Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μοναδικη φορα που συνδεσα το κινητο κ το κανω ακομα φυσικα ειναι για να κανω αντιγραφη απλη τις φωτογραφιες μου κ οτι αρχεια μουσικη βιντεακια κλπ στο λαπτοπ οποτε οχι δεν εχω κανει κατι τετοιο που λες..

Πραγματικα δεν ξερω τον λογο αλλα το να σου λενε προσπαθησες προσεχε την διατυπωση την οποια διευκρινησα οσες φορες κ να τους ρωτησα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ κ οχι ρουταρες την συσκευη δεν επρεπε να βγαινει εκτος νομιζω συγχωρεστε με αν κανω λαθος στον τροπο σκεψης μου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικα δεν ξερω τον λογο αλλα το να σου λενε προσπαθησες προσεχε την διατυπωση την οποια διευκρινησα οσες φορες κ να τους ρωτησα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ κ οχι ρουταρες την συσκευη δεν επρεπε να βγαινει εκτος νομιζω συγχωρεστε με αν κανω λαθος στον τροπο σκεψης μου..

 

Προσπάθησες, δεν προσπάθησες, τα κατάφερες ή όχι δεν έχει καμία απολύτως σημασία εφόσον έχει γράψει ο Knox. Μπορείς να rootάρεις και να προχωρήσεις σε unroot π.χ., αυτοί στέκονται στο 0χ1 το οποίο και δεν μπορούν να παραβλέψουν. Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι πως έχουν υπάρξει κι άλλα περιστατικά αλλά συνήθως την ευθύνη τη φέρει το κατάστημα (το οποίο συνήθως κακώς προχωράει σε φλασάρισμα unbranded fws) και όχι κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησες, δεν προσπάθησες, τα κατάφερες ή όχι δεν έχει καμία απολύτως σημασία εφόσον έχει γράψει ο Knox. Μπορείς να rootάρεις και να προχωρήσεις σε unroot π.χ., αυτοί στέκονται στο 0χ1 το οποίο και δεν μπορούν να παραβλέψουν. Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι πως έχουν υπάρξει κι άλλα περιστατικά αλλά συνήθως την ευθύνη τη φέρει το κατάστημα (το οποίο συνήθως κακώς προχωράει σε φλασάρισμα unbranded fws) και όχι κάποια εφαρμογή.

Δεν ασχοληθηκα παραπανω με το θεμα, πουληθηκε κ αγοραστηκε αλλο ηδη γιατι θελω να εχω μια εγγυηση κ ας μην την χρειαστω,ποτε δεν ξερεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θέλω την βοήθεια σας.....αγόρασα πρόσφατα ένα κινητό..το Samsung Galaxy core prime...και δεν το πείρα από μαγαζί μου το πούλησαν έξω...και το αγόρασα 30 ευρό και μου είπαν το πρόβλημα του ότι δεν μπορούν να ανοίξουν το κινητό επειδή ζητάει το αρχικό του Google account....το αγόρασα εγώ γιατί νόμιζα πως θα το προσπαθήσω να το φτιάξω αλλά δεν τα κατάφερα...και μου είπαν κάποια άτομα και από σελίδες που είδα με είπαν να μπω εδώ και να ρωτήσω και να ψάξω επειδή είμαι καινούργιος στην σελίδα δεν ξέρω που να γράψω που να στείλω για να με απαντήσουν να με βοηθήσουν.....αν και το πείρα 30 ευρό γιατί ηταν ευκαιρία..από ότι μου είπε το άτομο το κινητό είναι σε άριστη κατάσταση με τα όλα του μέσα....δουλεύει καλά απλός είχε αγοράσει καινούργιο κινητό και το παράτησε αυτό και ξέχασε το εμαιλ του πως γίνεται να το φτιάξουμε?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω την βοήθεια σας.....αγόρασα πρόσφατα ένα κινητό..το Samsung Galaxy core prime...και δεν το πείρα από μαγαζί μου το πούλησαν έξω...και το αγόρασα 30 ευρό και μου είπαν το πρόβλημα του ότι δεν μπορούν να ανοίξουν το κινητό επειδή ζητάει το αρχικό του Google account....το αγόρασα εγώ γιατί νόμιζα πως θα το προσπαθήσω να το φτιάξω αλλά δεν τα κατάφερα...και μου είπαν κάποια άτομα και από σελίδες που είδα με είπαν να μπω εδώ και να ρωτήσω και να ψάξω επειδή είμαι καινούργιος στην σελίδα δεν ξέρω που να γράψω που να στείλω για να με απαντήσουν να με βοηθήσουν.....αν και το πείρα 30 ευρό γιατί ηταν ευκαιρία..από ότι μου είπε το άτομο το κινητό είναι σε άριστη κατάσταση με τα όλα του μέσα....δουλεύει καλά απλός είχε αγοράσει καινούργιο κινητό και το παράτησε αυτό και ξέχασε το εμαιλ του πως γίνεται να το φτιάξουμε?

 

 

 

Factory reset με τα κουμπια.Μπες με Vol Up+home button+power button στο recovery.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κι αν θέλω να το βγάλω αυτό το KNOX μέσα από τη συσκευή και σκασίλα μου για το αν θα μου δίνουν ή δε θα μου δίνουν εγγύηση μετά, τι κάνω; Πώς βγαίνει; Εννοώ απόλυτα, σα να μην υπήρξε τίποτα απ'αυτό ποτέ.

 

Και μια άλλη ερώτηση. Αυτό το λογισμικό, αν (πώς το λέτε) "τριπάρει" το μετρητάκο του, μπορεί να προκαλέσει ζημιά στη συσκευή, π.χ. να τον γράφει και να τον ξαναγράφει σε κάθε boot και να φθείρει πρόωρα κάποια περιοχή της flash; Τι πληροφόρηση έχουμε για τη συμπεριφορά του;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κι αν θέλω να το βγάλω αυτό το KNOX μέσα από τη συσκευή και σκασίλα μου για το αν θα μου δίνουν ή δε θα μου δίνουν εγγύηση μετά, τι κάνω; Πώς βγαίνει; Εννοώ απόλυτα, σα να μην υπήρξε τίποτα απ'αυτό ποτέ.

 

Και μια άλλη ερώτηση. Αυτό το λογισμικό, αν (πώς το λέτε) "τριπάρει" το μετρητάκο του, μπορεί να προκαλέσει ζημιά στη συσκευή, π.χ. να τον γράφει και να τον ξαναγράφει σε κάθε boot και να φθείρει πρόωρα κάποια περιοχή της flash; Τι πληροφόρηση έχουμε για τη συμπεριφορά του;

Για το πώς βγαίνει ο Knox εξαρτάται από την κάθε συσκευή. Προκρίνει

Προτιμότερο να ρωτήσεις στο νήμα της συσκευής.

Για το άλλο τίποτα δεν ισχύει από αυτά που σκέφτεσαι. Θα γράψει μια φορά ο μετρητής και αυτό ήταν.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι διάβασα και μετά είδα και στη συσκευή μου, δεν είναι κάτι το φοβερό ο knox. Είναι μερικά apps στο επίπεδο του android, που υποστηρίζονται από υποδομές ενσωματωμένες στο boot της συσκευής - το οποίο είναι σχετικώς undocumented - άρα και τα ενδότερα λειτουργικά του knox είναι μάλλον προς το undocumented.

 

Εδώ είναι μια ξεκάθαρη αποτυχία του open source, που έφτασε (δίχως εκείνο να το προσπαθήσει) σε σημείο να εκτελείται linux kernel σε μια συσκευή κι η συσκευή να είναι παραταύτα "κλειστό σύστημα". Σε ευρύτερο πλαίσιο, αν ήταν πιο έτοιμο το open source μάλλον δε θα υπήρχε καν android. Πιστεύω αυτός είναι ένας στρατηγικός στόχος για το μέλλον του κινήματος. Να στραφεί πιο ένθερμα προς τις φορητές συσκευές μια και το μοντέλο του σύγχρονου computing στρέφεται και το ίδιο προς τα κει.

 

Δηλαδή, σε ένα μέλλον 3-4 χρόνια από τώρα οι κατασκευαστές να έχουν περιοριστεί ασχοληθούν στην πώληση μόνο (καλά τεκμηριωμένου) hardware, αφήνονταςτο software στην επιλογή του κατόχου. Κάτι σαν τους υπολογιστές (και ειδικά τα laptops) που επί δεκαετίες συνήθιζαν να έρχονται με προεγκατεστημένο γνωστό λειτουργικό, μέχρι που τέλειωσε αυτό κι έρχονται πια σχεδόν bare metal με software τύπου "free dos" κλπ, ίσα και μόνο για να φαίνεται ότι μπουτάρει το μηχάνημα κι ότι δεν είναι doa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα ηθελα να μαθω περι knox, οχι για τα προβληματα που δημιουργει οπως αυτα που διαβαζω σε αυτο το νημα, αλλα για τις δυνατοτητες του. Μπορω ας πουμε να βαλω προσωπικα αρχεια που να εμφανιζονται μονο μεσα στο knox; υπαρχει καποιος οδηγος να ανατρεξω;
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω περι knox, οχι για τα προβληματα που δημιουργει οπως αυτα που διαβαζω σε αυτο το νημα, αλλα για τις δυνατοτητες του. Μπορω ας πουμε να βαλω προσωπικα αρχεια που να εμφανιζονται μονο μεσα στο knox; υπαρχει καποιος οδηγος να ανατρεξω;

Αν πας στην πρώτη δημοσίευση αυτού του θέματος θα σου λυθούν αρκετές απορίες.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως, ενώ η μηχανή του το κάνει αυτό που θες, ο προσανατολισμός του είναι περισσότερο προς το να προστατεύει το εταιρικό περιβάλλον από όποια βλακεία έχει περάσει στο κινητό του ο κάθε χρήστης. Για πριβέ αρχεία, φακέλους κλπ, νομίζω ότι είναι πολύ εύκολη υπόθεση (από άποψης προσφερόμενων δυνατοτήτων από τη πλατφόρμα), τόσο εύκολη που μόνο να εκτιμήσω μπορώ ότι θα υπάρχουν ήδη παραπάνω από μία εφαρμογές που θα λυμαίνονται αυτό το πεδίο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά τα φώτα σας: έχω ένα Galaxy Note 4 με Android 6.0.1 και το Knox μου είναι 0x0. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης σε Oreo με custom rom χωρίς να επηρεαστεί το knox? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχει πάρει επίσημα Oreo δεν γίνεται να βάλεις custom χωρίς να γράψει ο Knox.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...