Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]

gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τι πρωί μου βγάζει αυτόc 09, 2016

08:52 am

Tracking information is not found at this moment,please check it later.Flyt Express

CN στο flytexpress και στό 17 track net δείχνει μόνο ότι έφυγε από Hong Kong

• Απαντήσεις 43,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,δηλαδή αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα να το περιμένω και εγώ το κουστούμι για το Oukitel U15 pro απο το Gearbest με ΝLpost?

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-11-2016 20:17 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-11-2016 07:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-11-2016 12:52 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-11-2016 18:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-11-2016 18:24 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 23-11-2016 01:53 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 07-12-2016 07:06 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 09-12-2016 11:26 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-12-2016 11:27 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Καλησπέρα,δηλαδή αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα να το περιμένω και εγώ το κουστούμι για το Oukitel U15 pro απο το Gearbest με ΝLpost?

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ06-11-201620:17ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ22-11-201607:00ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ22-11-201612:52Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ22-11-201618:22ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ22-11-201618:24ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ23-11-201601:53Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ07-12-201607:06ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ)09-12-201611:26ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ09-12-201611:27ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Από ότι φαίνεται....

Ναι πω και εγώ το θέμα μου για όσους περιμένουν με nlpost. Αυτά που γράφουν ότι το ψάχνουν μέσο ταχυδρομείο για να εντοπίσουν το δέμα είναι λόγια του αέρα. Έχω παραγγελία από gearbest η οποία έγινε 22/10 με αποστολή 23/10. Από 30/10 για τα ΕΛΤΑ η 1/11 για nlpost έχει φύγει από Ολλανδία. 17/11 άνοιξα τικετ gearbest και μου γράφουν αυτά που λέτε χωρίς να έχει γίνει τίποτα στην ουσία. 30/11 ξανανοίξα τικετ με θέμα didn't receive after 25buisness days και μου γράφουν πάλι τα ίδια χωρίς αποτέλεσμα. 8/12 άνοιξα στο PayPal και μου γράφουν ακριβός τα ίδια που μου έγραφαν στο σαιτ τους. Τους έχω ενημέρωση ότι την δευτέρα θα το κάνω claim και η απάντηση τους ήταν ίδια τυποποιημενη. Οπότε την Δευτέρα θα το κάνω claim στο PayPal και βλέπουμε. Στην τελικη πλήρωσα εξτρά 15δολαρια μεταφορικά τα οποία έλεγαν για παράδοση σε 10 με 25 εργάσιμες με τρακινκ ναμπερ. Γιατί να παραλάβω σε 2 μήνες και όλα οκ; αν ήταν έτσι το επερνα και με flatshiping που ήταν δωρεάν.

Περνουν δειγματολυπτικα δεματα απο scanner για να εντοπιστει οτι ειναι καποιας αξιας(π.χ κινητα) για να αξιζει τον εκτελονισμο?

Υπαρχει κανεις που περασε τελωνειό και το δεμα ηταν android box ?

Περνουν δειγματολυπτικα δεματα απο scanner για να εντοπιστει οτι ειναι καποιας αξιας(π.χ κινητα) για να αξιζει τον εκτελονισμο?

Το δικό μου αλλά μπορεί να ήταν και σύμπτωση. Πάντως η αλήθεια είναι ότι με κάποιο τρόπο σταματάνε κινητά κυρίως. Σκέφτομαι μήπως υπάρχει σκανερ που βρίσκει τις μπαταρίες

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Δεν υπάρχει τρόπος να κάνουμε αντίμετρα; να τους πούμε να τα τυλίγουν με αλουμινόχαρτο. :)

Δεν αποκλείεται να είναι οι μπαταρίες, μας κάρφωσε ο Παπαστράτος για να μην του φεύγουν κέρδη από το ηλεκτρονικό τσιγάρο (που είναι μπαταρια μεγάλο μέρος του)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Το δικό μου αλλά μπορεί να ήταν και σύμπτωση. Πάντως η αλήθεια είναι ότι με κάποιο τρόπο σταματάνε κινητά κυρίως. Σκέφτομαι μήπως υπάρχει σκανερ που βρίσκει τις μπαταρίες

Sent from my iPad using Tapatalk

Ηταν μονο tv box.

Πληρωσες κι ποσο ?

To δικό μου Android TV box δεν πέρασε καν απο τελωνείο. Κατευθείαν απο ΚΔ Θεσσαλονίκης στο ταχυδρομείο μου.

Πραγματική τιμή $31, δεν ξέρω τι έγραψε στο πακέτο το Banggood.

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Δεν αποκλείεται να είναι οι μπαταρίες, μας κάρφωσε ο Παπαστράτος για να μην του φεύγουν κέρδη από το ηλεκτρονικό τσιγάρο (που είναι μπαταρια μεγάλο μέρος του)

Λέω να παραγγείλω ένα ΗΤ για να δοκιμάσω την θεωρία σου ;)

Άλλο κουλό πάλι :blink: Δυο δέματα μου για Κρήτη(!) που χθες έκλεισαν από αεροδρόμιο Αθήνας και λέω εντάξει καλά είμαστε,σήμερα το πρωί εμφανίστηκαν στο ΚΔ Θεσσαλονίκης(!!!) :blink::blink:

Χαίρεται! Έχω τα παρακάτω πακέτα που καθυστέρησαν πολύ. Έχω παραλάβει 3 παραγγελίες που γίνανε αργότερα στον μήνα, αλλά αυτά τα πακέτα έχουν καθυστερήσει. Ακόμη, τα στάτους έχουν κολλήσει. Τελευταία ενημέρωση 20/11 και 27/11. Το περιεχόμενο αφορά ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το ένα πακέτο έχει βάρος 170γρ. Και περιεχόμενο αξίας 12€. Το άλλο πακέτο έχει βάρος 350γρ. Και περιεχόμενο αξίας 35€. Επίσης, έχουν σταλεί με διαφορετικές εταιρίες, PostNL, China post. Καμία κουβέντα για συμπαράσταση; δεν περιέχει μπαταρίες.

Tracking ID RS698269246NL

sky56.cn

2016-11-13T19:48:00 The Item is Received from Customer.

2016-11-13T22:27:00 The Item is Arrived at facility.

2016-11-14T04:00:00 The item is pre-advised.

2016-11-14T09:12:00 The Item is Departed from facility.

2016-11-14T12:27:00 The Item is Arrived at Airport.

2016-11-16T09:17:00 The Item is Departed from Airport.

2016-11-20T12:09:00 The item is at the PostNL sorting center.

2016-11-21T08:57:00 The item is on transport to the country of destination, GREECE

elta

2016-11-20T12:09:00 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

Tracking ID BJ14789545656401

sky56.cn

2016-11-12T08:42:00 Electronic information, receive.

2016-11-12T10:42:00 Small package Center, receive.

2016-11-13T01:42:00 Parcel centre,sealing.

2016-11-13T03:16:00 Small package Center, left.

2016-11-14T11:16:00 Exchange Bureau, have been exported to open.

2016-11-15T05:19:00 Exchange Bureau, have been exported directly.

2016-11-15T10:52:00 Transit Center, left hand navigation.

2016-11-27T02:32:00 GREECE, the transfer of customs.

2016-11-27T10:52:00 GREECE, Arrived.

elta

δεν εμφανίζει κάτι.

Edited by afouksereis

Λέω να παραγγείλω ένα ΗΤ για να δοκιμάσω την θεωρία σου ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7004187#post7004187

Ειναι διαπιστωμενο πλεον, ουτε Ευρωπαϊκες νομοθεσιες, ουτε οδηγιες, ουτε μαγαζατορες, αυτος ο *ερατας ηταν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Ειναι διαπιστωμενο πλεον, ουτε Ευρωπαϊκες νομοθεσιες, ουτε οδηγιες, ουτε μαγαζατορες, αυτος ο *ερατας ηταν.

Περισσότερο για κανονικά τσιγάρα ενδιαφέρεται αυτός. Το ΗΤ τι τον καίει; Αν έχει μυαλό και θέλει να βγάλει φράγκα, ας φτιάξει πιστοποιημένο υγρό καλής ποιότητας για ΗΤ. Εγώ τουλάχιστον υγρό ο,τι να 'ναι απο την Κίνα δεν θα έφερνα.

Περισσότερο για κανονικά τσιγάρα ενδιαφέρεται αυτός. Το ΗΤ τι τον καίει; Αν έχει μυαλό και θέλει να βγάλει φράγκα, ας φτιάξει πιστοποιημένο υγρό καλής ποιότητας για ΗΤ. Εγώ τουλάχιστον υγρό ο,τι να 'ναι απο την Κίνα δεν θα έφερνα.

Έχει και παραέχει, βγάζει το iqos. http://www.insider.gr/epiheiriseis/emporio/21723/ilektroniko-tsigaro-vgazei-i-papastratos

Έχει κάνει μεγάλη επένδυση και αυτό είναι μόνο η αρχή. Αν και μας τσούζουν όλους εδώ μέσα οι τελευταίες εξελίξεις, οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει κάνει κίνηση ματ.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend

Έχει και παραέχει, βγάζει το iqos. http://www.insider.gr/epiheiriseis/emporio/21723/ilektroniko-tsigaro-vgazei-i-papastratos

Έχει κάνει μεγάλη επένδυση και αυτό είναι μόνο η αρχή. Αν και μας τσούζουν όλους εδώ μέσα οι τελευταίες εξελίξεις, οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει κάνει κίνηση ματ.

Έτσι εξηγείται. Ο μόνος τρόπος να πουλήσει αυτό το πανάκριβο κατασκεύασμα είναι να κυνηγήσει τις εισαγωγές ΗΤ. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζει. Τα ελληνικά μαγαζια πουλάνε πολύ φθηνότερα και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής ΗΤ.

Επιμένω πάντως οτι περισσότερο κυνηγάει τα λαθραία κανονικά τσιγάρα. Αυτά έχουν πλημμυρίσει την αγορά.

Έτσι εξηγείται. Ο μόνος τρόπος να πουλήσει αυτό το πανάκριβο κατασκεύασμα είναι να κυνηγήσει τις εισαγωγές ΗΤ. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζει. Τα ελληνικά μαγαζια πουλάνε πολύ φθηνότερα και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής ΗΤ.

Επιμένω πάντως οτι περισσότερο κυνηγάει τα λαθραία κανονικά τσιγάρα. Αυτά έχουν πλημμυρίσει την αγορά.

ακριβώς αυτά κυνηγάει, εξού και το μηχάνημα που σκανάρει κονταίηνερ , η μεγάλη ποσότητα λαθραίων περνάει από το λιμάνι, όχι από τα αεροδρόμια

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ παλίκαρε μου . Αναμένοντας λοιπόν το κουστουμάκι !!! Ελπίζω τουλάχιστον οι δάσμοι να αξίζουν να πληρωθούν και να μην χρειαστεί να αρνηθώ το δεματάκι

Απο ότι είδα στα ελτα λέει ότι εφτασε στο ΚΔ Θεσσαλονίκης..δεν γράφει εαν μπήκε ΥΕΔ.. Αν και για να άργησε τόσο πιθανόν μπηκε.εύχομαι να μην μπηκε ομως

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Καλησπέρα φίλε μου επειδή με τσάκωσαν και εμένα. Πόσο κόστιζε το κινητό σου και έβαλαν 50 ευρώ? Το δικό μου doogee t5 έχει 190 στο Gear best friend πόσο περίπου να υπολογίζω?

54,50 ήταν τελικά το τελωνείο για ένα Xiaomi Redmi Note 3 PRO.

Τους ζήτησα στα ΕΛΤΑ να δω πόσο το είχαν κοστολογήσει, και μου έδειξαν ένα εκτυπωμένο screenshot από το minideal που είχε μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά του τελωνείου, με τιμή 161,50.

Εγώ το είχα πάρει γύρω στα 165 από Vickmall.

Επίσης μου είπαν ότι πρώτη φορά βλέπουν συστημένο δέμα να έρχεται με δασμούς.

Όχι ρε παιδιά τα δέματα μας δν είναι σε κοντέινερ! Αυτό είναι για τα λαθραία τσιγάρα, χαλαρωστε.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

@vabiris

Εδω μεσα φιλε μου εχουν ξεφυγει ορισμενοι!!!:lol::lol:

Αλλοι δηλωνουν τελωνειακοι......αλλοι μαλλον τους συμφερει να μην αγοραζει το ευρυ κοινο απευθειας απο κινα για να πουλανε με προμυθεια......αλλοι το παιζουν ξερολες......αστα να πανε!!!!:lol::lol:

Δηλαδα αστα να πανε!!!

Δεν αμφισβητω οτι τον τελευταιο μηνα καποια δεματα μπηκαν τελωνειο αλλα απο εκει και περα ο ογκος των δεματων δεν ειναι τετοιος ουτως ωστε καποιοι να το εκμεταλευονται σκορποντας τον τρομο....εκει που τους περνει φυσικα!!!

Εγω παντως θα σταματησω να αγοραζω απο Κινα οταν και αν (ποτε των ποτων δηλαδη) βαση προσωπικης εμπειριας ενα ποσοστο ανω του 20% τουλαχιστον μπαινει αποδεδειγμενα στο τελωνειο και οχι επειδη το λεει καποιος που μπορει να εχει και τους λογους του εδω μεσα!!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]

Όχι ρε παιδιά τα δέματα μας δν είναι σε κοντέινερ! Αυτό είναι για τα λαθραία τσιγάρα, χαλαρωστε.

Επίσης, τα δέματά μας έρχονται με αεροπλάνα στο Ελ. Βενιζέλος, όχι με "βαπόρια" στο λιμάνι του Πειραιά... :p

ΤΕΣΠΑ!!!

Για να ασχοληθούμε κ λίγο με το θέμα αυτό το ρημαδι το tracking 10 σχεδόν μέρες δεν έχει βγάλει despatched to overseas .

-------------

30/11/2016 13:51 - Track added

02/12/2016 15:14 - Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Δε βιαζομαι αλλά είναι από aliexpress με Singapore κ επειδή δν μεσολαβεί το PayPal , λέω να του τα χωσω του πωλητή!

Edited by vabiris

Τα ιδια ειμαι και εγω με δεμα απο aliexpress με ημερομηνια λιγο μετα απο εσενα.......αυτην την περιοδο λογο ογκου δεματων θελει υπομονη!!!

Track_Items_Singapore_Post.png

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]