Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο χρόνος που αναφέρεις αφορά την αποστολή από HK, σωστά; Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς.

Δες το ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα καθώς κ τις φώτο με ολόκληρη τη διαδρομή που ανέβασε ένα άλλο παιδί.

Κίνα-Γερμανία - Ρουμανία - Βουλγαρία - Θεσσαλονίκη.

Κάπως έτσι τέλος πάντων.

Να είσαι καλά κ με το καλό να παραλάβεις.

Ο χρόνος που αναφέρεις αφορά την αποστολή από HK, σωστά; Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παραγγελίες κινητού από Banggood που στέλνονται από "ΗΚ" με τρόπο EU Priority Line (αυτό βγαίνει ως προεπιλογή), έχουν καμία εμπλοκή στα ΕΛΤΑ; Ή έρχονται όπως παλιά, σαν εσωτερική μετακίνηση εντός Ε.Ε;

 

Υ.Γ: Με 10€ παραπάνω γράφει αποστολή από "ES", και άφιξη στο μισό χρόνο, μήπως να προτιμηθεί αυτό καλύτερα;

Όπως ακριβώς τα γράφει ο spirospatra. Εγώ να προσθέσω απλώς ότι όντως ισχύει το... "όπως παλιά" που γράφεις! :)

Επίσης αυτό με τους μικρούς χρόνους που ανακοινώνουν από τις αποθήκες σε χώρες EU είναι τελείως λαχείο. Μπορεί να σου έρθει όντως σε μια βδομάδα, αλλά μπορεί να σου έρθει και σε χρόνο σαφώς μεγαλύτερο απ' ό,τι απ' την Κίνα(!) - την έχω πατήσει κατ' επανάληψη.

Οπότε -προσωπικά- την παράμετρο χρόνο την αγνοώ σαν κριτήριο επιλογής από EU ή Κίνα (μένω μόνο σε παράγοντες όπως η τιμή).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από Κίνα, AliExpress, χωρίς καμία απολύτως χρέωση και παραγγελία στις 14/06/21.

Το δέμα είχε αξία 22 ευρώ.

Πέρασε πολύ γρήγορα από το τελωνείο της Ελλάδας και σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες παραγγελίες προ ΦΠΑ εποχής, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έκατσε πάρα πολλές μέρες στην Ολλανδία δείχνοντας ότι πέρασε από τελωνείο.

Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι το tracking number φάνηκε στα ΕΛΤΑ μόνο όταν το δέμα έφτασε στην Ελλάδα. Πιο πριν έβλεπα την πορεία του μόνο μέσω του 17 track ενώ στον εντοπισμό των ΕΛΤΑ φαινόταν σαν λάθος αριθμός.

Το αποτέλεσμα είναι ότι η παραγγελία έγινε τον Ιούνιο στο αεροδρόμιο ήρθε τον Αύγουστο, ενώ εγώ δεν χρεώθηκα καμία απολύτως έξτρα χρέωση ούτε στην Κίνα ούτε στην Ολλανδία ούτε στην Ελλάδα.

 

 

Αριθμός:

Κατάσταση*πακέτου: Παραδόθηκε

Χώρα: Ολλανδία -> Ελλάδα

Προορισμός:

2021-08-11 10:34, M.D. AGIOU STEFANOU, FINAL DELIVERY

2021-08-11 08:39, M.D. AGIOU STEFANOU, ITEM TO BE DELIVERED

2021-08-11 07:27, M.D. AGIOU STEFANOU, ITEM ARR M.D. AGIOU STEFANOU

2021-08-11 05:14, ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED

2021-08-10 15:19, ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH CLOS ATHENS SORTING CENTER

2021-08-10 13:19, ATHENS SORTING CENTER, ITEM ARR ATHENS SORTING CENTER

2021-08-08 12:54, ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2021-08-06 08:58, ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOS ATHENS AIRMAIL CENTER

2021-08-06 05:48, ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2021-08-04 09:39, ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2021-07-29 14:28, NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2021-07-29 11:51, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία:

2021-08-10 13:19, The item is on transport to the local sorting centre

2021-08-08 12:54, The item has been processed in the country of destination

2021-08-06 08:48, The item has been processed in the country of destination

2021-08-04 12:39, The item has arrived in the country of destination

2021-08-04 09:39, The item has been processed in the country of destination

2021-07-30 04:35, The item is on transport to the country of destination

2021-07-29 11:29, The item is at the PostNL sorting center

2021-07-29 06:14, Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

2021-07-20 10:17, Item has been cleared by customs

2021-07-20 10:12, Item is cleared by customs

2021-07-19 13:31, The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2021-07-14 20:37, Pre-declaration of the item has been received by customs

2021-07-14 16:13, The item is ready for shipment

2021-07-06 14:32, The item is pre-advised to PostNL

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από Κίνα, AliExpress, χωρίς καμία απολύτως χρέωση και παραγγελία στις 14/06/21.

Το δέμα είχε αξία 22 ευρώ.

Δεν παίζεις και ένα Joker με τα νούμερα του tracking number μπας και............................:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζεις και ένα Joker με τα νούμερα του tracking number μπας και............................:lol:

χαχαχαχαχα δεν έχεις κι άδικο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για εμένα, δέμα με τα ίδια ακριβώς στοιχεία, δεν έχει εμφανιστεί ακόμη στην Comet.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβε δεματάκι αξίας 5.7€ από AliExpress παραγγελία 20/5, μπήκε Ελλάδα 20/7 και δεν πλήρωσα cent με βάση τα νέα δεδομένα. Τυχαίο να φανταστώ; Να προσθέσω βέβαια και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, το δεματάκι ερχόταν με belgium post από Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε χθες δεματακι απο Κινα, δηλωμενης αξιας 5€ απο αλιεξπρες και παροτι φαινοταν αποστολη απο θυριδα της Ολλανδιας, χρεωθηκα 1€ φπα και αλλα 2.5€ εκτελωνιστικα των ελτα. Με NLpost και αγορα αρχες Ιουνιου.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα από 3 διαφορετικά μαγαζιά στο ali κάτι πραγματάκια μικρής αξίας ~5-10€. Τα παρήγγειλα την ίδια στιγμή και σταλθηκαν και τα τρία την επόμενη μέρα. Τα δύο σταλθηκαν με το tracking number να ήταν της μορφής UA**********HU και το τρίτο S**************. Σήμερα ανανεώθηκε το tracking number και στα τρία και το περίεργο είναι ότι πήραν additional tracking number, το ίδιο νούμερο και είναι της μορφής LT*********NL. Επαναλαμβάνω ότι οι τρεις παραγγελίες ήταν από διαφορετικούς πωλητές. Να πω ότι τα παραπάνω τα παρακολουθώ από την εφαρμογή Parcelapp. Τι έγινε; Μπήκαν μαζί στον ίδιο σάκο; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα από 3 διαφορετικά μαγαζιά στο ali κάτι πραγματάκια μικρής αξίας ~5-10€. Τα παρήγγειλα την ίδια στιγμή και σταλθηκαν και τα τρία την επόμενη μέρα. Τα δύο σταλθηκαν με το tracking number να ήταν της μορφής UA**********HU και το τρίτο S**************. Σήμερα ανανεώθηκε το tracking number και στα τρία και το περίεργο είναι ότι πήραν additional tracking number, το ίδιο νούμερο και είναι της μορφής LT*********NL. Επαναλαμβάνω ότι οι τρεις παραγγελίες ήταν από διαφορετικούς πωλητές. Να πω ότι τα παραπάνω τα παρακολουθώ από την εφαρμογή Parcelapp. Τι έγινε; Μπήκαν μαζί στον ίδιο σάκο; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
Το ίδιο ακριβώς έγινε με δύο δίκες μου παραγγελίες ( έγιναν την ίδια ημέρα ) σε ξεχωριστούς πωλητές, ενώ είχαν ξεχωριστό αριθμό αποστολής τελικά ύστερα από ημέρες "ενώθηκαν" και οι δύο με ένα διαφορετικό αριθμό αποστολής τύπου LT....NL. Τώρα ποια θα είναι η κατάληξη όσο αναφορά το τελωνείο θα δείξει...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους παραγγελία απο Ali με το νέο καθεστώς με πληρωμένο φπα αποστολή με Meest group και tracking που αρχίζει με GR φαίνεται οτι έχει παραληφθεί απο courrier προς παράδοση ξέρει κάνεις με ποια courrier? η είναι νέα περίπτωση?

 

Edit

Τελικά το παρέλαβα σήμερα με Speedex

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

018f09379aa4957e3f5abcc965a09a41.jpg

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά , σήμερα παρέλαβα παραγγελία αρχής Ιούνη (AliExpress) . Μπήκε Ελλάδα Ιούλη. Αρχικό κόστος ~8.50€ . Με χρέωσαν 2.50€ τέλη εκτελωνισμού και 0.70€ ΦΠΑ !!! " Γιατί τέλη εκτελωνισμού ; " ρώτησα την υπάλληλο , "δεν ξέρω " απάντησε ...

Ερώτημα : βλέπω στο AliExpress , αυτή τη στιγμή , πως δεν αναγράφει VAT όπως τις πρώτες μέρες εφαρμογής του μέτρου , έχει ενσωματωθεί ; Είμαστε καλυμμένοι ; τα τέλη εκτελωνισμού θα είναι μόνιμα ή μόνο όταν χρεώνουν ΦΠΑ ;

Καλό υπόλοιπο .

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

ΥΓ: πρόκειται για ΕΛΤΑ

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ενσωματωθεί όπως από το Banggood, δες κάτω από την τιμή γράφει "Price includes VAT".

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά , σήμερα παρέλαβα παραγγελία αρχής Ιούνη (AliExpress) . Μπήκε Ελλάδα Ιούλη. Αρχικό κόστος ~8.50€ . Με χρέωσαν 2.50€ τέλη εκτελωνισμού και 0.70€ ΦΠΑ !!! " Γιατί τέλη εκτελωνισμού ; " ρώτησα την υπάλληλο , "δεν ξέρω " απάντησε ...

Ερώτημα : βλέπω στο AliExpress , αυτή τη στιγμή , πως δεν αναγράφει VAT όπως τις πρώτες μέρες εφαρμογής του μέτρου , έχει ενσωματωθεί ; Είμαστε καλυμμένοι ; τα τέλη εκτελωνισμού θα είναι μόνιμα ή μόνο όταν χρεώνουν ΦΠΑ ;

Καλό υπόλοιπο .

 

ΥΓ: πρόκειται για ΕΛΤΑ

 

Τα τέλη εκτελωνισμού εφαρμόζονται μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχει προπληρωθεί ο ΦΠΑ και γιαυτό γίνεται εκτελωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους παραγγελία απο Ali με το νέο καθεστώς με πληρωμένο φπα αποστολή με Meest group και tracking που αρχίζει με GR φαίνεται οτι έχει παραληφθεί απο courrier προς παράδοση ξέρει κάνεις με ποια courrier? η είναι νέα περίπτωση?

 

Edit

Τελικά το παρέλαβα σήμερα με Speedex

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

018f09379aa4957e3f5abcc965a09a41.jpg

 

Φίλε μου τι αποστολή είχες επιλέξει για να στο φέρει η speedex;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι αποστολή είχες επιλέξει για να στο φέρει η speedex;
AliExpress standard shipping το στείλανε με meest

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε αγορά από Banggood το περασμένο Σάββατο, έχει σταλεί email αποστολής του δέματος αλλά στο tracking είναι ακόμα κολλημένο στη μία και μοναδική εγγραφή, αυτή:

 

14/8/21 22:28 - The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS

 

Φυσιολογικό;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε αγορά από Banggood το περασμένο Σάββατο, έχει σταλεί email αποστολής του δέματος αλλά στο tracking είναι ακόμα κολλημένο στη μία και μοναδική εγγραφή, αυτή:

 

14/8/21 22:28 - The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS

 

Φυσιολογικό;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε δυο παραγγελίες με την ίδια μεθοδο GLS από BG μετα απο 9 μέρες κουνήθηκε οπότε έχεις άλλες 5 μέρες το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Α, ΟΚ, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε μου, θα περιμένω λοιπόν.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε αγορά από Banggood το περασμένο Σάββατο, έχει σταλεί email αποστολής του δέματος αλλά στο tracking είναι ακόμα κολλημένο στη μία και μοναδική εγγραφή, αυτή:

Φυσιολογικό;

Δοκίμασε το tracking number που σου έδωσαν στη Flytexpress

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το tracking number που σου έδωσαν στη Flytexpress
Ευχαριστώ, μόλις το δοκίμασα κι εκεί, το ίδιο βγάζει, μόνο μια εγγραφή, αυτή που έγραψα πιο πάνω.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

AliExpress standard shipping το στείλανε με meest

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Συνήθως με AliExpress standard shipping έρχονται με nlpost. Θα βρηκαν κάτι καινούργιο μάλλον οι Κινέζοι. Σου ήρθε γρήγορα το δέμα σου με αυτό τον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...