Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο το ψάχνω, αλλά δεν βλέπω κινέζικο φως. θα με ενημερώσουν πάντως.

Τα ελτα θα ψάξουν αν παραδόθηκε σωστά;

Γιατί εντύπωση μου κάνει, να παραδεχθούν λάθος. Μετά τι γίνεται; Επιστρέφουν χρήματα ή την παραγγελία; Αν έχει ανοιχτεί υποθέτω πως όχι.

Αλλά λογικά θα πουν, πως μου έχει δώσει λάθος tracking ο έμπορος και πως γιά εμένα δεν έχουν κάποιο αντικείμενο.

 

Όταν πας στα ΕΛΤΑ, θα έχεις σαν επιχείρημα (και αποδεικτικό στοιχείο) τον κωδικό παρακολούθησης από αντίγραφο της παραγγελίας που έδωσες και αναφέρει ότι ο κωδικός αυτός αντιστοιχεί σε δικό σου δέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν διαδικασία οκ, αλλά τι λύση μπορούν να δώσουν;

 

Από την ανεύθυνη και απαράδεκτη ότι παραδόθηκε το δέμα στον κανονικό παραλήπτη μέχρι την πραγματική έρευνα για το τι συνέβη (λίγο χλωμό, αλλά διατηρούμε πάντα τις ελπίδες μας).

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο... φρούτο με τις αποστολές του Banggood (το είχα παρατηρήσει και παλιότερα, αλλά σποραδικά - τώρα φαίνεται να γίνεται συστηματικά).

 

Έχουν αρχίσει να παραδίδονται τα δέματα που είχαν σταλεί πριν τις γιορτές, και τις τελευταίες μέρες μου ήρθαν 3 δεματάκια από Νοέμβριο - Δεκέμβριο.

Και τα 3 ήταν από banggood, με την απλή μέθοδο αποστολής, χωρίς tracking.

Και τα 3 έγραφαν πάνω στο πακέτο από ένα tracking number (τα 2 μάλιστα έγραφαν σε διπλανό πλαίσιο στην ετικέττα "UNTRACKED"), ενώ και τα 3 tr. numbers έδιναν κανονικότατα πληροφορία στα tracking sites, και μάλιστα όχι μόνο για το σκέλος της διαδρομής τους εντός Κίνας, αλλά και από τα ΕΛΤΑ - με άλλα λόγια, είχαν κανονικό, πλήρες tracking!

 

Δεν είμαι σίγουρος για τη λογική πίσω από αυτό... Άλλαξε τακτική το bg και τα στέλνει όλα με tracking, αλλά ΔΕΝ μας δίνει τους αριθμούς, ώστε να μπορεί να πουλάει και το "registered" σαν έξτρα υπηρεσία;

Το έκαναν, ίσως, μόνο για την περίοδο των εορτών με την αυξημένη κίνηση, για να ξέρουν τι έγιναν τα δέματα που έστειλαν...; (όπως έγραψα και παραπάνω, το έχω ξαναδεί αυτό να συμβαίνει με το bg, όχι όμως συστηματικά).

Το σίγουρο είναι ότι αν κανείς πήγαινε να το παίξει 'πονηρός' (επωφελούμενος από τη -θεωρητική- απουσία tracking) και έλεγε "δεν παρέλαβα, δώστε μου refund", θα γινόταν... τσακωτός! :)

 

Για ένα 4ο δέμα (δεν έχει φτάσει ακόμα), που είχε παραγγελθεί επίσης χωρίς tracking και είχαν γράψει και οι ίδιοι στο mail που ενημέρωναν για την αποστολή ότι είναι χωρίς, διαπίστωσα βλέποντας στη σελίδα με τις παραγγελίες μου στο site τους ότι ξαφνικά... απέκτησε tracking number - και φαίνεται και αυτό να δουλεύει κανονικά (στα υπόλοιπα 3 που παραδόθηκαν, δεν εμφανίζεται στη σελίδα τους καμιά αναφορά σε tr. num).

 

Δε βγαίνει άκρη... Το αναφέρω για να το έχετε υπ' όψιν και να δείτε και εσείς αυτά που παραλαμβάνετε...

 

Λεπτομέρεια (γιατί κάποιος μπορεί να ρωτήσει): Και τα 3 ήταν μικρο-δέματα με είδη χαμηλής αξίας. Σε κανένα δεν υπήρχε πράσινο sticker "τελωνειακώς ελεύθερο" - που σημαίνει ότι μάλλον δε στάλθηκαν για έλεγχο.

 

Σε συνέχεια αυτών που γράφεις είναι ότι στο site του BG, τα χωρίς tracking δέματα που παραδίδονται, ανανεώνονται αυτόματα στο site ως ολοκληρωμένη παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Έχεις δίκιο!

Οπότε φαίνεται ότι το γύρισαν σε tracking παντού για δική τους εξασφάλιση (λογικό...), αλλά για να πάρουμε κι εμείς το tracking nr, θα χρειαστεί να αγοράσουμε τη σχετική επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Έχεις δίκιο!

Οπότε φαίνεται ότι το γύρισαν σε tracking παντού για δική τους εξασφάλιση (λογικό...), αλλά για να πάρουμε κι εμείς το tracking nr, θα χρειαστεί να αγοράσουμε τη σχετική επιλογή...

Για να σας μπερδέψω λίγο παραπάνω σχετικά με το Banggood.:)

2 παραγγελίες την ίδια ημέρα (2/12/2019 & χωρίς tracking) στάλθηκαν με διαφορά 1 ημέρας.

Η 1η αξίας US 11,00 ήρθε από τον ταχυδρόμο στην πολυκατοικία (χύμα) και βέβαια δεν είχε tracking number.

H 2η αξίας US 7,70 παραδόθηκε σήμερα με ειδοποιητήριο, είχε tracking number, ενώ στην παραγγελία στο site δεν υπάρχει tracking number.

Τι συμπέρασμα να βγάλεις? Ότι βάζουν σε όλα (δεν ισχύει σύμφωνα με τα παραπάνω). Ότι βάζουν από μία αξία και πάνω (ούτε αυτό προκύπτει από τα παραπάνω).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

:blink: - μεταφορα σκετο θριλερ, ξεκιναει ως UT******CN απο κινα, καπου στα ενδιαμεσα το χανω και στο aliexpress βγαζει

 

Tracking information is temporarily unavailable.

If necessary, please verify with the carrier.

 

μετα απο μερικες μερες βλεπω σε site αναζητησης πως αλλαξε και θα μου ερθει απο τουρκια (!) με νουμερο UH*****TR και ειναι σταματημενο στο τελωνειο,ελα ομως που στα ΕλΤα δεν εβρισκα τιποτα με αυτο το νουμερο,περασαν εβδομαδες με ειχαν ζωσει τα φιδια και ξαφνικα βλεπω σημερα ειδοποιηση με νουμερο QA****GR

τελικα πρεπει να εισαι καλος στα ταρω για να δεις ποτε και πως θα σου ερθει ενα εξαρτηματακι ενυδρειου (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Έκανα μια παραγγελία στο Banggood και το δέμα το έστειλαν 13/1 με Priority Direct Mail με γερμανικό ταχυδρομείο αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι.Ξέρετε σε πόσες ήμερες από την αποστολή εμφανίζετε και πιο είναι το πρώτο στάδιο?Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Έκανα μια παραγγελία στο Banggood και το δέμα το έστειλαν 13/1 με Priority Direct Mail με γερμανικό ταχυδρομείο αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι.Ξέρετε σε πόσες ήμερες από την αποστολή εμφανίζετε και πιο είναι το πρώτο στάδιο?Ευχαριστώ!!

 

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να δεις κίνηση στον κωδικό που σου έδωσαν.

Ταξιδεύει πρώτα μέσα στην Κίνα με άλλη μεταφορική, θα παραδοθεί στο Γερμανικό ταχυδρομείο και όταν φτάσει εκεί θα το δεις στο site της DHL.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Έκανα μια παραγγελία στο Banggood και το δέμα το έστειλαν 13/1 με Priority Direct Mail με γερμανικό ταχυδρομείο αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι.Ξέρετε σε πόσες ήμερες από την αποστολή εμφανίζετε και πιο είναι το πρώτο στάδιο?Ευχαριστώ!!

 

Υπολόγισε στην καλύτερη περίπτωση τέλη Γενάρη να φτάσει Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να δεις κίνηση στον κωδικό που σου έδωσαν.

 

Ταξιδεύει πρώτα μέσα στην Κίνα με άλλη μεταφορική, θα παραδοθεί στο Γερμανικό ταχυδρομείο και όταν φτάσει εκεί θα το δεις στο site της DHL.

Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες... Αν το παιδί έχει tracking number της μορφής CP+ 9 ψηφία + DE τότε έπρεπε να του είχε δείξει τουλάχιστον την πρώτη ενημέρωση στο σάιτ της Dhl packet. Αν όμως έχει την καινούργια μορφή tracking number, όπως έχω και εγώ από 10/1/20, που διαφέρει ως προς τα αρχικά γράμματα, CS αντί του CP, και ως προς τους αριθμούς, 10 αριθμοί αντί 9 αριθμών, τότε λογικά δεν θα έχει ούτε την αρχική ενημέρωση, όπως ούτε και εγώ έχω εδώ και 7 ημέρες.... Φαίνεται μάλλον ότι πάλι το Banggood πειραματίζεται με άλλες μεθόδους αποστολής στο κομμάτι του Priority direct mail, χωρίς βέβαια καμία ενημέρωση στους πελάτες της, όπως είχε γίνει και το καλοκαίρι του 2019 αν θυμάστε μερικοί.a811ee6c925d72c3e86156b93a0e9fab.jpgcd0b2aa5a6d4a6f2a7bcf9f451b5d7f9.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για τις αποστολές με PostNL, το banggood χρησιμοποιούσε τη FlytExpress για το πρώτο σκέλος της μεταφοράς (εντός Κίνας). Δεν είμαι σίγουρος ότι συνεχίζει το ίδιο και με την DHL (από την άλλη όμως, γιατί όχι; ), οπότε μια ματά στο site της FlytExpress με το tracking number μπορεί να βοηθήσει!

Επίσης και κάποια tracking sites όπως το parcelsapp μπορεί και να εντοπίσουν και απεικονίσουν όλα τα στάδια της αποστολής, οπότε και εκεί ένα search μπορεί να δώσει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για τις αποστολές με PostNL, το banggood χρησιμοποιούσε τη FlytExpress για το πρώτο σκέλος της μεταφοράς (εντός Κίνας). Δεν είμαι σίγουρος ότι συνεχίζει το ίδιο και με την DHL (από την άλλη όμως, γιατί όχι; ), οπότε μια ματά στο site της FlytExpress με το tracking number μπορεί να βοηθήσει!

 

Επίσης και κάποια tracking sites όπως το parcelsapp μπορεί και να εντοπίσουν και απεικονίσουν όλα τα στάδια της αποστολής, οπότε και εκεί ένα search μπορεί να δώσει αποτέλεσμα.

Έχεις δίκιο σε αυτό!! Τα tracking number της μορφής CP + 9 ψηφία + DE της Dhl όντως τα αναγνωρίζει η flytexpress, βγάζει όμως την ίδια ενημέρωση που βγαίνει στο sait της Dhl packet. Η καινούργια μορφή tracking number που μου έδωσαν , CS +10 ψηφία + DE , δεν έχει καμία ενημέρωση ( τουλάχιστον την αρχική ) σε κανέναν σάιτ αναζήτησης...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Έκανα μια παραγγελία στο Banggood και το δέμα το έστειλαν 13/1 με Priority Direct Mail με γερμανικό ταχυδρομείο αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι.Ξέρετε σε πόσες ήμερες από την αποστολή εμφανίζετε και πιο είναι το πρώτο στάδιο?Ευχαριστώ!!

 

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη αλλά όσο είναι εντός Κίνας το δέμα φαίνεται στο flytexpress.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παραγγελίες aliexpress 61 μέρες, και 55 μέρες ακόμα τίποτα.. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό τόσες μέρες. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παραγγελίες aliexpress 61 μέρες, και 55 μέρες ακόμα τίποτα.. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό τόσες μέρες.

Επέκταση προστασίας αγοραστή ζήτησες;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.Στις 13/11 παραγγειλα απο ali κατι γυαλια ηλιου χαμηλης αξιας(7,5 ευρω).Στις 29/12 το δεμα εφτασε Ελλαδα.Ενω ηταν"ακινητο" λογω τελωνειου,για 20 μερες μου σταλθηκε σημερα email απο ali οτι το δεμα εφτασε σημερα(Ελλαδα)

Κι εδω ξεκιναει το περιεργο

Κοιτωντας το order information του προιοντος παρατηρησα οτι τα στοιχεια παραληπτη(reciever address)ειναι εντελως ασχετα με τη δικη μου διευθυνση

Τι κανουμε σ αυτη τη περιπτωση;

Μπορουμε να επικοινωνησουμε με καποιο ΕΛΤΑ για να αλλαξουμε τα στοιχεια;

Μιλαμε με τον Κινεζο;

Κι αν σε περιπτωση δεν βγαλουμε ακρη πως μπορουμε να διασφαλισουμε την επιστροφη χρηματων;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόσφατο tracking number από banggood με αμερικάνικο ταχυδρομείο usps που έκανε παραγγελία μπαταρίες η power bank του τύπου LYxxxxxxxzxUS να μου το στείλει είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα να το συγκρίνω με το δικό μου;;;

 

Κάνεις δεν έχει παρόμοιο τρακ να μου στείλει να το συγκρίνω;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεν έχει παρόμοιο τρακ να μου στείλει να το συγκρίνω;

Όχι και πολύ φρέσκο βέβαια, αλλά ιδού:

    2019-10-03 13:49    GREECE, Delivered -> Your item was delivered in GREECE at 1:49 pm on October 3, 2019.
   2019-09-24 08:23    GREECE, Processed Through Facility
   2019-09-20 13:20    GREECE, ATHENS, Departed
   2019-09-19 19:41    UNITED STATES, NEW YORK, Departed
   2019-09-19 06:05    UNITED STATES, LOS ANGELES, Departed
   2019-09-19 01:52    UNITED STATES, LOS ANGELES, Arrived
   2019-09-13 18:34    LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER, Processed Through Regional Facility
   2019-09-13 18:34    LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER, Arrived at Regional Facility
   2019-09-13 16:44    LOS ANGELES, CA 90009, Shipment Received, Package Acceptance Pending
   2019-09-02 02:34    Departed Shipping Partner Facility, USPS Awaiting Item

 

(tracking από 17track.net, αποστολή δέματος από το banggood 2019-08-22)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι με το καινούργιο τρόπο δηλαδη CSXXXXXXXXXDE αλλά έχει 9 αριθμούς όχι 10 Edited by galopoula
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παραγγελίες aliexpress 61 μέρες, και 55 μέρες ακόμα τίποτα.. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό τόσες μέρες.

Kαι εγω περιμενω 64 μερες. Λογικα εχει φτασει Ελλαδα αλλα ακομα πρεπει να ειναι "θαμενο" στο αεροδρομιο.

Μετα τις 60 μερες μπορεις να ζητησεις τα λεφτα σου πισω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πολύ φρέσκο βέβαια, αλλά ιδού:

    2019-10-03 13:49    GREECE, Delivered -> Your item was delivered in GREECE at 1:49 pm on October 3, 2019.
   2019-09-24 08:23    GREECE, Processed Through Facility
   2019-09-20 13:20    GREECE, ATHENS, Departed
   2019-09-19 19:41    UNITED STATES, NEW YORK, Departed
   2019-09-19 06:05    UNITED STATES, LOS ANGELES, Departed
   2019-09-19 01:52    UNITED STATES, LOS ANGELES, Arrived
   2019-09-13 18:34    LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER, Processed Through Regional Facility
   2019-09-13 18:34    LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER, Arrived at Regional Facility
   2019-09-13 16:44    LOS ANGELES, CA 90009, Shipment Received, Package Acceptance Pending
   2019-09-02 02:34    Departed Shipping Partner Facility, USPS Awaiting Item

 

(tracking από 17track.net, αποστολή δέματος από το banggood 2019-08-22)

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι με το καινούργιο τρόπο δηλαδη CSXXXXXXXXXDE αλλά έχει 9 αριθμούς όχι 10
Το δικό μου έχει 10 ψηφία...και οποίο ψηφίο και αν σβήσω μου το βγάζει invalid, άκυρο δηλαδή...Δεν μου βγάζει καμία ενημέρωση σε κανένα σάιτ αναζήτησης, λίγο ύποπτο αφού έχουν περάσει 8 ημέρες. Όλα τα προηγούμενα tracking number που άρχιζαν από CP μου έβγαζαν πληροφορίες την ίδια ή την επόμενη ημέρα από την κοινοποίηση του αριθμού αποστολής. Αυτό τίποτα... Υπομονή, τι άλλο να πω... Πάντος από το καλοκαίρι του 2019 και μετά οφείλω να πω ότι τα έχει κάνει σκατ@ το αγαπημένο Banggood με το priority direct mail... Θα το σκεφτώ παρά πολύ αν θα ρίξω πάλι παραγγελία.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επέκταση προστασίας αγοραστή ζήτησες;;
Ζήτησα ναι, μου έδωσε για αυτό περιμένω ακόμα τι θα γίνει δεν ξέρω πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να αργήσει τόσο πολύ. Cainiao μεταφορική.

 

Kαι εγω περιμενω 64 μερες. Λογικα εχει φτασει Ελλαδα αλλα ακομα πρεπει να ειναι "θαμενο" στο αεροδρομιο.

Μετα τις 60 μερες μπορεις να ζητησεις τα λεφτα σου πισω.

Θα μας φτάσουν λες; η περιμένουμε άδικα; :) από μια πλευρά σκέφτομαι μήπως λέω ο ταχυδρόμος πήρε άδεια κ για αυτό γίνεται καθυστέρηση. Αυτό θα κάνω στο τέλος μόλις τελειώσει επέκταση προστασίας refund. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...