Jump to content

Lenovo A706


Slippy3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα ..

Ξεκινησα αυτο το Θεμα γιατι δεν μπορει να ειμα ο μονος σε ολη την Ελλαδα με αυτο το μοντελο!!

Εμενα μου στειλανε το κινητο root με ελληνικα..

Ενθουσιαστηκα (και ειμαι ακομα ) με τα χαρακτηρηστηκα του ελα ομως που τα προβληματακια ειναι μερικα και δεν μπορω να τα λυσω..

1)πως στο καλο μπορω να βγαλω η να σταματησω το SMS application της lenovo?Ασε που ειναι χαλια σαν app αλλα δεν γινεται να κανεις και κανενα αλλο (πχ το Handcent app) ως default...με το λιγο που το εχω ψαξει το προβλημα ειναι οτι ειναι ενσωματομενο με το dialer app οποτε πως θα απενεργοποιησεις το dialer(γιατι αν το κανεις εστω και uninstall με καποιο αλλο app πως μετα θα παιρνεις τηλ.?)

2)υπαρχει καποιος εκει εξω που να μπορει να μου απαντησει pvs doyleyei to systhma me to downloading apo Play store..Στο δικο μου τηλεφωνο σε μερικα apps μου ελεγε μη συμβατη συσκευη(πχ. apps iTune radio,Viber, Vault κ.α.).ερχεται λοιπον ενα φιλαρακι μου με ενα A800 (που εχουμε peripoy to idio logismiko kai Android εκδοση(jelly bean)) και στο δικο του ολα συμβατα!!..Τελοσπαντων την ακρη την βρηκα οχι απο το play store αλλα απο το 1 MobileMarket..στο οποιο βρηκα τα apps με πληρη συμβατοτητα στο δικο μου...Δεν ξερω τι παιζει αλλα καποιος ειδικος αν μπορει να μας φωτισει λιγο θα του ημουν ευγνομων!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας λίγο το βρήκα εδώ: http://www.etotalk.com/lenovo-a706-android41-quad-core-12ghz-dual-sim-45-inch-fwvga-3g-wcdma-50mp_p3993.html.

Εσύ από που το πήρες; (Δώσε κάποιο link.)

Φαίνεται να είναι παρόμοιο με το Α760 συν μπροστινή κάμερα, συν φλας και συν καλύτερο ήχο.

 

Για αυτά που σε απασχολούν ρίξε μαι ματιά εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2391801 . Πιστεύω ότι κάτι θα γράφει.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο το merymobiles.com...ηρθε σε καμια 20 αρια μερες....

Τωρα στο forum twn xda-developers εχει μονο απαντηση για rooting τη ram ...λετε αυτο να με βοηθησει στο προβλημα μου να "πεταξω" το stock SMS application? Ειμαι καινουργιοσ σε αυτο το "σπορ" και δεν ξερω πολλα απο rooting και η αληθεια ειναι οτι αγχονωμαι λιγο να το προσπαθησω μονος...

Τελοσπαντων , αν υπαρχει ακνεις εκει εξω με καμια δοκιμασμενη λυση ,,,θα σας ειμουν ευγνομων...

Συνεχιζω και εγω το ψαξιμο....

ευχαριστω....φιλια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το πηρα απο το merymobiles.com...ηρθε σε καμια 20 αρια μερες....

Τωρα στο forum twn xda-developers εχει μονο απαντηση για rooting τη ram ...λετε αυτο να με βοηθησει στο προβλημα μου να "πεταξω" το stock SMS application? Ειμαι καινουργιοσ σε αυτο το "σπορ" και δεν ξερω πολλα απο rooting και η αληθεια ειναι οτι αγχονωμαι λιγο να το προσπαθησω μονος...

Τελοσπαντων , αν υπαρχει ακνεις εκει εξω με καμια δοκιμασμενη λυση ,,,θα σας ειμουν ευγνομων...

Συνεχιζω και εγω το ψαξιμο....

ευχαριστω....φιλια σε ολους

ένα μικρό review δεν θα έβλαπτε...

Link to comment
Share on other sites

οποιεσδηποτε πληροφοριες προς ενημερση μας,θα ηταν χρησιμες για την συσκευη απο οσους το εχουν αγορασει. :D
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλημερα παιδια! Εχω μια ερωτηση για το τηλεφωνακι αυτο μιας και σκεφτομαι να γινω κατοχος κι εγω. Εχει wifi hotspot; Ξερετε. Την εφαρμογη που μπορεις να δωσεις ιντερνετ σε αλλες συσκευες απο το κινητο σου. Γνωριζω οτι αλλα μοντελα της lenovo την εχουν..
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

σκεφτομαι κι εγω να παρω αυτο το μοντελο, εχω ηδη το α800, και νομιζω οτι το Α706 ειναι σε πολυ χαμηλη τιμη για αυτο που προσφερει...

 

καποια αρνητικα υπαρχουν??

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύονται τα greeklish σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφερομαι και εγω για τη συσκευη, αν μπορει οποιος την εχει απο το φορουμ, να μας γραψει αρνητικά και θετικα.

 

http://www.youtube.com/results?search_query=lenovo+a706&sm=3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Λοιπόν τα specs του κινητού είναι τα εξής:

Sim: Dual Sim

2G-GSM 900/1800/1900MHz

3G-WCDMA 2100MHz

Λειτουργικό: Android 4.1

Επεξεργαστής: Cortex A5 quad core, 1.2GHz

Μνήμη: 4GB Rom 1GB Ram

Οθόνη: IPS, 4.5", 854 x 480 pixels

Επέκταση μνήμης: micro sd εως 32GB

Συνδεσιμότητα: USB, Bluetooth, WAP, WiFi

Κάμερα: 5 MP, 2592x1944 pixels, autofocus, LED flash, video 720p, δευτερεύουσα κάμερα 0.3 MP

Μπαταρία: 2000mAh

 

Είναι Dual Standby το κινητό. Το είχα για δυο μήνες και ήμουν υπερ ευχαριστημένος. Δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με συμβατότητα απο εφαρμογές του Playstore. Ίσως ο φίλος που άνοιξε το θέμα να ήταν λίγο άτυχος. Το πήρα απο minideal το οποίο μπορώ να πω κατά τη γνώμη μου πως είναι απο τα πιο αξιόπιστα..χωρίς να θέλω βέβαια να επηρεάσω κανέναν.

Θετικά για μένα:

Η Lenovo μεγάλη εταιρία και χρόνια στο χώρο της τεχνολογίας οπότε θέλω να πιστεύω πως και τα κινητά της είναι αξιόπιστα.

Το συγκεκριμένο ίσως κάποιος πει το χαρακτηριστικό "πλαστικούρα" αλλά έτσι είναι και τα Samsung (που προσωπικά είμαι fun μπορώ να πώ) και δίνουμε για αυτά τα specs που έχει και το A706 τα διπλάσια και παραπάνω χρήματα. Άρα κατα την άποψή μου μια χαρά κατασκευή. Πιστεύω πως οι 4,5" της οθόνης μαζί με το πλαίσιο του κινητού είναι κατάλληλα για χρήση με ένα χέρι χωρίς δυσκολίες. 5mp κάμερα με φλασάκι δυνατό και πολύ καλή φωτογραφία. Σε γενικές γραμμές αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω.

Αρνητικά:

Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη μπαταρία γιατί όταν το <<έσκιζα>> απο το πρωί..internet,mail,παιχνίδια..ως τις 8 το βράδυ ήθελα φόρτιση. Με λογική χρήση σου βγάζει την ημέρα και με τελείως απλή..λίγα τηλέφωνα και λίγο ίντερνετ είχα φτάσει και 12 το βράδυ να έχω 65-70% μπαταρία. Επίσης θα μπορούσε να έχει καλύτερη GPU από την Adreno203. Αυτό ίσως και να μην το πρόσεχα αν δεν μετέφερα κάποια βίντεο από το προηγούμενο κινητό μου(Galaxy Grand) στο Α706, στα οποία ο ήχος ήταν οκ αλλά η εικόνα κολλούσε. Κατά τ'άλλα δεν είχα κάποιο θέμα.

 

Αυτά τα δυο θεματάκια που έχω αναφέρει ως αρνητικά με έκαναν να το δώσω και σκέφτομαι να πάρω το Lenovo P780.

Δεν θέλω να επηρεάσω όμως κανέναν αρνητικά. Δεν πιστεύω πως είναι κάτι σημαντικό αυτές οι λεπτομέρειες. Εφόσον ήμουν

κάτοχος απλώς τις ανέφερα.

 

Έχω επισυνάψει και μια εικόνα τραβηγμένη από την κάμερα του Lenovo A706.

Huawei ideos U8150 >SE x10 mini >SGMini >Alcatel OT990 >

SGAce >SE Live with Walkman >Samsung Nexus S >SGS II >

MOTO RAZR >SGTab 2 7 >SGNote >SGS III mini >SGGrand >

Lenovo A706 >Lenovo A269i >Lenovo S650

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω βοήθεια αν ξέρει κάποιος.Έβαλα στο κινητό μια άλλη Rom.Λειτουργεί καλά η Rom αλλά δεν μου βρίσκει τις SIM.Τι να κάνω?Έχω κ την ROM που είχα πριν (μου έδωσε link το minideal να την κατεβάσω) αλλά δεν ξέρω πως να την βάλω.Καμιά βοήθεια?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια αν ξέρει κάποιος.Έβαλα στο κινητό μια άλλη Rom.Λειτουργεί καλά η Rom αλλά δεν μου βρίσκει τις SIM.Τι να κάνω?Έχω κ την ROM που είχα πριν (μου έδωσε link το minideal να την κατεβάσω) αλλά δεν ξέρω πως να την βάλω.Καμιά βοήθεια?Ευχαριστώ

 

Διάβασε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405:p

δες και εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44267019&postcount=4

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αυτό που μου έδωσες είναι για επεξεργαστές MediaTek

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic αλλά δεν βρίσκω πουθενά βοήθεια.Έχω ένα lenovo A706 κ μετά από φλασάρισμα ROM δεν μου αναγνωρίζει τις sim.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link.Έβαλα την ROM την official από το link που μου έδωσες αλλά παραμένει το πρόβλημα με τις sim

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ για το link.Έβαλα την ROM την official από το link που μου έδωσες αλλά παραμένει το πρόβλημα με τις sim

 

Καλημέρα! Ζήτα την ROM από κει που το αγόρασες, να σου στείλουν αυτή που είχαν βάλει.

 

 

Το κινητό το έχω λιγότερο από μια βδομάδα! Για το μέγεθος της οθόνης του, και τον 4-core επεξεργαστή η μπαταρία του νομίζω

είναι αρκετά καλή. Μου έβγαλε περίπου 4 μέρες με αρκετές κλήσεις! Δεν κολλάει, το γέμισα εφαρμογές και είναι άνετο!

 

Από κει και πέρα, μάλλον πρέπει να είναι Standby γιατί χτες πρώτη φορά είχα και τις 2 sim σε λειτουργία, με πήραν στην μία και δε χτυπούσε.

Οπότε έχει το ίδιο θέμα με τις χαμένες κλήσεις που έχει το Samsung Galaxy S6012 που έχω.... :luck:

Όσον αφορά την εφαρμογή των επαφών δεν υπάρχει επιλογή να μου δείχνει μόνο τις επαφές με τηλέφωνο. Έτσι με τον συγχρονισμό από

google, μου δείχνει όλες τις επαφές που έχω στα mail... (καμιά εφαρμογή να προτείνετε για επαφές?)

 

Αν θέλει κάποιος που ενδιαφέρεται για το κινητό να ρωτήσει κάτι, ελεύθερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα luncher, έβαλα τον Go Luncher EX, και πρόσθεσα το Go Contacts Pro και Go SMS Pro και λύνονται κάποια θεματάκια με τηλεφωνικό κατάλογο και χαρακτήρες στα μηνύματα που είχαν οι stock εφαρμογές.

 

Παρόλο που το κινητό έχει 2 κάμερες, δε υπάρχει κάπου επιλογή για video κλήση μέσω δικτύου κινητής. (Native Video Calling)

Ούτε η Lenovo εφαρμογή για επαφές ούτε το Go Contacts Pro.

 

Μπορώ κάπως να το ενεργοποιήσω αυτό το χαρακτηριστικό?

Edited by 6230i
Link to comment
Share on other sites

για το θεμα με τις χαμενες κλησεις, ειχα το ιδιο με το λενοβο Α800...για τσεκαρε το παρακατω,

 

ρυθμισεις, περισσοτερα, στο μενου gprs transfer prefer mode, επελεξε το call prefer.

 

κατα τα αλλα, κι εγω σκεφτομαι να αλλαξω και να παω στο Α706, με ενοχλει αυτο που ειπες για skype calls...δεν μπορεσες να κανεις??

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα με τις χαμενες κλησεις, ειχα το ιδιο με το λενοβο Α800...για τσεκαρε το παρακατω,

 

ρυθμισεις, περισσοτερα, στο μενου gprs transfer prefer mode, επελεξε το call prefer.

 

κατα τα αλλα, κι εγω σκεφτομαι να αλλαξω και να παω στο Α706, με ενοχλει αυτο που ειπες για skype calls...δεν μπορεσες να κανεις??

 

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος πιο πάνω εννοεί βίντεο κλήση από το αρχείο κλήσεων ή από τις επαφές που πλέον δεν το έχει σχεδόν καμία συσκευή. Μέσω skype δεν έχει κανένα θέμα το κινητό.

Huawei ideos U8150 >SE x10 mini >SGMini >Alcatel OT990 >

SGAce >SE Live with Walkman >Samsung Nexus S >SGS II >

MOTO RAZR >SGTab 2 7 >SGNote >SGS III mini >SGGrand >

Lenovo A706 >Lenovo A269i >Lenovo S650

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα ..

Ξεκινησα αυτο το Θεμα γιατι δεν μπορει να ειμα ο μονος σε ολη την Ελλαδα με αυτο το μοντελο!!

Εμενα μου στειλανε το κινητο root με ελληνικα..

 

Καλησπέρα σε όλους.

Εμένα δυστυχώς το κινητό μου ήρθε χωρίς ελληνικά... Έχει βρει κανένας τη rom που μπορούμε να περάσουμε ώστε να έχουμε και ελληνικά μέσα; Ή μήπως θα μπορούσε κανένας από εσάς που το έχετε στα ελληνικά να κάνετε ένα backup τη rom και να μου τη στείλετε; Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρέλαβα το κινητό για ένα φίλο και έχω κάποια θέματα.

Συγκεκριμένα μου βγάζει στην οθόνη problem loading widget ξέρει κάποιος τι είναι;

Το συνδέω με usb στο pc και το βλέπει σαν μονάδα cd(13mb),γιατί δεν βλέπει τον αποθηκευτικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό για ένα φίλο και έχω κάποια θέματα.

Συγκεκριμένα μου βγάζει στην οθόνη problem loading widget ξέρει κάποιος τι είναι;

Το συνδέω με usb στο pc και το βλέπει σαν μονάδα cd(13mb),γιατί δεν βλέπει τον αποθηκευτικό χώρο;

 

Το πρώτο που λες είναι προφανώς κάποιο widget το οποίο μάλλον δεν έχει εγκατασταθεί σωστά. Ίσως να μπορείς να το λύσεις επιλέγοντας edit στην κεντρική οθόνη και να διαγράφεις ένα ένα τα widgets που υπάρχουν πάνω.

Για το δεύτερο μου φαίνεται πολύ παράξενο. Ξέρεις υποθέτω ότι όταν συνδέεται στον υπολογιστή πρέπει να επιλέξεις να το συνδέσεις ως usb στον υπολογιστή από το μενού που σου πετάει ε; (Δυστυχώς δεν το έχω μπροστά μου για να σου πω ακριβώς πως λέγεται αυτό). Μέσα από το settings->Storage βλέπεις κανονικά τους αποθηκευτικούς χώρους;

 

Να σε ρωτήσω κάτι για το δικό μου θέμα; Ελληνικά έχει; :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που λες είναι προφανώς κάποιο widget το οποίο μάλλον δεν έχει εγκατασταθεί σωστά. Ίσως να μπορείς να το λύσεις επιλέγοντας edit στην κεντρική οθόνη και να διαγράφεις ένα ένα τα widgets που υπάρχουν πάνω.

Για το δεύτερο μου φαίνεται πολύ παράξενο. Ξέρεις υποθέτω ότι όταν συνδέεται στον υπολογιστή πρέπει να επιλέξεις να το συνδέσεις ως usb στον υπολογιστή από το μενού που σου πετάει ε; (Δυστυχώς δεν το έχω μπροστά μου για να σου πω ακριβώς πως λέγεται αυτό). Μέσα από το settings->Storage βλέπεις κανονικά τους αποθηκευτικούς χώρους;

 

Να σε ρωτήσω κάτι για το δικό μου θέμα; Ελληνικά έχει; :)

 

Εντάξει,βρήκα άκρη τελικά!Ελληνικά έχει,ήρθε root αλλά με αρκετές κινεζοεφαρμογές.

Αγορασμένο από to2c.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...