Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για οποιον θελει να αλλαξει dpi, οπως γραφω και στο threat στο xda τησ cloudystock, υπαρχει προβλημα αν χρησιμοποιησεις root explorer για να κανεις edit το build.prop (κατι που εχω κανει 100 φορες στο παρελθον αλλα οχι σε kitkat). Οι περισσ. εφαρμογες γι αυτη τη δουλεια επισης δε δουλευουν σωστα.

 

Και γτ να αλλάξεις τα dpi?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω!Κατοχος g2 10 μερες περιπου και με αρκετη εμπειρια συσκευων(HTC HD-GALAXY S2-S3-iphone 5-LG 4X P880)και μονο ευχαριστημενος δεν εχω μεινει απο την συσκευη:mad:Εκτος της οθονης , τη διαρκεια της μπαταριας αντε και καμιας φωτογραφιας ολα τα υπολειπα ειναι για κλαματα!Αδιανοητο για μενα ειδικα τετοια εποχη να λειτουργεις τετοια συσκευη και να παρατηρεις lag απο τα πρωτα δευτερολεπτα,χαλια ηχο και τριγμους απο παντου:mad:Και ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω τι κανει η εταιρεια? Και γιατι ειμαστε ολοι υποχρεωμενοι να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες(root,recovery,rom και διαφορα αλλα)χωρις να ειναι ολα μια χαρα απο την πρωτη στιγμη?Παρακολουθω το νημα σας απο το πρωτο post και ακρη δεν εχω βρει ακομα πως μπορω να κανω την συσκευη να λειτουργησει αψογα!Ο καθενας λεει τα δικα του χωρις να εχει κατασταλαξει καπου ακομα,μεχρι και την αναβαθμιση της lg σε κιτκατ πολλοι την αμφισβητουν!Η συσκευη μου τρεχει την D80210e-EUR-XX με 4.2.2 και 3.4.0 εκδοση kernel σε root κατασταση (36000 antutu)συνεχιζοντας το lag!Υπαρχει καποιος να προτεινει κατι αξιολογο και αξιοπιστο η να μπω σε διαδικασια να το πουλησω τελικα?Δυστηχως υπαρχουν και μερικοι που δε μπορουν να ασχολουνται ολη μερα με το πως να κανουν μια καινουργια συσκευη να λειτουργει αψογα:worry:αντι να το κανει η ιδια η εταιρια εξαρχης!Ευχαριστω για τον χρονο σας. .

 

εισαι υπερβολικος εκτος και αν εχεις ελατωματικη συσκευη!! για μενα αφου το εχεις κανει ρουτ βαλτου custom recovery και περνα την cloudyflex που ειναι 4.2.2 για αρχη και ειναι και πιο ομορφη σαν ρομ απο του G2...Αν δεν σε ικανοποιησει περνα την cloudystock που ειναι 4.4.2 και ειναι ουσιαστικα η κιτ κατ ρομ του g2 πειραγμενη και χωρις προσθετα και επιλεγεις εσυ ποιες εφαρμογες της lg βαζεις,αυτο γινεται και στην cloudyflex που ειπα πιο πανω και αυτη ειναι η ρομ του lg g flex!! αν ακομα βλεπεις lag και μετα απο αυτες τις δυο πηγενε στη mahdi!!! δεν ξερω αν εχουν να σου προτεινουν κατι αλλο τα παιδια!! εγω ειμαι με cloudyflex εδω και ενα μηνα σχεδον και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος!!

Link to comment
Share on other sites

Και γτ να αλλάξεις τα dpi?

 

Σου δίνει άλλη εμπειρία χρήσης!!!

Προσωπικά μου δίνει και την αίσθηση ότι μεγαλώνει και περισσότερο η οθόνη (μιας κια χωράνε περισσότερα).

Ασε που είναι και πιο όμορφο και το μενού...

Δύσκολα να αλλάξω τα 360 Dpi στα οποία δουλεύω τι συσκευή μου αυτή τη στιγμή...

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει άλλη εμπειρία χρήσης!!!

Προσωπικά μου δίνει και την αίσθηση ότι μεγαλώνει και περισσότερο η οθόνη (μιας κια χωράνε περισσότερα).

Ασε που είναι και πιο όμορφο και το μενού...

Δύσκολα να αλλάξω τα 360 Dpi στα οποία δουλεύω τι συσκευή μου αυτή τη στιγμή...

 

αν δεν σου κανει κοπο γραψε μου καπως αναλυτικα πως αλαζεις το dpi. εχω διαβασει οτι γινεται απο το build.prop αλλα δεν εχω ιδεα πως και τι!!

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει άλλη εμπειρία χρήσης!!!

Προσωπικά μου δίνει και την αίσθηση ότι μεγαλώνει και περισσότερο η οθόνη (μιας κια χωράνε περισσότερα).

Ασε που είναι και πιο όμορφο και το μενού...

Δύσκολα να αλλάξω τα 360 Dpi στα οποία δουλεύω τι συσκευή μου αυτή τη στιγμή...

Υπενθυμιζω οτι ειδικα σε αυτη την κιτκατ ρομ, το ελαχιστο που μπορεις να βαλεις χωρις προβληματα ειναι 364. Ακομα και 363 να βαλεις εχει θεμα. Επισης οχι root explorer αλλα με την εφαρμογη που γραφω πριν.. Οποιος δεν με ακουσει θα παιδευεται.. Το εχω ψαξει πολυ. Τα εμαθα μετα απο 4 φορματ.. Φυσικα μπορεις να χρησιμοποιησεις xposed app settings και να ρυθμισεις μετα επιλεξτικα οποιες εφαρμογες θες ποιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2550975

Είδα εδώ για το θέμα αλλά όλοι λένε ότι μια λάθος ρύθμιση και είσαι χωρίς λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

εισαι υπερβολικος εκτος και αν εχεις ελατωματικη συσκευη!! για μενα αφου το εχεις κανει ρουτ βαλτου custom recovery και περνα την cloudyflex που ειναι 4.2.2 για αρχη και ειναι και πιο ομορφη σαν ρομ απο του G2...Αν δεν σε ικανοποιησει περνα την cloudystock που ειναι 4.4.2 και ειναι ουσιαστικα η κιτ κατ ρομ του g2 πειραγμενη και χωρις προσθετα και επιλεγεις εσυ ποιες εφαρμογες της lg βαζεις,αυτο γινεται και στην cloudyflex που ειπα πιο πανω και αυτη ειναι η ρομ του lg g flex!! αν ακομα βλεπεις lag και μετα απο αυτες τις δυο πηγενε στη mahdi!!! δεν ξερω αν εχουν να σου προτεινουν κατι αλλο τα παιδια!! εγω ειμαι με cloudyflex εδω και ενα μηνα σχεδον και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος!!

 

Φιλε δε τα βγαζω απο την φαντασια μου!Εχω και σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθω εκτος απο το να βελτιωνω συσκευες της lg!Αν περασω ολες τις παραπανω rom εγγυασαι οτι θα δουλευουν ολα αψογα???Η θα χαλασω τοσο χρονο πειραματιζοντας??

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2550975

Είδα εδώ για το θέμα αλλά όλοι λένε ότι μια λάθος ρύθμιση και είσαι χωρίς λειτουργικό...

Γραφω και εγω εκει. Με αναφερει κιολας, γραφει αν δεις:@sosimple point me, he use 380 dpi, after I tried it, It's my favorite DPI now..: . Το ωραιο ειναι οτι ξεκινησε το threat οπως γραφει διεγραμενα, προτεινοντας 320 dpi, του λεω οτι ισως 380 (που ειχα τοτε) ειναι καλυτερα, δοκιμαζει, συμφωνει και γραφει 380. Μονο που εγω αλλαξα γνωμη τελικα και χρησιμοποιω τα 320 που ελεγε.. :lol:

Αν κανεις κατι λαθος, το κινητο κολαει στο boot. Οποτε κρατας backup , μπαινεις recovery mode και το ξαναφλασαρεις. Αν χρησιμοποιησεις την εφαρμογη που γραφω παραπανω, δε βλεπω πως θα κανεις λαθος.. Ενα νουμερο σου βγαζει και το αλλαζεις.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Γραφω και εγω εκει. Με αναφερει κιολας, γραφει αν δεις:@sosimple point me, he use 380 dpi, after I tried it, It's my favorite DPI now..: . Το ωραιο ειναι οτι ξεκινησε το threat οπως γραφει διεγραμενα, προτεινοντας 320 dpi, του λεω οτι ισως 380 (που ειχα τοτε) ειναι καλυτερα, δοκιμαζει, συμφωνει και γραφει 380. Μονο που εγω αλλαξα γνωμη τελικα και χρησιμοποιω τα 320 που ελεγε.. :lol:

Αν κανεις κατι λαθος, το κινητο κολαει στο boot. Οποτε κρατας backup , μπαινεις recovery mode και το ξαναφλασαρεις. Αν χρησιμοποιησεις την εφαρμογη που γραφω παραπανω, δε βλεπω πως θα κανεις λαθος.. Ενα νουμερο σου βγαζει και το αλλαζεις.

 

Φίλε εγώ την έβαλα την εφαρμογή όλα καλά! Έβαλα 380dpi!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ την έβαλα την εφαρμογή όλα καλά! Έβαλα 380dpi!

Ωραιος! Αμα βαλεις και nova launcher εκει θα δεις ποσο χωρο εχει αυτη η οθονη πραγματικα..

Τα 480 dpi που βαζει η lg ειναι πραγματικα απαραδεκτα σε τετοιο μεγεθος οθονης. Παει ολη η οθονη χαμενη απλα για να φαινονται ολα τεραστια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Αμα βαλεις και nova launcher εκει θα δεις ποσο χωρο εχει αυτη η οθονη πραγματικα..

Τα 480 dpi που βαζει η lg ειναι πραγματικα απαραδεκτα σε τετοιο μεγεθος οθονης. Παει ολη η οθονη χαμενη απλα για να φαινονται ολα τεραστια.

 

Εντάξει με έπεισες βάζω τώρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά βγάζει σφάλμα στο widget του καιρού

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα μπορεις να χρησιμοποιησεις xposed app settings και να ρυθμισεις μετα επιλεξτικα οποιες εφαρμογες θες ποιο κατω.

 

Πως αφού δεν έχουμε xposed για kitkat ? Διάβασα ότι χωρίς αυτό ο Launcher δεν παίζει σωστά στα νέα dpi

Link to comment
Share on other sites

Πως αφού δεν έχουμε xposed για kitkat ? Διάβασα ότι χωρίς αυτό ο Launcher δεν παίζει σωστά στα νέα dpi

Εχει βγει beta, εχω βαλει και λινκ μερικες σελιδες πισω. Ασε που παιζει κανονικα ο launcher.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντάξει με έπεισες βάζω τώρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά βγάζει σφάλμα στο widget του καιρού

 

Ναι ξεχασα.. Το μειον του nova, δε δουλευουν τα widget της lg οποτε χρειαζεσαι αλλα..

Αν δε βαλεις nova και κρατησεις τον original launcher, ισως ειναι καλυτερα να βαλεις xposed, app settings και απο εκει να ορισεις ειδικα ο launcher να τρεχει στα 480 dpi, ή καπου κοντα πχ 440 , αφου ετσι και αλλιως ο original launcher δεν κερδιζει τιποτα, δεν μπορεις να βαλεις περισσ εικονιδια κλπ, και απλα ολα φαινονται μικροτερα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου κανει κοπο γραψε μου καπως αναλυτικα πως αλαζεις το dpi. εχω διαβασει οτι γινεται απο το build.prop αλλα δεν εχω ιδεα πως και τι!!

 

Φίλε μου έχω ακόμα την 4.2.2 του spiderio με kernel του Dorimanx (2.7) και γι'αυτό δεν έχω πάει ακόμα στην KitKat...

Στα λέω όλα αυτά διότι στη ROM αυτή με την εφαρμογή textdroider_dpi ή το App Settings, αλλάζεις το DPi με ένα απλό click...

Αλλιώς πάς μέσω build.prop, αλλά δε θυμάμαι ακρυβώς πια σειρά αλλάζεις... Το είχα κάνει και από εκεί αλλά με το παραπάνω App είναι ευκολότερο...

Τώρα για KitKat δε ξέρω αν δουλεύει το App (δε νομίζω κιόλας).

 

Πάντως αν δε βγει μια καλή και απροβλημάτιστη KitKat, δε βρίσκω κανέναν μα κανέναν λόγο να φύγω από το τέλειο (για μένα) σετάρισμα που του έχω κάνει...

 

Φιλικά Ζάχος

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω ακόμα την 4.2.2 του spiderio με kernel του Dorimanx (2.7) και γι'αυτό δεν έχω πάει ακόμα στην KitKat...

Στα λέω όλα αυτά διότι στη ROM αυτή με την εφαρμογή textdroider_dpi ή το App Settings, αλλάζεις το DPi με ένα απλό click...

Αλλιώς πάς μέσω build.prop, αλλά δε θυμάμαι ακρυβώς πια σειρά αλλάζεις... Το είχα κάνει και από εκεί αλλά με το παραπάνω App είναι ευκολότερο...

Τώρα για KitKat δε ξέρω αν δουλεύει το App (δε νομίζω κιόλας).

 

Πάντως αν δε βγει μια καλή και απροβλημάτιστη KitKat, δε βρίσκω κανέναν μα κανέναν λόγο να φύγω από το τέλειο (για μένα) σετάρισμα που του έχω κάνει...

 

Φιλικά Ζάχος

Ρε παιδια, 10 φορες εχω γραψει οτι δουλευει σε κιτκατ πλεον το apps settings, με το νεο beta xposed 2.5.1

Πλεον κανεις και την κιτκατ οπως θελεις. Εγω την εκανα οπως ειχα και την jb.

Να μια φωτο:

Cloudystock 1.1 kitkat, 364 dpi και μεσω app.settings πολες εφαρμογες σε 320, nova launcher (στη φωτο τον τρεχω στα 330 dpi)

https://www.dropbox.com/s/jp2ey5wlkm9hra4/Screenshot_2014-03-16-19-29-14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα reboot μεσω philzrecovery και ενω επανεκινησε το κινητο και ζητησε τον κωδικο μου μετα μου εβγαλε να δωσω κωδικο για αποκρυπτογραφηση. Γνωριζει καποιος τι ειναι;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα reboot μεσω philzrecovery και ενω επανεκινησε το κινητο και ζητησε τον κωδικο μου μετα μου εβγαλε να δωσω κωδικο για αποκρυπτογραφηση. Γνωριζει καποιος τι ειναι;

 

Κανε reboot Κ είσαι κομπλέ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα reboot μεσω philzrecovery και ενω επανεκινησε το κινητο και ζητησε τον κωδικο μου μετα μου εβγαλε να δωσω κωδικο για αποκρυπτογραφηση. Γνωριζει καποιος τι ειναι;

 

Μου το έχει κάνει και εμένα, του κάνεις reset και δεν στο ξαναβγάζει ποτέ, αγνόησε το...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, να ρωτησω και κατι ακομα. Πως μπαινουμε σε recovery mode οταν ανοιξουμε το κινητο γιατι εγω μπηκα μεσω τις εφαρμογης nandroid manager.
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, να ρωτησω και κατι ακομα. Πως μπαινουμε σε recovery mode οταν ανοιξουμε το κινητο γιατι εγω μπηκα μεσω τις εφαρμογης nandroid manager.

 

Κατέβασε το rebooter

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το rebooter

 

Οκ ευχαριστω απλα ελεγα αν μπαινει με το ανοιγμα σε recovery mode με καποιο συνδυασμο κουμπιων οπως το cwm, σε περιπτωση που παει κατι στραβα και πεσουμε σε bootloop, αν μπορουμε με καποιο τροπο να μπουμε.

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω απλα ελεγα αν μπαινει με το ανοιγμα σε recovery mode με καποιο συνδυασμο κουμπιων οπως το cwm, σε περιπτωση που παει κατι στραβα και πεσουμε σε bootloop, αν μπορουμε με καποιο τροπο να μπουμε.

 

Με σβηστη συσκευη πατας power+vol down...μολις δεις το logo lg τα αφηνεις...και μετα τα κρατας παλι πατημενα...μετα στην επομενη οθονη πατας 3 φορες το power

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή στα dpi έχει μικρύνει η εικόνα της κάμερας. Δεν πιάνει όλη την οθονη

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνω reboot to recovery μέσω rebooter και γράφει μόλις επανεκκίνηση boot error secure boot κάτι τέτοιο και μαυρίζει η οθόνη. Τι παίχτηκε;ευτυχώς στρώνει με reboot!Η εφαρμογή με τα dpi φταίει;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή στα dpi έχει μικρύνει η εικόνα της κάμερας. Δεν πιάνει όλη την οθονη

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνω reboot to recovery μέσω rebooter και γράφει μόλις επανεκκίνηση boot error secure boot κάτι τέτοιο και μαυρίζει η οθόνη. Τι παίχτηκε;ευτυχώς στρώνει με reboot!Η εφαρμογή με τα dpi φταίει;

Με το xposed εγκατεστημενο, και το app settings, ρυθμιζεις την καμερα, και οτι αλλο θες να τρεχει σε 480dpi, και ειναι full screen..

 

Για το λαθος στο boot καμια σχεση δεν εχει με τα dpi. Το επαθα και εγω αλλα το εφτιαξα. Εκανες κατα 99% το ιδιο λαθος που γραφω πριν.. Χτυπα το στο google, ειναι αρκετα μπερδεμα. Εγκατεστησες τον τελευταιο philz κερνελ απο πολυ παλαιοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...