν πληκτρολογώ για να γράψω έναν αριθμό τηλεφώνου έχει μεγάλη καθυστέρηση..

Έκανα root το κινητό. Για να πάω σε στοκ lolipop aαπό kitkat χρησιμοποιώ αυτον οδηγό που έβαλα στοκ ρομ απο custom ή ούτε καν?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5837788 . Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

update touch firmware εκανες? υποθετω οτι ειναι το πρωτο που θα εκανες για να δεις αν φτιαξει το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...