Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες όλη την πορεία https://postimg.cc/3dx35PJJ

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Τρεις μέρες να μπει Ελλάδα.

Εμένα είναι feucht από 11 του μήνα. Αν βγάλουμε την Κυριακή σήμερα κλείνει τρεις μέρες λογικά αύριο πρέπει να υπάρχει ενημέρωση ότι μπήκε Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες όλη την πορεία https://postimg.cc/3dx35PJJ

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, στην ίδια μοίρα με το παιδί πάνω, 11 Ιουλίου έφτασε και εμένα Feucht. Μου κάνει όμως εντύπωση που χρειάστηκαν 3 εργάσιμες μέρες για παράδοση, μένεις σε κάποιο νησί;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, στην ίδια μοίρα με το παιδί πάνω, 11 Ιουλίου έφτασε και εμένα Feucht. Μου κάνει όμως εντύπωση που χρειάστηκαν 3 εργάσιμες μέρες για παράδοση, μένεις σε κάποιο νησί;

 

Και εμένα από 11 Ιουλίου Feucht...

 

dhl.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

εχω αρκετα δεματα τα περισσοτερα κοντευουν μηνα ειστε και αλλοι ετσι

ευχαριστω.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-04-2020 03:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-06-2020 16:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-06-2020 05:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

επισης με σιγκαπουρη εχω 2 μαρτιο και 2 απριλιο κανενα δεν εφτασε

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-05-2020 12:45 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Δύο μικρά πράγματα από AliExpress με απλό ταχυδρομείο πλησιάζω στις 70 ημέρες μου δείχνει ότι έχουν φτάσει στην χώρα προορισμού αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα οπότε υπομονή..
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία πριν το Πάσχα, 15 Απριλίου 2020 από ali, σε μια βδομάδα περίπου κλείνει δίμηνο στο τελωνείο, ζήτησα από τον πωλητή δύο φορές να επεκτείνει την Προστασία Αγοραστή και ακόμη τίποτα, είναι και κάποιας αξίας πανάθεμα την, 80+ €.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η παραγγελία μου με EU Priority έφτασε Ελλάδα και από όσα έχω πληροφορηθεί, η DHL κάνει παραδόσεις και Σάββατο(?).

 

Μιας και θα απουσιάζω αύριο από το σπίτι όλη μέρα, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να παραλάβει ο πατέρας μου το δέμα; Ζητούν ταυτότητα; Αν αφήσω την ταυτότητα σπίτι παρακάμπτεται αυτό το βήμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η παραγγελία μου με EU Priority έφτασε Ελλάδα και από όσα έχω πληροφορηθεί, η DHL κάνει παραδόσεις και Σάββατο(?).

 

 

 

Μιας και θα απουσιάζω αύριο από το σπίτι όλη μέρα, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να παραλάβει ο πατέρας μου το δέμα; Ζητούν ταυτότητα; Αν αφήσω την ταυτότητα σπίτι παρακάμπτεται αυτό το βήμα;

Ξέχασε το Σάββατο. Δευτέρα παραλαμβάνεις.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο εχει μετατραπεί σε μαύρη τρύπα; Οτι μπαίνει δε βγαίνει; Εχω 8 χαζοδεματα κολλημένα εκει μεσα επι εβδομάδες! Τι στο καλό γίνεται εκει; Και όχι τίποτα άλλο εχω και άλλα 10 που είτε έχουν φτάσει Ελλάδα είτε έρχονται. Έτσι όπως το πάνε θα φτάσουν Σεπτέμβριο... Το τελευταίο διάστημα έχει βελτιωθεί ο χρόνος απο Κίνα εως Ελλάδα (σε σχέση με παλιότερα) και απο την ώρα που φτάσει Ελλάδα μέχρι τη παράδοση τους μπορεί να ειναι και πανω απο το διπλάσιο σε αρκετά δέματα

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω τα 3 δέματα για λογαριασμό φίλο μου μια από τα ίδια πάνω από 1 μήνα, στη χώρα των ιθαγενών που είναι η Ελλάδα αντε να βρεις άκρη, παίρνεις την τηλεφωνική εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ, σου λένε είναι στην διαδικασία για έλεγχο από ΓΕΤΑ, παίρνεις τηλέφωνο στην ΓΕΤΑ σου λένε ακόμα βρίσκονται στο αεροδρόμιο, όταν ψηφίζουμε τον ΓΑΠ, τον Αλέξη, τον κουλή τώρα, μια ζωή χώρα της Αφρικής θα είμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έφτασε χθες Αθήνα και η dhl στο σάιτ λέει για παράδοση στις 27 του μήνα. Για να δούμε από Δευτέρα.....
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έφτασε χθες Αθήνα και η dhl στο σάιτ λέει για παράδοση στις 27 του μήνα. Για να δούμε από Δευτέρα.....
Την Δευτέρα θα παραλάβεις. Κάποια στιγμή θα δεις το πρωί να αλλάζει το status και να αναφέρει ότι το δέμα είναι προς αποστολή.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν κατάφεραν να περάσουν το χαράτσι από Κίνα, τώρα εισάγουν νέο μοντέλο εκδίκησης αυτών που ακόμα αγοράζουν πράγματα από Κίνα.

Αφήνουν επί εβδομάδες η και μήνες τα δέματα στο τελωνείο αδιαφορώντας για τα πάντα

Πρακτικά η αγορά από AliExpress πλέον είναι υπό διωγμό ,μέχρι να απογοητευτουν και οι τελευταίοι

 

Τέτοιο εκδικητικό και χαώδης κράτος ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν συναντάς

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται αλλά το έχουν μαμησει 1-3 μηνες εκφορτωση από μεταφορικό μέσα, δεν έχω δεματα αλλά ένας φίλος 3 δέματα, όσοι βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση κάπως πρέπει να αντιδράσουν, κράξιμο στο φαις στα ΕΛΤΑ, καταγγελίες στον συνήγορο.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση στους γνωρίζοντες, 31/5/ παραγγέλνω από banngood ένα smartphone μαζί με 4-5 παιδιά από εδώ, 31/5/ - 2/6/ όλα αποστέλλονται με DHL Parcel, 17 - 19/6/ όλοι παραλαμβάνουν το δικό μου δεν έχει ούτε μια καταχώρηση στο tracking μέχρι και σήμερα, αναμενόμενη παράδοση ήταν έως 1/7/, Στις 10/7/ ανοίγω dispute τελικά μετά από συζήτηση το bangood μου λέει στο τέλος περίμενε 180 ημέρες αλλιώς πίσω λεφτά δεν δίνω, το κάνω claim στις 12/7/ είναι στην τελική φάση που περιμένουμε την απόφαση του Paypal και το estimated case ending, μου το έχουνε μεταφέρει από 19/7/, σε 22/7/ και σήμερα 25/7/, ( Βλέπω ότι κάθε 2-3 ημέρες κάνουν update, το τσεκάρουν μάλλον, και σου λέει ας περιμένουμε ακόμα μήπως και φανεί ), δεν είναι ότι βιάζομαι εγώ το αγόρασα από εδώ 10 μέρες τώρα στην ίδια ακριβώς τιμή, αλλά περιμένουν να γίνει δίμηνο από την αποστολή η και παραπάνω?, ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν κατάφεραν να περάσουν το χαράτσι από Κίνα, τώρα εισάγουν νέο μοντέλο εκδίκησης αυτών που ακόμα αγοράζουν πράγματα από Κίνα.

Αφήνουν επί εβδομάδες η και μήνες τα δέματα στο τελωνείο αδιαφορώντας για τα πάντα

Πρακτικά η αγορά από AliExpress πλέον είναι υπό διωγμό ,μέχρι να απογοητευτουν και οι τελευταίοι

 

Τέτοιο εκδικητικό και χαώδης κράτος ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν συναντάς

 

Αυτό ακριβώς έχω την εντύπωση ότι κάνουν. Οι παραγγελίες δεν έρχονται ούτε στις 90 μέρες μέρες. Ακόμα και με tracking μόλις μπουν Ελλάδα κολλάνε σε ένα σημείο για πάνω από μήνα και γενικά η κατάσταση έχει ξεφύγει. Λες και το κάνουν επίτηδες σκαναρουν τα πακέτα και τα αφήνουν στην μοίρα τους για να τρέχουμε σε dispute στο AliExpress και στο τέλος να μας μπαναρουν οι Κινέζοι μια και καλή. Αν η κατάσταση συνεχιστεί βλέπω μετά το καλοκαίρι πολλά μαγαζιά να γράφουν "does not ship to greece". Οι παραγγελίες από aliexpress είναι πλέον παρελθόν. Έχω τόσα προϊόντα στο καλάθι μου και δεν κάνω καν την κίνηση να τα πληρώσω και να τα στείλουν. Δεν φταίνε οι Κινέζοι αλλά όπως φαίνεται αυτό που θέλουν εδώ Ελλάδα οι υπεύθυνοι το καταφέρνουν μια χαρά. Να σταματήσει δηλαδή ο κόσμος να παραγγέλνει.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο το μήνυμα (έσβησα αυτό που έγραψα). Απλά το φορτηγάκι της DHL κάνει τις βόλτες του μέχρι να παραλάβουμε και εμείς απο Αθήνα. Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο το μήνυμα (έσβησα αυτό που έγραψα). Απλά το φορτηγάκι της DHL κάνει τις βόλτες του μέχρι να παραλάβουμε και εμείς απο Αθήνα.

 

Νομίζω μαζί ήταν τα δέματα μάς όσο αφορά το τρακινκγ.

Σάββατο ήταν Αθήνα προς παράδοση και σήμερα το πρωί με πήρε η speedex ότι έφτασε το δέμα μού. Μένω επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μαζί ήταν τα δέματα μάς όσο αφορά το τρακινκγ.

Σάββατο ήταν Αθήνα προς παράδοση και σήμερα το πρωί με πήρε η speedex ότι έφτασε το δέμα μού. Μένω επαρχία.

 

Εγώ δεν έχω καμία ενημέρωση από Παρασκευή που εισήλθε στη χώρα, ενώ παρατήρησα πως ένα παλικάρι παρέλαβε Σαββατιάτικα στην Άρτα. Δεν έχει παραδοθεί σε κανένα κέντρο διαλογής, ακόμη άγνωστη η μοίρα του.

 

https://ibb.co/HGCJ8C8

Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καμία ενημέρωση από Παρασκευή που εισήλθε στη χώρα, ενώ παρατήρησα πως ένα παλικάρι παρέλαβε Σαββατιάτικα στην Άρτα. Δεν έχει παραδοθεί σε κανένα κέντρο διαλογής, ακόμη άγνωστη η μοίρα του.

 

Ούτε international shipment number έχεις;

Δοκίμασε και εκείνο αν στο έχει δώσει στην dhl σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Ούτε international shipment number έχεις;

Δοκίμασε και εκείνο αν στο έχει δώσει στην dhl σελίδα

 

Αυτό είναι το αποτέλεσμα αναζήτησης του international tracking από το site της DHL Paket, μία από τα ίδια και στο 17track (εξάλλου από το DHL Paket αντλεί τις πληροφορίες). Ο αριθμός φορτωτικής δείχνει πως ακόμη το δέμα ταξιδεύει από Νυρεμβέργη από τις 11/7 χωρίς καμία ενημέρωση. (Έχω κάνει προσθήκη παραπάνω του συνδέσμου της φωτογραφίας)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το αποτέλεσμα αναζήτησης του international tracking από το site της DHL Paket, μία από τα ίδια και στο 17track (εξάλλου από το DHL Paket αντλεί τις πληροφορίες). Ο αριθμός φορτωτικής δείχνει πως ακόμη το δέμα ταξιδεύει από Νυρεμβέργη από τις 11/7 χωρίς καμία ενημέρωση. (Έχω κάνει προσθήκη παραπάνω του συνδέσμου της φωτογραφίας)

 

Και όμως εμένα το 17track όπως και στην dhl.gr με το ιντερνασιοναλ πιο γρήγορη ενημέρωση είχα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...