Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμπληρώνεται σήμερα το δίμηνο σε μια παραγγελία από ali.

Πόση επέκταση να ζητήσω;;

Ευχαριστώ πολύ

 

αναλογα ποσο θες να περιμενεις εγω αλλες 2 βδομαδες θα ζηταγα.

στειλε κ μηνυμα στο πωλητη να τη κανει αυτος καλυτερα γιατι οταν το ζητας εσυ πρεπει να το εγκρινει κ καμια φορα δε το βλεπουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ!

αναλογα ποσο θες να περιμενεις εγω αλλες 2 βδομαδες θα ζηταγα.

στειλε κ μηνυμα στο πωλητη να τη κανει αυτος καλυτερα γιατι οταν το ζητας εσυ πρεπει να το εγκρινει κ καμια φορα δε το βλεπουν.

Link to comment
Share on other sites

BangGuChuLiZhongXin,Flyt Express's sorting centre, Item in transit (1/6)

Flyt Express's sorting centre, Item received (1/6)

 

Καλησπέρα παιδιά, παραγγελία απο banggood απο 31/5 μετά τα ανωτέρω που μου εμφανίζει ως σημεία check point του δέματός μου, μετά απο πόσες ημέρες εμπειρικά θα φτάσει το δέμα Γερμανία (με Tracking DE είναι), ώστε να εμφανιστεί πλέον με dhl;

Φαντάζομαι τώρα θα ταξιδεύει κάτι ημέρες στην Κίνα και απο 1/6 δεν έχω άλλη ενημέρωση.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου 01/06 έφυγε. 2 εβδομάδες για Γερμανία και 10+ μέρες για Ελλάδα. Έχει δρόμο ακόμα η βαλίτσα. Υπολόγισε τέλη Ιουνίου αν όλα πάνε καλά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

BangGuChuLiZhongXin,Flyt Express's sorting centre, Item in transit (1/6)

Flyt Express's sorting centre, Item received (1/6)

 

Καλησπέρα παιδιά, παραγγελία απο banggood απο 31/5 μετά τα ανωτέρω που μου εμφανίζει ως σημεία check point του δέματός μου, μετά απο πόσες ημέρες εμπειρικά θα φτάσει το δέμα Γερμανία (με Tracking DE είναι), ώστε να εμφανιστεί πλέον με dhl;

Φαντάζομαι τώρα θα ταξιδεύει κάτι ημέρες στην Κίνα και απο 1/6 δεν έχω άλλη ενημέρωση.

Και εμένα ακριβώς τα ίδια στο tracking περίπου ίδια μέρα παραγγείλαμε.

Τέλος Ιουνίου αν παραλάβουμε καλά θα είναι. Υπομονή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αναλογα ποσο θες να περιμενεις εγω αλλες 2 βδομαδες θα ζηταγα.

στειλε κ μηνυμα στο πωλητη να τη κανει αυτος καλυτερα γιατι οταν το ζητας εσυ πρεπει να το εγκρινει κ καμια φορα δε το βλεπουν.

 

σε δική μου περίπτωση πάντως από ali ενώ τελείωνε η προστασία και έστειλα μήνυμα στον πωλητή για επέκταση και ότι δεν επιθυμώ dispute, και στέλνοντάς του και αποδεικτικό για να ελέγξει ότι όντως δεν έχω παραλάβει ακόμα την παραγγελία από το ταχυδρομείο κυνικά ο Κινέζος μου είπε κάνε λέει dispute όπως και με ανάγκασε να κάνω.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

BangGuChuLiZhongXin,Flyt Express's sorting centre, Item in transit (1/6)

Flyt Express's sorting centre, Item received (1/6)

 

Καλησπέρα παιδιά, παραγγελία απο banggood απο 31/5 μετά τα ανωτέρω που μου εμφανίζει ως σημεία check point του δέματός μου, μετά απο πόσες ημέρες εμπειρικά θα φτάσει το δέμα Γερμανία (με Tracking DE είναι), ώστε να εμφανιστεί πλέον με dhl;

Φαντάζομαι τώρα θα ταξιδεύει κάτι ημέρες στην Κίνα και απο 1/6 δεν έχω άλλη ενημέρωση.

 

Να υπολογίζεις 30-35 μέρες από την παραγγελία, αφού η κατάσταση με τις αεροπορικές επικοινωνίες δεν έχουν αποκατασταθεί ακόμη. Η καθυστέρηση οφείλεται στη διαδρομή μέσα στην Κίνα μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης, στην πτήση για τη Γερμανία και στην οδική διαδρομή από το Feucht μέχρι την Αθήνα.

Σε κάθε περίπτωση, είναι η ασφαλέστερη και πιο αξιόπιστη μέθοδος αποστολής, μέχρι τώρα, και δεν έχει μπλέξιμο με τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

@stilskin , @leotzian, @makap ευχαριστώ για την ενημέρωση! Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία courier αφ' εαυτής δεν παίζει ρόλο. Αυτό που παίζει είναι η μέθοδος αποστολής από το μαγαζί. Στα 2 πιο γνωστά εδώ μαγαζιά (banggood και gearbest - και πιθανόν και σε κάποια άλλα, αλλά δεν είμαι σίγουρος) οι μέθοδοι με "priority" στο όνομα (π.χ. priority direct mail, eu priority, priority line κλπ) παρακάμπτουν το τελωνείο, με αυτό που έχει γίνει γνωστό ως "τριγωνική αποστολή".

Στα πλαίσια αυτά, μπορεί να χρησιμοποιήσουν την Post NL, την DHL ή και οποιαδήποτε άλλη, ανάλογα με τις συμφωνίες που κάνουν κατά καιρούς (πριν κάποια χρόνια, η πιο συνηθισμένη ήταν η Singapore Post!).

Η αποστολή δέματος με PostNL χωρίς να γίνει στα πλαίσια κάποιας από τις 'priority' μεθόδους, σαφώς και ενέχει κίνδυνο τελωνείου.

 

Έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ, το επαναλαμβάνω όμως ακόμα μία, γιατί πρέπει να γίνει κατανοητό ότι δεν είναι η ταχυδρομική εταιρία που κάνει τη... διαφορά, αλλά η μέθοδος αποστολής που -τυχόν- τη χρησιμοποιεί.

 

Συμφωνώ για αυτό που λες για την χώρα μέσω της οποίας έρχεται, αλλά όσων αφορά το priority line του bangood ακούγεται ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα για τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε υπάρχει πιθανότητα το ΕU priority line του banggood να περνάει τελωνείο?

Δεν υποτίθεται ότι είναι safe επιλογή????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για αυτό που λες για την χώρα μέσω της οποίας έρχεται, αλλά όσων αφορά το priority line του bangood ακούγεται ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα για τελωνείο.

 

Καμία πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο, πιστεύω, από την οπτική του ότι τίποτα δεν είναι *απόλυτα* σίγουρο, δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλάξει από μέρα σε μέρα και ξαφνικά κάτι που δεν περνούσε τελωνείο, τώρα να σταματήσει.

Δεν είναι λάθος, αλλά αυτή είναι περισσότερο θεωρητική συζήτηση. Στην πράξη *δεν* συμβαίνει και αν παρακολουθεί κανείς και λίγο την κατάσταση (π.χ. παρακολουθώντας το forum εδώ), για να αντιληφθεί έγκαιρα τις τυχόν αλλαγές, μπορεί να είναι και σχετικά σίγουρος ότι θα κάνει μια παραγγελία με ασφάλεια.

Άλλωστε, αν κανείς θέλει 100% ασφάλεια, δεν μπλέκει με αγορές από Κίνα εξ αρχής...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο, πιστεύω, από την οπτική του ότι τίποτα δεν είναι *απόλυτα* σίγουρο, δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλάξει από μέρα σε μέρα και ξαφνικά κάτι που δεν περνούσε τελωνείο, τώρα να σταματήσει.

Δεν είναι λάθος, αλλά αυτή είναι περισσότερο θεωρητική συζήτηση. Στην πράξη *δεν* συμβαίνει και αν παρακολουθεί κανείς και λίγο την κατάσταση (π.χ. παρακολουθώντας το forum εδώ), για να αντιληφθεί έγκαιρα τις τυχόν αλλαγές, μπορεί να είναι και σχετικά σίγουρος ότι θα κάνει μια παραγγελία με ασφάλεια.

Άλλωστε, αν κανείς θέλει 100% ασφάλεια, δεν μπλέκει με αγορές από Κίνα εξ αρχής...

 

Σωστό, αλλά ουτως ή άλλως από την στιγμή που σου έχει duty insurance αμα περάσει δεν πρέπει να δώσει το κατάστημα τους δασμους σε εμένα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα χθες παραγγελία από gearbest priority line και μου έβγαλε το ίδιο tracking. Τελωνείο δεν νομίζω να περνάει αφού είναι priority, αλλά το θέμα είναι με ποια εταιρία έρχεται και πόσο χρόνο κάνει

 

Ευχαριστώ priority line είναι τελικά, ναι. Όσον αφορά το διάστημα μέχρι την παραλαβή, ελπίζω να μην φτάσει το 5μηνο όπως μου έτυχε σε άλλα δέματα (όχι priority line όμως, συστημένα)

Edited by atmistis
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αλλά ουτως ή άλλως από την στιγμή που σου έχει duty insurance αμα περάσει δεν πρέπει να δώσει το κατάστημα τους δασμους σε εμένα;

Έχει κάτι τέτοιο...; Δε νομίζω - ή τουλάχιστον δεν το έχω δει!

Το μόνο που θυμάμαι είναι ένα "shipping insurance" (που αν πληρώνεις με paypal είναι άχρηστο, καθώς ούτως ή άλλως μπορείς να διεκδικήσεις refund αν χαθεί το δέμα σου), το οποίο το χρεώνουν -λίγο βέβαια- με άλλες μεθόδους αποστολής, αλλά είναι προεπιλεγμένο και δωρεάν, εάν διαλέξεις PDM.

Duty insurance θυμάμαι ότι έδιναν ένα φεγγάρι (πριν αρκετό καιρό όμως, πάνω από χρόνο, αν θυμάμαι καλά), όταν είχε γίνει... στραβή με τα ταχυδρομεία και όντως υπήρχε κίνδυνος να σταματήσουν στο τελωνείο τα δέματα, ακόμα και με τα διάφορά 'priority' σχήματα.

Και αν θυμάμαι καλά, αρκετά είχαν σταματήσει και τους είχε στοιχίσει -φαντάζομαι- μάλλον ακριβά αυτό, μέχρι να... διευθετηθεί η κατάσταση, και να ξαναγίνουν ασφαλή τα 'priority'. Δεν ήθελαν όμως να χάσουν την αγορά μας, οπότε είχαν δώσει αυτό σαν προσωρινό αντιστάθμισμα.

Και πάλι είχαν δημιουργηθεί, θυμάμαι, παράπονα, γιατί αποζημίωναν μεν για το 24% ΦΠΑ, όχι όμως και για το τέλος παρουσίασης στο τελωνείο (€15 μέχρι τα €150, αν θυμάμαι καλά, παραπάνω για μεγαλύτερες αξίες...).

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι τέτοιο...; Δε νομίζω - ή τουλάχιστον δεν το έχω δει!

Το μόνο που θυμάμαι είναι ένα "shipping insurance" (που αν πληρώνεις με paypal είναι άχρηστο, καθώς ούτως ή άλλως μπορείς να διεκδικήσεις refund αν χαθεί το δέμα σου), το οποίο το χρεώνουν -λίγο βέβαια- με άλλες μεθόδους αποστολής, αλλά είναι προεπιλεγμένο και δωρεάν, εάν διαλέξεις PDM.

Duty insurance θυμάμαι ότι έδιναν ένα φεγγάρι (πριν αρκετό καιρό όμως, πάνω από χρόνο, αν θυμάμαι καλά), όταν είχε γίνει... στραβή με τα ταχυδρομεία και όντως υπήρχε κίνδυνος να σταματήσουν στο τελωνείο τα δέματα, ακόμα και με τα διάφορά 'priority' σχήματα.

Και αν θυμάμαι καλά, αρκετά είχαν σταματήσει και τους είχε στοιχίσει -φαντάζομαι- μάλλον ακριβά αυτό, μέχρι να... διευθετηθεί η κατάσταση, και να ξαναγίνουν ασφαλή τα 'priority'. Δεν ήθελαν όμως να χάσουν την αγορά μας, οπότε είχαν δώσει αυτό σαν προσωρινό αντιστάθμισμα.

Και πάλι είχαν δημιουργηθεί, θυμάμαι, παράπονα, γιατί αποζημίωναν μεν για το 24% ΦΠΑ, όχι όμως και για το τέλος παρουσίασης στο τελωνείο (€15 μέχρι τα €150, αν θυμάμαι καλά, παραπάνω για μεγαλύτερες αξίες...).

Το tarriff insurance έλεγα που το δίνει σαν free service μόνο στο pdm. Άρα αφού δεν το παρέχουν στο priority line για αυτούς δεν είναι μέθοδος που σου εγγυάται ότι δεν θα περάσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ priority line είναι τελικά, ναι. Όσον αφορά το διάστημα μέχρι την παραλαβή, ελπίζω να μην φτάσει το 5μηνο όπως μου έτυχε σε άλλα δέματα (όχι priority line όμως, συστημένα)

 

Δεν νομίζω να κάνει πάνω από 1-1,5 μήνα, ειδικά τώρα που από την άλλη εβδομάδα ξεκινάνε κανονικά οι πτήσεις από Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

Το tarriff insurance έλεγα που το δίνει σαν free service μόνο στο pdm. Άρα αφού δεν το παρέχουν στο priority line για αυτούς δεν είναι μέθοδος που σου εγγυάται ότι δεν θα περάσει

 

 

Δεν υπάρχει καμία μέθοδος αποστολής από κανένα μαγαζί τρίτης χώρας που να σου εγγυάται ότι δεν θα πληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμού την Ελλάδα.

Υπάρχουν κάποιες μέθοδοι που θεωρούνται ασφαλείς μέχρι να "ξυπνήσουν" κάποιοι, στην αλυσίδα διαδρομής σε κάποια ευρωπαική χώρα, οπότε πάλι από την αρχή με άλλη μέθοδο, όπως έχει γίνει στο παρελθόν αρκετές φορές.

Εάν μπλέξεις με τις λεγόμενες "ασφάλειες" κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα σου επιστραφούν τα έξοδα εκτελωνισμού, και θα ρίξεις αρκετί ιδρώτα και άγχος μέχρι να πετύχεις κάτι.

Μια αναζήτηση για το θέμα αυτό θα σου δώσει πολλές απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το tarriff insurance έλεγα που το δίνει σαν free service μόνο στο pdm. Άρα αφού δεν το παρέχουν στο priority line για αυτούς δεν είναι μέθοδος που σου εγγυάται ότι δεν θα περάσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Δεν νομίζω να κάνει πάνω από 1-1,5 μήνα, ειδικά τώρα που από την άλλη εβδομάδα ξεκινάνε κανονικά οι πτήσεις από Ευρώπη

Άρα να ελπίζουμε ότι η DHL θα στείλει το πακέτο αεροπορικώς και όχι οδικώς;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Άρα να ελπίζουμε ότι η DHL θα στείλει το πακέτο αεροπορικώς και όχι οδικώς;

 

 

Εάν εννοείς τα δέματα που έρχονται από το banggood με τη μέθοδο PDM και DHL Paket, όχι.

Αυτά ταξιδεύουν οδικώς, από τη Γερμανία στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς τα δέματα που έρχονται από το banggood με τη μέθοδο PDM και DHL Paket, όχι.

 

Αυτά ταξιδεύουν οδικώς, από τη Γερμανία στην Αθήνα.

Ναι στα DHL Paket αναφερόμουν. Άδικα χάρηκα για λίγο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς τα δέματα που έρχονται από το banggood με τη μέθοδο PDM και DHL Paket, όχι.

Αυτά ταξιδεύουν οδικώς, από τη Γερμανία στην Αθήνα.

 

Ναι στα DHL Paket αναφερόμουν. Άδικα χάρηκα για λίγο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Προσφατα παρελαβα δεμα απο banggood με αυτη τη μεθοδο, αργησε να φανει Γερμανια ~20 μερες, 25/05 Koln, 26/05 Feucht, 01/06 παρελαβα στο Βολο, αλλα εδω εχουμε γραφειο της dhl και μου το εφεραν οι ιδιοι

Link to comment
Share on other sites

Άρα ένα μήνα έκανε απ' τημ ημέρα που στο έστειλαν. Σωστά???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα ένα μήνα έκανε απ' τημ ημέρα που στο έστειλαν. Σωστά???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν λες για εμενα ναι ενα μηνα εκανε, και δευτερο πακετο απο gearbest με nl post το ιδιο, μια εβδομαδα αργοτερα η παραγγελια

Link to comment
Share on other sites

Άρα να ελπίζουμε ότι η DHL θα στείλει το πακέτο αεροπορικώς και όχι οδικώς;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το δικό μου πακέτο είναι από gearbest priority line και από τρίτο πωλητή που έρχεται με yanwen και μετά belgium post. Δεν σχετίζεται με το priority line του bangood. Αυτό που λες εσύ μέσω Γερμανίας με την τωρινή κατάσταση σπάνια κάνει πάνω από μήνα και αυτό που το αργεί είναι η μεταφορά Κίνα- Γερμανία

Link to comment
Share on other sites

Από banggood με EU PRIORITY LINE, με γερμανικο ταχυδρομείο DHL e packet κανονικά δεν το στέλνουν η στέλνουν και με ολλανδικό , εμένα γιατί μου το έστειλαν με ολλανδικό ταχυδρομείο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...