Jump to content

myphone REVIEW: Έξι launchers στο μικροσκόπιό μας


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Android. Το πιο διαδεδομένο OS στον κόσμο. Το πιο… παραμετροποιήσιμο λειτουργικό για mobile συσκευές. Οι δυνατότητες του είναι απεριόριστες, μιας και ο χρήστης μπορεί να αλλάξει τελείως την εμφάνιση ή τις λειτουργίες του smartphone του με λίγες μόνο κινήσεις. Οι αλλαγές μπορεί να ξεκινούν από την αισθητική εμφάνιση του λογισμικού, μέχρι την ίδια τη βάση του λειτουργικού, με τις γνωστές ROM, τους kernels κ.λ.π.

 

Σήμερα, μέσω του παρόντος review, θα μείνουμε στα.. επιφανειακά. Launchers λοιπόν, και σύσσωμο το δυναμικό του myphone.gr «τεστάραμε» για εσάς τους πιο δημοφιλείς αλλά και εναλλακτικούς home launchers που υπάρχουν στο ηλεκτρονικό κατάστημα εφαρμογών του Android, το Google Play, δίνοντας σας μια ιδέα για το πώς μπορεί κανείς να αλλάξει το smartphone του.

 

Στο τεστ συγκρίναμε όσους περισσότερους launchers μπορούσαμε, παίρνοντας σαν γνώμονα τη δημοτικότητα του καθενός αλλά και την ιδιαιτερότητα του. Δυστυχώς, κάποιοι launcher δεν μπήκαν στο τεστ μας, όπως ο Apex ή ο Next launcher. Δοκιμάσαμε κυρίως τη δυνατότητα παραμετροποίησης, τη συμβατότητα με όλων των ειδών τις συσκευές, ενώ σημαντικός παράγοντας ήταν και η ομαλή λειτουργία τους χωρίς lag.

 

Είστε έτοιμοι για τα αποτελέσματα; Ακολουθήστε μας, μέχρι το τέλος του κειμένου, όπου και θα δούμε και το νικητή του σημερινού μας συγκριτικού. Ακολουθήστε μας.

 

 

MiHome

http://content.myphone.gr/photo/full/18332/logo14-640x274.jpg

 

Μια από τις πιο δημοφιλείς ROM τώρα και σε launcher. H MIUI κυκλοφόρησε λοιπόν τον ομώνυμο launcher, θέλοντας να δώσει αίσθηση MIUI χωρίς να χρειαστεί η εγκατάσταση της ROM. Ο MIUI βρίσκεται ακόμα σε «νηπιακό» στάδιο με πολλά προβλήματα. Lag, υψηλή κατανάλωση μπαταρίας είναι μερικά από αυτά. Δεν παύει όμως να προσφέρει και πολλά πλεονεκτήματα που με τον καιρό σίγουρα θα τον κατατάξουν ανάμεσα στους καλύτερους.

 

Συν


  •  
  • Ατελείωτη ποικιλία θεμάτων μέσα από τον ίδιο τον launcher.
  • Παραμετροποίηση όλων των αισθητικών λεπτομερειών του λειτουργικού. Δυνατότητα αλλαγής και ήχου ringtone και ειδοποιήσεων.
  • Εγγυημένη υποστήριξη της τεράστιας κοινότητας του MIUI.

 

Πλην

  • Παιδικές ασθένειες. Lag, κατανάλωση μπαταρίας, αδυναμία χρήσης σε landscape mode.
  • Πολλά από τα θέματα είναι αμφιβόλου.. κινεζικής αισθητικής.
  • Λίγες δυνατότητες παραμετροπο;iησης πλην της αισθητικής.
  • Μεγάλο μέρος του μενού στα κινέζικα.

 

Ίσον

Ένας σίγουρα πολλά υποσχόμενος launcher, ο οποίος όμως θέλει πολύ δουλειά ακόμα. Θα επιστρέψουμε.

 

 

Smart Launcher

http://content.myphone.gr/photo/full/18336/smart.png

 

Ο Smart launcher είναι ένας έξυπνος, διαφορετικός launcher, ο οποίος υπόσχεται ευκολία στην χρήση, ενώ είναι ιδιαίτερα ελαφρύς. Πρακτικά, αποτελείται από μια κεντρική οθόνη, μια οθόνη με τα widgets συν το μενού εφαρμογών, όπου ο Launcher μόνος του ομαδοποιεί όλες τις εφαρμογές σε κατηγορίες. Είναι όμως και αποτελεσματικός;

 

Συν

  • Πολύ ελαφρύς, καλή επιλογή για συσκευές με υποδεέστερο hardware.
  • Ιδιαίτερα απλός, ιδανικός για αυτούς που δεν τα θέλουν μπερδεμένα.
  • Η ομαδοποίηση στο μενού εφαρμογών φάνηκε ιδιαίτερα πρακτική.

 

Πλην

  • Παρα είναι απλός, το λειτουργικό γίνεται ιδιαίτερα.. βαρετό.
  • Τα widgets γίνονται σχεδόν άχρηστα.
  • Ελάχιστες επιλογές παραμετροποίησης.

 

Ισον

Οι launchers υπάρχουν για να «παίζουμε» με το λειτουργικό μας. Με τον Smart κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Ιδανική λύση για πιο αργά smartphone και για όσους δεν έχουν όρεξη για πολλά-πολλά με το smartphone τους.

 

 

GO Launcher EX

http://content.myphone.gr/photo/full/18331/go.jpg

 

Το ακριβώς αντίθετο του Smart. Η ομάδα του Go Launcher πήγε το concept του launcher ένα βήμα παραπέρα, μετατρέποντας τον GO από launcher σε ένα σχεδόν αυτόνομο λειτουργικό. Έτσι, ο GO διαθέτει, εκτός τον launcher, πληθώρα προγραμμάτων που ξεκινάνε από ram cleaner μέχρι browser, δίνοντας τη δυνατότητα στον χρήστη να φτιάξει το λειτουργικό του από την αρχή. Έχει και App Store, το αναφέραμε;

 

Συν

  • Ο ορισμός της παραμετροποιησης: Έχει πρακτικά τα πάντα ώστε να αλλάξετε τελείως την εμφάνιση και χρήση του smartphone.
  • Παρά το «βάρος» της εφαρμογής, φαίνεται αρκετά ομαλό στην λειτουργία του.
  • Το πιο καλό locker της αγοράς. Τόσο καλό που η Google θα έπρεπε να το είχε ήδη ενσωματώσει στο Android.

 

Πλην

  • Το παράκαναν. Ατελείωτες επιλογές, προγράμματα, παραμετροποιήσεις. Από ένα σημείο και έπειτα νοσταλγήσαμε τον Smart.
  • Παρατηρήσαμε κάποια lag που δεν είδαμε σε άλλους Launcher, όπως π.χ. Nova, ADW.
  • Όλα εδώ πληρώνονται. Οτιδήποτε extra είναι επί πληρωμή. Σε σημείο εκνευριστικό.

 

Ισον

Ένας υπερπλήρης launcher που δεν θα αφήσει κανέναν δυσαρεστημένο. Έτσι που το πηγαίνουν πάντως, σε λίγο καιρό θα το δούμε και σαν προεγκατεστημένο σε κάποιο κινέζικο smartphone. Τι δηλαδή, πιο έξυπνοι είναι αυτοί του MIUI;

 

 

Nova Launcher

http://content.myphone.gr/photo/full/18334/nova-launcher-for-android.jpg

 

Ο Nova launcher εμφανίστηκε πριν από αρκετό καιρό για να αλλάξει τα κινητά μας, και φαίνεται ότι ήρθε για να μείνει, αφού είναι από τους πλέον δημοφιλείς launchers στην κοινότητα του Android. Αγαπήθηκε από τους χρήστες σχεδόν από την αρχή, αφού συνδυάζει επιδόσεις και παραμετροποίηση.

 

Συν


  •  
  • Γρήγορος και ελαφρύς, με επιλογή να μένει στην μνήμη, που βοηθάει στην εξάλειψη redraws στα κινητά με μικρή RAM.
  • Μικρή κατανάλωση μπαταρίας.
  • Αλλαγή εμφάνισης με icon packs από το Play.
  • Αρκετά scroll εφέ και διάφορες επιλογές παραμετροποίησης, όπως widget στο dock, δυνατότητα δημιουργίας φακέλων και καρτελών στον drawer (μόνο στην paid έκδοση όμως).

 

Πλην

  • Δεν υποστηρίζει θέματα.
  • Αρκετές επιλογές δεν είναι διαθέσιμες στην Free έκδοση (τα περισσότερα gestures, αριθμός ειδοποιήσεων).
  • Μόνο για κινητά με Android 4.0+.

 

Ίσον

Πολύ καλός και ελαφρύς launcher, η paid έκδοση δίνει το κάτι παραπάνω, αλλά εύκολα κάνεις τη δουλειά σου και με την δωρεάν.

 

 

ADW.Launcher

http://content.myphone.gr/photo/full/18330/adw.jpg

 

Ένας από τους ποιο παλιούς και γνωστούς launcher, ο οποίος σχεδόν πάντα ήταν μια αξιόπιστη λύση για τα κινητά μας. Τι και αν ϕτάνουμε στην έκδοση 4.4 του Android; Ο ADW υποστηρίζει όλες τις εκδόσεις, δίνοντας διαϕορετική πνοή ακόμα και στα πιο παλιά κινητά.

 

Συν

  • Γρήγορος και ελαφρύς, με επιλογή να μένει στην μνήμη, που βοηθάει την εξάλειψη των redraws.
  • Μικρή κατανάλωση μπαταρίας.
  • Πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης και στην free έκδοση.
  • Δυνατότητα προγραμματισμού ενεργειών μέσω gestures.
  • Δυνατότητα μετρητή ειδοποιήσεων στα εικονίδια των Gmail, K9, SMS και κλήσεων (με τηΝ χρήση ενός add-on).
  • Είναι συμβατός με όλες τις εκδόσεις Android.

 

Πλην

  • Δεν δέχεται widget στο dock.
  • Δεν μπορείς να μεταφέρεις εικονίδια από άλλον launcher.

 

Ίσον

Από τους ποιο ολοκληρωμένους launcherS, με πάρα πολλές δυνατότητες, ακόμα και στη δωρεάν έκδοση. Με δεδομένο ότι είναι συμβατός και με όλες τις εκδόσεις Android αποτελεί μια αξιόπιστη λύση.

 

 

Themer

http://content.myphone.gr/photo/full/18335/themer-by-mycolorscreen-featured-640x355.png

Τhemer. Ποιος; Δεν τον έχετε ακουστά αλλά ήρθε για να μείνει. Ένας launcher που προχωράει την ιδέα της παραμετροποίησης ακόμα παραπέρα. Ιδιαιτερότητά του, το γεγονός ότι κάθε theme που διαθέτει (δωρεάν) αλλάζει τελείως την αίσθηση του κινητού. Και όχι μόνο, μιας και Ο-Τ-Ι-Δ-Η-Π-Ο-Τ-Ε υπάρχει στον launcher μπορεί να αλλάξει, μετατρέποντας το κινητό σας πρακτικά σε έναν καμβά όπου μπορείτε να βάλετε ότι θέλετε όπως το θέλετε. Μοναδικό, σωστά;

 

Συν

  • Ο πρωταθλητής της παραμετροποίησης. Αλλάζουν τα πάντα πάνω στον launcher από τα εικονίδια μέχρι τα γράμματα. Πολλαπλασιάζοντας με τα πολλά τελείως διαφορετικά θέματα, μιλάμε για απεριόριστους συνδυασμούς.
  • Αρκετά smooth για να είναι ακόμα beta. Ελάχιστα lag.
  • Όλα είναι δωρεάν.

 

Πλην


  •  
  • Για να τον κατεβάσεις πρέπει να μπεις σε λίστα αναμονής (!). Εμάς έκανε περίπου πέντε μέρες να έρθει η σειρά μας.
  • Σαν beta που είναι, κάποια (πολύ λίγα) crash τα είδαμε στην συσκευή μας. Πάντως βγαίνουν update ανά λίγες μέρες, με τα crash να μειώνονται συνέχεια.
  • Δεν υπάρχει ακόμα συμβατότητα με πακέτα εικονιδίων και θεμάτων που κυκλοφορούν στο Play. Αναμένουμε σύντομα.

 

Ίσον

 

Ο Themer μπορεί να μην είναι το παρόν, αλλά κάτι μας λέει ότι είναι το μέλλον. Το κινητό μπορεί να γίνει πρακτικά αγνώριστο με άπειρες επιλογές. Τα screenshot μιλάνε μόνα τους. Κάτι μας λέει ότι αυτό το concept ήρθε για να μείνει και να αλλάξει τελείως τα smartphones όπως τα ξέρουμε.

 

 

 

And the Editors Choice is…

 

Nova Launcher

 

Κέρδισε στα σημεία τους υπόλοιπους launchers. Η ευκολία στην χρήση του, η πολύ καλή smooth λειτουργία του και η δωρεάν πλήρης έκδοση μας κάνει να κλείνουμε προς αυτόν. Special mention goes στον Adw αλλά και στον Themer που πιστεύουμε ότι θα ικανοποιήσουν κάθε ανάγκη του χρήστη.

 

Εσείς, ποιον χρησιμοποιείτε;

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Stock launcher και τα μυαλά στα Blendtec :google:

 

Aν πάντως έμπαινα στη διαδικασία να αλλάξω, θα επέλεγα τον Nova.

Το συγκριτικό είναι πλήρες και όπως βλέπετε υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

apex....λίγο πιο αργός από nova αλλά υποστηρίζει και θέματα και αλλαγές στο dock, έχει πιο λειτουργικό κλείδωμα επιφάνειας εργασίας και επιτρέπει κάποια παραπάνω gestures. Σε σχέση με τον adw ήταν πιο πλήρης που τον είχα δοκιμάσει.

 

ΥΓ: Για την ώρα έχω την εντύπωση ότι ο buzz είναι πιο πλήρης του themer.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε cyanogen 10.1.3, αλλά ο Nova είναι η 1η επιλογή μου, λόγω παραμετροποίησης και απόδοσης, σε σχέση με τον Trebuchet.

Mόλις μπει σε stable mode και ο Themer θα παίξω μπάλα και με εκείνον.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον Τhemer,λοιπον ειναι απιστευτος,και ναι αλλαζεις τα παντα!!Εαν σου αρεσει κιολας το σπορ........δεν προκειται να βαλεις κατι αλλο μετα επανω στο κντ σου.Τωρα μαλλον ημουν απο τους τυχερους και τον κατεβασα σε μια μερα μονο....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα τον Go ο οποίος είναι ο ορισμός της παραμετροποίησης.

Από τότε που δοκίμασα τον Nova, όμως, δεν τον αλλάζω.

 

Τελευταία λέω να δοκιμάσω τον next launcher για τον οποίο διαβάζω ενθαρρυντικές εντυπώσεις! Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nova στο κινητό Apex στο Tablet και από λίγο που δοκίμασα αυτούς εδώ, με αυτά θα μείνω. Πολύ καλός, αλλά ακριβός και λίγο ενεργοβόρος είναι και ο spb.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ADW και Nova ειναι σχεδον ιδιοι.....

Ο Action launcher, πιστευω ηταν MUST να τον βαζατε αν τον εχετε ακουστα...!!!!! Ειναι πραγματικα κατι το διαφορετικο!

 

Παλιότερα είχα τον Go ο οποίος είναι ο ορισμός της παραμετροποίησης.

Από τότε που δοκίμασα τον Nova, όμως, δεν τον αλλάζω.

 

Τελευταία λέω να δοκιμάσω τον next launcher για τον οποίο διαβάζω ενθαρρυντικές εντυπώσεις! Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Nαι, τον εχω αγορασει...αλλα για το galaxy s 2 μου που γερασε........!!! Δεεεεεεεεεεεν τραβαει!!!

Απιστευτα εφε. Που μετα απο καποιο σημειο με κουρασαν και πηγα σε smart launcher και στο τελος ACTION LAUNCHER.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον Τhemer,λοιπον ειναι απιστευτος,και ναι αλλαζεις τα παντα!!Εαν σου αρεσει κιολας το σπορ........δεν προκειται να βαλεις κατι αλλο μετα επανω στο κντ σου.Τωρα μαλλον ημουν απο τους τυχερους και τον κατεβασα σε μια μερα μονο....:lol:

 

Και εγω το ιδιο Themer το κινητο, Nova οταν γινεται tablet. Ειναι απιστευτος πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Nαι, τον εχω αγορασει...αλλα για το galaxy s 2 μου που γερασε........!!! Δεεεεεεεεεεεν τραβαει!!!

Απιστευτα εφε. Που μετα απο καποιο σημειο με κουρασαν και πηγα σε smart launcher και στο τελος ACTION LAUNCHER.

 

Κοίταξα τώρα τον action και μου φάνηκε αρκετά εντυπωσιακός και εύχρηστος αλλά διάβασα μερικές κριτικές από κάτω και είδα ότι έχει 2-3 τρανταχτές ελλείψεις προς το παρόν..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο themer όταν γίνει πλήρως λειτουργικός, θα είναι πολύ δυνατός. Ειναι κάτι που λείπει και αρέσει σε πολλούς. Έχω το beta αλλα τρώει αρκετά crash. Ειδωμεν :)
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

ADW και Nova ειναι σχεδον ιδιοι.....

Ο Action launcher, πιστευω ηταν MUST να τον βαζατε αν τον εχετε ακουστα...!!!!! Ειναι πραγματικα κατι το διαφορετικο!

 

 

Όντως πολυ καλος ο Action launcher όπως και ο Spb shell και ο Tsf shell........ ;)

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το "άθλημα" launchers.....

αν βάλω τον launcher (κανονικά μέσα απο το play;) και μετά τον απεγκαταστήσω το τηλ. θα επανέλθει κανονικά όπως ήταν πριν;

 

* έχω το htc one S

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το "άθλημα" launchers.....

αν βάλω τον launcher (κανονικά μέσα απο το play;) και μετά τον απεγκαταστήσω το τηλ. θα επανέλθει κανονικά όπως ήταν πριν;

 

* έχω το htc one S

 

ναι.

 

10 χαρ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nova και πάλι Nova... Από τότε που τον έβαλα ξέχασα και το παραμικρό lagαρισμα στον Launcher.

 

επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το "άθλημα" launchers.....

αν βάλω τον launcher (κανονικά μέσα απο το play;) και μετά τον απεγκαταστήσω το τηλ. θα επανέλθει κανονικά όπως ήταν πριν;

 

* έχω το htc one S

 

Ναι θα επανέλθει κανονικά...

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το "άθλημα" launchers.....

αν βάλω τον launcher (κανονικά μέσα απο το play;) και μετά τον απεγκαταστήσω το τηλ. θα επανέλθει κανονικά όπως ήταν πριν;

 

* έχω το htc one S

 

Ναι. Και να μην τον απεγκαταστησεις, μπορεις με την εφαρμογη Home Switcer να γυρνας απο τον εναν στον αλλο. Μια εφαρμογη ειναι και ο launcher... ;)

 

Οσο για την δικη μου αποψη, ημουν φανατικος του Go, αλλα απο την στιγμη που βγηκε η 4.0.3 στην συσκευη μου, εγινε ΤΡΑΓΙΚΟΣ. Τετοιο lag δεν εχω ξαναδει... Με Nova βρηκα την υγεια μου! Και με τα Vivid Icons, η συσκευη εγινε κουκλα!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

next 3d...που ειναι???...η μιλαμε μονο για δωρεαν launchers....δοκιμασα go,nova κτλ. αλλα σαν τον next 3d δεν βρηκα....λιγο κοντα ο tsf launcher....τεσπα,τον next δεν τον αλλαζω προς το παρον,φοβερος,παραμετροποιησημος,δεν κολλαει,δεν κρασαρει,βολικος,γρηγορος και εχει ολα τα καλουδια και δωρεαν και με πληρωμη.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gtp.nextlauncher

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι για έναν htc launcher για παράδειγμα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι για έναν htc launcher για παράδειγμα...

 

Go Launcher με HTC Theme, Sense δηλαδη.

 

 

 

Εγω παντως χρησιμοποιω Nova στο Note 2 και πραγματικα με τις απειρες παραμετρους που μου δινει, με εχει βολεψει απιστευτα. Πληρωσα ομως... ;-)

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανείς δεν έχει δοκιμάσει τον Next launcher? Μιλάμε για έτη φωτός μπροστά από οποιονδήποτε άλλον!
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

στοκαρία τελειως εγω, γιατι τους βαριεμαι αλλά μου κινησες την περιεργια mr βλαχακη με τον themer και τον κατεβαζω τωρα :)

 

edit: Στην ουρα λοιπον κι εγω πισω απο 60.000 κοσμο χαχαχαχα

Edited by Manossef
Link to comment
Share on other sites

Next launcher μακράν ο καλύτερος για μένα εκτός απο redraw που κάνει καμιά φορά...μετα nova prime και μετά το χάος.
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο θεμα συζητησης !

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...