Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα.Έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με την συσκευή μου (D802).

 

Είχα εγκατεστημενη την ressurectionremix Nougat,και ξαφνικά κούπα το τηλέφωνο.Bootloop..

 

ΔΕΝ μπορώ να μπω στην TWRP,ενώ φτάνει στο εισαγωγικό παράθυρό της με το logo της,πέφτει πάλι σε bootloop..

 

Εχει πάθει soft-brick υποθέτω γιατί μπορώ να μπω σε downnload mode.

 

Τί μπορώ να κάνω παιδιά;Προσπαθώ να κάνω την διαδικασία με το LG flash tool όμως ποιο kdz να διαλέξω;Αυτό που θέλω είναι απλά να επανέλθω σε stock και μετά θα ξαναβάλω custom recovery & aosp nougat.

 

Προσπαθώ να βάλω κάποια kdz που έχω κατεβασμένα όμως το flash tool σταματά στο 2% και στο κινητό η progress bar δεν προχωρά καθόλου,μένει στο μηδέν.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλοδεχουμενη παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην κοινότητα.Έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με την συσκευή μου (D802).

 

Είχα εγκατεστημενη την ressurectionremix Nougat,και ξαφνικά κούπα το τηλέφωνο.Bootloop..

 

ΔΕΝ μπορώ να μπω στην TWRP,ενώ φτάνει στο εισαγωγικό παράθυρό της με το logo της,πέφτει πάλι σε bootloop..

 

Εχει πάθει soft-brick υποθέτω γιατί μπορώ να μπω σε downnload mode.

 

Τί μπορώ να κάνω παιδιά;Προσπαθώ να κάνω την διαδικασία με το LG flash tool όμως ποιο kdz να διαλέξω;Αυτό που θέλω είναι απλά να επανέλθω σε stock και μετά θα ξαναβάλω custom recovery & aosp nougat.

 

Προσπαθώ να βάλω κάποια kdz που έχω κατεβασμένα όμως το flash tool σταματά στο 2% και στο κινητό η progress bar δεν προχωρά καθόλου,μένει στο μηδέν.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλοδεχουμενη παιδιά!

Αν θες κάνε μια δοκιμή μήπως μπορέσεις μ' αυτό:

https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/fix-lg-flash-tool-stuck-2-t3031112

Αν δεν μπορέσεις, δοκίμασε να βάλεις μια παλιά official rom π.χ. JellyBean μπας και ξεκολλήσει το flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάνε μια δοκιμή μήπως μπορέσεις μ' αυτό:

https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/fix-lg-flash-tool-stuck-2-t3031112

Αν δεν μπορέσεις, δοκίμασε να βάλεις μια παλιά official rom π.χ. JellyBean μπας και ξεκολλήσει το flash tool.

 

ειχα πετυχει αυτη την λυση,ομως απαιτεί boot στην recovery,και εγω δεν μπορω να μπουταρω εκει μεσα..

 

ποια παλια jellybean ειναι δοκιμασμενη;ειναι τοσα πολλα τα kdz's!

Link to comment
Share on other sites

ειχα πετυχει αυτη την λυση,ομως απαιτεί boot στην recovery,και εγω δεν μπορω να μπουταρω εκει μεσα..

 

ποια παλια jellybean ειναι δοκιμασμενη;ειναι τοσα πολλα τα kdz's!

Δεν έχω υπόψιν αν υπάρχει κάποια δοκιμασμένη. Ανάλογα τη χώρα καταγωγής του κινητού σου (όχι απαραίτητα, αρκεί να είναι για D802 αν έχεις αυτό) δοκίμασε για παράδειγμα κάποια που θα γράφει V10B ή V10C.

Στην ουσία θα τη χρησιμοποιήσεις μπας και σου ξεκολλήσει το flash tool, μετά βάλε μια kit kat αν θες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,d802 έχω,Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει το συγκεκριμένο ,κατάλληλο για d802 λινκ κάποιου firmware διότι έχω πελαγοδρομήσει;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Ναι,d802 έχω,Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει το συγκεκριμένο ,κατάλληλο για d802 λινκ κάποιου firmware διότι έχω πελαγοδρομήσει;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=36

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα στην παρεα!!!

εχω ενα lg g2 d802 και το τηλ μετα απο προσπαθεια να το ρουταρο καταφερα και το brickara τελειος!!!

δεν κανει τιποτα μονο το σημα τις LG!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!!!

εχω ενα lg g2 d802 και το τηλ μετα απο προσπαθεια να το ρουταρο καταφερα και το brickara τελειος!!!

δεν κανει τιποτα μονο το σημα τις LG!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Καλησπέρα και σε σένα!

Αν σβήνει, δοκίμασε να κάνεις factory reset με τα πίσω πλήκτρα.

Ή αν δεν γίνεται τίποτα, δες τουλάχιστον μήπως μπαίνει σε download mode για να φλασάρεις μια rom με flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα!

Αν σβήνει, δοκίμασε να κάνεις factory reset με τα πίσω πλήκτρα.

Ή αν δεν γίνεται τίποτα, δες τουλάχιστον μήπως μπαίνει σε download mode για να φλασάρεις μια rom με flash tool.

 

Ευχαριστω για την απαντηση!!!

Λοιπον δοκιμασα να κανω hard reset και δεν γινεται!!το τηλ σβήνει αλλα δεν κανει hard reset αλλα δεν μπαινει και σε download mode!!!

Βοηθεια σας παρακαλω το τηλ δεν ειναι δικο μου και κανω εξυπηρετηση!!!

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!!!

Λοιπον δοκιμασα να κανω hard reset και δεν γινεται!!το τηλ σβήνει αλλα δεν κανει hard reset αλλα δεν μπαινει και σε download mode!!!

Βοηθεια σας παρακαλω το τηλ δεν ειναι δικο μου και κανω εξυπηρετηση!!!

 

Kακο αυτό. Σιγουρα δεν κανει factory reset? Δοκιμασε κι'αλλους συνδιασμους πληκτρων.

Αν οχι δοκιμασε απο εδω https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/tools-srk-tool-useful-toos-lg-root-twrp-t3079076

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Kακο αυτό. Σιγουρα δεν κανει factory reset? Δοκιμασε κι'αλλους συνδιασμους πληκτρων.

Αν οχι δοκιμασε απο εδω https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/tools-srk-tool-useful-toos-lg-root-twrp-t3079076

 

τι αλλο συνδιασμο να κανω????

το τηλ ακομα και να το συνδεσω σε usb δεν κανει τιποτα ο υπολογιστης και δεν υπαρχει καν στο divice manager!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Ξε-αγχωσου!

Πως ακριβως προσπαθεις να κανεις factory reset τωρα, με ποιο συνδιασμο πληκτρων?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

τι αλλο συνδιασμο να κανω????

το τηλ ακομα και να το συνδεσω σε usb δεν κανει τιποτα ο υπολογιστης και δεν υπαρχει καν στο divice manager!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

ΛΟΙΠΟΝ μολις τωρα πατησα και τα τρεια πληκτρα και μου λεει

HARDWARE KEY CONTROL MODE

Αλλα δεν κανει κατι τι μπορω να κανω?

Hard reset προσπαθω να κανω με το κατω πληκτρο και το power buton

Edited by petraKOS07
Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το mode δεν το εχω ξαναδει.

Αν πατησεις για 10-15 δευτερολεπτα συνεχομενα το power button δε σβήνει το τηλέφωνο?

Παντως αυτό που ενοούσα είναι: Aν προσπαθεις να μπεις π.χ με

1)vol down +power button και μολις φανει το LG logo να τα αφησεις και αμέσως να τα ξαναπατήσεις ή πατας μονο το power button και δε γινεται τιποτα τοτε δοκιμασε:

2)vol up+power button και μολις φανεί το LG logo τα αφήνεις και τα ξαναπατας ή πατας μονο το power

3)vol up+volume down και μολις φανει το LG logo τα αφήνεις και τα ξαναπατας αμέσως ή πατας το power button μεχρι να φανει οτι μπαινει σε recovery mode.

Απλως δε θυμαμαι σε καποιες περιπτώσεις οταν αφήνεις τα πλήκτρα μολις φανει LG logo αν τα ξαναπατας ή πατάς μόνο το power button.

Γι'αυτο σου λέω δοκιμασε κι'αλλους συνδιασμους πληκτρων

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το mode δεν το εχω ξαναδει.

Αν πατησεις για 10-15 δευτερολεπτα συνεχομενα το power button δε σβήνει το τηλέφωνο?

Παντως αυτό που ενοούσα είναι: Aν προσπαθεις να μπεις π.χ με

1)vol down +power button και μολις φανει το LG logo να τα αφησεις και αμέσως να τα ξαναπατήσεις ή πατας μονο το power button και δε γινεται τιποτα τοτε δοκιμασε:

2)vol up+power button και μολις φανεί το LG logo τα αφήνεις και τα ξαναπατας ή πατας μονο το power

3)vol up+volume down και μολις φανει το LG logo τα αφήνεις και τα ξαναπατας αμέσως ή πατας το power button μεχρι να φανει οτι μπαινει σε recovery mode.

Απλως δε θυμαμαι σε καποιες περιπτώσεις οταν αφήνεις τα πλήκτρα μολις φανει LG logo αν τα ξαναπατας ή πατάς μόνο το power button.

Γι'αυτο σου λέω δοκιμασε κι'αλλους συνδιασμους πληκτρων

 

λοιπον αυτο μου βγαζει

http://www.hard-reset.mobi/lg-g2-hardware-key-control-mode/

Δοκιμασα ολους τους τροπους οπου λες αλλα και παλι τιποτα!!!δεν ξερω τι αλλο να κανω!!

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσεις το κινητό και έχοντας πατημένο το vol+ το συνδέσεις στον υπολογιστή τι παρατηρείς; (και στο κινητό και στο PC)

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο κινητο εαν προσπαθήσω να βαλω σε download mode απλα αναβει το logo LG και στον υπολιστη ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ DOWNLOAD MODE ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΛΕΠΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟ POWER BUTONS!!!!!!

Ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!

Το γ2 που εχω εχει προβλημα με την μπαταρια και γιαυτο θελω να το root και να δοκιμασω μήπως ειναι η rom!!!

Ποια rom μου προτείνεται?

Edited by petraKOS07
Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο κινητο εαν προσπαθήσω να βαλω σε download mode απλα αναβει το logo LG και στον υπολιστη ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ DOWNLOAD MODE ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΛΕΠΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟ POWER BUTONS!!!!!!

Ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!

Το γ2 που εχω εχει προβλημα με την μπαταρια και γιαυτο θελω να το root και να δοκιμασω μήπως ειναι η rom!!!

Ποια rom μου προτείνεται?

Ωραία. Το πατούσες 1,5 λεπτό ε; Και ήθελα να στο πω αλλά το θεώρησα δεδομένο. Αυτό που έγινε πιστεύω και δεν σου έπιανε ο συνδιασμός κουμπιών είναι ότι το κινητό δεν ήταν απενεργοποιημένο αλλά ανοιχτό σε μαύρη οθόνη και νόμισες ότι ήταν κλειστό. Τέλος καλό όλα καλά. Σε καταλαβαίνω για το άγχος ειδικά που είναι και ξένη συσκευή.

 

Από ROM προτείνω SRKG2 3.0 (light) ή CloudyG3 3.3 ή Google Edition 1.5 που είναι όμως πιο γυμνή. Όλες εννοείται σε συνδιασμό με τον kernel 14 του Xceed.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

S O S!!!!!!

εκανε επανεκκινηση και τωρα κολλαει στο logo και δεν ανοιγει. Μπορω ομως να μπω σε teamwin recavery. Τι να κανω για να το ανοιξω. cloydy3.3 me xceed 14

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

τα φωτα σας please

 

 

πηρα ενα lg μεταχειρισμενο

 

ειναι root και φοραει team win 2.8.6.1........ασχετος εντελως με το ολο το ιθεμα και τι σημαινει team win

 

τα σβηνω ολα απο το recovery......μαλλον εσβησα και το συστημα οποτε......και φυσικα το κινητο δεν ξενικαει.....κολλαει στο lg

 

μπορω να μπω και στο recovery και download mode

 

το προβλημα μου ειναι οτι οταν παω να το φλασαρω μια ρομ με το flash tool RD 1.0.5.4

 

μου πεταει σφαλμα extract kdz file error

 

καμια ιδεα ?

Edited by freecom
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

τα φωτα σας please

 

 

πηρα ενα lg μεταχειρισμενο

 

ειναι root και φοραει win team 2.8.1.0........ασχετος εντελως με το ολο το ιθεμα

 

τα σβηνω ολα απο το recavery......και φυσικα το κινητο δεν ξενικαει.....κολλαει στο lg

 

μπορω να μπω και στο recovery και download mode

 

το προβλημα μου ειναι οτι οταν παω να το φλασαρω μια ρομ με το lg tool RD

 

μου πεταει σφαλμα extract kdz file error

 

καμια ιδεα ?

Λοιπόν, σίγουρα έκανες όλα τα wipe's μέσω του custom recovery (δηλαδή και την επιλογή που λέει "system") επομένως έσβησες και τη rom που φορούσες!! Τωρα στην ουσία έμεινες χωρίς rom! Αυτό το κάνουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε μια νέα rom ώστε να καθαρίσει η παλιά.

Για να φλασάρεις επίσημη rom (KDZ) πρέπει να το κάνεις με το flash tool 2014 και όχι με custom recovery.

Αφού το κινητό είναι root και έχει custom recovery μην φλασάρεις official firmware (kdz), γιατί το τηλέφωνο θα γίνει "μαμά".

Γνώμη μου είναι να κατεβάσεις μια custom rom (μορφή zip), να την περάσεις σε ένα usb stick, να το κουμπωσεις στο κινητό και να τη φλασάρεις μέσω της custom recovery TWRP (Win Team).

Θυμάσαι τη έκδοση Android φορούσες; Kit Kat ή lollipop;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

χρηστο ευχαριστω πολυ

 

δυστυχως δεν θυμαμαι τι φορουσε

το κακο ειναι οτι δεν εχω προβλημα να το κανω μαμα με official kdz

το προβλημα ειναι οτι μου βγαζει το προβλημα που αναφερα παραπανω οταν προσπαθω με τον flash tool

 

τωρα θα κατεβασω μια ρομ σε μορφη zip ωστε να την βαλω μεσω recovery

 

http://www.needrom.com/download/lg-optimus-g2-slimkat/

 

 

ειναι προβλημα που δεν θυμαμαι αν ειναι kitkat η lolipop ?

τωρα που θα δοκιμασω kitkat μπορει να κανω ζημια ?

Edited by freecom
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

 

δυστυχως δεν θυμαμαι τι φορουσε

το κακο ειναι οτι δεν εχω προβλημα να το κανω μαμα με official kdz

το προβλημα ειναι οτι μου βγαζει το προβλημα που αναφερα παραπανω οταν προσπαθω με τον flash tool

 

τωρα θα κατεβασω μια ρομ σε μορφη zip ωστε να την βαλω μεσω recovery

 

http://www.needrom.com/download/lg-optimus-g2-slimkat/

 

 

ειναι προβλημα που δεν θυμαμαι αν ειναι kitkat η lolipop ?

και βαλω ας πουμε αλλη ?

 

Κατ' αρχήν είναι πιο εύκολο να φλασάρεις μια custom rom, αφού το κινητό έχει το αβαντάζ του custom recovery ;)

Αν είχες για παράδειγμα kit kat και βάλεις custom rom lollipop, πάλι δε θα ανοίγει και το αντίστροφο!!

Για να γίνει η μετάβαση αυτή με ασφαλή τρόπο υπάρχουν 2 zip αρχεία. Το ενα για μετάβαση από kit kat σε lollipop και άλλο για επιστροφή σε kit kat.

Εγώ θα σου κάνω μια πρόταση-οδηγο και αποφασίζεις ότι θέλεις!

Σου προτείνω να βάλεις μια custom βασισμένη σε stock αρκετά γρήγορη, την Google edition 1.5.

Η rom αυτή είναι lollipop. Για να είμαστε σίγουροι ότι θα ανοίξει το τηλέφωνο θα σου δώσω πρώτα να φλασάρεις το αρχείο zip σε περίπτωση που είχες kit kat. Αν είχες lollipop δεν πειράζει!

Το αρχείο είναι αυτό:

https://www.dropbox.com/s/45bv9kg40c6jhl3/D802_PATCH_GO_LP_V1.1_droidth.zip?dl=0

Τη rom θα τη βρεις εδώ:

https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-google-edition-release-thread-t3262929

Κατεβάζεις το αρχείο απ' το dropbox και τη rom απ' το link. Τα βάζεις και τα 2 σε ενα usb stick και το κουμπωσεις στο κινητό.

Μπαίνεις σε recovery mode δηλαδή TWRP (Win Team) και βρίσκεις την επιλογή install zip και φλασάρεις πρώτα το αρχείο απ' το dropbox. Μόλις το κάνει, πατάς reboot- reboot to recovery.

Ξαναπάς στην επιλογή install zip και βρίσκεις τη rom. Την επιλέγεις και ξεκινά η διαδικασία εγκατάστασης.

Λογικά θα είσαι εντάξει!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στην κοινότητα και καλώς σας βρήκα.

Αφού διάβασα αρκετά το thread για να βρω λύση στο πρόβλημά μου, έφτασα κοντά αλλά δεν τα κατάφερα.

 

Κατ' αρχάς το πρόβλημα.

Έχω ένα LG G2 D802 πορτογαλικό στο οποίο δεν είχα κάνει ποτέ root (ούτε ξέρω πώς γίνεται), το οποίο έτρεχε με kit kat 4.4.2.

Πάω με το LG PC suite να σώσω τα δεδομένα του κινητού (έκανα αντίγραφο ασφαλείας) και να περάσω μετά μία αναβάθμιση που μου έβγαλε το pc suite όταν το έτρεξα. Κάνω τη αυτοματοποιημένη διαδικασία και το τηλέφωνο κατέληξε να κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις και να καταλήγει σε οθόνη με το ανθρωπάκι του android με ένα κόκκινο τρίγωνο με θαυμαστικό να βγαίνει από την καρδιά του.

 

Απ' ότι κατάλαβα από το φόρουμ το τηλέφωνο έγινε brick.

Ξεκινάω με την πολύτιμη συμβολή των post εδώ μέσα να το ξεκάνω (τώρα το τηλέφωνο, το brick, θα δείξει :rolleyes:), αλλά κολλάω σε ένα σημείο.

 

Η διαδικασία.

Κατέβασα ένα αρχείο KDZ για την έκδοση του τηλεφώνου μου (αυτό D80230d_00.kdz).

Κατέβασα τον driver για τη usb θύρα και τον πέρασα manualy (λέει ότι δουλεύει).

Κατάφερα να μπω στο τηλέφωνο σε download mode.

Με το LG Flash Tool 2014 ξεκινάω να φλασάρω και κολλάει σε ένα σημείο και μου προτείνει να βγάλω τη μπαταρία να την ξαναβάλω και να επαναλάβω τη διαδικασία.

Όπως ξέρουν όλοι το G2 έχει την μπαταρία ενσωματωμένη, οπότε να 'μαι...

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συγγνώμη για το μεγάλο post (δεν ήξερα αν έπρεπε να το κάνω εδώ ή να ανοίξω καινούριο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πατώντας ταυτόχρονα τα 3 κουμπιά (πάνω, κάτω φωνή και power) μπήκα σε μενού και έκανα reset (wipe all data κλπ) αλλά πάλι το κινητό εκεί, πεθαμένο ανθρωπάκι με τριγωνάκι και θαυμαστικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...