Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα, έβαλα την cloudy g3 v2 και έχω μερικές απορίες.

Ποιο θεωρείτε καλύτερο sms app για αυτήν τη rom? Με αυτό που έχει η cloudy δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος, θεωρώ της στοκ g2 καλύτερο.

Όταν αλλάζουμε rom υπάρχει τρόπος να κάνουμε backup τις ρυθμίσεις και το περιεχόμενο (contacts, sms, bookmarks, photos, ρυθμίσεις, apps) έτσι ώστε να μην χρειάζεται να στήνουμε απ'την αρχή το τηλέφωνο κάθε φορά?

Πως αφαιρούμε το QSlide στην cloudy στο drop down menu, αυτό που βγαίνει αν τραβήξεις με το δάχτυλό σου απ'το πάνω μέρος της οθόνης προς τα κάτω?

Το home button μπορούμε να το κάνουμε να κάνει κάποια άλλη λειτουργία αν το κρατήσουμε παρατεταμένα? Τώρα σε βάζει στην σελίδα του google...

Επίσης χωρίς να έχω τίποτα ανοιχτό μου τρώει 1.12Gb μνήμη, είναι φυσιολογικό αυτό?

Και κάτι τελευταίο, είμαι με dori 8.1 αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα στο STweaks, πιστεύεται ότι είναι χαζό να βάζω custom kernel χωρίς να τον "πειράζω"?

Αυτά (για τώρα) και συγνώμη για τις πολλές και νουμπάδικες ερωτήσεις μου...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!

 

Υ.Γ: Στο θέμα των φωτογραφιών τώρα, το focus είναι πολύ γρηγορότερο σε σχέση με του stock g2 αλλά πάλι οι φωτογραφίες σε αρκετά χαμηλό φωτισμό είναι το ίδιο απογοητευτικές...

Τα backup που ζητας θα τα παιρνεις με το titanium backup, απ' τις καλυτερες εφαρμογες γι' αυτο (αν οχι η καλυτερη).

Κατεβαζοντας την notification bar τερμα δεξια (πανω στη σειρα εικονιδιων) εχει ενα κουμπι που λεει επεξεργασια. Πατας το κουμπι, τσεκαρεις το Qslide, αφου το τσεκαρεις γυρνας πισω και απλα το πατας και απενεργοποιηται :)

Για τη μνημη ram μην ανχωνεσαι, μια χαρα ειναι!

Οι ρυθμισεις που εδωσαν τα παιδια για τον dorimanx ειναι κυριως για καλυτερη μπαταρια, αν δεν εχεις προβλημα μην τα πειραζεις. Επισης το θετικο ειναι οτι εχει ρυθμισεις για την αυξηση της εντασης του ηχειου! Δεν ειναι "χαζο" οπως λες να μην τα πειραξεις, ετσι κι αλλιως αλλοι custom kernel δεν εχουν δυνατοτητα ρυθμισεων!

Οσο αφορα τη λειτουργια του home buttom, δεν ξερω, γιατι εχω launcher nova prime και εχω αλλες ρυθμισεις, ετσι δεν μπορω να δοκιμασω για να σου πω.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα backup που ζητας θα τα παιρνεις με το titanium backup, απ' τις καλυτερες εφαρμογες γι' αυτο (αν οχι η καλυτερη).

Κατεβαζοντας την notification bar τερμα δεξια (πανω στη σειρα εικονιδιων) εχει ενα κουμπι που λεει επεξεργασια. Πατας το κουμπι, τσεκαρεις το Qslide, αφου το τσεκαρεις γυρνας πισω και απλα το πατας και απενεργοποιηται :)

Για τη μνημη ram μην ανχωνεσαι, μια χαρα ειναι!

Οι ρυθμισεις που εδωσαν τα παιδια για τον dorimanx ειναι κυριως για καλυτερη μπαταρια, αν δεν εχεις προβλημα μην τα πειραζεις. Επισης το θετικο ειναι οτι εχει ρυθμισεις για την αυξηση της εντασης του ηχειου! Δεν ειναι "χαζο" οπως λες να μην τα πειραξεις, ετσι κι αλλιως αλλοι custom kernel δεν εχουν δυνατοτητα ρυθμισεων!

Οσο αφορα τη λειτουργια του home buttom, δεν ξερω, γιατι εχω launcher nova prime και εχω αλλες ρυθμισεις, ετσι δεν μπορω να δοκιμασω για να σου πω.

 

Το Τitanium Βackup είναι εφαρμογή που τρέχει στα windows?

Για το QSlide είσαι πολύ σωστός, σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό με τους launshers είναι καθαρά για δυνατότητα παραμετροποίησης?

Επίσης για sms app χρησιμοποιείς την stock του G3?

Link to comment
Share on other sites

Το Τitanium Βackup είναι εφαρμογή που τρέχει στα windows?

Για το QSlide είσαι πολύ σωστός, σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό με τους launshers είναι καθαρά για δυνατότητα παραμετροποίησης?

Επίσης για sms app χρησιμοποιείς την stock του G3?

 

το Τitanium Βackup ειναι εφαρμογη για ανδροιτ το κατεβαζεις απο το play store και παιρνεις backup οτι εφαρμογη θελεις!!!!

για το sms ο στοκ ειναι μια χαρα γιοα μενα!!

https://play.google.com/store/search?q=Launchers&c=apps lauchers υπαρχουν ενα σορο ο καθενας βαζει οτι του αρεσει !!εμενα μου αρεσει ο στοκ launcher ας πουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Τitanium Βackup είναι εφαρμογή που τρέχει στα windows?

Για το QSlide είσαι πολύ σωστός, σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό με τους launshers είναι καθαρά για δυνατότητα παραμετροποίησης?

Επίσης για sms app χρησιμοποιείς την stock του G3?

Για το titaniun σου απαντησε και φιλος Μανθος, πολυ χρησιμη εφαρμογη, οταν "σκαλιζεις" το κινητο σου ειναι must, αξιζει να αγορασεις και την pro εκδοση!

Για sms και 'γω τη stock χρησιμοποιω, μου φαινεται μια χαρα.

Οι launcher's ειναι στην ουσια μια αλλαγη "περιβαλοντος", αν ειναι καλος, οπως ο nova prime, το κινητο γινεται εν μερη πιο γρηγορο και lag free! Απλα (τουλαχιστον στο nova) δεν λειτουργουν τα "μαμα" widget's της LG.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα, έβαλα την cloudy g3 v2 και έχω μερικές απορίες.

Ποιο θεωρείτε καλύτερο sms app για αυτήν τη rom? Με αυτό που έχει η cloudy δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος, θεωρώ της στοκ g2 καλύτερο.

Όταν αλλάζουμε rom υπάρχει τρόπος να κάνουμε backup τις ρυθμίσεις και το περιεχόμενο (contacts, sms, bookmarks, photos, ρυθμίσεις, apps) έτσι ώστε να μην χρειάζεται να στήνουμε απ'την αρχή το τηλέφωνο κάθε φορά?u

Πως αφαιρούμε το QSlide στην cloudy στο drop down menu, αυτό που βγαίνει αν τραβήξεις με το δάχτυλό σου απ'το πάνω μέρος της οθόνης προς τα κάτω?

Το home button μπορούμε να το κάνουμε να κάνει κάποια άλλη λειτουργία αν το κρατήσουμε παρατεταμένα? Τώρα σε βάζει στην σελίδα του google...

Επίσης χωρίς να έχω τίποτα ανοιχτό μου τρώει 1.12Gb μνήμη, είναι φυσιολογικό αυτό?

Και κάτι τελευταίο, είμαι με dori 8.1 αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα στο STweaks, πιστεύεται ότι είναι χαζό να βάζω custom kernel χωρίς να τον "πειράζω"?

Αυτά (για τώρα) και συγνώμη για τις πολλές και νουμπάδικες ερωτήσεις μου...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!

 

Υ.Γ: Στο θέμα των φωτογραφιών τώρα, το focus είναι πολύ γρηγορότερο σε σχέση με του stock g2 αλλά πάλι οι φωτογραφίες σε αρκετά χαμηλό φωτισμό είναι το ίδιο απογοητευτικές...

Για το home button μπορείς να δοκιμάσεις xposed κια g3settings ή καλύτερα xposed και gravity box που σου δινει και επιλογη για διπλο κλικ στα αλλα κουμπιά

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα λαθος κερνελ κατα λαθος πανω στη βιασυνη και αντι για d802 εβαλα το d800

και μου εμφανισε fastboot mode started

udc_start()

 

Τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα λαθος κερνελ κατα λαθος πανω στη βιασυνη και αντι για d802 εβαλα το d800

και μου εμφανισε fastboot mode started

udc_start()

 

Τι κανω τωρα?

Αν το recovery σου υποστηριζει OTG, βαλε το σωστο αρχειο kernel σε ενα στικακι, μπες recovery (με τα πισω πληκτρα) και φλασαρε το σωστο μεσα απ' το usb stick.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα factory reset με πηγε στο twrp και απο εκει τωρα τα βαζω. Νομιζω κατι γλιτωσαμε. FYI σε αυτους που δεν προσεχουν σαν και μενα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που ξερει ας μου πει aosp Rom και κερνεl που να αξίζουν και να έχουν καλή αυτονομια?

Γενικά σκέφτομαι να δοκιμάσω μια αοσπ ρομ μπας και δω καλύτερη αυτονομια.Επίσης είναι με cloudyv2 I Bruce.χρειάζεται να κάνω κάτι διαφορετικό για να περάσω την αοσπ ή με το κλασικό τρόπο που περνάμε όλες τις ρομ?

Edited by Manolovas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα factory reset με πηγε στο twrp και απο εκει τωρα τα βαζω. Νομιζω κατι γλιτωσαμε. FYI σε αυτους που δεν προσεχουν σαν και μενα.

 

Ρε μαν εσύ δεν ήσουνα που κάποια στιγμή είχες κάνει πάλι πατάτα και έχασες τον efs και δεν είχες imei σήμα κλπ? Πρόσεχε ρε παιδάκι μου!

Αν ήταν άλλος εννοείται sorry ε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που ξερει ας μου πει aosp Rom και κερνεl που να αξίζουν και να έχουν καλή αυτονομια?

Γενικά σκέφτομαι να δοκιμάσω μια αοσπ ρομ μπας και δω καλύτερη αυτονομια.Επίσης είναι με cloudyv2 I Bruce.χρειάζεται να κάνω κάτι διαφορετικό για να περάσω την αοσπ ή με το κλασικό τρόπο που περνάμε όλες τις ρομ?

 

Φίλε εγω εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο aosp και απο cloudy κτλ.Ο συνδιασμος cloudy και dory 8.0.1 ειναι ο καλυτερος συνδιασμος συνδιασμος για μπαταρια και smooth για το δικο μου κινητο με τις ρυθμισεις που εχουνε δωσει κάποια παιδια εδω μεσα.Οι aosp ειναι λιγο πιο γρηγορες και λιγο πιο smooth,ομως καμερα χαλια σε σχεση με του cloudy που ειναι πλεον top και φτανει την camera μας σε τελεια επιπεδα.Μπαταρια στο δικο μου παντα κινητο με την δικη μου χρηση εβγαζα με

αosp το μεγιστο 6 ωρες ενω με τον παραπανω συνδιασμο εχω βγαλει και 7+.Επισης λοιπουν και καποιες χρήσιμες εφαρμογες απο τις

Aosp οπως το memo..Τωρα αν τελικα το αποφασίζεις κανε φουλ wipe Και μετα περνα την.Η mahdi για μενα η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση επειδη ειναι η 3η φορα που μου συμβαινει και πιστευω οτι κατι δεν παει καλα...ειμαι με την cloudy και σημερα για τρίτη φορα χωρις ν εχω ανοιχτα τα δεδομενα μου ερχεται μηνυμα απο κοσμοτε οτι χρεωθηκα 1 ευρω για ίντερνετ. Ξέρει κανείς τι μπορει να συμβαινει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση επειδη ειναι η 3η φορα που μου συμβαινει και πιστευω οτι κατι δεν παει καλα...ειμαι με την cloudy και σημερα για τρίτη φορα χωρις ν εχω ανοιχτα τα δεδομενα μου ερχεται μηνυμα απο κοσμοτε οτι χρεωθηκα 1 ευρω για ίντερνετ. Ξέρει κανείς τι μπορει να συμβαινει;

 

Κι αυτο τι σχεση μπορει να εχει με τη ρομ;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση επειδη ειναι η 3η φορα που μου συμβαινει και πιστευω οτι κατι δεν παει καλα...ειμαι με την cloudy και σημερα για τρίτη φορα χωρις ν εχω ανοιχτα τα δεδομενα μου ερχεται μηνυμα απο κοσμοτε οτι χρεωθηκα 1 ευρω για ίντερνετ. Ξέρει κανείς τι μπορει να συμβαινει;

 

Μήπως κάποιος συγχρονισμός σου ανοίγει τα δεδομένα όταν δεν βρίσκει Wi - Fi ...???

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση επειδη ειναι η 3η φορα που μου συμβαινει και πιστευω οτι κατι δεν παει καλα...ειμαι με την cloudy και σημερα για τρίτη φορα χωρις ν εχω ανοιχτα τα δεδομενα μου ερχεται μηνυμα απο κοσμοτε οτι χρεωθηκα 1 ευρω για ίντερνετ. Ξέρει κανείς τι μπορει να συμβαινει;

Κλασικη βλακια της Cosmote.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτο τι σχεση μπορει να εχει με τη ρομ;

 

Δεν μου το ειχε κανει ποτε Πανο με την στοκ...Ενω με την cloudy μεχρι στιγμης 3 φορες σε 4 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως κάποιος συγχρονισμός σου ανοίγει τα δεδομένα όταν δεν βρίσκει Wi - Fi ...???

 

Εχω απενεργοποιημενα τα δεδομενα....τωρα αν καποια εφαρμογη ανοιγει αυθαιρετα τα δεδομενα δεν το ξερω...και στο φιναλε δεν εχω και τιποτα μεσα αδειο ειναι γιατι ακομα ασχολουμαι με την καμερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση επειδη ειναι η 3η φορα που μου συμβαινει και πιστευω οτι κατι δεν παει καλα...ειμαι με την cloudy και σημερα για τρίτη φορα χωρις ν εχω ανοιχτα τα δεδομενα μου ερχεται μηνυμα απο κοσμοτε οτι χρεωθηκα 1 ευρω για ίντερνετ. Ξέρει κανείς τι μπορει να συμβαινει;

Ναι κι εγώ την έπαθα, πρώτη φορά μου συμβαίνει. Εγώ υποψιαζόμουν κάποιο app αλλά αφού το έπαθες κι εσύ είναι θέμα Rom. Μου την έδωσε και απλά αγόρασα data γι αυτόν τον μήνα κ δεν το έψαξα άλλο. Από εχθές πίσω σε 4.2.2 να θυμηθώ την επική αυτονομία :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ την έπαθα, πρώτη φορά μου συμβαίνει. Εγώ υποψιαζόμουν κάποιο app αλλά αφού το έπαθες κι εσύ είναι θέμα Rom. Μου την έδωσε και απλά αγόρασα data γι αυτόν τον μήνα κ δεν το έψαξα άλλο. Από εχθές πίσω σε 4.2.2 να θυμηθώ την επική αυτονομία :)

 

Σαν αυτονομια μια χαρα ειμαι και τωρα αλλα αν το ξανακανει που ειναι πιθανον θα γυρισω και εγω πισω η θα δοκιμασω μια αλλη rom. Εσυ ποια θα βαλεις την εργοστασιακη? Το κακο ειναι οτι δεν θελω να χασω την καμερα που ειναι εξαιρετικη τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτονομια μια χαρα ειμαι και τωρα αλλα αν το ξανακανει που ειναι πιθανον θα γυρισω και εγω πισω η θα δοκιμασω μια αλλη rom. Εσυ ποια θα βαλεις την εργοστασιακη? Το κακο ειναι οτι δεν θελω να χασω την καμερα που ειναι εξαιρετικη τωρα...

 

Και μένα η κάμερα με κρατούσε πίσω. Έβαλα μια custom flex που έχει την μοντάρισμένη κάμερα του xdabeb, είναι καλή χωρίς το γνωστό lag στις βραδινές, το μόνο που της λείπει είναι το βίντεο σε 4Κ. .

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η κάμερα με κρατούσε πίσω. Έβαλα μια custom flex που έχει την μοντάρισμένη κάμερα του xdabeb, είναι καλή χωρίς το γνωστό lag στις βραδινές, το μόνο που της λείπει είναι το βίντεο σε 4Κ. .

 

Καλα ψιλοαχρηστο για μενα το 4k αλλα οκ. Θα περιμενω εντυπωσεις να μου πεις τι λεει. Επισης μου αρεσει πολυ η miui rom αλλα δεν ξερω τι κανει απο καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδια ορισμενες φορες οταν ανοιγω το greenify μου βγαζει ενα κιτρινο πλαισιο με ενα μυνημα. Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο που το προκαλει και πως μπορει να το διορθωσουμε αυτο ?? Η εικονα που μου βγαζει ειναι η εξης απο κατω... :confused:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το ειχε κανει ποτε Πανο με την στοκ...Ενω με την cloudy μεχρι στιγμης 3 φορες σε 4 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχω απενεργοποιημενα τα δεδομενα....τωρα αν καποια εφαρμογη ανοιγει αυθαιρετα τα δεδομενα δεν το ξερω...και στο φιναλε δεν εχω και τιποτα μεσα αδειο ειναι γιατι ακομα ασχολουμαι με την καμερα

 

Να πας ''Δεδομένα κινητής τηλεφωνίας'' και να δεις τι είναι αυτό που τρέχει ποιο πολλή...!!!

 

http://s6.postimg.org/awuyn7kj5/Screenshot_2014_10_11_14_40_48.png

image url

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

:(

Καλα ψιλοαχρηστο για μενα το 4k αλλα οκ. Θα περιμενω εντυπωσεις να μου πεις τι λεει. Επισης μου αρεσει πολυ η miui rom αλλα δεν ξερω τι κανει απο καμερα.

 

Φιλε μου απο θεμα καμερας δεν θα βρεις κάτι καλύτερο απο ρομς!!!και την flex την ειχα δοκιμάσει και φεν μου ελεγε και πολλά!!!!

Τωρα για την MIUI τι να πω ειμουν αρκετο καιρο με miui απο θεμα κάμερας ειναι χειρότερη απο την cloudy g3 αρκετα θα ελεγα!!!! Αν και μπορεις να βαλεις το μοντακι του xdabbeb και παλι ομως κατι δεν παει καλα και δεν κάθεται καλα οποτε τα αποτελεσματα παλι δεν ειναι ικανοποιητικά!!!κατα τα αλλα μου αρεσει αρκετα!!!*

Link to comment
Share on other sites

:(

 

Φιλε μου απο θεμα καμερας δεν θα βρεις κάτι καλύτερο απο ρομς!!!και την flex την ειχα δοκιμάσει και φεν μου ελεγε και πολλά!!!!

Τωρα για την MIUI τι να πω ειμουν αρκετο καιρο με miui απο θεμα κάμερας ειναι χειρότερη απο την cloudy g3 αρκετα θα ελεγα!!!! Αν και μπορεις να βαλεις το μοντακι του xdabbeb και παλι ομως κατι δεν παει καλα και δεν κάθεται καλα οποτε τα αποτελεσματα παλι δεν ειναι ικανοποιητικά!!!κατα τα αλλα μου αρεσει αρκετα!!!*

 

Ακομα δεν αλλαζω Μανθο αλλα θα ηθελα να εχω κ καμια εναλλακτικη. Πρωταρχικός κανόνας για μενα ομως ειναι η καμερα.

Τωρα για το mod αποδιδει καλυτερα εν μερει του xdabbed αλλα δεν ξερω αν μπορει να ενσωματωθει σε αλλη ρομ.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...