Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα μονο custom θα περασεις. Official rom εχουν ολες το knox μεσα.

 

Ναι, το έχω καταλάβει ότι πρέπει να βάλω custom!;) Βέβαια θεωρώ ότι σύντομα θα βρεθεί λύση για να ξεπεραστεί και αυτό το πρόβλημα με το KNOX ή θεωρείται άλυτο;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, το έχω καταλάβει ότι πρέπει να βάλω custom!;) Βέβαια θεωρώ ότι σύντομα θα βρεθεί λύση για να ξεπεραστεί και αυτό το πρόβλημα με το KNOX ή θεωρείται άλυτο;

Με τα σημερινά δεδομένα λύση δεν πρόκειται να βρεθεί ,βέβαια όλα αλλάζουν .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που έχω την I9505XXUBMGA είναι προτιμότερο να περάσω custom 4.3 παρά την official?

Αν ναι, ποια είναι καλύτερη και δεν εγκαθιστά το ΚΝΟΧ?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά ακόμη προσπαθώ να προσαρμοστώ στο android μετά από 4 χρόνια σε ios.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που έχω την I9505XXUBMGA είναι προτιμότερο να περάσω custom 4.3 παρά την official?

Αν ναι, ποια είναι καλύτερη και δεν εγκαθιστά το ΚΝΟΧ?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά ακόμη προσπαθώ να προσαρμοστώ στο android μετά από 4 χρόνια σε ios.

 

Όλες οι custom περιέχουν τον παλιό bootloader που είναι χωρίς knox .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι custom περιέχουν τον παλιό bootloader που είναι χωρίς knox .

 

Ευχαριστώ. Υπάρχει κάποια που να έχει καλύτερη συμπεριφορά από άλλες?

Σωστά σκέφτομαι να μην περάσω official?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Υπάρχει κάποια που να έχει καλύτερη συμπεριφορά από άλλες?

Σωστά σκέφτομαι να μην περάσω official?

 

Αν σε ενδιαφέρουν root /custom roms /mods ναι καλά κάνεις και δεν περνάς τα καινούργια firmware .

Ποια rom είναι καλή και ποια όχι αυτό θα το κρίνεις εσύ δοκιμάζοντας τες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν root /custom roms /mods ναι καλά κάνεις και δεν περνάς τα καινούργια firmware .

Ποια rom είναι καλή και ποια όχι αυτό θα το κρίνεις εσύ δοκιμάζοντας τες .

 

Βασικά σκέφτομαι πως τώρα που πλησιάζει το kit-kat όλο και κάποια custom rom θα το μεταφέρει, αφού όπως κατάλαβα η samsung δεν αναμένεται να το κάνει γρήγορα. Για αυτό σκέφτομαι να κρατήσω τον παλιό bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Και πως με το de la vega root δεν χανεις την εγγυηση γιατι λογικα δεν θα πειραζει τον διακοπτη knox?
Link to comment
Share on other sites

Και πως με το de la vega root δεν χανεις την εγγυηση γιατι λογικα δεν θα πειραζει τον διακοπτη knox?

 

Γιατί δίνεται prerooted (με ότι αυτό συνεπάγεται) και δεν ανεβάζει τον μετρητή KNOX σε 0x1, τον κρατάει σε 0x0.

 

Εάν κάποιος παρ'όλα αυτά δεν έχει μετρητή KNOX αυτή τη στιγμή σε Download mode, φλασάροντας μία τέτοιου είδους ROM, ΘΑ τον αποκτήσει. Μηδενισμένο αλλά θα τον αποκτήσει.

Edited by m7ixalis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω με τη σειρά μου και εγώ κάτι μιας και ολίγον άσχετος.

To S4 κυκλοφορεί και σε Google Edition με καθαρό android.

Στο τέλος του μήνα βγαίνει η 4.4 και λογικά παίξει αυτόματά για όλα τα S4 Google Edition.

Εγώ που είμαι σε MGA είναι καλύτερα να πάω σε 4.3 custom , σε 4.3 official (αναγκαστικά knox) ή να κάτσω στα αυγά μου ;

Εννοώ αν θα θέλω να πάω σε 4.4 stock θα μπορώ κρατώντας ταυτόχρονα την εγγύησή μου ;

 

Μπορεί η 4.3 να κυκλοφόρησε μόλις και όλοι να είναι χαρούμενοι αλλά η 4.4 απέχει λιγότερο από δύο εβδομάδες...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς ακόμα και αν κάποιος βάλει pre-rooted samsung rom 4.3 (δηλ custom rom που η μόνη διαφορά που έχει από την stock είναι το root), ναι μεν θα έχει root χωρίς να ενεργοποιηθεί το knox efuse switch απο 0χ0 σε 0χ1, αλλά θα αποκτήσει knox bootloader που θα καθιστά αδύνατο να επιστρέψει σε rom με απλό bootloader χωρις knox (είτε Samsung rom <4.3, είτε custom rom, πχ cyanogenmod). Σωστά;

 

*Όλα αυτά βέβαια εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται να μην χάσει εγγύηση, διότι αν δεν τον ενδιαφέρει η εγγύηση γίνονται τα πάντα γρήγορα και απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω την pre-rooted 4.3 μπορο να περασω μετα μοντακια χωρις να ανεβει ο knox?μπορω να την μετατρεψω deodex?

2 ερωτηση.αν κανω ροοτ με τον κλασικο τροπο μπορω να περασω τα παντα οπως στις παλιες ρομ? Με την μονη διαφορα ανεβενει ο knox?

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς ακόμα και αν κάποιος βάλει pre-rooted samsung rom 4.3 (δηλ custom rom που η μόνη διαφορά που έχει από την stock είναι το root), ναι μεν θα έχει root χωρίς να ενεργοποιηθεί το knox efuse switch απο 0χ0 σε 0χ1, αλλά θα αποκτήσει knox bootloader που θα καθιστά αδύνατο να επιστρέψει σε rom με απλό bootloader χωρις knox (είτε Samsung rom <4.3, είτε custom rom, πχ cyanogenmod). Σωστά;

 

*Όλα αυτά βέβαια εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται να μην χάσει εγγύηση, διότι αν δεν τον ενδιαφέρει η εγγύηση γίνονται τα πάντα γρήγορα και απλά.

 

Σωστά.

 

Αν βαλω την pre-rooted 4.3 μπορο να περασω μετα μοντακια χωρις να ανεβει ο knox?μπορω να την μετατρεψω deodex?

2 ερωτηση.αν κανω ροοτ με τον κλασικο τροπο μπορω να περασω τα παντα οπως στις παλιες ρομ? Με την μονη διαφορα ανεβενει ο knox?

 

1. Ναι, ανάλογα τα mods και τον τρόπο εγκατάστασης.

2. Ναι.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Και μια αντίστροφή ερώτηση :

 

Σε περίπτωση που κάποιος δεν αναβαθμίσει ποτέ σε στοκ πάνω από MGA αλλά περνάει μόνο custom roms βασισμένες σε στοκ ή custom βασισμένες σε vanilla andoid ή την S4 Google Edition rom , θα χάσει κάτι πέρα από την μη ύπαρξη του knox?

 

Υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα ;

Χάνεις κάτι αν δεν πας σε bootloader με knox;

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

 

και γινεται unroot χωρις να ανεβει ο counter, αν χρειαστει να το παω για service ή απλά το πηγαινω ετσι rootaρισμενο;

Link to comment
Share on other sites

και γινεται unroot χωρις να ανεβει ο counter, αν χρειαστει να το παω για service ή απλά το πηγαινω ετσι rootaρισμενο;

 

Κάνεις κανονικά unroot μέσα από το SuperSU ή φλασάρεις με Οdin μία official rom με Knox.

Link to comment
Share on other sites

Και μια αντίστροφή ερώτηση :

 

Σε περίπτωση που κάποιος δεν αναβαθμίσει ποτέ σε στοκ πάνω από MGA αλλά περνάει μόνο custom roms βασισμένες σε στοκ ή custom βασισμένες σε vanilla andoid ή την S4 Google Edition rom , θα χάσει κάτι πέρα από την μη ύπαρξη του knox?

 

Υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα ;

Χάνεις κάτι αν δεν πας σε bootloader με knox;

 

Καλή ερώτηση. Με ενδιαφέρει κ εμένα αυτό. Ειδικά αν ισχύουν όσα λένε οι devs των custom roms ότι διορθώνουν τα προβλήματα της εταιρικής 4.2.2 (lag, gps, etc). Γιατί αν είναι να χάνεται μόνο η λειτουργία ασφαλείας του Knox, ε, τότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για κάτι άλλο πέραν μιας καλής custom.

Όποιος ξέρει, ας μας πει περικαλώ (με απλά λόγια πληζ, μιας κ εγώ προσωπικά δε σκαμπάζω πολλά από τέτοια :) )

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Με ενδιαφέρει κ εμένα αυτό. Ειδικά αν ισχύουν όσα λένε οι devs των custom roms ότι διορθώνουν τα προβλήματα της εταιρικής 4.2.2 (lag, gps, etc). Γιατί αν είναι να χάνεται μόνο η λειτουργία ασφαλείας του Knox, ε, τότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για κάτι άλλο πέραν μιας καλής custom.

Όποιος ξέρει, ας μας πει περικαλώ (με απλά λόγια πληζ, μιας κ εγώ προσωπικά δε σκαμπάζω πολλά από τέτοια :) )

 

Και μια αντίστροφή ερώτηση :

 

Σε περίπτωση που κάποιος δεν αναβαθμίσει ποτέ σε στοκ πάνω από MGA αλλά περνάει μόνο custom roms βασισμένες σε στοκ ή custom βασισμένες σε vanilla andoid ή την S4 Google Edition rom , θα χάσει κάτι πέρα από την μη ύπαρξη του knox?

 

Υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα ;

Χάνεις κάτι αν δεν πας σε bootloader με knox;

 

Αυτό που χάνεις είναι η "ασφάλεια" του knox.

Link to comment
Share on other sites

Και μια αντίστροφή ερώτηση :

 

Σε περίπτωση που κάποιος δεν αναβαθμίσει ποτέ σε στοκ πάνω από MGA αλλά περνάει μόνο custom roms βασισμένες σε στοκ ή custom βασισμένες σε vanilla andoid ή την S4 Google Edition rom , θα χάσει κάτι πέρα από την μη ύπαρξη του knox?

 

Υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα ;

Χάνεις κάτι αν δεν πας σε bootloader με knox;

 

Δυστυχώς ακόμα δε δουλεύουν τέλεια οι καινούριες χωρίς τον καινούριο bootloader, το βασικό είναι ότι δε δουλεύει το wifi, και σε μερικές το σήμα. Mόνο custom δουλεύουν με τον παλιό bootloader, λόγω του ότι έχουν άλλον kernel.

 

Επίσης, προσοχή με τα modifications αν έχετε τον καινούριο bootloader και θέλετε να παραμείνετε σε 0x0, πολλές αλλαγές στο σύστημα, ειδικά στο framework, θα ρίξουν το διακόπτη.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω ελληνικό S4 στο οποίο έχω βάλει γερμανικό firmware, που αναβαθμίστηκε τελευταία

σε android 4.3 (I9505XXUEMJ5). Μπορώ, μέσω kies (ή αλλιώς) , να επανέλθω στο ελληνικό

στοκ 4.3 ( όταν βγει βέβαια), ή θα έχω προβλήματα λόγω knox άρα και εγγύησης;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ελληνικό S4 στο οποίο έχω βάλει γερμανικό firmware, που αναβαθμίστηκε τελευταία

σε android 4.3 (I9505XXUEMJ5). Μπορώ, μέσω kies (ή αλλιώς) , να επανέλθω στο ελληνικό

στοκ 4.3 ( όταν βγει βέβαια), ή θα έχω προβλήματα λόγω knox άρα και εγγύησης;

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν θα έχεις πρόβλημα ,μπορείς να το κάνεις με odin όταν θα βγει για τα Ελληνικά η 4.3

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχω ελληνικό S4 στο οποίο έχω βάλει γερμανικό firmware, που αναβαθμίστηκε τελευταία

σε android 4.3 (I9505XXUEMJ5). Μπορώ, μέσω kies (ή αλλιώς) , να επανέλθω στο ελληνικό

στοκ 4.3 ( όταν βγει βέβαια), ή θα έχω προβλήματα λόγω knox άρα και εγγύησης;

Ευχαριστώ πολύ.

 

την ρομ την φλασαρες..? δες τον knox counter μετραει? πηγε 0x1? αν βαλεις ελληνικη ρομ (φλασαροντας ) λογικα θα ανεβει ο flash counter μιας και ο knox μετρα root (λογικα)

Link to comment
Share on other sites

την ρομ την φλασαρες..? δες τον knox counter μετραει? πηγε 0x1? αν βαλεις ελληνικη ρομ (φλασαροντας ) λογικα θα ανεβει ο flash counter μιας και ο knox μετρα root (λογικα)

Δεν γράφει το knox στα επίσημα ,μόνο όταν γίνετε downgrade σε firmware που δεν περιεχέι knox τοτε θα γραψει .

Ούτε και ο flash counter ανεβαίνει όταν βάζεις επισημο firmware .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει το knox στα επίσημα ,μόνο όταν γίνετε downgrade σε firmware που δεν περιεχέι knox τοτε θα γραψει .

Ούτε και ο flash counter ανεβαίνει όταν βάζεις επισημο firmware .

 

Σοβαρα? Νομιζα οτι μετρα. δλδ μετρα μονο αν περασεις απο official σε custom η κανεις root?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? Νομιζα οτι μετρα. δλδ μετρα μονο αν περασεις απο official σε custom η κανεις root?

 

Διάβασε την πρώτη σελίδα ,τα γράφει αναλυτικά ο @ tyxerakias .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...