Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχας δεν ξερω εαν ειναι root ακομη. Πως το καταλαβαινω; Και να ειναι, το κανω un-root μετα.

 

Θελω να το κανω root για να βαλω αλλη custom rom.

 

Για να βαζω παιχνιδια και εφαρμογες σπασμενα, πως θα γινει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To root checker δειχνει οτι ειμαι rooted. Οποτε συνεχιζω τωρα με το να βαλω αλλη rom;

Για να βαλεις custom ROM πρεπει να εγκαταστησεις και ενα custom recovery. Αλλα γιατι να το κανεις αυτο; Ο φιλος σου θα ειναι ευχαριστημενος και με την stock ROM που ερχεται το κινητο μας. Γιατι θες να μπεις στη διαδικασια αυτη; Σου ειπε κατι;

Για σπασμενες εφαρμογες δε χρειαζεται καν να εισαι root. Googlάρεις την εφαρμογη που θες, κατεβασεις το apk και το εγκαθηστας.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ηθελε διαδικασια. Εχω μεινει ακομα στην εποχη που επρεπε να γινεις signed και να παρεις και key στα symbian.

 

Περασα ηδη την Madhi rom(4.4.2 stock) , αλλα μαλλον θα κανω un-root, γιατι το κινητο δεν ειναι δικο μου.. Ασε που μπορει να πειραξει κατι αυτος που δε γνωριζει και να προκαλεσει προβλημα.

 

Ξερεις καποιο καλο φορουμ με εφαρμογες και παιχνιδια; Στειλε πμ εαν δεν γινεται εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σε όλους!Ξέρει κανένας γιατί το widget του καιρού και γενικά τα widgets της LG δεν παίζουν στον nova launcher;Υπάρχει τρόπος να παίξουν;Είμαι με Γερμανική official 4.4.2 και περιμένω root.Επίσης ένα bug που βρήκα επίσης τις μέρες που την χρησιμοποιώ είναι ότι το bluetooth με nfc sb20 που έχω ενώ συνδέεται κανονικά όταν πάω να το κάνω αποσύνδεση μέσω nfc σβήνει το bluetooth και αμέσως συνδέεται μόνο του χωρίς να το ξανακουμπίσω.Στην 4.2.2 δεν το έκανε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ηθελε διαδικασια. Εχω μεινει ακομα στην εποχη που επρεπε να γινεις signed και να παρεις και key στα symbian.

 

Περασα ηδη την Madhi rom(4.4.2 stock) , αλλα μαλλον θα κανω un-root, γιατι το κινητο δεν ειναι δικο μου.. Ασε που μπορει να πειραξει κατι αυτος που δε γνωριζει και να προκαλεσει προβλημα.

 

Ξερεις καποιο καλο φορουμ με εφαρμογες και παιχνιδια; Στειλε πμ εαν δεν γινεται εδω.

 

Για πιο λόγο να κανείς unroot έτσι και αλλιώς πάλι εκτός εγγύησης είναι εφόσον έχει custom rom..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σε όλους!Ξέρει κανένας γιατί το widget του καιρού και γενικά τα widgets της LG δεν παίζουν στον nova launcher;Υπάρχει τρόπος να παίξουν;Είμαι με Γερμανική official 4.4.2 και περιμένω root.Επίσης ένα bug που βρήκα επίσης τις μέρες που την χρησιμοποιώ είναι ότι το bluetooth με nfc sb20 που έχω ενώ συνδέεται κανονικά όταν πάω να το κάνω αποσύνδεση μέσω nfc σβήνει το bluetooth και αμέσως συνδέεται μόνο του χωρίς να το ξανακουμπίσω.Στην 4.2.2 δεν το έκανε αυτό.

Οχι. Παιζουν μονο στον launcher της lg. Στο nova πρεπει να βρεις αλλα widget να τα αντικαταστησεις. Πχ για καιρο μπορεις να.βαλεις zooper widget με θεμα lg flex

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2277966&page=190

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σημερα πηρα nandroid back και ειναι 2.2gb ,o ελευθερος χωρος στο κινητο μου ειναι 7.3gb αυτα τα gb που ειναι δεσμευμενα τι ειναι αφου απο μουσικη εχω 1gb το πολυ και λιγες φωτο, απο βιντεο η παιχνιδια δεν εχω κατι....επειδη ειμαι με custom rom μηπως εχουν μεινει διαφορα απο τη stock rom? γιατι ειναι πολλα gb δεσμευμενα και μου κανει εντυπωση,ειναι φυσιολογικο αυτο? (το back up το εχω μεταφερει σε στικακι δεν δεσμευει χωρο στο κινητο)

Λοιπον.. Το nandroid backup κραταει ουσιαστικα οτι υπαρχει στο λειτουργικο , system folder κλπ. ΔΕΝ κραταει οτι υπαρχει στο φακελο sdcard0 (περι φακελο προκειται αφου δεν εχει sd το κινητο). Οταν βαζεις αλλη rom, ακομα και με factory reset οτι εχεις στην sdcard0 παραμενει, δε σβηνεται. Αν λοιπον θες πραγματικα να σβησεις τα παντα, θα πρεπει να διαγραψεις και ολα ή οτι δε θες απο εκει.

Υποψιν αν σβησεις κατι απο εκει και το θες, δε θα στο επαναφερει ουτε το nandroid backup. Πχ εχεις το navigon εγκατεστημενο. Αυτο εχει εγκαταστησεις την κυριως εφαρμογη στο system folder και πιανει πχ 30 mb. Εχει ομως αλλα 500 mb εγκατεστημενα στο sdcard0 folder. Αυτα δεν τα αποθηκευει το nandroid backup, γιατι ετσι και αλλιως δε σβηνονται. Αποθηκευει τα 30 mb. Αμα σβησεις τα 500 mb του navigon απο το sdcard0 και με επαναφορα του nandroid backup δε θα δουλευει. Θα σου ζητησει να ξανακατεβασει χαρτες κλπ οι οποιοι ηταν στην sdcard0...

Link to comment
Share on other sites

Περασα πριν λιγο cloudystock και ειναι εμφανως γρηγοροτερη απο την στοκ!Εμφανησιακα ειναι ολοιδιες
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Περασα πριν λιγο cloudystock και ειναι εμφανως γρηγοροτερη απο την στοκ!Εμφανησιακα ειναι ολοιδιες

 

Τα έξτρα κολπάκια της στοκ τα έχει; quickmemo, slide aside κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έξτρα κολπάκια της στοκ τα έχει; quickmemo, slide aside κτλ.

 

Nαι μια χαρα!Δοκιμασε τη αφου παρεις ενα backup!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Παιζουν μονο στον launcher της lg. Στο nova πρεπει να βρεις αλλα widget να τα αντικαταστησεις. Πχ για καιρο μπορεις να.βαλεις zooper widget με θεμα lg flex

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2277966&page=190

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον.. Το nandroid backup κραταει ουσιαστικα οτι υπαρχει στο λειτουργικο , system folder κλπ. ΔΕΝ κραταει οτι υπαρχει στο φακελο sdcard0 (περι φακελο προκειται αφου δεν εχει sd το κινητο). Οταν βαζεις αλλη rom, ακομα και με factory reset οτι εχεις στην sdcard0 παραμενει, δε σβηνεται. Αν λοιπον θες πραγματικα να σβησεις τα παντα, θα πρεπει να διαγραψεις και ολα ή οτι δε θες απο εκει.

Υποψιν αν σβησεις κατι απο εκει και το θες, δε θα στο επαναφερει ουτε το nandroid backup. Πχ εχεις το navigon εγκατεστημενο. Αυτο εχει εγκαταστησεις την κυριως εφαρμογη στο system folder και πιανει πχ 30 mb. Εχει ομως αλλα 500 mb εγκατεστημενα στο sdcard0 folder. Αυτα δεν τα αποθηκευει το nandroid backup, γιατι ετσι και αλλιως δε σβηνονται. Αποθηκευει τα 30 mb. Αμα σβησεις τα 500 mb του navigon απο το sdcard0 και με επαναφορα του nandroid backup δε θα δουλευει. Θα σου ζητησει να ξανακατεβασει χαρτες κλπ οι οποιοι ηταν στην sdcard0...

σ ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα φοραει JDQ39B D80210f-EUR-XX απο που ειναι? ξερετε απο που μπορω να βρω να τη κατεβασω σε περιπτωση που βαλω custom rom και χρειαστει να το γυρισω σε στοκ για την εγγυηση?
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Παιζουν μονο στον launcher της lg. Στο nova πρεπει να βρεις αλλα widget να τα αντικαταστησεις. Πχ για καιρο μπορεις να.βαλεις zooper widget με θεμα lg flex

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2277966&page=190

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον.. Το nandroid backup κραταει ουσιαστικα οτι υπαρχει στο λειτουργικο , system folder κλπ. ΔΕΝ κραταει οτι υπαρχει στο φακελο sdcard0 (περι φακελο προκειται αφου δεν εχει sd το κινητο). Οταν βαζεις αλλη rom, ακομα και με factory reset οτι εχεις στην sdcard0 παραμενει, δε σβηνεται. Αν λοιπον θες πραγματικα να σβησεις τα παντα, θα πρεπει να διαγραψεις και ολα ή οτι δε θες απο εκει.

Υποψιν αν σβησεις κατι απο εκει και το θες, δε θα στο επαναφερει ουτε το nandroid backup. Πχ εχεις το navigon εγκατεστημενο. Αυτο εχει εγκαταστησεις την κυριως εφαρμογη στο system folder και πιανει πχ 30 mb. Εχει ομως αλλα 500 mb εγκατεστημενα στο sdcard0 folder. Αυτα δεν τα αποθηκευει το nandroid backup, γιατι ετσι και αλλιως δε σβηνονται. Αποθηκευει τα 30 mb. Αμα σβησεις τα 500 mb του navigon απο το sdcard0 και με επαναφορα του nandroid backup δε θα δουλευει. Θα σου ζητησει να ξανακατεβασει χαρτες κλπ οι οποιοι ηταν στην sdcard0...

 

με factory reset (vol down+power 3x power) εννοείται οτι σβήνονται τα πάντα,ακόμη και η sd

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο να κανείς unroot έτσι και αλλιώς πάλι εκτός εγγύησης είναι εφόσον έχει custom rom..
Θα κανω un-root και θα ξαναβαλω την αρχικη rom που ειχε. Δε γινεται; Πως το κανω;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για nova go θα βγει κάνα κόλπο να βλέπουμε και με root συσκευές;Ξέρει κανείς;Τι ******* είναι γιατί το κάνανε αυτό;

 

Γιατι το προβλημα ειναι το root?Αμα δν εχεις κωδικους πως θα δεις?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για nova go θα βγει κάνα κόλπο να βλέπουμε και με root συσκευές;Ξέρει κανείς;Τι ******* είναι γιατί το κάνανε αυτό;

τι κολπο ρε αδερφε; το nova go προυποθετει να εχεις nova και σου δινουν κωδικους για να τους χρησιμοποιεις σε καποιες συσκευες σου π.χ. κινητο λαπτοπ και να βλεπεις nova, δεν εχει να κανει αυτο με το ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εγινε ζημια. Ακολουθησα τις οδηγιες για unroot και μου εβγαλε προβλημα στο 49%. Το lg mobile support tool λεει να βγαλω την μπαταρια και να πατησω retry για να ξαναγινει το upgrade. Τι κανω;

 

Καπου διαβασα οτι θα συνεχιζει να βγαζει προβλημα, γιατι εβαλα aost rom, οποτε τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

τι κολπο ρε αδερφε; το nova go προυποθετει να εχεις nova και σου δινουν κωδικους για να τους χρησιμοποιεις σε καποιες συσκευες σου π.χ. κινητο λαπτοπ και να βλεπεις nova, δεν εχει να κανει αυτο με το ρουτ.

 

Ρε παλικάρια εννοείτε ότι έχω nova και έχω φτοιαξει και λογαριασμό.Τώρα που έχω οfficial 4.4.2 βλέπω κανονικά!Πριν με 4.2.2 root με πέταγε έξω!Το λέει κιόλας και όταν φτιάχνεις λογαριασμό ότι δεν δουλεύει με root συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εγινε ζημια. Ακολουθησα τις οδηγιες για unroot και μου εβγαλε προβλημα στο 49%. Το lg mobile support tool λεει να βγαλω την μπαταρια και να πατησω retry για να ξαναγινει το upgrade. Τι κανω;

 

Καπου διαβασα οτι θα συνεχιζει να βγαζει προβλημα, γιατι εβαλα aost rom, οποτε τι κανω;

αυτο επαθα και εγω σημερα εψαξα λιγο και εγινε με το FlashTool.1.0.54 οταν ανοιξει πατησα select type:CDMA και στο phoneMode : DIAG(εδω αυτος ελεγε να μπει το CS_EMERGENCY αλλα εγω το ξεχασα και δεν το αλλαξα το ειδα στο τελος)

μετα πατησα το CSE web upgrade test μετα στο επομενο παραθυρο Upgrade Start

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Τι επαθες ακριβως; Εμενα το κινητο εχει μεινει στο firmware update και κολλημενο στο 49%. Τι κανω τωρα; Την μπαταρια δε μπορω να την βγαλω με τιποτα. Ειναι πολυ δυσκολο. Υπαρχει αλλη λυση;
Link to comment
Share on other sites

Τι επαθες ακριβως; Εμενα το κινητο εχει μεινει στο firmware update και κολλημενο στο 49%. Τι κανω τωρα; Την μπαταρια δε μπορω να την βγαλω με τιποτα. Ειναι πολυ δυσκολο. Υπαρχει αλλη λυση;

ναι εγινε με αυτο που εγραψα παραπανω ειχε μεινει στο 49% θα βαλεις το kdz τις συσκευης σου.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι λες. Τι ακριβως να κανω εγω; Βγαζω το καλωδιο; Ξεκιναω ξανα το προγραμμα;

 

Με το flashtool το εκανα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...