Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατεβασε το νεο kernel, ειναι σε μορφη .zip Και απο recovery install zip.

Eιναι η εκδοση 3.4.93;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καθένας θα σου προτείνει διαφορετικά πράγματα. Αντικειμενικα ομως, αν οχι η καλύτερη, σίγουρα απο τις καλύτερες ειναι η pardus 7.3 Καλύτερα αναβαθμισε τον kernel απο 5 που εχει σε 5.1, βαλε g2 xposed (την φουλ έκδοση) +app setting και τέλος..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρωτησες εναν εντελώς άσχετο, και περίμενες να πάρεις σοβαρή απάντηση? Οταν βλέπεις τοσο μεγάλες καταναλώσεις ανεφ λογου, τοτε 100% (ούτε καν 99%) η rom για καποιο λογο (μπορεί να φταις, μπορει και καθολου) δε δουλευει σωστα. Καποια εφαρμογή τρέχει και δεν μπαίνει σε sleep mode το κινητο οταν σβηνει η οθονη. Μονη λυση, σβησε τα παντα, ξαναβαλε τη rom, factory reset και ξεκινα απο το 0..

Με custom, σε 2 ωρες αναμενη οθονη η μπαταρία πεφτει 25%, και εσενα πεφτει 30% σε μια ωρα με το κινητο σβηστο?

Με σβηστη την οθόνη σε 1 ωρα η κατανάλωση ειναι 0 εως 1%.. Στο δικό μου κινητο αυτα. Με original δε θα δεις ποτε αυτα τα νούμερα, αλλα σίγουρα δε βλεπεις 30% σε σβηστη οθονη. Αντε να δεις 2-3% σε 1 ωρα..

 

με ποιον kernel είσαι?τι ρυθμίσεις έχεις στο STweaks?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησες εναν εντελώς άσχετο, και περίμενες να πάρεις σοβαρή απάντηση? Οταν βλέπεις τοσο μεγάλες καταναλώσεις ανεφ λογου, τοτε 100% (ούτε καν 99%) η rom για καποιο λογο (μπορεί να φταις, μπορει και καθολου) δε δουλευει σωστα. Καποια εφαρμογή τρέχει και δεν μπαίνει σε sleep mode το κινητο οταν σβηνει η οθονη. Μονη λυση, σβησε τα παντα, ξαναβαλε τη rom, factory reset και ξεκινα απο το 0..

Με custom, σε 2 ωρες αναμενη οθονη η μπαταρία πεφτει 25%, και εσενα πεφτει 30% σε μια ωρα με το κινητο σβηστο?

Με σβηστη την οθόνη σε 1 ωρα η κατανάλωση ειναι 0 εως 1%.. Στο δικό μου κινητο αυτα. Με original δε θα δεις ποτε αυτα τα νούμερα, αλλα σίγουρα δε βλεπεις 30% σε σβηστη οθονη. Αντε να δεις 2-3% σε 1 ωρα..

 

φιλε μου δεν ρωτησα καποιον συγκεκριμενο και δε μιλαω για οταν ειναι κλειστη η οθονη αλλα οταν δουλευει το κινητο σε browsing,navigation και λιγοτερο οταν ειναι απλα αναμενη η οθονη. κατι που δεν εκανε στην 4.2.2. οταν ειναι κλειστη η οθονη ειναι μια χαρα!το βραδυ πεφτει ελαχιστα.

εχω βαλει και cloudystock & pro, παντα με wipe οτι υπαρχει και εγκατασταση kk baseband kai rom απο usbotg και τις 2 φορες...

χθες εκανα επαναφορα ρυθμισεων μιας και μετα το φλασαρισμα δεν εκανα τις αλλες φορες αφου θεωρουσα πως δεν υπαρχει νοημα μιας και ηταν τα παντα σβησμενα οταν εβαζα την ρομ. δεν νομιζω να αλλαξε κατι αλλα θα το δω σημερα αυτο.

γι'αυτο και ρωταω για modem & gpu drivers. μηπως φταιει κατι απο αυτα και μπορω να τα αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ρωτησα καποιον συγκεκριμενο και δε μιλαω για οταν ειναι κλειστη η οθονη αλλα οταν δουλευει το κινητο σε browsing,navigation και λιγοτερο οταν ειναι απλα αναμενη η οθονη. κατι που δεν εκανε στην 4.2.2. οταν ειναι κλειστη η οθονη ειναι μια χαρα!το βραδυ πεφτει ελαχιστα.

εχω βαλει και cloudystock & pro, παντα με wipe οτι υπαρχει και εγκατασταση kk baseband kai rom απο usbotg και τις 2 φορες...

χθες εκανα επαναφορα ρυθμισεων μιας και μετα το φλασαρισμα δεν εκανα τις αλλες φορες αφου θεωρουσα πως δεν υπαρχει νοημα μιας και ηταν τα παντα σβησμενα οταν εβαζα την ρομ. δεν νομιζω να αλλαξε κατι αλλα θα το δω σημερα αυτο.

γι'αυτο και ρωταω για modem & gpu drivers. μηπως φταιει κατι απο αυτα και μπορω να τα αλλαξω...

Σορρυ, διαβασα λαθος παραπάνω οτι συμβαίνει με σβηστη οθονη.. :lol: Αρα αν πέφτει ελάχιστα με κλειστή οθονη, ξεχνα αυτα που εγραφα..

Παντως αν θες, δοκιμασε αλλη ρομ. Κρατα backup titanium, μην επαναφερεις τιποτα ομως (και οταν καποια στιγμη επαναφερεις μεσω titanium, μονο εφαρμογές χρήστη, οχι συστήματος).

Βαλε μόνο browser και οτι αλλο παρατηρείς οτι καταναλώνει πολυ (από market όμως, οχι από titanium).

Αμα εξακολουθείς να βλεπεις κακη μπαταρια, δοκιμασε στο stweaks (που εχει η pardus) να βαλεις battery profile. Η pardus εχει καλυτερη αυτονομία απο αυτη που έχεις. Αν την βαλεις σωστα μπορει να δεις διαφορά.

 

 

Για τα παιδιά που ρωτανε για τον kernel. Εγραφα για 5.1 αλλά βγηκε ηδη 5.2 Εδω ειναι

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2725023

Απλα επιλεγω battery profile, default τα παντα, μονο που βαζω max cpu 2250 και οχι 2000 που εχει το battery profile, και max cpu off frequency στο ελάχιστο.

Αμα κατεβασειςandroit tuner free, εχει επιλογες τι να ξεκιναει στο boot. Ειδικα στις user applications σβήνουμε τα περισσότερα. Απλα δε χρειάζονται και καταναλώνουν ασκοπα. Πλην καποια widget που έχουμε και οτι πραγματικά χρειάζεται στοboot. Οι υπόλοιπες θα τρέξουν οταν τις καλέσουμε. Ο μονος λόγος που τις φορτωνει στο boot το λειτουργικό, ειναι για να δει αν υπάρχει πχ κάποιο update κλπ. Θα το μάθουμε οταν τις τρεξουμε. Καθυστερούν το λειτουργικό ανεφ λογου, και καταναλώνουν.. Επίσης στις system application δε χρειάζονται ολες αλλα θελει προσοχή.

Τέλος κανω undervolting με την ιδια εφαρμογή. Και εχω σβησει παρα πολλα αλλα απο το λειτουργικό που δεν μου χρειάζονται. Το τελευταίο βοηθάει πολυ. Αλλά είναι άλλο θέμα.. Βέβαια σε όλα τα παραπάνω πρέπει να ξέρεις τι κάνεις αλλιώς μπορεί να έχεις αντίθετο αποτέλεσμα.. Υπόψιν, αν διαβάσεις πολυ πίσω, και εγω εγραφα οτι εχω χάλια μπαταρία στην κιτκατ. Πλεον με 6.5 ωρες οθόνης σε 14 ωρες λειτουργιας και 100αδες εφαρμογές εγκατεστημενες, είμαι καλα πιστεύω. Ενα κλικ ισως κατω απο jellybean..

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Screenshot_2014-06-09-15-26-56_zpsqzijz3kh.png

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, διαβασα λαθος παραπάνω οτι συμβαίνει με σβηστη οθονη.. :lol: Αρα αν πέφτει ελάχιστα με κλειστή οθονη, ξεχνα αυτα που εγραφα..

Παντως αν θες, δοκιμασε αλλη ρομ. Κρατα backup titanium, μην επαναφερεις τιποτα ομως (και οταν καποια στιγμη επαναφερεις μεσω titanium, μονο εφαρμογές χρήστη, οχι συστήματος).

Βαλε μόνο browser και οτι αλλο παρατηρείς οτι καταναλώνει πολυ (από market όμως, οχι από titanium).

Αμα εξακολουθείς να βλεπεις κακη μπαταρια, δοκιμασε στο stweaks (που εχει η pardus) να βαλεις battery profile. Η pardus εχει καλυτερη αυτονομία απο αυτη που έχεις. Αν την βαλεις σωστα μπορει να δεις διαφορά.

 

 

Για τα παιδιά που ρωτανε για τον kernel. Εγραφα για 5.1 αλλά βγηκε ηδη 5.2 Εδω ειναι

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2725023

Απλα επιλεγω battery profile, default τα παντα, μονο που βαζω max cpu 2250 και οχι 2000 που εχει το battery profile, και max cpu off frequency στο ελάχιστο.

Αμα κατεβασειςandroit tuner free, εχει επιλογες τι να ξεκιναει στο boot. Ειδικα στις user applications σβήνουμε τα περισσότερα. Απλα δε χρειάζονται και καταναλώνουν ασκοπα. Πλην καποια widget που έχουμε και οτι πραγματικά χρειάζεται στοboot. Οι υπόλοιπες θα τρέξουν οταν τις καλέσουμε. Ο μονος λόγος που τις φορτωνει στο boot το λειτουργικό, ειναι για να δει αν υπάρχει πχ κάποιο update κλπ. Θα το μάθουμε οταν τις τρεξουμε. Καθυστερούν το λειτουργικό ανεφ λογου, και καταναλώνουν.. Επίσης στις system application δε χρειάζονται ολες αλλα θελει προσοχή.

Τέλος κανω undervolting με την ιδια εφαρμογή. Και εχω σβησει παρα πολλα αλλα απο το λειτουργικό που δεν μου χρειάζονται. Το τελευταίο βοηθάει πολυ. Αλλά είναι άλλο θέμα.. Βέβαια σε όλα τα παραπάνω πρέπει να ξέρεις τι κάνεις αλλιώς μπορεί να έχεις αντίθετο αποτέλεσμα.. Υπόψιν, αν διαβάσεις πολυ πίσω, και εγω εγραφα οτι εχω χάλια μπαταρία στην κιτκατ. Πλεον με 6.5 ωρες οθόνης σε 14 ωρες λειτουργιας και 100αδες εφαρμογές εγκατεστημενες, είμαι καλα πιστεύω. Ενα κλικ ισως κατω απο jellybean..

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Screenshot_2014-06-09-15-26-56_zpsqzijz3kh.png

 

 

undervolting ποσο πλην εισαι απο τα 800?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βγήκε και η ρομ του g3 για το g2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2783192

 

μονο για το πανελ των settings θα την αλλαζα απο την Pardus

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Μια ερωτηση:ειχα τη pardus 7.2.Eκανα ενα backup απο την εφαρμογη της μανας του και μετα αφου εγκατεστησα την pardus 7.3 ξαναεβαλα ολα που ειχα μεσω backup στη καινουργια rom.Ρυθμισεις συσκευης,εφαρμογες τα παντα.Εκανα καλα η οχι;Μηπως δεν επρεπε ολα να τα βαλω απο την προηγουμενη rom;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

undervolting ποσο πλην εισαι απο τα 800?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μονο για το πανελ των settings θα την αλλαζα απο την Pardus

 

-50 εως και 960 mhz, - 12.5 εως και 1.49 γιγα, στανταρ μετά. Αλλα καθε κινητό θελει τα δικα του.

Και εγω δε θα βαλω αμεσα cloudyG3, ετσι και αλλιως nova χρησιμοποιώ, εχω ηδη g3 look. Ενω σχεδον ολες τις εφαρμογές της lg τις έχω αφαιρεσει. Μονο το πανελ των settings θα ήθελα και εγω, όντως..

Επισης δε δουλευει dorimanx ουτε g2 tweakbox ακόμα..

Ειναι σχεδόν βέβαιο όμως οτι σε update της pardus θα παρει στοιχεια απο εκει τωρα που την εβγαλε ο cloudy..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σας.Μια ερωτηση:ειχα τη pardus 7.2.Eκανα ενα backup απο την εφαρμογη της μανας του και μετα αφου εγκατεστησα την pardus 7.3 ξαναεβαλα ολα που ειχα μεσω backup στη καινουργια rom.Ρυθμισεις συσκευης,εφαρμογες τα παντα.Εκανα καλα η οχι;Μηπως δεν επρεπε ολα να τα βαλω απο την προηγουμενη rom;

 

Τσάμπα κοπο εκανες.. Οταν πας σε update της ιδιας rom, οπως αυτο που περιγράφεις, δε χρειάζεται να σβησεις τα παντα, την περνας απο πανω, χωρίς factory reset και χωρις να σβηστεί τιποτε.(καλύτερα κανε μονο ενα wipe davlinc και wipe case). Εκτος αν ο dev λεει κάτι διαφορετικό. Επισης καλυτερα να μεταφέρεις το backup των εφαρμογών απο titanium. Μονο εφαρμογές χρήστη και ποτε συστήματος.

Το να μεταφερεις τα παντα ηταν λαθος, αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν παιζει ρολο γιατι δεν εχουν καμια διαφορα.. Η ιδια ρομ ειναι με μικροβελτιωσεις και μερικα update εφαρμογών..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

-50 εως και 960 mhz, - 12.5 εως και 1.49 γιγα, στανταρ μετά. Αλλα καθε κινητό θελει τα δικα του.

Και εγω δε θα βαλω αμεσα cloudyG3, ετσι και αλλιως nova χρησιμοποιώ, εχω ηδη g3 look. Ενω σχεδον ολες τις εφαρμογές της lg τις έχω αφαιρεσει. Μονο το πανελ των settings θα ήθελα και εγω, όντως..

Επισης δε δουλευει dorimanx ουτε g2 tweakbox ακόμα..

Ειναι σχεδόν βέβαιο όμως οτι σε update της pardus θα παρει στοιχεια απο εκει τωρα που την εβγαλε ο cloudy..[color=#bbc

Ειναι σχεδόν βέβαιο όμως οτι σε update της pardus θα παρει στοιχεια απο εκει τωρα που την εβγαλε ο cloudy..

οποτε κανουμε λιγη υπομονη και περιμενουμε την 7.4 και ας ελπισουμε να εχει το settings panel :D:D

Edited by mrliakoss

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

μονο για το πανελ των settings θα την αλλαζα απο την Pardus

 

Δοκίμασε το συγκεκριμένο mod...

Αν δουλεύει σε Pardus, αξίζει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2737009

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το συγκεκριμένο mod...

Αν δουλεύει σε Pardus, αξίζει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2737009

 

 

το notification panel το εχει η Pardus ... το settings δεν εχουμε μεχρι στιγμης

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

@mrliakoss: ωχ, λάθος μου, διάβασα πάνελ και μπερδεύτηκα :)

 

@johni41: Android 4.0 - 11.1.115.81 από εδώ

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

@mrliakoss: ωχ, λάθος μου, διάβασα πάνελ και μπερδεύτηκα :)

 

@johni41: Android 4.0 - 11.1.115.81 από εδώ

 

δεν πειραζει φιλαρακιιι :p:p:D

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

@johni41: Android 4.0 - 11.1.115.81 από εδώ

 

Συνεχίζει και μου βγάζει μήνυμα error version 10.1 or greater is needed .

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από εγκατάσταση; χρησιμοποιώ στοκ browser αλλά και στο dolphin που δοκίμασα δε παίζει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε την Pardus 7.3 με kernel dorimanx 5.2 (τον τελευταιο δηλαδη), εχετε knock code; Ή θελει αλλο kernel; Μου αρεσε και μενα η pardus και σκεφτομαι να τη βαλω! Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε την Pardus 7.3 με kernel dorimanx 5.2 (τον τελευταιο δηλαδη), εχετε knoch code; Ή θελει αλλο kernel; Μου αρεσε και μενα η pardus και σκεφτομαι να τη βαλω!

 

ναι κανονικα (Kernel-Dorimanx-V5.2-KK-[04-43]-[15-06]-LG-D802-PWR-CORE)

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα (Kernel-Dorimanx-V5.2-KK-[04-43]-[15-06]-LG-D802-PWR-CORE)

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Οσοι εχουν δοκιμασει και τις δυο rom ποια ειναι η γνωμη σας Pardus 7.3 VS Cloudystock 2.1 (την οποια εχω τωρα); Εχουν διαφορες σημαντικες μεταξυ τους;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει και μου βγάζει μήνυμα error version 10.1 or greater is needed .

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από εγκατάσταση; χρησιμοποιώ στοκ browser αλλά και στο dolphin που δοκίμασα δε παίζει

Μπες σε αυτη τη σελιδα: http://www.ultrasounds.com/

Αν βλέπεις τη λέξη ultrasound το flash δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

εβαλε κανεις cloudyG3 ??? τελεια φαινεται

αν

και δεν ξερω ιταλικα ! :)

 

σιγουρα θα την δοκιμασουν πολλοι οποτε οποιος μπορει ας μας πει την γνωμη του !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

εβαλε κανεις cloudyG3 ??? τελεια φαινεται
αν

και δεν ξερω ιταλικα ! :)

 

σιγουρα θα την δοκιμασουν πολλοι οποτε οποιος μπορει ας μας πει την γνωμη του !

τελεια,μολις σεταρω,ακριβως η ρομ του g3!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε αυτη τη σελιδα: http://www.ultrasounds.com/

Αν βλέπεις τη λέξη ultrasound το flash δουλεύει.

 

Μου γράφει couldn't load plugin οπότε δε δουλεύει Ο flash player. Τι μπορώ να κάνω για να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

τελεια,μολις σεταρω,ακριβως η ρομ του g3!

 

αν μπορείς να τσεκάρεις το bleutooth handsfree, γιατί γράφουν ότι παρουσιάζουν πρόβλημα (fc)

Link to comment
Share on other sites

Μου γράφει couldn't load plugin οπότε δε δουλεύει Ο flash player. Τι μπορώ να κάνω για να δουλέψει;

Δοκιμααες με dolphin? Έχεις ενεργοποιημενο στις ρυθμίσεις του dolphin το flash?

Δοκίμασε με μια πατσαρισμενη έκδοση του flash. Εδω εχει οδηγίες, αλλα το λινκ δε δουλευει. Ψαξε στο Google.

 

http://wccftech.com/install-flash-player-in-android-4-4/

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ σήμερα την Rom g3 πολυ ωραία γραφικά κάμερα ίδια ίσως λίγο καλύτερη (δεν είμαι και ειδικός ) οι εφαρμογές του g3 δουλεύουν κανονικά το μόνο μειονέκτημα είναι το quick window γιατί είναι κυκλικό αλλά από το πορτάκι μπορείς κανονικά να σηκώσεις τηλέφωνο. Από μπαταρία δεν μπορώ να κρίνω ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...