Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mαλλον τοτε ο φιλος κατεβασε corrupt αρχειο, ας τσεκαρει τοτε το MD5

@toubano44 αν εχεις bumped recovery οπως του blastagator τοτε ειναι υποθεση ενος λεπτου ,απλως το φλασαρεις ασε που οταν με το καλο φτιαξει καθαρο LP kernel θα δεχετει μονο KK bootloader

 

Οκ. Θα το κανω αργοτερα :)

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα στην παρεα....Εγω εχω το Κορεατικο μοντελο F320K ....Ειναι απο τα πρωτα που αναβαθμιστηκαν σε 5.0.1

Το τηλεφωνο δεν εχει κανενα προβλημμα και ολα λειτουργουν κανονικα...Η εκδοση λογισμικου που φοραει ειναι η F320K30h και η εκδοση kernel η 3.4.0. Το εχω κανει root και ετσι μπορεσα να σβησω οτι Κορεατικη εφαρμογη υπηρχε μεσα....

Επειδη ειδα οτι τα περισσοτερα Ευρωπαικα αναβαθμιζονται σε 5.0.2 και στους Κορεατες δεν βλεπω να γινεται καποια κινηση...(το lgpc suite μου βγαζει οτι διαθετω το τελευταιο λογισμικο και το last firmware δεν εχει την δικια μου εκδοση αλλα σταματαει στην 30d ) και επειδη εχω το μικροβιο του σκαλισματος ;) ..... το να περασω μια ευρωπαικη official rom θα μου δημιουργησει προβλημμα??? η' ειναι πρωτιμοτερο απο την Κορεατικη να παω σε μια καλη και σταθερη custom rom ? Επισης ρουτ για την Κορεατικη καταφερα και βρηκα...Για recovery ακομα δεν εχω βγαλει ακρη και ενα δυο που δοκιμασα , ενω εγραφαν την F320K , δεν καταφερα να το περασω....

 

Όχι μην βάλεις rom για ευρωπαικό τηλέφωνο !!! το πιθανότερο είναι να το bricκaris. Καλύτερα να βάλεις μία custom rom κατά προτίμηση αυτή

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-cloudyg2-t3006744 είναι το port από g3 και είναι η rom που έχουν οι περισσότεροι εδώ αλλά την kitkat version αφού δεν την έχει αναβαθμίσει ο cloudyfa για το d802 ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το καταφερα και αυτο !!!!!!!!

Διαβασα αυτο που μου ειπατε να μην περασω αλλη ρομ γιατι θα το brickαρω.....

Βρηκα λοιπον ενα cwm recovery για το κορεατικο....Το περασα πολυ ευκολα....Μπαινει το τηλεφωνο στο cwm και τα γραφει κινεζικα/κορεατικα....Η πρωτη επιλογη ειναι το reeboot....το επιλεγω και το κινητο ......παραμενει στο λογοτυπο της LG και αναβοσβηνει το μπλε λαμπακι......

Βγαζω μπαταρια και ξεκιναω για hard reset....Τιποτα......Λογοτυπο της LG και λαμπακι μπλε να αναβοσβηνει...Παω να φλασαρω και να επαναφερω με flashtool αλλα το τηλεφωνο δεν μπαινει σε download mode ....Ο υπολογιστης το αναγνωριζει σαν bulk και εξωτερικο δισκο....

Κατι οδηγους που βρηκα σε youtube δεν κανουν κατι.....Ενας οδηγος στους xda θελει linux και ubuntu !!!!!!!!!!!!

Καμια ιδεα και προταση απο εδω???????

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το καταφερα και αυτο !!!!!!!!

Διαβασα αυτο που μου ειπατε να μην περασω αλλη ρομ γιατι θα το brickαρω.....

Βρηκα λοιπον ενα cwm recovery για το κορεατικο....Το περασα πολυ ευκολα....Μπαινει το τηλεφωνο στο cwm και τα γραφει κινεζικα/κορεατικα....Η πρωτη επιλογη ειναι το reeboot....το επιλεγω και το κινητο ......παραμενει στο λογοτυπο της LG και αναβοσβηνει το μπλε λαμπακι......

Βγαζω μπαταρια και ξεκιναω για hard reset....Τιποτα......Λογοτυπο της LG και λαμπακι μπλε να αναβοσβηνει...Παω να φλασαρω και να επαναφερω με flashtool αλλα το τηλεφωνο δεν μπαινει σε download mode ....Ο υπολογιστης το αναγνωριζει σαν bulk και εξωτερικο δισκο....

Κατι οδηγους που βρηκα σε youtube δεν κανουν κατι.....Ενας οδηγος στους xda θελει linux και ubuntu !!!!!!!!!!!!

Καμια ιδεα και προταση απο εδω???????

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2582142

Για δες αυτό δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2582142

Για δες αυτό δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε

 

Ναι αλλα αυτος θελει linux ...οχι windows....

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει σε στοκ ρομ 4.4.2 root, ο kernel του dori;

 

Εννοειται!

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ένας φίλος μου μου έδωσε να φτιάξω ένα hard bricked G2 (ήθελε να κάνει αναβάθμιση και τα έκανε όλα λάθος). Το τηλέφωνο άνοιγε και απλά φωτιζόταν η οθόνη του. Ούτε download mode ούτε τίποτα. Όταν το έβαζα στο PC μου έβγαζε 13 διαφορετικούς τοπικούς δίσκους(!). Τελικά, μετά από εφαρμογή αρκετών οδηγών, κατάφερα να το κάνω να ανοίγει κανονικά, να έχει download mode, αλλά κολλάει στο logo της LG. Τώρα, έχω κατεβάσει τους drivers της LG, και προσπαθώ μέσα από το flashtool να του βάλω την .kdz έκδοση, αλλά όταν ξεκινά η διαδικασία μου λέει να συνδέσω το κινητό, δηλαδή δεν το αναγνωρίζει. Δοκίμασα και άλλους πιθανούς drivers, οι οποίοι ωστόσο δεν δουλεύουν.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ένας φίλος μου μου έδωσε να φτιάξω ένα hard bricked G2 (ήθελε να κάνει αναβάθμιση και τα έκανε όλα λάθος). Το τηλέφωνο άνοιγε και απλά φωτιζόταν η οθόνη του. Ούτε download mode ούτε τίποτα. Όταν το έβαζα στο PC μου έβγαζε 13 διαφορετικούς τοπικούς δίσκους(!). Τελικά, μετά από εφαρμογή αρκετών οδηγών, κατάφερα να το κάνω να ανοίγει κανονικά, να έχει download mode, αλλά κολλάει στο logo της LG. Τώρα, έχω κατεβάσει τους drivers της LG, και προσπαθώ μέσα από το flashtool να του βάλω την .kdz έκδοση, αλλά όταν ξεκινά η διαδικασία μου λέει να συνδέσω το κινητό, δηλαδή δεν το αναγνωρίζει. Δοκίμασα και άλλους πιθανούς drivers, οι οποίοι ωστόσο δεν δουλεύουν.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε ;

 

Πες μου με ποιους οδηγους καταφερες να το βαλεις σε download mode.....Ολο το απογευμα προσπαθω....και μενα τα ιδια κανει...Πες μου να φτασω σε αυτο το σημειο....Στην επομενη φαση λογικα θα πρεπει να κανεις μια αναβαθμιση στους driver για να το αναγνωρισει το flashtool ....Ισως να χρειαζεται και να αλλαξεις θεση στη θυρα usb...

Link to comment
Share on other sites

Πες μου με ποιους οδηγους καταφερες να το βαλεις σε download mode.....Ολο το απογευμα προσπαθω....και μενα τα ιδια κανει...Πες μου να φτασω σε αυτο το σημειο....Στην επομενη φαση λογικα θα πρεπει να κανεις μια αναβαθμιση στους driver για να το αναγνωρισει το flashtool ....Ισως να χρειαζεται και να αλλαξεις θεση στη θυρα usb...

 

Βασικά αυτο το βιντεάκι ακολούθησα και δούλεψε:

 

Δοκίμασα ο,τι μου είπες και δεν το αναγνωρίζει ακόμη. Τι μπορει να φταίει ;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτο το βιντεάκι ακολούθησα και δούλεψε:

 

Δοκίμασα ο,τι μου είπες και δεν το αναγνωρίζει ακόμη. Τι μπορει να φταίει ;

 

Με Flashtool προσπαθεις απο οτι καταλαβα.....Οταν σου βγαζει το μηνυμα προσεξε τι γραφει....Μηπως σου λεει οτι αναγνωριζει 2 τηλεφωνα και να συνδεσεις μονο το ενα???? Επισης παρακολουθησε την μπαρα...Μηπως ανεβαινει ενω σου βγαζει το μηνυμα? Αν ανεβαινει αστο...μην το κοψεις....

Και εγω δοκιμαστικα στα λεω....Αν τα καταφερω να το ξυπνησω με τον τροπο που μου εστειλες και φτασω στο σημειο που εισαι ισως να μπορεσω να βρω την ακρη και να σε βοηθησω περισσοτερο μεχρι να μπει καποιος πιο εμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

Με Flashtool προσπαθεις απο οτι καταλαβα.....Οταν σου βγαζει το μηνυμα προσεξε τι γραφει....Μηπως σου λεει οτι αναγνωριζει 2 τηλεφωνα και να συνδεσεις μονο το ενα???? Επισης παρακολουθησε την μπαρα...Μηπως ανεβαινει ενω σου βγαζει το μηνυμα? Αν ανεβαινει αστο...μην το κοψεις....

Και εγω δοκιμαστικα στα λεω....Αν τα καταφερω να το ξυπνησω με τον τροπο που μου εστειλες και φτασω στο σημειο που εισαι ισως να μπορεσω να βρω την ακρη και να σε βοηθησω περισσοτερο μεχρι να μπει καποιος πιο εμπειρος...

 

Ναι με το flashtool προσπαθώ. Μου γράφει το εξής: The phone is disconnected from PC. Connect the USB cable and wait a moment. Press the Retry button to resume the setting analysis process. Αυτό το βγάζει στο 6% της διαδικασίας, μετά προχωρά η διαδικασία και στο 15% σταματά τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum.Προσπαθω να μπω σε download mode (πατωντας το volum up για 2-3 sec και μετα συνδεω το usb) ωστε να φλασαρω με flashtool την lollipop της sfr και δεν γινεται με τιποτα.Εχω δοκιμασει ολες τις usb θυρες στο pc μου.Τζιφος.Προσπαθησα και με το flashify κανοντας reboot bootloader (διαβασα οτι ειναι το ιδιο,αν κανω λαθος διορθωστε με),παλι τιποτα.Απλα φορτιζει η συσκευη.Να πω πως εγινα root με το stump ,κατεβασα supersu και titanium για να παρω backup καποιες εφαρμογες που θελω.Δεν περασα recovery.Καμμια ιδεα για το download mode???:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum.Προσπαθω να μπω σε download mode (πατωντας το volum up για 2-3 sec και μετα συνδεω το usb) ωστε να φλασαρω με flashtool την lollipop της sfr και δεν γινεται με τιποτα.Εχω δοκιμασει ολες τις usb θυρες στο pc μου.Τζιφος.Προσπαθησα και με το flashify κανοντας reboot bootloader (διαβασα οτι ειναι το ιδιο,αν κανω λαθος διορθωστε με),παλι τιποτα.Απλα φορτιζει η συσκευη.Να πω πως εγινα root με το stump ,κατεβασα supersu και titanium για να παρω backup καποιες εφαρμογες που θελω.Δεν περασα recovery.Καμμια ιδεα για το download mode???:)

Με kit Kat είσαι? Από το Google play κατέβασε το auto rec που είναι για την συσκευή σου και την έκδοση που φοράς...θα σου περάσει recovery twrp θα σου φτιάξει και το download mode..έπειτα αν θέλεις βάσεις και την τελευταία bumped recovery του blastgator...μπορείς να δεις σχετικό νήμα στο xda και να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του

Link to comment
Share on other sites

1.Σε εμένα όταν έκανε τις αποσυνδεσεις έφταιγε η θύρα usb.

2. Όταν μου σταματούσε η διαδικασία στο 2% έφτιαξε με αυτό http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/fix-lg-flash-tool-stuck-2-t3031112

3.Δοκιμασε factory reset απο recovery ας είναι στοκ και ξανά δοκιμή το flashtool

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις οδηγίες που σου έδωσα μπορείς να φλασαρεις οτιδήποτε θες..είτε με flashtool παντα σε cse mode ...είτε κάποια custom Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1.Σε εμένα όταν έκανε τις αποσυνδεσεις έφταιγε η θύρα usb.

2. Όταν μου σταματούσε η διαδικασία στο 2% έφτιαξε με αυτό http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/fix-lg-flash-tool-stuck-2-t3031112

3.Δοκιμασε factory reset απο recovery ας είναι στοκ και ξανά δοκιμή το flashtool

Μα πάλι θα χρειαστεί custom recovery...

.νομίζω αυτό που σου είπα είναι ο πιο εύκολος δρόμος...πρόσεξε να έχεις κατεβάσει και να έχεις περάσει τους drivers σωστά

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ αναφερόμουν στο φίλο που ήταν μπρικαρισμενο και δεν το έχει ανοίξει ακόμα
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Με kit Kat είσαι? Από το Google play κατέβασε το auto rec που είναι για την συσκευή σου και την έκδοση που φοράς...θα σου περάσει recovery twrp θα σου φτιάξει και το download mode..έπειτα αν θέλεις βάσεις και την τελευταία bumped recovery του blastgator...μπορείς να δεις σχετικό νήμα στο xda και να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του

 

Με kitkat ειμαι.Πηγαινω google play κ παταω αναζητηση auto rec.Μου εμφανιζει αυτα που δειχνω στη φωτο παρακατω.Κατεβαζω το 1ο??Αν κανω download και install twrp απο το flashify ειναι λαθος?Τους drivers τους εχω εγκαταστησει.

Link to comment
Share on other sites

Με kitkat ειμαι.Πηγαινω google play κ παταω αναζητηση auto rec.Μου εμφανιζει αυτα που δειχνω στη φωτο παρακατω.Κατεβαζω το 1ο??Αν κανω download και install twrp απο το flashify ειναι λαθος?Τους drivers τους εχω εγκαταστησει.

 

 

Εδώ πήγαινε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2715496

Εκεί που λέει downloads κατεβάζεις το autorec (εφόσον είσαι ήδη root) και απλά το κάνεις εγκατάσταση και έχεις recovery

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα απ΄ ότι καταλαβαίνω είναι ότι η Lollipop θα συνεχίσει να εξελίσσεται ,προχτές η Google ανακοίνωσε την 5.1.1 αν σταματήσουν λόγω G4 να αναβαθμίζουν επίσημα το G2 θα στραφώ στις aosp ,ήδη η cyanogenmod ανακοίνωσε stable την 12 (5.0.2) και nightly την 12.1(5.1) και φυσικά ένα σωρό άλλες RR,Bliss κ.λ.π. σιγά μην κολλήσουμε στα marketing παιχνίδια τους

Φίλε Ανέστη, πότε ανακοίνωσε η cm stable την 12 για το g2? Μόλις τώρα μπήκα και δεν υπάρχει τίποτα σε stable ούτε καν snapshot ή milestone. Έχεις κάποια πηγή μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Με kitkat ειμαι.Πηγαινω google play κ παταω αναζητηση auto rec.Μου εμφανιζει αυτα που δειχνω στη φωτο παρακατω.Κατεβαζω το 1ο??Αν κανω download και install twrp απο το flashify ειναι λαθος?Τους drivers τους εχω εγκαταστησει.

Γι αυτό σε Ρωτούσα με τι έκδοση είσαι...Ο φίλος Άκης όμως σου τα είπε σωστά ...ελπίζω να το κατάφερες...

Link to comment
Share on other sites

Ota δεν έχει βγει η λολιποπ να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος; Γιατί βλέπω πολύ χαμό στο θέμα.

Όχι δεν έχει βγει ...αλλά αν βγει επίσημα της χώρας που είναι το κινητό γίνεται μέσω pc suite..Αλλιώς flash tool..όμως οι επίσημες αναβαθμίσεις είναι για πολύ λίγες χώρες

 

http://lg-phone-firmware.com/mobile/index.php?id_mod=36

 

Μπορείς να κοιτάς από εδώ τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...