Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποιος με Dirty Unicorns 5.1.1_r18 [ver9.7][Dirty-Deeds] να μας πει τις εμπειρίες του ??

Κλασικά ,όπως και η πλειονότητα , είμαι με CloudyG2 3.3 / Xceed και θα ήθελα να επανέλθω σε κάτι πιο pure android.

Ξέρω, θυσιάζω την κάμερα. Με μπαταρία όμως πως πάει (πάντα σε σχέση με την CloudyG2 3.3) ??

 

 

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-dirty-unicorns-5-1-1-t3162408

Edited by androidaddict
HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Με τρώει το μικρόβιο.

Είμαι με 4.4.2, root, recovery και θέλω να βάλω cloudy g2 3.3.

Λέει ότι χρειάζεται KK boot loader. Λογικά αυτό δεν έχω αφού είμαι σε 4.4.2?

Επίσης πως θα περάσω την ρομ αφού λέει ότι πρέπει να κάνω τα wipe πρώτα; Θα σβηστούν τα αρχεία.

Με OTG λογικά;

Κάθε βοήθεια δεκτή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! περασα την SRKG2-3-00_droidth_20151004. ολα καλα.

εκανα μια μικρη βλακεια ομως, δοκιμασα αν δουλευει το g2 xposed για να αλλαξω μεγεθος στη navigation bar και κατι αλλα αλλα ενω απο οτι ειδα δεν συνεργαζεται. μου αλλαξε σειρα και εμφανιση των κουμπιων στη navigation bar και τωρα οταν πηγαινω στις ρυθμισεις να αλλαξω τα κουμπια κλεινουν οι ρυθμισεις. υπαρχει τροπος να φτιαχτει αυτο ή πρεπει να ξαναπερασω ολα απο την αρχη?

εχετε να προτεινετε κατι αλλο που να πααραμετροποιει διαφορα οπως το g2 xposed ή tewakbox?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Με τρώει το μικρόβιο.

Είμαι με 4.4.2, root, recovery και θέλω να βάλω cloudy g2 3.3.

Λέει ότι χρειάζεται KK boot loader. Λογικά αυτό δεν έχω αφού είμαι σε 4.4.2?

Επίσης πως θα περάσω την ρομ αφού λέει ότι πρέπει να κάνω τα wipe πρώτα; Θα σβηστούν τα αρχεία.

Με OTG λογικά;

Κάθε βοήθεια δεκτή

 

Η καλύτερη διαδικασία είναι σίγουρα με OTG, οι περισσότεροι έτσι δουλεύουμε!! Βάζεις μέσα τη rom, κανένα kernel και είσαι αρχηγός! Θα πάρεις μετά εκεί και το nandroid backup και θα έχεις το τηλέφωνο καθαρό ;)

Λίγα post πιο πίσω έχω ανεβάσει ενα zip και τη διαδικασία μετάβασης από Kit Kat σε lollipop..... δες το!

 

καλησπερα! περασα την SRKG2-3-00_droidth_20151004. ολα καλα.

εκανα μια μικρη βλακεια ομως, δοκιμασα αν δουλευει το g2 xposed για να αλλαξω μεγεθος στη navigation bar και κατι αλλα αλλα ενω απο οτι ειδα δεν συνεργαζεται. μου αλλαξε σειρα και εμφανιση των κουμπιων στη navigation bar και τωρα οταν πηγαινω στις ρυθμισεις να αλλαξω τα κουμπια κλεινουν οι ρυθμισεις. υπαρχει τροπος να φτιαχτει αυτο ή πρεπει να ξαναπερασω ολα απο την αρχη?

εχετε να προτεινετε κατι αλλο που να πααραμετροποιει διαφορα οπως το g2 xposed ή tewakbox?

ευχαριστω!

Πρέπει να θέλει G3Tweaksbox και οχι G2.....

Βγάλε το G2Tweaks box, αν δε στρώνει ξαναπαίρνα τη rom μόνο με wipe cache και dalvik cache για μη ξαναστήνεις απ' την αρχή.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να θέλει G3Tweaksbox και οχι G2.....

 

θα το δοκιμασω και αυτο. καποια στιγμη με τη cloydy g3 το ειχα βαλει..

Link to comment
Share on other sites

Με τρώει το μικρόβιο.

Είμαι με 4.4.2, root, recovery και θέλω να βάλω cloudy g2 3.3.

Λέει ότι χρειάζεται KK boot loader. Λογικά αυτό δεν έχω αφού είμαι σε 4.4.2?

Επίσης πως θα περάσω την ρομ αφού λέει ότι πρέπει να κάνω τα wipe πρώτα; Θα σβηστούν τα αρχεία.

Με OTG λογικά;

Κάθε βοήθεια δεκτή

 

Μάλλον δεν έχεις kitkat bootloader εκτός εάν έχεις περάσει recovery με το autorec 2. Εάν έχει περάσει με το autorec 2 τότε είσαι έτοιμος και απλά φλασάρεις την ρομ αφού κάνεις πρώτα wipe dalvic, cache, system & data. Εάν κάνεις και internal storage τότε φρόντισε να έχεις την rom σε otg.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις kitkat bootloader εκτός εάν έχεις περάσει recovery με το autorec 2. Εάν έχει περάσει με το autorec 2 τότε είσαι έτοιμος και απλά φλασάρεις την ρομ αφού κάνεις πρώτα wipe dalvic, cache, system & data. Εάν κάνεις και internal storage τότε φρόντισε να έχεις την rom σε otg.

 

Με autοrec είχα βάλει recovery

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το autorec και το autorec 2 (το βρίσκεις στο play store) Εάν χρησιμοποίησες το autorec 2 κάνε τα wipe και φλάσαρε τη ρομ. Το autorec το αρχικό είχε JB bootloader
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη διαδικασία είναι σίγουρα με OTG, οι περισσότεροι έτσι δουλεύουμε!! Βάζεις μέσα τη rom, κανένα kernel και είσαι αρχηγός! Θα πάρεις μετά εκεί και το nandroid backup και θα έχεις το τηλέφωνο καθαρό ;)

Λίγα post πιο πίσω έχω ανεβάσει ενα zip και τη διαδικασία μετάβασης από Kit Kat σε lollipop..... δες το!

 

 

Πρέπει να θέλει G3Tweaksbox και οχι G2.....

Βγάλε το G2Tweaks box, αν δε στρώνει ξαναπαίρνα τη rom μόνο με wipe cache και dalvik cache για μη ξαναστήνεις απ' την αρχή.

 

Μπήκα recovery κάνω install το zip που έδωσες πιο πάνω αλλά λέει fail δεν το κάνει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη διαδικασία είναι σίγουρα με OTG, οι περισσότεροι έτσι δουλεύουμε!! Βάζεις μέσα τη rom, κανένα kernel και είσαι αρχηγός! Θα πάρεις μετά εκεί και το nandroid backup και θα έχεις το τηλέφωνο καθαρό ;)

Λίγα post πιο πίσω έχω ανεβάσει ενα zip και τη διαδικασία μετάβασης από Kit Kat σε lollipop..... δες το!

 

 

Πρέπει να θέλει G3Tweaksbox και οχι G2.....

Βγάλε το G2Tweaks box, αν δε στρώνει ξαναπαίρνα τη rom μόνο με wipe cache και dalvik cache για μη ξαναστήνεις απ' την αρχή.

 

θα το δοκιμασω και αυτο. καποια στιγμη με τη cloydy g3 το ειχα βαλει..

οντως G3TB θελει, αν δεν φτιαξει παντως δοκιμασε να ξαναφλασαρεις την ρομ απο πανω χωρις wipes

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην SRKG2-300_droidth_20151004 για εμάς που δεν θέλουμε xposed πως επαναφέρουμε το quick window;Πέρασα χειροκίνητα το smart cover αλλά δεν μου το βλέπει.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το autorec και το autorec 2 (το βρίσκεις στο play store) Εάν χρησιμοποίησες το autorec 2 κάνε τα wipe και φλάσαρε τη ρομ. Το autorec το αρχικό είχε JB bootloader

 

Βρήκα σε zip KK boot loader και το πέρασα απο recovery. Πάω όμως να περάσω το zip για μετάβαση σε lollipop αλλά λέει failed

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε zip KK boot loader και το πέρασα απο recovery. Πάω όμως να περάσω το zip για μετάβαση σε lollipop αλλά λέει failed

Γιατί άραγε δεν το περνάει; Το έχω βάλει 4-5 φορές για να πάω απο custom kit kat σε cloudyG2 (lollipip) χωρίς κανένα πρόβλημα!!

Αν θες (με επιφύλαξη) πάρε ένα nandroid backup και δοκίμασε να φλασάρεις την cloudy. Αν πέσεις σε bootloop να επιστρέψεις.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άραγε δεν το περνάει; Το έχω βάλει 4-5 φορές για να πάω απο custom kit kat σε cloudyG2 (lollipip) χωρίς κανένα πρόβλημα!!

Αν θες (με επιφύλαξη) πάρε ένα nandroid backup και δοκίμασε να φλασάρεις την cloudy. Αν πέσεις σε bootloop να επιστρέψεις.....

 

'Ισως το autorec που έκανε εγκατάσταση να έχει περάσει κάποια παλιά recovery και να μην μπορεί να κάνει εγκατάσταση γιαυτό το λόγο. Προσωπικά θα έλεγα τον φίλο να κάνει εγκατάσταση με flashtool την kitkat official, να κάνει root, με το autorec 2 να εγκαταστήσει recovery και να περάσει την cloudy 3.3 Nομίζω λιγότερο θα παιδευτεί με αυτό το τρόπο και θα κάνει εύκολα και σίγουρα τη δουλειά του

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άραγε δεν το περνάει; Το έχω βάλει 4-5 φορές για να πάω απο custom kit kat σε cloudyG2 (lollipip) χωρίς κανένα πρόβλημα!!

Αν θες (με επιφύλαξη) πάρε ένα nandroid backup και δοκίμασε να φλασάρεις την cloudy. Αν πέσεις σε bootloop να επιστρέψεις.....

 

Τελικά δεν είχε κατέβει σωστά το αρχείο που έχεις βάλει. Το ξανά κατέβασα και εντάξει. Τωρα στήνω την συσκευή όλα καλά πήγαν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είχε κατέβει σωστά το αρχείο που έχεις βάλει. Το ξανά κατέβασα και εντάξει. Τωρα στήνω την συσκευή όλα καλά πήγαν

Ξανακατέβασες το δικό μου ή το κατέβασες από xda;;

Αν δεν είναι εντάξει το δικό μου να ξέρω να το ξανανεβάσω το dropbox!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Ξανακατέβασες το δικό μου ή το κατέβασες από xda;;

Αν δεν είναι εντάξει το δικό μου να ξέρω να το ξανανεβάσω το dropbox!!

 

Το δικό σου. Την πρώτη φορά μάλλον δεν κατέβηκε σωστά. Εντάξει είναι το αρχείο άφησε το

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδιά

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην SRKG2-300_droidth_20151004 για εμάς που δεν θέλουμε xposed πως επαναφέρουμε το quick window;Πέρασα χειροκίνητα το smart cover αλλά δεν μου το βλέπει.

Δεν κατάλαβα; τι πρόβλημα έχεις; και το xposed και το quick window δουλεύουν μαζί, ταυτόχρονα. Δεν είναι ή το ένα ή το άλλο.

Σε μένα δουλεύουν κανονικά και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

xposed framework απο που μπορω να κατεβασω για lolipop?

Αν έχεις τη rom SRKG2-3-00_droidth_20151004 τότε στη σελίδα της rom στο xda, δηλαδή εδω:

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-srkg2-1-00-20150516-t3109906

Αν ψάξεις προς τα κάτω θα βρεις κάπου να γράφει "How to install xposed".

Έχει 2 αρχεία, ένα zip που φλασάρεις από recovery και ένα apk το οποίο κανείς εγκατάσταση. Το xposed στη lollipop προϋποθέτει custom recovery!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη rom SRKG2-3-00_droidth_20151004 τότε στη σελίδα της rom στο xda, δηλαδή εδω:

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-srkg2-1-00-20150516-t3109906

Αν ψάξεις προς τα κάτω θα βρεις κάπου να γράφει "How to install xposed".

Έχει 2 αρχεία, ένα zip που φλασάρεις από recovery και ένα apk το οποίο κανείς εγκατάσταση. Το xposed στη lollipop προϋποθέτει custom recovery!

 

Επειδή καιεγώ αυτή έβαλα, να πω ότι μου έβγαλε μόνη της το xposed. Ενώ σε όσες ρομ έβαζα έπρεπε να περάσω εγώ μετά το αρχείο, τώρα μόλις άνοιξε το κινητό την είχε μονο του.

 

Να πω ότι με την πιο light από τους τρεις και με xceed, έπιασε πέντε ώρες οθόνη. Δεν είχε κάνει τόσες ώρες με καμία άλλη μέχρι τώρα....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Επειδή καιεγώ αυτή έβαλα, να πω ότι μου έβγαλε μόνη της το xposed. Ενώ σε όσες ρομ έβαζα έπρεπε να περάσω εγώ μετά το αρχείο, τώρα μόλις άνοιξε το κινητό την είχε μονο του.

 

Να πω ότι με την πιο light από τους τρεις και με xceed, έπιασε πέντε ώρες οθόνη. Δεν είχε κάνει τόσες ώρες με καμία άλλη μέχρι τώρα....

 

Κατερίνα στην πιο light, που έχεις, λείπουν πολλά πράγματα;; Για παράδειγμα, έχει Quick memo και remote control; Ή τα 'χουν ξηλώσει κι αυτά; Γενικά πως τη βλέπεις να ρολάρει σε σχέση με cloudy και με όσες δοκίμασες; Επειδή βλέπω ότι έχεις δοκιμάσει αρκετές! :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκα χρονο να δοκιμασω AOSP 5.1 ρομ, που το σκεφτομαι τοσο καιρο, θα ηθελα να μου πει καποιος αν μπορει, ποια ειναι γενικα η πιο καλη AOSP ρομ αυτη την στιγμη οσον αφορα σταθεροτητα και μπαταρία.

 

Επισης μιας και θα εχω ταξιδακι στο εξωτερικο και θα βγαζω φουλ φωτογραφιες πια καμερα προτεινετε σε AOSP ρομ ωστε να ειμαστε στα επιπεδα της cloudyG2??

 

Thanks παιδια

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...