Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω αντίρρηση να το μετακινήσω στο G2 thread, αλλά πιστεύω ότι είναι γενικότερο το θέμα (στα ξένα fora που κάποιοι είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα - και τελικά, δεν βρήκα άκρη εκεί - οι συσκευές ήταν διάφορες)

 

Όπως έγραψα και στο αρχικό post, δεν πρόκειται για αυτό που αναφέρεις, διότι μιλάω για διαθέσιμη μνήμη 24.8 GB από την ονομαστική 32. Δεν αναφέρομαι στα "χαμένα" ~7 GB, γιατί όντως αυτά αντιστοιχούν στη διαφορά λόγω 1GB = 1024 MB, στον χώρο που καταλαμβάνει το Android και στο (πολύ) bloatware της LG. Μιλάω για τη διαφορά της υπολοιπόμενης μνήμης σε σχέση με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διαθέσιμη, που είναι τα 24.8 GB.

 

Άλλωστε, τα "χαμένα" 5 GB δεν ήταν πάντα... χαμένα. Το πρόβλημα είναι πρόσφατο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τα "χαμένα" 5 GB δεν ήταν πάντα... χαμένα. Το πρόβλημα είναι πρόσφατο.

Τότε υπάρχει θέμα με τη συσκευή ή με τη διαχείριση μνήμης του G2.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τότε υπάρχει θέμα με τη συσκευή ή με τη διαχείριση μνήμης του G2.

 

Συμβαίνει σε rooted συσκευές με custom recovery, custom rom/kernel κλπ. :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω αντίρρηση να το μετακινήσω στο G2 thread, αλλά πιστεύω ότι είναι γενικότερο το θέμα (στα ξένα fora που κάποιοι είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα - και τελικά, δεν βρήκα άκρη εκεί - οι συσκευές ήταν διάφορες)

 

Όπως έγραψα και στο αρχικό post, δεν πρόκειται για αυτό που αναφέρεις, διότι μιλάω για διαθέσιμη μνήμη 24.8 GB από την ονομαστική 32. Δεν αναφέρομαι στα "χαμένα" ~7 GB, γιατί όντως αυτά αντιστοιχούν στη διαφορά λόγω 1GB = 1024 MB, στον χώρο που καταλαμβάνει το Android και στο (πολύ) bloatware της LG. Μιλάω για τη διαφορά της υπολοιπόμενης μνήμης σε σχέση με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διαθέσιμη, που είναι τα 24.8 GB.

 

Άλλωστε, τα "χαμένα" 5 GB δεν ήταν πάντα... χαμένα. Το πρόβλημα είναι πρόσφατο.

 

Το θέμα μεταφέρθηκε στο νήμα του G2 μιας και έχει να κάνει στη προκειμένη περίπτωση με modifications του LG G2 αλλά και με το file structure του G2 γενικότερα.

 

Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό πάντως είναι system debug logs, Lost.dir φάκελοι και υπολλοίματα κρυφά που αφήνει το cwm (αν το έχεις περασμένο) τα οποία δεν θα μπορέσεις να τα δεις με έναν απλό explorer.

 

Δοκίμασε για αρχή να δεις που έχουν φύγει αυτά τα 5GB με το DiskUsage.

Αν δεις να βρίσκονται στο φάκελο system data, κατά 90% μόνο με διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου αποθήκευσης μπορείς να τα πάρεις πίσω. Φυσικά καλοδεχούμενες και οι γνωστές εφαρμογές που διαγράφουν διαφόρων ειδών caches (μέσω recovery μην περιμένεις να κάνεις και πολλά, σβήνει συγκεκριμένα πράγματα).

Από εκεί και πέρα αναλόγως τη συσκευή, τη ρομ κλπ κλπ υπάρχουν και κωδικοί οι οποίοι σβήνουν τυχών debug logs που πιάνουν επίσης χώρο.

 

Πριν προχωρήσεις πάντως σε οποιαδήποτε κίνηση, nandroid backup αλλά και η κλασσική αντιγραφή/επικόλληση φακέλων σε κάποιο pc πιστεύω είναι must αν θες να είσαι καλυμμένος.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Τότε υπάρχει θέμα με τη συσκευή ή με τη διαχείριση μνήμης του G2.

 

 

Ή μπορεί να είναι κάποια "σκουπίδια", κρυφά αρχεία, κρυφά backups που δεν φαίνονται (ρωτάω για αυτό στο αρχικό post) κτλ. Με storage analyzer apps δείχνει ότι χρησιμοποιούνται και αυτά τα ~5 GB, απλά δεν μπορώ να βρω ΠΟΥ. Δεν έχω την απαίτηση να μου βρει κάποιος λύση, αλλά ας μην το "ξεμπερδεύουμε" τόσο γρήγορα το θέμα... Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη συσκευή ή το G2 γενικότερα (το έχω ψάξει).

 

 

Συμβαίνει σε rooted συσκευές με custom recovery, custom rom/kernel κλπ. :)

 

 

 

Το θέμα μεταφέρθηκε στο νήμα του G2 και θα συνενωθεί με το θέμα των τροποποιήσεων σε λίγο μιας και έχει να κάνει στη προκειμένη περίπτωση με modifications του LG G2 αλλά και με το file structure του G2 γενικότερα.

 

Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό πάντως είναι system debug logs, Lost.dir φάκελοι και υπολλοίματα κρυφά που αφήνει το cwm (αν το έχεις περασμένο) τα οποία δεν θα μπορέσεις να τα δεις με έναν απλό explorer.

 

Δοκίμασε για αρχή να δεις που έχουν φύγει αυτά τα 5GB με το DiskUsage.

Αν δεις να βρίσκονται στο φάκελο system data, κατά 90% μόνο με διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου αποθήκευσης μπορείς να τα πάρεις πίσω. Φυσικά καλοδεχούμενες και οι γνωστές εφαρμογές που διαγράφουν διαφόρων ειδών caches (μέσω recovery μην περιμένεις να κάνεις και πολλά, σβήνει συγκεκριμένα πράγματα).

Από εκεί και πέρα αναλόγως τη συσκευή, τη ρομ κλπ κλπ υπάρχουν και κωδικοί οι οποίοι σβήνουν τυχών debug logs που πιάνουν επίσης χώρο.

 

Πριν προχωρήσεις πάντως σε οποιαδήποτε κίνηση, nandroid backup αλλά και η κλασσική αντιγραφή/επικόλληση φακέλων σε κάποιο pc πιστεύω είναι must αν θες να είσαι καλυμμένος.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, μου έδωσες μια καλή κατεύθυνση να ψαχτώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρίσκονται στο System data... Όταν λες διαμόρφωση, εννοείς με hard reset? Έχω πάρει nandroid backup, αλλά αν το κάνω restore, δεν θα μου ξαναπεράσει τα System data; Συγγνώμη αν ρωτάω βασικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται στο System data... Όταν λες διαμόρφωση, εννοείς με hard reset? Έχω πάρει nandroid backup, αλλά αν το κάνω restore, δεν θα μου ξαναπεράσει τα System data; Συγγνώμη αν ρωτάω βασικά πράγματα...

 

Δοκίμασε για αρχή με έναν file explorer να δεις πόσο πιάνουν οι φάκελοι σου (τους επιλέγεις όλους κλπ) ώστε να βρεις αν αυτά τα 5gb βρίσκονται μέσα σε αυτούς. Αν ναι, τους ψάχνεις έναν έναν. Πολλές φορές τη ζημιά μπορεί να τη κάνει και ένα .thumb μέσα στο φάκελο DCΙΜ/.thumbnails .

 

Όπως και να'χει δοκιμάζεις με εφαρμογές όπως Sd Maid, CCleaner, Root Cleaner με πολύ προσοχή στο τι επιλέγεις να σβήσουν γιατί μπορεί να σου σβήσουν και τις όποιες ρυθμίσεις/δεδομένα.

Συχνές επανεκκινήσεις για να δεις αν επανήλθε ο χώρος, δεν θα το δεις απλά αφού τελειώσει το καθάρισμα.. πρόταση μου, να δοκιμάσεις μία μία τις εφαρμογές και αφού τελειώνεις με τη κάθε μία, reboot.

Αν ούτε με αυτό το τρόπο επανέλθει ο χώρος δοκίμασε

 

* /mnt/secure/asec" σβήσε ότι υπάρχει εδώ μέσα

* Διέγραψε κάθε φάκελο Lost.dir

* κάλεσε το *#9900# και αν δουλέψει διέγραψε τυχόν dumbs

 

Τελευταία λύση είναι όπως προείπα, αντιγραφή/επικόλληση όλων των φακέλων στο pc διαμόρφωση του χώρου αποθήκευσης, είναι διαφορετικό από την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων νομίζω (αναλόγως τη συσκευή). Και μετά επανέφερε τους φακέλους, όχι το nandroid, δοκίμασε αν θες και αυτό αλλά νομίζω εφόσον περνάει και τα caches περνάει αυτομάτως και τον δεσμευμένο χώρο..

 

Επίσης ψάξε για χαμένα cwm backups μέσα στη συσκευή σου, παίζει κι αυτό.. Good Luck! :p

 

Edit: Δεν ρωτάς βασικά πράγματα, το ίδιο συμβαίνει σε αρκετούς rooted χρήστες και απλά δεν το γνωρίζουν.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερ-ευχαριστώ για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σου.

Θα δοκιμάσω αυτά που πρότεινες και θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα μια νέα λειτουργία στην rom του cloudy g3 2.1,σέρνοντας το home button προς μια κατεύθυνση μικραίνει η οθόνη του τηλεφώνου και γίνεται πολυ εύχρηστο με το ένα χέρι,την λειτουργία την είχε και το note3 και τη χρησιμοποιούσα πάντα και τώρα και στο g2,δεν νομίζω να το έχει άλλη rom αν κάνω λάθος διορθώστε με.:o

 

Mini View λέγεται και το έχουν οι G3 ported ROMs ;)

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια παραθετω συγκριτικο απο το androidmodguide.blogspot.gr για I/O Schedulers (χοντρικα εχει να κανει με την επικοινωνια και διαδραστικοτητα λειτουργικου - μοναδων αποθηκευσης). Πιστευω θα βοηθησει στην επιλογη ειδικα αυτους που εχουν κερνελ σαν του Ντορι η και αλλους

 

Overall performance:

Best------------------------------------------------------------------------->Worst

FIOPS> Noop > ZEN >SIOplus > SIO > ROW > VR > Deadline > BFQ > CFQ

 

Multitasking performance:

Less Apps------------------------------------------------------------>Many Apps

Noop < FIOPS < SIO < SIOplus < ROW < ZEN < Deadline < VR < CFQ < BFQ

 

Battery life:

Best-------------------------------------------------------------------------> Worst

Noop > FIOPS > SIOplus > SIO > ROW> ZEN > Deadline > VR > BFQ > CFQ

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω περάσει την τελευταία cloudy και όταν με παίρνουν τηλέφωνο μου βγάζει μία σημειώση στην οθόνη ότι αν θέλω μπορώ να απαντήσω στην κλίση πατώντας τα πλήκτρα της έντασής και τα δυο ταυτόχρονα.εγώ θέλω να μην το βγάζει αυτό μπορώ να το σβήσω κάπως?

????????????

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το εχει και η cloudy g3 v2.0?γιατι εμενα δε το κανει.

 

Ρυθμίσεις-> Γενικές-> Λειτουργία με το ένα χέρι-> Μικρή εμφάνιση

...την έχεις αυτή τη ρύθμιση?

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

SuperSU v2.35

 

Αυτό μου ήρθε και ως update από το playstore... το έκανα και πλέον είμαι v2.35 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε για αρχή με έναν file explorer να δεις πόσο πιάνουν οι φάκελοι σου (τους επιλέγεις όλους κλπ) ώστε να βρεις αν αυτά τα 5gb βρίσκονται μέσα σε αυτούς. Αν ναι, τους ψάχνεις έναν έναν. Πολλές φορές τη ζημιά μπορεί να τη κάνει και ένα .thumb μέσα στο φάκελο DCΙΜ/.thumbnails .

 

Όπως και να'χει δοκιμάζεις με εφαρμογές όπως Sd Maid, CCleaner, Root Cleaner με πολύ προσοχή στο τι επιλέγεις να σβήσουν γιατί μπορεί να σου σβήσουν και τις όποιες ρυθμίσεις/δεδομένα.

Συχνές επανεκκινήσεις για να δεις αν επανήλθε ο χώρος, δεν θα το δεις απλά αφού τελειώσει το καθάρισμα.. πρόταση μου, να δοκιμάσεις μία μία τις εφαρμογές και αφού τελειώνεις με τη κάθε μία, reboot.

Αν ούτε με αυτό το τρόπο επανέλθει ο χώρος δοκίμασε

 

* /mnt/secure/asec" σβήσε ότι υπάρχει εδώ μέσα

* Διέγραψε κάθε φάκελο Lost.dir

* κάλεσε το *#9900# και αν δουλέψει διέγραψε τυχόν dumbs

 

Τελευταία λύση είναι όπως προείπα, αντιγραφή/επικόλληση όλων των φακέλων στο pc διαμόρφωση του χώρου αποθήκευσης, είναι διαφορετικό από την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων νομίζω (αναλόγως τη συσκευή). Και μετά επανέφερε τους φακέλους, όχι το nandroid, δοκίμασε αν θες και αυτό αλλά νομίζω εφόσον περνάει και τα caches περνάει αυτομάτως και τον δεσμευμένο χώρο..

 

Επίσης ψάξε για χαμένα cwm backups μέσα στη συσκευή σου, παίζει κι αυτό.. Good Luck! :p

 

Edit: Δεν ρωτάς βασικά πράγματα, το ίδιο συμβαίνει σε αρκετούς rooted χρήστες και απλά δεν το γνωρίζουν.

 

Δοκίμασα όσα μου είπες και δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα. Έχοντας κάνει nandroid backup, έκανα και ένα LG Backup και έκανα hard reset (ταινίες, μουσική δεν με ένοιαζε να χαθούν).

Τα GB είναι πίσω στη θέση τους! ;) Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το LG Backup έχει 2/2 fails στο να κάνει restore τα personal data. Και την προηγούμενη φορά που έκανα hard reset, το ίδιο. Θέλει 100 ώρες να το φέρεις εκεί που ήταν... Είναι γνωστό πρόβλημα αυτό ή μόνο σε μένα συμβαίνει...;

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μόνο root με μαμά recovery κ έρθει update ΟΤΑ θα υπάρξει πρόβλημα αν κάνω εγκατάσταση της αναβάθμισης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν είσαι μόνο root με μαμά recovery κ έρθει update ΟΤΑ θα υπάρξει πρόβλημα αν κάνω εγκατάσταση της αναβάθμισης;

Γενικά μιλάω όχι ότι μου έχει έρθει καμία αναβάθμιση... Ενημερωτικά...

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μόνο root με μαμά recovery κ έρθει update ΟΤΑ θα υπάρξει πρόβλημα αν κάνω εγκατάσταση της αναβάθμισης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά μιλάω όχι ότι μου έχει έρθει καμία αναβάθμιση... Ενημερωτικά...

 

Ναι χανεις ροοτ και custom recovery

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό μου ήρθε και ως update από το playstore... το έκανα και πλέον είμαι v2.35 :cool:

 

Αν δεν εφαρμογη συστηματος φροντισε να το κανεις απο τις ρυθμισεις

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η cloudy g3 υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες που έχει η στοκ ? Ας πούμε το ραδιόφωνο λειτουργεί κανονικά?

 

kανονικα και με τον νομο. Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα η να χανεται καποια λειτουργια περα απο το wireless storage. (εναλλακτικα βαζεις airdroid)

Link to comment
Share on other sites

kανονικα και με τον νομο. Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα η να χανεται καποια λειτουργια περα απο το wireless storage. (εναλλακτικα βαζεις airdroid)

 

Και πως την βάζω φίλε μου? Την περνάω πάνω από την στοκ μέσω recovery ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μόνο root με μαμά recovery κ έρθει update ΟΤΑ θα υπάρξει πρόβλημα αν κάνω εγκατάσταση της αναβάθμισης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά μιλάω όχι ότι μου έχει έρθει καμία αναβάθμιση... Ενημερωτικά...

 

Τι μου θύμισες.. Εγώ έτσι έφαγα μπρικαρισμα τρελό, απ αυτά που σου βγάζουν μήνυμα στο fastboot και δεν μπαίνεις ούτε recovery ούτε download mode. Ήμουν έτοιμος να το στείλω service! Απλά μην το επιχειρείς.

Link to comment
Share on other sites

Και πως την βάζω φίλε μου? Την περνάω πάνω από την στοκ μέσω recovery ?

 

Κάνεις τα απαραίτητα wipe στο custom recovery και μετά φλασάρεις την ρομ. Όπως αναφέρει και ο dev στο θέμα του.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για το off topic αλλα εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια.. ειχα το κινητο στην φορτιση και τωρα που πηγα να το παρω δεν λειτουργει η οθονη παραμενει μαυρη αν και το κινητο ειναι ανοιχτο..ξερετε τι μπορω να κανω η αν εχει καει η οθονη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για το off topic αλλα εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια.. ειχα το κινητο στην φορτιση και τωρα που πηγα να το παρω δεν λειτουργει η οθονη παραμενει μαυρη αν και το κινητο ειναι ανοιχτο..ξερετε τι μπορω να κανω η αν εχει καει η οθονη?

 

Για αρχη κρατα πατημενο το power μαζι με το volume down μεχρι να επανεκκίνηση το κινητό και κοιτα αν άνοιξε η οθονη

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...