Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

D80210a-EUR-XX με την European, rooted και greenified μόνο τα παιχνίδια (για να μην κάνουν push notifications) και stock recovery. Δεν νομίζω ότι φταίει το recovery, κοιτάξτε μήπως έχετε παγώσει τίποτα που χρειάζεται, ή έχετε αλλάξει κάποιο apk/ρύθμιση μέσω Xposed

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις απενεργοποιήσει το mlt; αν όχι σου είναι κόπος να δοκιμάσεις;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα τελικα τι εφταιγε. Ενεργοποιησα μια μια τις@εφαρμογες που μπλοκαρα.

 

Πρεπει να ξεπαγωσεις το LGATCMD SERVICE και μετα να κανεις reboot.... παντως το συγκεκριμενο prossess το@βγαζουν σαν bloatware στη λιστα στο xda δεν ξερω τι κανει... μαλλον κατι θα ελεγχει σχετικα με την έκδοση

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Πω χαρά στο κουράγιο σου ρε hack!ευχαριστούμε!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η European δεν φαίνεται να έχει πάρει update, παντού μόνο "Α" τη βρίσκω (και δεν βλέπει κάποια διαθέσιμη αναβάθμιση) ενώ π.χ. οι ασιατικές είναι όλες "Β".

 

Α, και μια σημείωση για τον οδηγό περάσματος ROM, το hard reset στο τέλος δεν είναι απαραίτητο αν θέλουμε να κρατήσουμε το κινητό μας όπως ήταν πριν (αν δηλαδή έχουμε περάσει πράγματα μέσα), χρειάζεται μόνο αν πρέπει να το δώσουμε για service ή να το πουλήσουμε.

Φαντάζομαι χρειάζεται αν κάποιος ήταν root πριν και θέλει τώρα να καθαρίσει το τηλέφωνο.

Iphone 7 plus 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το reset χρειαζεται μετά από φλασαρισμα καθώς ο οδηγός αναφέρει πως χωρίς reset για κάποιο λογο παραμένεις όπως ήσουν πριν το φλασαρισμα..

 

Κάτι άλλο που διάβασα από μερικούς στο xda είναι πως αν είχαμε ασιατική ρομ και φλασαραμε Ευρωπαϊκή σε κάποιο ενδεχόμενο ota θα γυρίσει πάλι στην ασιατική. Λίγο κουφό μου φαίνεται αλλά ειδωμεν...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε Download Mode μπήκα κρατώντας το Vol up πατημένο και συνδέοντας το USB.

Το Power δεν χρειάστηκε :)

Φλάσαρα ευρωπαική, (είχε t mobile) ρούταρα και έδιωξα αρκετή σαβούρα..Άλλο πράγμα πλέον :)

Ευχαριστώ για τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι χρειάζεται αν κάποιος ήταν root πριν και θέλει τώρα να καθαρίσει το τηλέφωνο.

 

Το reset χρειαζεται μετά από φλασαρισμα καθώς ο οδηγός αναφέρει πως χωρίς reset για κάποιο λογο παραμένεις όπως ήσουν πριν το φλασαρισμα..

 

Κάτι άλλο που διάβασα από μερικούς στο xda είναι πως αν είχαμε ασιατική ρομ και φλασαραμε Ευρωπαϊκή σε κάποιο ενδεχόμενο ota θα γυρίσει πάλι στην ασιατική. Λίγο κουφό μου φαίνεται αλλά ειδωμεν...

 

Το reset στο τέλος χρειάζεται μόνο στις περιπτώσεις που ανέφερα: είτε για εγγύηση (εκεί πάει το unroot) είτε για πώληση (για να καθαρίσει internal και system εύκολα και γρήγορα). Σε κάθε άλλη περίπτωση (όπως στην δική μου) δεν χρειάζεται, και μια χαρά είναι το κινητό με τη νέα ROM.

 

Για ΟΤΑ, αν ήταν έτσι, θα έπρεπε ήδη να μας έχει βγάλει την Β, αφού σε αυτή βρίσκεται πλέον η SEA. Ούτε και το UpdateTool έβγαλε κάτι, άρα με την προηγούμενη εμπειρία μου με LG, θεωρώ ότι το κινητό είναι "και με το νόμο" ευρωπαϊκό.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

εγω κατάλαβα οτι αν φορα ασιατικο fw και φλασαρεις ευρωπαικο αν δεν κανεις reset σου μενει το ασιατικο. μαλλον καταλαβα λαθος..

για διευκρινησε λίγο το "και με το νομο".

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

εγω κατάλαβα οτι αν φορα ασιατικο fw και φλασαρεις ευρωπαικο αν δεν κανεις reset σου μενει το ασιατικο. μαλλον καταλαβα λαθος..

για διευκρινησε λίγο το "και με το νομο".

 

Όχι, σου μένει κανονικά το EUR, όπως μπορώ να σε διαβεβαιώσω :cool:

 

Το "με το νόμο" είναι για αυτό που λένε για ΟΤΑ ή μέσω Tool, δηλαδή for all intents and purposes ("από κάθε άποψη") το κινητό είναι ευρωπαϊκό, και άρα τόσο το Tool όσο και το ΟΤΑ θα ψάχνουν για την αντίστοιχη ευρωπαϊκή αναβάθμιση. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής αυτό βλέπω από Tool και ΟΤΑ, αφού και τα δύο "αγνοούν" την Β που υπάρχει ως αναβάθμιση για την SEA (που είχε πριν το κινητό μου), και μου λένε ότι είμαι στην τελευταία διαθέσιμη (Α, ορθώς για Ευρώπη)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

οκ με καλυψες! και μια ερωτηση που ειχα ξανακανει..με ρουτ και στοκ recovery το ota δουλευει;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι, έτσι και αλλιώς με custom recovery κατά 99% το ΟΤΑ update δεν θα γίνει ποτέ και θα κολλήσεις σε boot-loop...άρα μόνο με stock recovery μπορεί να γίνει ΟΤΑ. Το root δεν σε χαλάει πουθενά, εκτός και αν το αξιοποιήσεις π.χ. με κανά Titanium ή Greenify και παγώσεις κάποιο service που δεν πρέπει....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το θυμήθηκα, το ίδιο ακριβώς είχα κάνει και στο GNex, που το είχα μετατρέψει από yakjuxw σε yakju (debranded δηλαδή), για να παίρνω κατευθείαν τις αναβαθμίσεις της Google αντί να περιμένω αυτές της Samsung. Όλα τα toolkits πλέον έβλεπαν το κινητό μου σαν Google και όχι σαν Samsung, όπως και ήθελα εξαρχής...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να το βλεπε και η lg σαν Ευρωπαικό :grin:

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να το βλεπε και η lg σαν Ευρωπαικό :grin:

 

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Οτι η LG δεν το βλεπει σαν ευρωπαϊκο γιατι την νοιαζει μονο το IMEI το οποιο δεν αλλαζει και παντα θα προδιδει οτι η συσκευη προοριζεται για Ασια και οχι για Ευρωπη αρα εγγυηση γιοκ!

Αυτο εχω καταλαβει. Αν ειμαι καπου λαθος και ξερετε κατι αλλο στα σιγουρα, πειτε μου.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι είναι όπως τα λες..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

...Για ΟΤΑ, αν ήταν έτσι, θα έπρεπε ήδη να μας έχει βγάλει την Β, αφού σε αυτή βρίσκεται πλέον η SEA. Ούτε και το UpdateTool έβγαλε κάτι, άρα με την προηγούμενη εμπειρία μου με LG, θεωρώ ότι το κινητό είναι "και με το νόμο" ευρωπαϊκό.

 

Θα ήθελα, αλλά τελικά δεν...ενώ ΟΤΑ δεν έβρισκε τίποτα, έβαλα κατά τύχη το Tool χθες και μου βρήκε αναβάθμιση. Ωραία λέω, βγήκε η Β για European. Αμ δε...λόγω ΙΜΕΙ μάλλον βρήκε το δικό μου ως SEA, και άρα ξανακατέβασε την SEA B...τζίφος....άρα μόνο χεράτα αναβάθμιση αν έχετε περάσει European :O

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγει δηλαδή το b firmware για Europe και να το περάσουμε με το κλασικό τρόπο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .Πολύ αναλυτικός ο οδηγός για root ,και μου έγινε χωρίς κανένα παρατράγουδο.Προσπαθώ όμως να περάσω την ενίσχυση του volume αλλά ενώ το βάζω μέσα στην συσκευή και την κάνω copy όταν πάω στο system/etc/snd_soc_msm με root explorer και κάνω paste μου γράφει "you cannot paste here beecause the file system is read only" .Τί κάνω λάθος???

Letv Le1 Pro X800.

When The smoke is going down

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γυρίσεις το σύστημα από R/O σε R/W. Φυσικά πρέπει να το υποστηρίζει ο File Explorer που χρησιμοποιείς.

Υπάρχουν αρκετοί στο Play Store με αυτήν τη δυνατότητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση

Έχω κάνει ρουτ και είμαι stock ρομ και recovery.

Απλά δηλαδή έκανα Ροοτ τίποτα άλλο.

Ερώτηση τωρα

Επειδή σκέφτομαι να στείλω το κινητό στο expansys πίσω για αλλαγή γιατί μου φαίνεται πως έχει θέμα με το σημα για να το κάνω unroot ποιον οδηγό πρέπει να ακολουθήσω;

Με factory reset θα βγει το Ροοτ η θα πρέπει να ακολουθήσω κάποιον άλλο οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μήνυμα του θέματος υπάρχει οδηγός για UnRoot.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα το ποστ στην πρωτη σελιδα .

απλα ρωταω αν με τον παρακατω οδηγο γινεται :

 

Ο τρόπος επαναφοράς της συσκευής στην εργαστασιακή της κατάσταση με την χρήση μόνο των πίσω πλήκτρων είναι η εξής:

1. Απενεργοποιούμε την συσκευή

2. Πατάμε συγχρόνως το κουμπί μείωσης έντασης και power, μέχρι να ενεργοποιηθεί η συσκευή.

3. Μόλις δούμε την οθόνη να ανάβει, αποδεσμεύουμε τα 2 πλήκτρα και πατάμε αμμέσως το πλήκτρο power. Kρατώντας το πατημένο, θα δούμε την συσκευή να μπαίνει σε μια κατάσταση όπου μπορούμε να φλασάρουμε άλλη ROM ή να εκτελέσουμε Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων..

 

αν κανω τα παραπανω βηματα και εκτελεσω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα φυγει το ροοτ?

ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι και γι' αυτό σου είπα να διαβάσεις τον οδηγό για UnRoot στο πρώτο μήνυμα.

Αν γινόταν τόσα απλά θα σας παιδεύαμε με όλη αυτήν τη διαδικασία;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...