Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μοντάκια περνιούνται και με απλό paste και αλλαγή permissions.

Kαι βέβαια ισχύει ανάλογα τα mods.Π.χ. Ένα mod στον dialer μπαίνει ανετότατα.

Έχει αναλύσει διεξοδικά ο tyxerakias του τι μπαίνει και τι όχι.

 

Α τετοια mods? Εγω νομιζα mods του στυλ 3minit framework wanam exposed κτλ... Σορρυ ακυρο.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α τετοια mods? Εγω νομιζα mods του στυλ 3minit framework wanam exposed κτλ... Σορρυ ακυρο.

 

Που τέτοια τύχη...

Εξάλλου αν ήταν να περάσουν με cwm, θα είχε ήδη γράψει ο knox, οπότε δε θα μας ένοιαζε πλέον για τα mods :happy:

Διόρθωσα πάντως την απάντηση, γιατί όντως ήταν ασαφής. Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γράφω, και όταν βγει κανονικά θα τον αναρτήσω στο επίσημο root θέμα. Παρ'όλα αυτά αν έχει πέσει ο διακόπτης δεν ξε-πέφτει. Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα.

 

Δηλαδη εστω πως εγω εκανα τη μακακια και ρουταρισα.και ανεβασα τον counter -efuse.και το παω στην samsung kαι πω δεν με πειραζει που εχασα εγγυηση ξαναπεραστε μου το δικο σας firmware και θα πληρωσω.ο vounter θα ερθει στο 0.εαν ερθει στο 0 τοτε δεν καιγεται κανενα bit.επομενως τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εστω πως εγω εκανα τη μακακια και ρουταρισα.και ανεβασα τον counter -efuse.και το παω στην samsung kαι πω δεν με πειραζει που εχασα εγγυηση ξαναπεραστε μου το δικο σας firmware και θα πληρωσω.ο vounter θα ερθει στο 0.εαν ερθει στο 0 τοτε δεν καιγεται κανενα bit.επομενως τι παιζει.

 

ΜΑΛΛΟΝ, γιατι κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος, το counter του knox (δεν ειναι counter βασικα αλλα hardware διακοπτης) αν γραψει δεν ξε-γραφει...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έκαναν ένα είδους κόλασης το root για sammy devices... Κρίμα πάρα πολύ κρίμα καβάλησε το καλάμι και κάνει ότι γουστάρει ποια...
Link to comment
Share on other sites

Δηλ εγώ που έχω 240dpi αντί του stock 320dpi πειραζοντας το build.prop με toolbox rom, είτε το ξεχνώ είτε χάνω εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Lg και htc μόνο απο εδώ και περα και ας κάνει οτι θέλει η Sammy

 

HTC ειναι χρονια χειροτερη απο αυτο...LG , Sony και κινεζιες πια... (την xiaomi δεν την θεωρω κινεζια αλλα αντιστοιχη με lg,sammy κτλ)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Σε τι είναι χειρότερη η HTC;; τα κουφά με τα knox μόνο η sammy τα έχει κάνει.. Στα HTC μια χαρά κάνεις ρουτ και πάλι και με ρουτ συσκευή πέρασε μια χαρά το service

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σε τι είναι χειρότερη η HTC;; τα κουφά με τα knox μόνο η sammy τα έχει κάνει.. Στα HTC μια χαρά κάνεις ρουτ και πάλι και με ρουτ συσκευή πέρασε μια χαρά το service

 

Αυτο ειναι θεμα αντιπροσωπειας το οτι αφηνουν το root. Κανονικα με το htcdev οταν το κανεις root υποτιθεται οτι χανεις την εγγυηση με τη μια (εκτος αν αλλαξε κατι στο ΟΝΕ). Επισης και ο bootloader θελει ξεκλειδωμα απο οσο ξερω. Απλα επειδη το σερβις της εδω Ελλαδα ειναι για κλωτσιες δεν ασχολουνται...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση, ότι θα παρακαμφθεί το knox.

Θα βρεθεί τρόπος να μη μπαίνει καν ο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Και τι μας χαλαει να μεινουμε με τον παλιο bootloader, βαζοντας την 4.3;

Ειναι τοσο καλο update το bootloader;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έκαναν ένα είδους κόλασης το root για sammy devices... Κρίμα πάρα πολύ κρίμα καβάλησε το καλάμι και κάνει ότι γουστάρει ποια...

 

Φίλε έχεις ένα δίκιο αλλά ποιες είναι οι εναλλακτικές ;

 

Sony Z1 :

Χάνεις εγγύηση και drm keys αν θέλεις να βάλεις custom μιας και για να γίνει unlock ο bootloader πας μέσω Sony...

 

HTC One :

Για να κάνεις unlock τον bootloader μόνο μέσω HTC και εγγύηση τέλος...

 

Note 3 :

Τα ίδια με S4.

 

Το μόνο που μένει είναι το LG G2 το οποίο είναι όπως φαίνεται πλήρως ξεκλείδωτο αλλά δεν βλέπω και ιδιαίτερο ενδιαφέρον προς το παρόν στο XDA...

 

Αν φτάσουμε για να έχουμε ελευθερία στις συσκευές μας να πρέπει να ψάχνουμε τα nexus που κυκλοφορούν με το σταγονόμετρο , ζήτω που καήκαμε...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

HTC ειναι χρονια χειροτερη απο αυτο...LG , Sony και κινεζιες πια... (την xiaomi δεν την θεωρω κινεζια αλλα αντιστοιχη με lg,sammy κτλ)

 

htc έχει όμως κατι το καλό θυμάμαι είχε χαλάσει οθονη (κάτι pixels αναβόσβηναν) στο one x και ήμουνα με unlocked bootloader το πάω και μου την άλλαξαν, τελικά έμαθα οτι αν ξεκλειδώνεις το bootloader γινετε break μερικός η εγγύηση δλδ ότι αφορά software (πχ χτύπησε nand, overheatng κλπ) δεν το κανουν οτι αφορά hardware το κανουν

 

πάντως αν θελε κανίς ένα κινιτο καλό χωρίς απαίσια κλειδώματα με άψογη κατασκευή κλπ

oppo/xiaomi είναι κάτι σαν αστέρια

 

Και τι μας χαλαει να μεινουμε με τον παλιο bootloader, βαζοντας την 4.3;

Ειναι τοσο καλο update το bootloader;

 

με παλιότερες συσκευές δεν είναι τόσο θέμα (μένεις με ότι εχεις) το θέμα είναι με νέες συσκευές.......... που το έχουν περασμένο by defaul.......... εκεί τι κάνεις? εε το τπτ

 

Φίλε έχεις ένα δίκιο αλλά ποιες είναι οι εναλλακτικές ;

 

Sony Z1 :

Χάνεις εγγύηση και drm keys αν θέλεις να βάλεις custom μιας και για να γίνει unlock ο bootloader πας μέσω Sony...

 

HTC One :

Για να κάνεις unlock τον bootloader μόνο μέσω HTC και εγγύηση τέλος...

 

Note 3 :

Τα ίδια με S4.

 

Το μόνο που μένει είναι το LG G2 το οποίο είναι όπως φαίνεται πλήρως ξεκλείδωτο αλλά δεν βλέπω και ιδιαίτερο ενδιαφέρον προς το παρόν στο XDA...

 

Αν φτάσουμε για να έχουμε ελευθερία στις συσκευές μας να πρέπει να ψάχνουμε τα nexus που κυκλοφορούν με το σταγονόμετρο , ζήτω που καήκαμε...

 

htc όπως είπα κάνει break μερικός την εγγύηση (τουλάχιστον στο εξωτερικό που ήμουνα) sony....... καλά είπες (αν και απλό root ειναι σχετικά εύκολα να κάνεις..... τώρα για advanced χρήστες.......δεν) , lg ναι είναι πάρα πολύ καλό άλλα δεν υπάρχει ενδιαφέρον γιατί......... ακομι όλοι ασχολούνται με τηνsammy........

 

για μένα πάντως oppo/xiaomi μονόδρομος εγινε (μπορεί και huawei)

 

μεγάλοι το καβάλησαν το καλάμι σχεδόν όλοι με την sammy στο αποκορύφωμα του οργασμού αυτού

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Και τι μας χαλαει να μεινουμε με τον παλιο bootloader, βαζοντας την 4.3;

Ειναι τοσο καλο update το bootloader;

 

Δοκίμασε το και αν δουλέψει ,εγώ θα ειμαι ο πρώτος που θα σου κάνει donate :lol: δεν είναι τόσο απλό .

 

Η συζήτηση έχει ξεφύγει δεν κρίνουμε εδω τα κλειδώματα της κάθε εταιρίας :!:

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το και αν δουλέψει ,εγώ θα ειμαι ο πρώτος που θα σου κάνει donate :lol: δεν είναι τόσο απλό .

 

Οι rom που κυκλοφορουν δεν ειναι stable;

Επίσης αναμενεται και η γνωστη omega

Link to comment
Share on other sites

Οι rom που κυκλοφορουν δεν ειναι stable;

Επίσης αναμενεται και η γνωστη omega

 

Δεν μιλάμε για custom rom γιατί πρέπει να κάνεις root/cwm το οποίο συνεπάγεται με γράψιμο του knox .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εχω παλια συσκευη γι αυτο το λεω.

 

Τότε δεν έχεις πρόβλημα :up:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ελληνικο s4 με cosmote XXUDMH7 εαν βαλω την γερμανική 4.3 με odin θα εχω προβλημα με knox?θα μπορω να ξανα βαλω την ελληνικη 4.3?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ελληνικο s4 με cosmote XXUDMH7 εαν βαλω την γερμανική 4.3 με odin θα εχω προβλημα με knox?θα μπορω να ξανα βαλω την ελληνικη 4.3?

Μπορείς να βάλεις την 4.3 και μετά που θα βγει η Ελληνική βάζεις και αυτήν , αυτό που δεν θα μπορείς να κάνεις είναι να γυρίσεις στην 4.2 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την 4.3 και μετά που θα βγει η Ελληνική βάζεις και αυτήν , αυτό που δεν θα μπορείς να κάνεις είναι να γυρίσεις στην 4.2 .

 

Σύμφωνα με αυτό ακόμα και αν περάσεις άλλο firmware η κάποιο update ο μετρητής θα ενεργοποιηθεί:

"Even if you flash a KNOX-enabled firmware via odin (e.g. the latest fw) knox will be set to 0x1"

Έχω χάσει κάτι?

Δεν ξέρω γι αυτό ρωτάω :)

Link to comment
Share on other sites

Ποια κινητά έχουν προς το παρόν αυτό το διακόπτη 0x0 εκτός από το S4?

 

Το note 3

 

Σύμφωνα με αυτό ακόμα και αν περάσεις άλλο firmware η κάποιο update ο μετρητής θα ενεργοποιηθεί:

"Even if you flash a KNOX-enabled firmware via odin (e.g. the latest fw) knox will be set to 0x1"

Έχω χάσει κάτι?

Δεν ξέρω γι αυτό ρωτάω

Γίνεται ενας πανικός παραπληροφορήσεις που σίγουρα μας μπερδεύει όλους .

Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε firmware 4.3 ,μπορείς απο την 4.2 να πας στην 4.3 αλλά δεν γίνεται να επιστρέψεις πίσω ,όπως δεν γινεται root /cwm και όλα αυτά .

 

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα με την samsung : Samsung rumored to put chips in accessories to curb sales of unofficial products

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το note 3

 

 

Γίνεται ενας πανικός παραπληροφορήσεις που σίγουρα μας μπερδεύει όλους .

Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε firmware 4.3 ,μπορείς απο την 4.2 να πας στην 4.3 αλλά δεν γίνεται να επιστρέψεις πίσω ,όπως δεν γινεται root /cwm και όλα αυτά .

 

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα με την samsung : Samsung rumored to put chips in accessories to curb sales of unofficial products

Δεν πειραζει... Μας αναγκαζουν να φυγουμε απλα. Ολα τα καλα καποτε τελειωνουν...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...