Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια μικρή βοήθεια παιδιά γιατί δεν υπάρχει πολύς χρόνος :

 

Υπάρχει ένα G2 D802 32GB (SEA) το οποίο αγοράστηκε από Ebay πριν μήνες.

Tο τηλέφωνο απλά έγινε απλά flash στην D80210b-EUR-xx από αυτή που φορούσε για να μην έχει θέμα με το 4G.

 

Μιας και ο καιρός έχει περάσει θα ήθελα να το αναβαθμίσω όσο πιο εύκολα γίνεται στην τελευταία έκδοση στοκ για Ευρώπη.

 

Στο xda είδα ότι υπάρχει η στοκ 80220f ως τελευταία ευρωπαϊκή και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να φλασάρω τη συγκεκριμένη χωρίς προβήματα.

 

Θυμίζω ότι μιλάμε για την έκδοση των 32GB.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

.......................... Edited by Papp0us
λάθος thread
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά Σάββατο σήμερα και είπα να ασχοληθώ λίγο με το τηλέφωνο…

Το κάνω root όλα ok. Δεν πρόσεξα όμως ότι το recovery ήταν για έκδοση 4.2.2 (φοραω 4.4.2) με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μην μπαίνει σε recovery και download mode. Δοκίμασα με τον οδηγο να το επαναφέρω αλλά τίποτα στο 4% μου βγάζει σφάλμα δοκίμασα με linux κατι που είχα δει στο xda και πάλι τίποτα πραγματικά οι ώρες που έχω αφιερώσει είναι πολλες μου έρχεται να το σπάσω.. τα Samsung δεν ειχαν τόση ταλαιπωρία. :(

τι να κανω?

 

logs:

 

01:23:23 : *****WorkModelDLL Start*****

01:23:23 : strPhoneBinaryPath(C:\Users\KoStAs\Desktop\Europe Open D80210A_00.kdz)

01:23:23 : strModuleDir(C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone\)

01:23:23 : strModelDLLPath(C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone\LGUP_8974.dll)

01:23:24 : _DetachDLL Call

01:23:29 : _DetachDLL Call End

01:23:29 : Call fn_StartUpgrade

01:23:29 : ********* 2Chip Model.dll input Parameter*************

01:23:29 : MODEL_EVENT : 32769

01:23:29 : PhoneBinaryPath : C:\Users\KoStAs\Desktop\Europe Open D80210A_00.kdz

01:23:29 : ModuleDir : C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone\

01:23:29 : BootWaitTime : 49500

01:23:29 : UsbHighSpeed : FALSE

01:23:29 : PhoneMode : 1

01:23:29 : NewPhoneBinVersion : Europe Open D80210A_00

01:23:29 : ClearSI : FALSE

01:23:29 : AuthMark : 0

01:23:29 : ********* 2Chip Model.dll input Parameter End*************

01:23:29 : wParam : 20, lParam = 540

01:23:29 : MODEL DLL Event : (20, 540)

01:23:29 : Model File Count = 540

01:23:29 : wParam : 100, lParam = 51

01:23:29 : MODEL DLL Event : (100, 51)

01:23:29 : Step : TYPE_WPARAM_UPGRADE_ERROR

01:23:29 : CleanModelDll() : Free Model.dll

01:23:29 : _DetachDLL Call

01:23:34 : _DetachDLL Call End

01:23:34 : Page_Error ºÎºÐÀÔ´Ï´Ù

01:23:34 : ¿©±â´Â Retry ºÎºÐÀÔ´Ï´Ù

 

 

To try upgrade again, follow the steps below.

1. Disconnect the phone from PC and remove the battery from the phone.

2. Insert the battery back and reconnect the phone to PC.

3. Turn on the phone.

4. Press the Retry button below to start the upgrade.

Edited by crond
το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

XDA it.... Πιστεύω πιο εύκολα θα πάρεις απαντήσεις εκεί καθώς και εμεις εδώ λύση από το XDA θα σου δώσουμε.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

και εγώ είμαι στην κιτκατ έκδοση και βλέπω ότι να το ρουταρεις είναι εύκολο αλλά να το ξε-ρουταρεις έχει προβλήματα. Με ενδιαφέρει να μπορώ να το κάνω unroot γιατί σε περίπτωση που πάθει κάποια βλάβη να μπορώ να το στείλω στο service για επισκευή χωρίς να έχω τρεχάματα.

Τελικά υπάρχει αποτελεσματικός και εύκολος τρόπος -μιας και δεν είμαι ψαγμένος- να το κάνουμε ροοτ και μετά να το επαναφέρουμε στην εργοστασιακή του κατάσταση χωρίς να το μυριστούν στο service;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πηρα το G2 (ιταλικο). ειχα ενα xperia tipo (τυπικη χρηση) οποτε δν εχω εμπειρια με παραμετροποιηση και προς το παρον δε θα μ ενδιεφερε να το πειραξω απλα θελω να ρωτησω τι μπορω να κανω, χωρις root και τετοια, π.χ. ποιες εφαρμογες δε χρειαζονται καθολου για να τις βγαλω ετσι λιγο για να το αδειασω. Απο το κουτι του ειχε την 4.4.2. Επισης εχω την εντυπωση πως σχετικα ευκολα ζεσταινεται λιγο, εσεις τι λετε και τελος κατα μεσο ορο εχει 600 mb ελευθερη ram μπορει και λιγο λιγοτερο, ειναι φυσιολογικο? Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

κάτοχος G2 εδώ και λίγες μέρες, πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής από όλες τις απόψεις...Τόσο που προς το παρόν δε θέλω να το πειράξω σε επίπεδο software.

 

Ωστόσο, επειδή προέρχεται από κάποια χώρα εκτός Ε.Ε. (μάλλον Σιγκαπούρη ή κάτι τέτοιο, software code = SEA-XX), δεν εμφανίζει την επιλογή 4G στο μενού. Ενεργοποιείται προσωρινά από το service menu της LG αλλά χάνεται τη δεύτερη φορά που θα μπώ στις ρυθμίσεις. Η έκδοση είναι D802-TA και το software 802 20c. Απ'ότι κατάλαβα πρέπει απλά να φλασάρω μια stock 4.4.2 rom από ευρωπαϊκή συσκευή για να είμαι κομπλέ.

 

Η ερώτηση είναι: Θα δουλέψει μια ελληνική ROM για 16άρι (το δικό μου είναι 32άρι) ή να κατεβάσω μια γενική ευρωπαϊκή ROM?

 

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=36

 

Eυχαριστώ

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεψει αλλα το πιο πιθανο ειναι πως η εσωτερικη μνημη θα αναγνωριζεται σαν 16gb

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

κάτοχος G2 εδώ και λίγες μέρες, πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής από όλες τις απόψεις...Τόσο που προς το παρόν δε θέλω να το πειράξω σε επίπεδο software.

 

Ωστόσο, επειδή προέρχεται από κάποια χώρα εκτός Ε.Ε. (μάλλον Σιγκαπούρη ή κάτι τέτοιο, software code = SEA-XX), δεν εμφανίζει την επιλογή 4G στο μενού. Ενεργοποιείται προσωρινά από το service menu της LG αλλά χάνεται τη δεύτερη φορά που θα μπώ στις ρυθμίσεις. Η έκδοση είναι D802-TA και το software 802 20c. Απ'ότι κατάλαβα πρέπει απλά να φλασάρω μια stock 4.4.2 rom από ευρωπαϊκή συσκευή για να είμαι κομπλέ.

 

Η ερώτηση είναι: Θα δουλέψει μια ελληνική ROM για 16άρι (το δικό μου είναι 32άρι) ή να κατεβάσω μια γενική ευρωπαϊκή ROM?

 

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=36

 

Eυχαριστώ

Εγω θα ελεγα για σιγουρια να βαλεις μια 32αρα εκδοση καποιας αλλης χωρας (και 'γω 32αρι εχω και δεν δοκιμασα ποτέ να περασω 16αρα εκδοση).

Προτιμησε να περασεις την V20F, ειναι απ' τις τελευταιες (αν οχι η τελευταια) για Ευρωπη,

και συμφωνα με τα λεγομενα των παιδιων που την εχουν βαλει ειναι η καλυτερη μεχρι στιγμης!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με το τελευταίο firmware (D80220F) να μου πει πως μπαίνει σε download mode γιατί εγώ με το volume + όσο και αν προσπαθώ με βγάζει σε φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αυτήν είχα κατά νου να δοκιμάσω κι εγώ...Αν και η μόνη διαφορά είναι το 4G που προς το παρόν δε με ενδιαφέρει και τόσο, απλά θα ήθελα να υπάρχει σαν επιλογή.

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Νέος κάτοχος G2.

Φοράει 4.4.2

Βγάζει 29000 antutu.

Τρομερές φωτογραφίες/βίντεο την ημέρα.

Άθλιες φωτογραφίες/βίντεο το βράδυ.

Μπορώ να αλλάξω κάτι?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Νέος κάτοχος G2.

Φοράει 4.4.2

Βγάζει 29000 antutu.

Τρομερές φωτογραφίες/βίντεο την ημέρα.

Άθλιες φωτογραφίες/βίντεο το βράδυ.

Μπορώ να αλλάξω κάτι?

Ευχαριστώ.

 

μπορείς να περασεις custom firmware που βελτιώνει αρκετα την καμερα!!

 

παιδια θελω να το ρουταρο αλλα δεν μπορο να κατεβασω το iroot25 μπορει καποιος να μου το ανεβασει καπου!!!:)

και custom recorery μπορο να περασω με flashify η τωρα που ειναι στην κιτ κατ υπαρχει άλλος τρόπος ???

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να περασεις custom firmware που βελτιώνει αρκετα την καμερα!!

 

παιδια θελω να το ρουταρο αλλα δεν μπορο να κατεβασω το iroot25 μπορει καποιος να μου το ανεβασει καπου!!!:)

και custom recorery μπορο να περασω με flashify η τωρα που ειναι στην κιτ κατ υπαρχει άλλος τρόπος ???

 

Όχι άλλος τρόπος. Με autorec. Δεν μπορείς με flashify αν δεν έχεις ήδη custom recovery νομίζω καθώς πρέπει να γίνει downgrade ο bootloader και το autorec το κάνει από μόνο του με την εφαρμογή.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει τα αρχεια η καποιο λινκ για να κανω ροοτ σε 4,4,2

Απο το αρχικο ποστ δεν κατεβαζει το ioroot25

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει τα αρχεια η καποιο λινκ για να κανω ροοτ σε 4,4,2

Απο το αρχικο ποστ δεν κατεβαζει το ioroot25

 

Xda και θα το βρεις εκεί...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει τα αρχεια η καποιο λινκ για να κανω ροοτ σε 4,4,2

Απο το αρχικο ποστ δεν κατεβαζει το ioroot25

Για δες και το towelroot

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2784127

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει τα αρχεια η καποιο λινκ για να κανω ροοτ σε 4,4,2

Απο το αρχικο ποστ δεν κατεβαζει το ioroot25

Δικο σου....

https://www.dropbox.com/s/qlbpg0agnfgz7jw/ioroot25.zip

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να επιστρεψω σε στοκ ρομ

απο το αρχικο ποστ ποια ρομ να κατεβασω?

οταν ηρθε το τηλ ειχε 4,4,2

ειναι αγορασμενο απο εδω

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να επιστρεψω σε στοκ ρομ

απο το αρχικο ποστ ποια ρομ να κατεβασω?

οταν ηρθε το τηλ ειχε 4,4,2

ειναι αγορασμενο απο εδω

 

Κατέβασε την τελευταία για το κινητό σου αναλόγως από ποια χώρα είναι. Την χώρα το βλέπεις στον τριψήφιο κωδικό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

LG g2 4.4.2 με ρουτ.Ενω η μπαταρια ηταν στο 38%,το βαζω να φορτισει.Τελειωσε η φορτιση(πρασινο το λεντ),παω να το ανοιξω και μενει κολλημενο σε λογκο της lg.Δοκιμαζω να κανω hard reset με πληκτρο οφ και παουερ νταουν,μπαινει στο μενου,και μου λεει για factory reset.Παταω οκ δειχνει για λιγο το ανθρωπακι και μετα ξανα το λογκο...για δεκα λεπτα..μαλλον δεν ειναι φυσιολογικο...τι να κανω παιδια??/???????????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, η ερωτηση μου ισως φανει ηλιθια αλλα πραγματικα εχουν σπασει τα νευρα μου! στο lg g2 πως ενεργοποιω την αναφορα μηνυματος? εψαξα στις ρυμισεις και στα μηνυματα αλλα δν βρηκα τιποτα :/
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, η ερωτηση μου ισως φανει ηλιθια αλλα πραγματικα εχουν σπασει τα νευρα μου! στο lg g2 πως ενεργοποιω την αναφορα μηνυματος? εψαξα στις ρυμισεις και στα μηνυματα αλλα δν βρηκα τιποτα :/

 

Μηνύματα (πρέπει να είσαι στην "αρχική σελίδα" της εφαρμογής , όχι σε κάποια συνομιλία) - Ρυθμίσεις - Μήνυμα κειμένου - Αναφορές παράδοσης (τικ)

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, θα χρειαστω την βοηθεια σας!!

εκανα install τους lg drivers και το ADB.Οταν μπηκα να κανω ροοτ με τις οδηγιες της αρχικης σελιδας, στο τελευταιο σταδιο που εχει την εντολη ''adb sideload kk_root.zip'' μου βγαζει οτι δεν μπορει να την διαβασει... και εχει μεινει το κινητο στη μεση της διαδικασιας!!

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, θα χρειαστω την βοηθεια σας!!

εκανα install τους lg drivers και το ADB.Οταν μπηκα να κανω ροοτ με τις οδηγιες της αρχικης σελιδας, στο τελευταιο σταδιο που εχει την εντολη ''adb sideload kk_root.zip'' μου βγαζει οτι δεν μπορει να την διαβασει... και εχει μεινει το κινητο στη μεση της διαδικασιας!!

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?? :cry:

 

γραψε αυτην την εντολη στο σημειο που κολησες ( adb sideload datroot.zip ) αντι για ( adb sideload kk_root.zip )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...