Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Θέλω να πάρω ένα κινητό από το tomtop και έχει τρεις επιλογές αποστολής.

Ξέρουμε αν κάποια είναι ασφαλής ώστε να μην έχουμε κάποιο απρόοπτο;3dd1180c17cd922865414762e34b1af8.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μας φτάσουν λες; η περιμένουμε άδικα; :) από μια πλευρά σκέφτομαι μήπως λέω ο ταχυδρόμος πήρε άδεια κ για αυτό γίνεται καθυστέρηση. Αυτό θα κάνω στο τέλος μόλις τελειώσει επέκταση προστασίας refund.

Ολα παιζουν, μπορει να εχει μεινει στο αεροδρομιο μεχρι και τον ταχυδρομο.

Εγω πιστευω θα ερθουν γιατι δεν μου εχει τυχει να μην ερθει κατι τοσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ολα παιζουν, μπορει να εχει μεινει στο αεροδρομιο μεχρι και τον ταχυδρομο.

Εγω πιστευω θα ερθουν γιατι δεν μου εχει τυχει να μην ερθει κατι τοσα χρονια.

Εμένα μου έτυχε μια φορά.. :)
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σου ερθει!

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτιι για μικρης αξιας πραγματακια χωρις πολλα πολλα μουυ εδωσε πισω τα λεφτα το Aliexpress χωρις να μπλεξω με το μαγαζι.

Απο την αλλη τα μαγαζια σου βγαζουν τηξν ψυχη εστω και για 2 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες... Αν το παιδί έχει tracking number της μορφής CP+ 9 ψηφία + DE τότε έπρεπε να του είχε δείξει τουλάχιστον την πρώτη ενημέρωση στο σάιτ της Dhl packet. Αν όμως έχει την καινούργια μορφή tracking number, όπως έχω και εγώ από 10/1/20, που διαφέρει ως προς τα αρχικά γράμματα, CS αντί του CP, και ως προς τους αριθμούς, 10 αριθμοί αντί 9 αριθμών, τότε λογικά δεν θα έχει ούτε την αρχική ενημέρωση, όπως ούτε και εγώ έχω εδώ και 7 ημέρες.... Φαίνεται μάλλον ότι πάλι το Banggood πειραματίζεται με άλλες μεθόδους αποστολής στο κομμάτι του Priority direct mail, χωρίς βέβαια καμία ενημέρωση στους πελάτες της, όπως είχε γίνει και το καλοκαίρι του 2019 αν θυμάστε μερικοί.

 

 

Αν και το θέμα που αναφέρεις για τους 2 τύπους κωδικού απαντήθηκε ήδη από τον ενδιαφερόμενο (έχει κωδικό ίδιου τύπου με το δικό μου), σε ενημερώνω ότι το post μου, στο οποίο αναφέρθηκες, βασίστηκε, εκτός των άλλων, και στο δικό μου δέμα (CP+9+DE) που βρίσκεται στο Feucht από 15/1, σύμφωνα με τις πληροφορίες της DHL, ενώ όλα τα άλλα sites δείχνουν την πορεία και παράδοση του προηγούμενου δέματος με τον ίδιο κωδικό που παραδόθηκε το Νοέμβριο στη Γαλλία.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σου ερθει!

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτιι για μικρης αξιας πραγματακια χωρις πολλα πολλα μουυ εδωσε πισω τα λεφτα το Aliexpress χωρις να μπλεξω με το μαγαζι.

Απο την αλλη τα μαγαζια σου βγαζουν τηξν ψυχη εστω και για 2 ευρω.

Ναι σου το επιστρέφει κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω πάρει κάποια ψιλοπραγματα από AliExpress όπως θήκες τζαμακια κτλ από αρχές Νοεμβρίου μερικά μέχρι τέλος.Δεν μου έχει έρθει τίποτα μέχρι τώρα και ήδη έχω ανοίξει τρία θέματα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.Ειστε και εσείς στην ίδια μοίρα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω πάρει κάποια ψιλοπραγματα από AliExpress όπως θήκες τζαμακια κτλ από αρχές Νοεμβρίου μερικά μέχρι τέλος.Δεν μου έχει έρθει τίποτα μέχρι τώρα και ήδη έχω ανοίξει τρία θέματα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.Ειστε και εσείς στην ίδια μοίρα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μου έχουν έρθει μέσα στον Γενάρη 4 δέματα από το Νοέμβρη. Περιμένω ακομη ένα από 11/11.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω πάρει κάποια ψιλοπραγματα από AliExpress όπως θήκες τζαμακια κτλ από αρχές Νοεμβρίου μερικά μέχρι τέλος.Δεν μου έχει έρθει τίποτα μέχρι τώρα και ήδη έχω ανοίξει τρία θέματα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.Ειστε και εσείς στην ίδια μοίρα;

 

 

Σήμερα παρέλαβα δέμα που παρήγγειλα σε κινεζομάγαζο στις 26/11/19.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακόμα μερικά που εκκρεμούν από Νοέμβριο - αλλά θέλω να τους δώσω ένα ακόμα περιθώριο, μήπως και έρθουν.

Και έχω και έναν seller που μου στέλνει... μόνος του mail (3 έχει στείλει μέχρι στιγμής!), προσφερόμενος να μου κάνει refund γιατί το δέμα μου άργησε (και δεν είναι καν από τα *πολύ* αργοπορημένα...) και τον... κρατάω με το ζόρι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θέμα που αναφέρεις για τους 2 τύπους κωδικού απαντήθηκε ήδη από τον ενδιαφερόμενο (έχει κωδικό ίδιου τύπου με το δικό μου), σε ενημερώνω ότι το post μου, στο οποίο αναφέρθηκες, βασίστηκε, εκτός των άλλων, και στο δικό μου δέμα (CP+9+DE) που βρίσκεται στο Feucht από 15/1, σύμφωνα με τις πληροφορίες της DHL, ενώ όλα τα άλλα sites δείχνουν την πορεία και παράδοση του προηγούμενου δέματος με τον ίδιο κωδικό που παραδόθηκε το Νοέμβριο στη Γαλλία.
Βιάζεσαι τόσο πολύ να απαντήσεις χωρίς καν να διαβάζεις τι γράφει ο καθένας... Ο @galopoula έγραψε ότι τελικά του το έστειλαν με τον καινούργιο tracking που αρχίζει από CS και όχι από CP ( όπως το δικό σου ). Το δικό σου με CP tracking όπως και τα δικά μου με CP tracking φαίνονται κανονικά από το σάιτ της dhl packet καθώς και το σάιτ της flytexpress. Τώρα αν το δικό σου tracking είχε χρησιμοποιηθεί πάλι ( παλαιοτέρα ) είναι κάτι που δεν ρώτησε ο φίλος ( galopoula ).... Το μόνο που ρώτησε στο αρχικό post ήταν " Καλημέρα!! Έκανα μια παραγγελία στο Banggood και το δέμα το έστειλαν 13/1 με Priority mail με γερμανικό ταχυδρομείο αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι. Ξέρετε σε πόσες ημέρες από την αποστολή εμφανίζεται και ποιο είναι το πρώτο στάδιο? Ευχαριστώ!! ".

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από τις 10/11 στο BG και δεν έχει έρθει ακόμη, τους ζήτησα να την ξαναστείλουν και ότι δεν θέλω refund, κάτι που έγινε άμεσα και χωρίς αντιρρήσεις :wacko::wacko: .

Η αξία βέβαια 6,00€ αλλά μου έκανε εντύπωση η άμεση απόκριση!

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από τις 10/11 στο BG και δεν έχει έρθει ακόμη, τους ζήτησα να την ξαναστείλουν και ότι δεν θέλω refund, κάτι που έγινε άμεσα και χωρίς αντιρρήσεις :wacko::wacko: .

Η αξία βέβαια 6,00€ αλλά μου έκανε εντύπωση η άμεση απόκριση!

 

Και σε εμένα όταν χρειάστηκε, κινητό που δεν ήρθε ποτέ και μικρής αξίας αντικείμενο, στην πρώτη περίπτωση μου έγινε refund και στη δεύτερη το ξαναέστειλαν. Φυσικά είχαν περάσει οι 60 μέρες από την αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι οι σάκοι με τα δέματα του Νοεμβρίου καταπλακώθηκαν από αυτους του Δεκεμβρίου και των Χριστουγέννων που προφανώς ηταν πολυ περισσότεροι... Και τωρα σιγα σιγα έρχονται στην επιφάνεια ξανα...

Και γω είμαι σε αναμονή παραλαβής αρκετων χαζοπραγματων απο AliExpress που τα είχα παραγγείλει το Νοέμβριο, τα μισά απο αυτά σταδιακά έχουν έρθει αλλα έχω αλλά 7 που τα περιμένω.

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, στις 11 Ιανουαριου αγορασα ενα κινητο απο το Trading Shenzhen , απο ευρωπαικη αποθηκη, με eu priority. Εδιναν εκτιμωμενο χρονο παραδοσης 2-4 μερες. Τελικα το εστειλαν οδικως. Ξερει κανεις γιατι αυτη η καθυστερηση;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, στις 11 Ιανουαριου αγορασα ενα κινητο απο το Trading Shenzhen , απο ευρωπαικη αποθηκη, με eu priority. Εδιναν εκτιμωμενο χρονο παραδοσης 2-4 μερες. Τελικα το εστειλαν οδικως. Ξερει κανεις γιατι αυτη η καθυστερηση;

 

Πως έμαθες ότι το δέμα ταξιδεύει οδικώς; Μήπως η αποστολή έγινε με το Γερμανικό ταχυδρομείο;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αγοράσει ξανά από αυτούς; Είναι κομπλέ από θέμα τελωνείου για αγορά από Κίνα;;

Ευχαριστώ πολύ

Γεια σας, στις 11 Ιανουαριου αγορασα ενα κινητο απο το Trading Shenzhen , απο ευρωπαικη αποθηκη, με eu priority. Εδιναν εκτιμωμενο χρονο παραδοσης 2-4 μερες. Τελικα το εστειλαν οδικως. Ξερει κανεις γιατι αυτη η καθυστερηση;
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω αγοράσει ξανά

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως έμαθες ότι το δέμα ταξιδεύει οδικώς; Μήπως η αποστολή έγινε με το Γερμανικό ταχυδρομείο;

 

Από το tracking number

 

Τελικά έφτασε Ελλάδα σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Από το tracking number

 

Τελικά έφτασε Ελλάδα σήμερα

 

Με το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deutsche Post DHL);

Το παρακολουθείς στο site της DHL;

Link to comment
Share on other sites

Με το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deutsche Post DHL);

Το παρακολουθείς στο site της DHL;

Με GLS το εστειλαν. Παντως ηρθε Ελλαδα σημερα

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να απορώ με τους κωδικούς που εμφανίζονται στις σελίδες/εφαρμογές ιχνηλάτησης.

 

Πρώτη φορά βλέπω κωδικό 0000 Postman delivery did not take place.

Τα προηγούμενα μηνύματα είχαν κινηθεί στα συνήθη...κλεισίματα, παραλαβές κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για... ιστορικούς / ενημερωτικούς λόγους,

μικροδέμα (un-tracked) από gearbest, αποστολή 19/11, παράδοση 23/1. Δύο μήνες και κάτι ψιλά...

 

Επίσης, μικροδέμα από banggood με αποστολή 25/12, παράδοση επίσης 23/1. Μια χαρά αυτό, θα έλεγα, τηρουμένων των αναλογιών.

 

Με το δεύτερο είχα και... επανάληψη αυτού που έγραφα πριν κάποιες μέρες: παρ' ότι υποτίθεται un-tracked, το δεματάκι στην πραγματικότητα είχε πλήρες tracking - φαινόταν κανονικά και στα ΕΛΤΑ (αλλά όχι από μένα, μιας και δεν μου είχαν δώσει τον αριθμό).

 

 

Η καινούρια τακτική αυτή του banggood να βάζει tracking numbers παντού φαίνεται να έχει και μια δυσμενή -για μας- παρενέργεια...

Ως τώρα, "αθώα" σε όψη, βάρος κλπ δεματάκια που ερχόντουσαν χωρίς tracking έτειναν να προωθούνται χωρίς τελωνειακό έλεγχο (άρα με σεβαστό κέρδος σε χρόνο διεκπεραίωσης).

Τώρα, η παρουσία tracking number φαίνεται να τραβάει την προσοχή πάνω τους... Δέχτηκα SMS για δέμα που ερχόταν από αρχές Νοεμβρίου και το είχα πλέον για χαμένο, να προσκομίσω αποδεικτικά αγοράς. Φαίνεται τελικά ότι είχε κι αυτό tracking num και -παρά την πραγματικά μηδαμινή αξία- προωθήθηκε για τελωνειακό έλεγχο, εξ ου και η τεράστια καθυστέρηση... :(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι με το καινούργιο τρόπο δηλαδη CSXXXXXXXXXDE αλλά έχει 9 αριθμούς όχι 10

 

Και μένα είναι αυτής της μορφής CS123456789DE και έφυγε από εκεί στις 15.01.2020. Σήμερα φάνηκε στην αναζήτηση στο site της DHL και λέει τα εξής: The international shipment has been processed in the parcel center of origin Köln, Germany.

Το παράξενο είναι ότι ξεκίνησαν με μία μέρα διαφορά από το Banggood με την μέθοδο PDM: κινητό, το έδωσαν με CS123456789DE και tempered glass και θήκη με LX123456789NL. Το κινητό είναι ακόμη και εγώ δεν ξέρω που... και το tempered glass και η θήκη που τα έστειλαν με NL έχουν φτάσει Ελλάδα.

Επίσης επιβεβαιώνω και εγώ ότι στην Flyt Express δείχνει όλη την πορεία του δέματος από την αρχή εώς τώρα.

Είναι σίγουρο ότι το δέμα με DE δεν περνάει από τελωνείο παιδιά?

Από την εμπειρία σας, πότε περίπου θα παραλάβω?

Σας ευχαριστώ.

Edited by Gorgolemis
Link to comment
Share on other sites

Και μένα είναι αυτής της μορφής CS123456789DE και έφυγε από εκεί στις 15.01.2020. Σήμερα φάνηκε στην αναζήτηση στο site της DHL και λέει τα εξής: The international shipment has been processed in the parcel center of origin Köln, Germany.

 

Είναι σίγουρο ότι το δέμα με DE δεν περνάει από τελωνείο παιδιά?

Από την εμπειρία σας, πότε περίπου θα παραλάβω?

Σας ευχαριστώ.

 

Φιλε Ετσι και εγω Παρελαβα Κινητο μεσον της Dhl ,ερχετε Οδικως και το περνεις Σε 8-9 Μερες, Αρα λογικα Αυριο η την Δευτερα Θα το Παραλαβεις ?.Δεν Περναει Τελωνειο Καμια Σχεση.

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Και μένα είναι αυτής της μορφής CS123456789DE και έφυγε από εκεί στις 15.01.2020. Σήμερα φάνηκε στην αναζήτηση στο site της DHL και λέει τα εξής: The international shipment has been processed in the parcel center of origin Köln, Germany.

Το παράξενο είναι ότι ξεκίνησαν με μία μέρα διαφορά από το Banggood με την μέθοδο PDM: κινητό, το έδωσαν με CS123456789DE και tempered glass και θήκη με LX123456789NL. Το κινητό είναι ακόμη και εγώ δεν ξέρω που... και το tempered glass και η θήκη που τα έστειλαν με NL έχουν φτάσει Ελλάδα.

Επίσης επιβεβαιώνω και εγώ ότι στην Flyt Express δείχνει όλη την πορεία του δέματος από την αρχή εώς τώρα.

Είναι σίγουρο ότι το δέμα με DE δεν περνάει από τελωνείο παιδιά?

Από την εμπειρία σας, πότε περίπου θα παραλάβω?

Σας ευχαριστώ.

 

Η μέθοδος αποστολής PDM του Banggood με το Γερμανικό ταχυδρομείο ακολουθεί την εξής διαδρομή.

Το δέμα ταξιδεύει με την Flyt Express μέσα στην αχανή Κίνα και παραδίδεται στο Γερμανικό ταχυδρομείο στο αεροδρόμιο αναχώρησης από Κίνα. Από εκεί προωθείται στη Γερμανία, ταξιδεύει οδικώς μέσα στη χώρα μέχρι να φύγει από το Feucht και συνεχίζει οδικώς μέχρι την Αθήνα, παραδίδεται στην DHL και παίρνει ένα 10ψήφιο με αριθμούς και με αυτόν μπορούμε να το παρακολουθούμε στο site της DHL, όπως και τα προηγούμενα βήματα από την παραλαβή του δέματος στην Κίνα.

Η DHL παραδίδει το δέμα στον παραλήπτη όπου αυτή έχει καταστήματα ή μέσω συνεργαζομένων εταιρειών αν αυτός βρίσκεται σε περιοχή που δεν έχει κατάστημα.

Το δέμα δεν περνάει τελωνείο, ούτε στη Γερμανία ούτε στην Ελλάδα γιατί στην 1η διαδρομή από Κίνα στη Γερμανία ταξιδεύει με ένα τρόπο που δεν θέλω να τον περιγράψω δημόσια και εκεί μπαίνει 2ο αυτοκόλλητο οπότε εισάγεται κατ' ευθείαν στην DHL, ως προερχόμενο από Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...