Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς. Κανείς refund και περνεις τα λεφτά πίσω, μετά από 5 μήνες περνεις και το προϊόν. :)

 

 

Για να δουν οι Κινέζοι ότι το θέμα είναι με το Τούρκους.

Μετά ας βρουν άλλο τρόπο να τα στέλνουν. :respect:

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το ζηταω αμεσως dispute με το που φτασει ακριβως τους 2 μηνες ειναι λαθος κίνηση

το σωστο ειναι επικοινωνία με το καταστημα που πήρατε το προιον και με την σειρα του αυτος να κάνει επεκταση χρονου παραδοσης

Μονο εαν εξαντληθει και αυτος o επιπλεον χρονος. Τοτε ζητατε πρωτα refund απο τον πωλητη και εαν δεν συμφωνησει , τοτε κανουμε dispute στο ali

Με λιγα λογια δεν ειμαστε με την καραμπινα πανω απο το dispute θελει υπομονή !!!!!

 

Εγώ ότι είναι με Τούρκικο track number,θα κάνω dispute με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχουν tracking number τα δικά μου,αλλά είναι κολλημένα στην Τουρκία. :(

 

 

 

 

Πόσο αργούν δηλαδή,έχεις εικόνα;

 

Εγώ στα δικά μου εννοώ τα πήρα untracked από Αli, στο parcelsapp δείχνει την πορεία που σε κάποιο σημείο πήραν track number και στα 2 από τα 3 είναι τούρκικο... Και τα 3 φαίνεται να έχουν φτάσει Ελλάδα από αρχές και μέσα Μάρτη...

Οπότε πιθανολογώ ότι ισχύουν τα σχόλια των φίλων από πάνω, ότι μάλλον λόγω της κατάστασης τα ΕΛΤΑ έχουν λίγα άτομα στο αεροδρόμιο και αδυνατούν εκ των πραγμάτων να ανταποκριθούν σε τόσο μεγάλο φόρτο...

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φτάσουν, αλλά θέλει πάρα πολλή υπομονή έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα...

Γενικά δηλ. πλέον για να παραγγείλεις από Κίνα θέλει σκέψη αν αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σήμερα πήγα παρέλαβα δύο δεματάκια που είχα παραγγείλει από AliExpress και ρώτησα την υπάλληλο πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί για πόσο χρόνο λόγω της πανδημίας θα μένουν τα δέματα στο ταχυδρομείο να ξέρετε όλοι ότι πλέον τα δέματα σας κρατούνται στο ταχυδρομείο για 40 μέρες πριν επιστρέψουν πίσω.

Επίσης χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ από τη στιγμή που μου δίνει περιθώριο 60 ημερών για να ζητήσω refund

Ή να κάνω dispute εγώ θα εξασκήσω αυτό το δικαίωμα που μου δίνει το AliExpress γιατί και οι Κινέζοι πολίτες που βρίσκονται μέσα στην πλατφόρμα δεν είναι και τα πιο άγια παιδιά πόσες φορές δεν σας κάνανε τον κινέζο σε μία ερώτηση σας πόσες φορές άλλη περιγραφή είχε το προϊόν και άλλο παραλάβατε και όταν στέλνετε μήνυμα κλασικά κάνω τον κινέζο, οπότε θα με συγχωρέσετε αλλά εγώ θα εξασκώ το δικαίωμα που μου δίνει το aliexpress για dispute η και refund, και αν θέλετε μπορώ να σας επισυνάψω για να διαβάσετε απάντηση πωλητή στο AliExpress όπου και είχα κάνει παραγγελία και έλεγε ότι αν δεν πραγματοποιηθεί η αποστολή μέσα σε έξι μέρες θα μου κάνει full refund που δεν μου έκανε απλά μου έστειλε ένα μήνυμα λέγοντας μου ότι δεν μπορούσε να βρει μεταφορική για να το στείλει χωρίς έξοδα αποστολής και ότι έπρεπε να πληρώσει από την τσέπη του 50 cents και για αυτό το λόγο καθυστέρησε να κάνει την αποστολή του δέματος μου και πάλι σας λέω όποιος δεν με πιστεύει με μεγάλη μου χαρά να επισυνάψω το μήνυμα που μου έστειλε.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σήμερα πήγα παρέλαβα δύο δεματάκια που είχα παραγγείλει από AliExpress και ρώτησα την υπάλληλο πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί για πόσο χρόνο λόγω της πανδημίας θα μένουν τα δέματα στο ταχυδρομείο να ξέρετε όλοι ότι πλέον τα δέματα σας κρατούνται στο ταχυδρομείο για 40 μέρες πριν επιστρέψουν πίσω.

Επίσης χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ από τη στιγμή που μου δίνει περιθώριο 60 ημερών για να ζητήσω refund

Ή να κάνω dispute εγώ θα εξασκήσω αυτό το δικαίωμα που μου δίνει το AliExpress γιατί και οι Κινέζοι πολίτες που βρίσκονται μέσα στην πλατφόρμα δεν είναι και τα πιο άγια παιδιά πόσες φορές δεν σας κάνανε τον κινέζο σε μία ερώτηση σας πόσες φορές άλλη περιγραφή είχε το προϊόν και άλλο παραλάβατε και όταν στέλνετε μήνυμα κλασικά κάνω τον κινέζο, οπότε θα με συγχωρέσετε αλλά εγώ θα εξασκώ το δικαίωμα που μου δίνει το aliexpress για dispute η και refund, και αν θέλετε μπορώ να σας επισυνάψω για να διαβάσετε απάντηση πωλητή στο AliExpress όπου και είχα κάνει παραγγελία και έλεγε ότι αν δεν πραγματοποιηθεί η αποστολή μέσα σε έξι μέρες θα μου κάνει full refund που δεν μου έκανε απλά μου έστειλε ένα μήνυμα λέγοντας μου ότι δεν μπορούσε να βρει μεταφορική για να το στείλει χωρίς έξοδα αποστολής και ότι έπρεπε να πληρώσει από την τσέπη του 50 cents και για αυτό το λόγο καθυστέρησε να κάνει την αποστολή του δέματος μου και πάλι σας λέω όποιος δεν με πιστεύει με μεγάλη μου χαρά να επισυνάψω το μήνυμα που μου έστειλε.

 

Ναι το δικαίωμα για dispute το έχεις απλά άν παραλάβεις μην κάνεις εσύ τον κινέζο μετά. Μίλησε με τον πωλητή και στείλε του τα χρήματα πίσω. Στην τελική δε φταίει αυτός για το σύστημα μεταφορών παγκοσμίως. Αλλιώς μας βλέπω να μας βάζουν στη μαύρη λίστα οι κινέζοι. Εγώ προσωπικά περιμένω καμιά δεκαριά δεματάκια και δε προτίθεμαι να κάνω dispute. Ξέρω σίγουρα ότι θα παραλάβω, έστω και καθυστερημένα. Αυτό έχει συμβεί στις τελευταίες δεκάδες παραγγελίες που έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά μιας θήκης από gearbest αξίας 8€ αν επιλέξω belgium post unregistered θα έχω τρακινγκ; Είναι αξιόπιστη μέθοδος ή να πάω σε ακριβότερη;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε αγορές από Κίνα καλό θα είναι να οπλιστείτε με πολύ υπομονή και μα μην περιμένετε ότι θα έρθει μέσα στις 60 μέρες που είναι ο κανόνας.

Η ιδια κατασταση ισχυει και για δεματα απο ευρωπαϊκες αποθηκες ?

Link to comment
Share on other sites

Η ιδια κατασταση ισχυει και για δεματα απο ευρωπαϊκες αποθηκες ?

 

Δεν υπάρχει κανόνας σ' αυτό το θέμα, αφού έχουν ανασταλεί οι πτήσεις με ορισμένες χώρες.

Εξαίρεση αποτελεί το Γερμανικό ταχυδρομείο που μεταφέρεται οδικώς στην Ελλάδα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Από την Τρίτη που εδώ πάρει τρακινγκ από Banggood και αποθήκη Τσεχίας με dhl δεν έχει κανένα στάτους

 

Και πλήρωσα και παραπάνω για να έρθει γρήγορα

Υποθετικά έλεγε 2-3 εργάσιμες ημέρες παράδοσης αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Από την Τρίτη που εδώ πάρει τρακινγκ από Banggood και αποθήκη Τσεχίας με dhl δεν έχει κανένα στάτους

 

Και πλήρωσα και παραπάνω για να έρθει γρήγορα

Υποθετικά έλεγε 2-3 εργάσιμες ημέρες παράδοσης αν θυμάμαι καλά

 

Αυτό συμβαίνει γιατί στην αναζήτησης του tracking πρέπει να βάλεις και τον ταχυδρομικό κώδικα

Μπες στο επίσημο site της DHL βάλε το tracking και μετά θα σου ζητήσει τκ και θα σου βγάλει την πορεία του δέματος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί στην αναζήτησης του tracking πρέπει να βάλεις και τον ταχυδρομικό κώδικα

Μπες στο επίσημο site της DHL βάλε το tracking και μετά θα σου ζητήσει τκ και θα σου βγάλει την πορεία του δέματος

 

Πωωω και δεν το έβαζα στην αναζήτηση γιατί νόμιζα δεν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Πωωω και δεν το έβαζα στην αναζήτηση γιατί νόμιζα δεν χρειάζεται

 

Είχα πρήξει το banggood ότι δεν μου το έχουν στείλει και ότι το tracking είναι λάθος και αυτοί να μου λένε ότι είναι σωστό, έχει σταλεί και να μην ανησυχώ. Τελικά εδώ μέσα μου έδωσαν την λύση. Αν περίμενα από το banggood... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανόνας σ' αυτό το θέμα, αφού έχουν ανασταλεί οι πτήσεις με ορισμένες χώρες.

Εξαίρεση αποτελεί το Γερμανικό ταχυδρομείο που μεταφέρεται οδικώς στην Ελλάδα.

Ναι εννοω στις περιπτωσεις που θα ερθει οδικως. Σε αυτη την περιπτωση που υπαρχει η καθυστερηση?

Link to comment
Share on other sites

Order time: 08:19 Jan. 26 2020 Aliexpress

31 Ιαν 2020 15:46 Logistics order has been created

15 Φεβ 2020 19:57 Received Xiangtan, Hunan China Post

15 Φεβ 2020 20:52 Leave Xiangtan, Hunan Xiangtan, Hunan China Post

 

:worry: - τι κανω τωρα βρε παιδια μου λετε? σε καμια μηχανη αναζητησης δεν δειχνει κατι διαφορετικο,να στειλω μηνυμα στον κινεζο αλλα και τι θα βγει?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

παίδες, έχετε καμιά ιδέα τι σημαίνει αυτό το GMTC

 

2020-04-03 14:22:43 GMTC, Arrived

2020-04-01 15:54:48 HONG KONG, Departed HONG KONG Airport

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Δέματα του banggood από τη τσεχική αποθήκη με tracking number σαν αυτό CP00799xxxxDE μας παραδίδονται από τα ΕΛΤΑ ή απο τη dhl

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παίδες, έχετε καμιά ιδέα τι σημαίνει αυτό το GMTC

 

GMTC = Greenwich Mean Time Coordinated μηπως?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Order time: 08:19 Jan. 26 2020 Aliexpress

31 Ιαν 2020 15:46 Logistics order has been created

15 Φεβ 2020 19:57 Received Xiangtan, Hunan China Post

15 Φεβ 2020 20:52 Leave Xiangtan, Hunan Xiangtan, Hunan China Post

 

:worry: - τι κανω τωρα βρε παιδια μου λετε? σε καμια μηχανη αναζητησης δεν δειχνει κατι διαφορετικο,να στειλω μηνυμα στον κινεζο αλλα και τι θα βγει?

 

Και να του στείλεις ένα μήνυμα θα σου πει το σύνηθες που λένε σε αυτές τις περιπτώσεις ότι σε παρακαλώ περίμενε λίγο ακόμα και το πολύ-πολύ να σου επεκτείνει το χρόνο παράδοσης, πάντως να ξέρεις ότι και εγώ είχα παραγγελία από 3 Ιανουαρίου και παρέλαβα 9 Απριλίου.

και τέλος δεν ξέρω αν φταίνε τα δικά μας τα ταχυδρομεία οι αποστολές που έχουνε πάει πολύ πίσω λόγω της κατάστασης και ευθύνεται η Κίνα και τα ταχυδρομεία της

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Order time: 08:19 Jan. 26 2020 Aliexpress

31 Ιαν 2020 15:46 Logistics order has been created

15 Φεβ 2020 19:57 Received Xiangtan, Hunan China Post

15 Φεβ 2020 20:52 Leave Xiangtan, Hunan Xiangtan, Hunan China Post

 

:worry: - τι κανω τωρα βρε παιδια μου λετε? σε καμια μηχανη αναζητησης δεν δειχνει κατι διαφορετικο,να στειλω μηνυμα στον κινεζο αλλα και τι θα βγει?

 

Έψαξες σε Flyt Express, 4PX, Yanwen και άλλες κινέζικες μεταφορικές;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παίδες, έχετε καμιά ιδέα τι σημαίνει αυτό το GMTC

 

2020-04-03 14:22:43 GMTC, Arrived

2020-04-01 15:54:48 HONG KONG, Departed HONG KONG Airport

 

Μάλλον, Global Mail Transit Country, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί αφού ήταν πριν αναχωρήσει από το αεροδρόμιο του ΗΚ.

Link to comment
Share on other sites

GMTC = Greenwich Mean Time Coordinated μηπως?

είσαι σίγουρος και η ερώτηση είναι ρητορική ή απλά αναρωτιέσαι και εσύ; γιατί και εγώ το σκέφτηκα στην αρχή, αλλά arrived; και γιατί δεν το δίνει σε κάθε κίνηση;

ευχαριστώ όμως σε κάθε περίπτωση

 

Μάλλον, Global Mail Transit Country, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί αφού ήταν πριν αναχωρήσει από το αεροδρόμιο του ΗΚ.

(η σειρά είναι ανάποδη... από κάτω προς επάνω). Από ΗΚ αναχώρησε 01 Απριλίου και στο "GMTC" έφτασε 03 Απριλίου.

Έχουμε καμιά εικόνα τι ακριβώς εστί Global Mail Transit Country? Είναι η ενδιάμεση χώρα σταθμός ή κάτι γενικό να έχουμε να λέμε?

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έστειλε tracking το banggood με Netherland post. Καλά κρασιά τώρα. Ήλπιζα να τα έστελναν με το γερμανικό.

Μία ερώτηση. Το priority line του gearbest στέλνει με ολλανδικό ταχυδρομείο ή DHL?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παντως η DHL απο Κινα κανει ακριβως 3 μερες. Εχω παραλαβει 4 αποστολες τον τελευταιο μηνα και ολες ηρθαν αερας. Εχω σοκαριστει. Και μαλιστα με διαφορες πτησεις. Μεσω Φρανκφούρτης, Λειψίας, βρυξελλων κλπ. Την πρωτη μερα χονκ κονγκ, την δευτερη Ευρωπαικο αεροδρομιο, την τριτη το πρωι αθηνα και το μεσημερι παραδοθηκε. Αν βιαζεσαι δεν υπαρχει αλλος τροπος.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως η DHL απο Κινα κανει ακριβως 3 μερες. Εχω παραλαβει 4 αποστολες τον τελευταιο μηνα και ολες ηρθαν αερας. Εχω σοκαριστει. Και μαλιστα με διαφορες πτησεις. Μεσω Φρανκφούρτης, Λειψίας, βρυξελλων κλπ. Την πρωτη μερα χονκ κονγκ, την δευτερη Ευρωπαικο αεροδρομιο, την τριτη το πρωι αθηνα και το μεσημερι παραδοθηκε. Αν βιαζεσαι δεν υπαρχει αλλος τροπος.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Τελωνείο πλήρωσες;

Έξοδα;

ΦΠΑ;

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Οχι σε ολα.

Ηταν μικρης αξιας tv boxes κοντα στα 20€ και δηλωθηκαν ολα 20$ απο τον πωλητη.

Περασαν αερα απο το τελωνειο με πρασινο αυτοκόλλητο και παραδοθηκαν χωρις υπογραφη λογω του ιου προφανως. Τα υπεγραψε ο κουριερ μονος του.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έστειλε tracking το banggood με Netherland post. Καλά κρασιά τώρα. Ήλπιζα να τα έστελναν με το γερμανικό.

Μία ερώτηση. Το priority line του gearbest στέλνει με ολλανδικό ταχυδρομείο ή DHL?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ότι αγορά έχω κάνει από gearbest με priority line (δηλ. priority direct mail) έχουν σταλεί με Netherland post, ακόμη και η τελευταία που έκανα τέλη Φεβρουαρίου. Μέχρι τώρα δεν υπήρχαν προβλήματα

Στην τελευταία όμως καθυστέρησε περίπου ένα μήνα να φύγει από Kίνα (η Post NL το παρέλαβε 02/04) και σήμερα είναι "in transport to Greece"....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...