Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη εκτός από τα 18€ που στοιχίζει θα πληρώσω και έξοδα εκτελωνισμου;

Έχει και tariff insurance 6€.Αυτό ξέρουμε τι ειναι;

 

 

Τώρα γράφεις την αξία, που είναι κάτω των 22€ και δεν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού.

Το tariff insurance είναι κάλυψη ασφάλειας για την περίπτωση που το δέμα σταματήσει στο τελωνείο αλλά αφού το δέμα σου είναι μέσα στην ατέλεια δεν το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι ακριβώς .Η αξία του δεματος μου είναι 70€.Δυστυχώς μόνο από Bangood μπορούσα να το πάρω.17€ είναι η αξία του μεθόδου αποστολής EMS Express Mail Service. Δυστυχώς είχε μόνο αυτή την επιλογή και 6€ είναι το tariff insurance που πλήρωσα.

Άρα σε περίπτωση που πληρώσω τελωνείο περίπου 50€ υπολογίζω,με το tariff insurance με καλύπτει το Bangood.Συγνωμη που ρωτάω όλα αυτά αλλά δεν βρίσκω άλλη περίπτωση με το συγκεκριμενο

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kapapa
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

παιδες στο bangood ξαιρετε ποι εινα ιη διαφορα μεταξυ EU Priority Line kai priority direct mail ??

το πρωτο ειναι 17 ευρω και το δευτερο 9 ευρω σε αγορα τηλεφωνου 220 ευρω ...οι μερες παραδοσης γραφει τις ιδιες

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς .Η αξία του δεματος μου είναι 70€.Δυστυχώς μόνο από Bangood μπορούσα να το πάρω.17€ είναι η αξία του μεθόδου αποστολής EMS Express Mail Service. Δυστυχώς είχε μόνο αυτή την επιλογή και 6€ είναι το tariff insurance που πλήρωσα.

Άρα σε περίπτωση που πληρώσω τελωνείο περίπου 50€ υπολογίζω,με το tariff insurance με καλύπτει το Bangood.Συγνωμη που ρωτάω όλα αυτά αλλά δεν βρίσκω άλλη περίπτωση με το συγκεκριμενο

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που βγάζουμε τις πληροφορίες με το τσιγκέλι;

Υπάρχει λόγος που έγραψες στο προηγούμενο ότι κοστίζει 18€, αφήνοντας να εννοηθεί ότι τόσο κοστίζει το αντικείμενο που θέλεις και τώρα λες ότι είναι τα μεταφορικά και κοστίζουν 17€;

 

Εν πάση περιπτώσει, αφού η αξία CIF είναι (17+70=) 87€, τα έξοδα θα είναι 87*24%+ 15= 20,88+15= 35,88€.

Αφού έχει γίνει ήδη η αγορά, και πλήρωσες tariff insurance, να φροντίσεις να εξασφαλίσεις από το μαγαζί τη διευκρίνιση ότι θα πληρώσουν τα (σίγουρα) έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος που βγάζουμε τις πληροφορίες με το τσιγκέλι;

 

Υπάρχει λόγος που έγραψες στο προηγούμενο ότι κοστίζει 18€, αφήνοντας να εννοηθεί ότι τόσο κοστίζει το αντικείμενο που θέλεις και τώρα λες ότι είναι τα μεταφορικά και κοστίζουν 17€;

 

 

 

Εν πάση περιπτώσει, αφού η αξία CIF είναι (17+70=) 87€, τα έξοδα θα είναι 87*24%+ 15= 20,88+15= 35,88€.

 

Αφού έχει γίνει ήδη η αγορά, και πλήρωσες tariff insurance, να φροντίσεις να εξασφαλίσεις από το μαγαζί τη διευκρίνιση ότι θα πληρώσουν τα (σίγουρα) έξοδα εκτελωνισμού.

Χιλια συγνωμη εχεις δίκιο όπως το έγραψα άφησα να εννοηθεί ότι 17€ είναι η αξία του πακέτου.

Τεσπα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νούμερο είναι εντοπισημο; αγορά από ebay

ID15245076377238CN

Μου έδωσαν και μένα ένα όμοιο σε πρόσφατη αγορά από το ebay.

O carrier είναι η Yanwen, φαίνεται όμως ότι οι πρώτοι που το διαχειρίζονται είναι κάποια Winit (πρώτη φορά την ακούω...). Έχει δικό της tracking site, αλλά το δείχνουν και tracking sites... γενικής χρήσεως, π.χ. http://parcelsapp.com/en/tracking/ID15245076377238CN

Link to comment
Share on other sites

Στο mail επιβεβαίωσης της παραγγελίας δεν σου λέει ποιον τρόπο επέλεξες;

Δεν το έλεγξα, και δεν το έχω κρατήσει.

-------------------------------------------------------

Αυτό που γράφεις w2o4ts, δεν το έχω προσέξει.Ίσως να την πάτησα έτσι.

Ας πρόσεχα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχε μόνο αυτή την επιλογή και 6€ είναι το tariff insurance που πλήρωσα.

Άρα σε περίπτωση που πληρώσω τελωνείο περίπου 50€ υπολογίζω,με το tariff insurance με καλύπτει το Bangood.

Θεωρητικα θα σου γυρισουν πισω λεφτα αλλα αν ειναι ολα ή ενα μερος αυτο μονο οι Κινεζοι το ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έλεγξα, και δεν το έχω κρατήσει.

-------------------------------------------------------

Αυτό που γράφεις w2o4ts, δεν το έχω προσέξει.Ίσως να την πάτησα έτσι.

Ας πρόσεχα.

 

Αγαπητέ ας πρόσεχες άλλη μια φορά.

 

Αυτά τα mail των παραγγελιών-αποστολών-τυχόν επικοινωνίας με τους πωλητές δεν τα διαγράφουμε, τουλάχιστον μέχρι να παραλάβουμε, για να γνωρίζουμε αν απαιτηθεί (όπως σου χρειάζεται τώρα εσένα) τι μας γίνεται.

 

Επίσης με την λήψη του mail επιβεβαίωσης της παραγγελίας ελέγχουμε αν όντως σε αυτό, αναγράφεται ο τρόπος που επιλέξαμε, ώστε να έχουμε χρόνο αντίδρασης ακύρωσης της παραγγελίας και τοποθέτησης νέας.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μικρη απορια, οποιος ξερει να μου απαντησει. Πως γινεται οι παραγγελιες απο Κινα να θελουν τοσες πολλες ημερες, απο την στιγμη που ερχονται με αεροπλανο; Κανει στασεις σε πολλες χωρες, ποια ακριβως διαδρομη ακολουθει;
Link to comment
Share on other sites

Καθυστερεί η διαλογή στο αεροδρόμιο στην Αθήνα.

Εχω μια μικρη απορια, οποιος ξερει να μου απαντησει. Πως γινεται οι παραγγελιες απο Κινα να θελουν τοσες πολλες ημερες, απο την στιγμη που ερχονται με αεροπλανο; Κανει στασεις σε πολλες χωρες, ποια ακριβως διαδρομη ακολουθει;
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μικρη απορια, οποιος ξερει να μου απαντησει. Πως γινεται οι παραγγελιες απο Κινα να θελουν τοσες πολλες ημερες, απο την στιγμη που ερχονται με αεροπλανο; Κανει στασεις σε πολλες χωρες, ποια ακριβως διαδρομη ακολουθει;

Πρώτα πηγαίνουν σε Ευρωπαϊκό διακομιστικό κέντρο και εν συνεχεία έρχονται στην Ελλάδα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καθυστερεί η διαλογή στο αεροδρόμιο στην Αθήνα.
Αυτο το ξερω οτι καθυστερει, αλλα καθυστερουν και να ερθουν απο Κινα στην Ελλαδα, αφου φαινεται στο tracking ποτε φτανουν!

 

Πρώτα πηγαίνουν σε Ευρωπαϊκό διακομιστικό κέντρο και εν συνεχεία έρχονται στην Ελλάδα.
Αυτο δεν ισχυει για Priority Direct και Belgium Post; Εννοω, δεν υπαρχουν απλες μεταφορικες για αποστολη απευθειας απο Κινα --> Ελλαδα;
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 & 3 μήνες ηρθαν ολα μαζι σήμερα !!! οπότε συνιστώ ΥΠΟΜΟΝΗ !!!

 

20190313-100320.jpg

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ενα προϊών απο banggood και μετά από μισή ώρα συνειδητοποίησα ότι δεν με βολεύει λόγο διαστάσεων, οπότε και μιλάω live μαζί τους στο facebook και ακυρώνω την παραγγελία και αφου με διαβεβαίωσαν ότι θα ακυρωθεί βλέπω μόλις ότι απεστάλη από εδώ και πέρα πως προτείνετε να κινηθώ;;;

 

Εννοείτε πως δεν το θέλω το προϊών, να περιμένω να φτάσει στο ταχυδρομείο να μην το αποδεχτό και να γυρίσει πίσω ώστε να ανοίξω case στο paypal για επιστροφή χρημάτων;;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς (και αν θυμάμαι καλά) έχει αναφερθεί και στο παρελθόν αλλά το υπενθυμίζω, ιδίως για τους "νέους" στο "άθλημα"...

Όταν κάνουμε αγορές από εξωτερικό (Κίνα, Αμερική κ.λ) σε νόμισμα άλλο από ευρώ (π.χ δολάρια) και πληρώνουμε με κάρτα μέσω Paypal, ΔΕΝ αφήνουμε στο Paypal την μετατροπή σε ευρώ αλλά πατώντας το σχετικό κουμπί αφήνουμε την μετατροπή στην τράπεζα της κάρτας μας.

 

Για να δώσω ένα παράδειγμα σε πρόσφατη αγορά μου από Banggood συνολικής αξίας (με το tracking number) 11,87$ το Paypal τα μετέτρεπε σε 11,02€ ενώ η τράπεζα μου (Alphabank) τα μετέτρεψε σε 10,77€. Μικρή διαφορά μεν αλλά σε μεγαλύτερης αξίας αγορές η διαφορά γίνεται νομίζω υπολογίσιμη...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς (και αν θυμάμαι καλά) έχει αναφερθεί και στο παρελθόν αλλά το υπενθυμίζω, ιδίως για τους "νέους" στο "άθλημα"...

Όταν κάνουμε αγορές από εξωτερικό (Κίνα, Αμερική κ.λ) σε νόμισμα άλλο από ευρώ (π.χ δολάρια) και πληρώνουμε με κάρτα μέσω Paypal, ΔΕΝ αφήνουμε στο Paypal την μετατροπή σε ευρώ αλλά πατώντας το σχετικό κουμπί αφήνουμε την μετατροπή στην τράπεζα της κάρτας μας.

 

Για να δώσω ένα παράδειγμα σε πρόσφατη αγορά μου από Banggood συνολικής αξίας (με το tracking number) 11,87$ το Paypal τα μετέτρεπε σε 11,02€ ενώ η τράπεζα μου (Alphabank) τα μετέτρεψε σε 10,77€. Μικρή διαφορά μεν αλλά σε μεγαλύτερης αξίας αγορές η διαφορά γίνεται νομίζω υπολογίσιμη...

 

Σωστό αυτό έχουν καλύτερα exchange rates οι τράπεζες σε σχέση με το PayPal, αλλά εμένα η Πειραιώς μου χρέωσε 1 ευρώ πάγιο έξοδο για την μετατροπή αυτή. 1 ευρώ για κάθε συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού. :mad: Οπότε καλύτερα να είχα κρατήσει την ισοτιμία του PayPal.

Δε ξέρω αν έχει αντίστοιχη χρέωση η alpha bank.

Άρα εμένα, στην περίπτωση μου, με συμφέρουν οι ισοτιμίες του paypal για χαμηλής αξίας προϊόντα και η ισοτιμία της τράπεζας για μεγαλύτερης αξίας, όπου δλδ η διαφορά paypal και τράπεζας είναι πάνω από 1€.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες τράπεζες χρεώνουν και προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος και κάποιες όχι, οπότε καλό είναι να δει κανείς τι κάνει η τράπεζά του και να αποφασίσει αναλόγως (και βεβαίως ανάλογα με το ποσό της συναλλαγής).

 

Υπάρχει και μια τρίτη επιλογή που αξίζει να εξεταστεί:

Μέχρι πριν λίγα χρόνια οι τιμές που έδιναν τα (κινεζο)μαγαζιά ήταν σε δολλάρια και αν επέλεγες ευρώ ως νόμισμα στη σελίδα τους, σου έδειχναν απλώς μια προσεγγιστική τιμή (με βάση κάποια ισοτιμία που μπορεί να είχαν), αλλά η συναλλαγή τελικά χρεωνόταν σε δολλάρια.

Τα τελευταία χρόνια όμως, στα περισσότερα -αν όχι όλα- τα μαγαζιά, αν επιλέξεις ευρώ, η πληρωμή γίνεται τελικά όντως σε ευρώ.

Και πολύ συχνά η ισοτιμία που δίνει το μαγαζί είναι καλύτερη από αυτήν που δίνει η τράπεζα(!)

Σχεδόν όλες τις αγορές μου τις κάνω πλέον απευθείας σε ευρώ από τη σελίδα του μαγαζιού!

 

Οπότε ο τελικός... αλγόριθμος είναι:

- Βλέπεις την τιμή που δίνει το μαγαζί σε δολλάρια και την τιμή που δίνει για ευρώ.

- Μετατρέπεις την τιμή σε δολλάρια με βάση την ισοτιμία που ανακοινώνει η τράπεζά σου (προσοχή: κοιτάζουμε τη στήλη "πώληση" από τους πίνακες μετατροπής συναλλάγματος που δίνουν οι τράπεζες).

- Για μικροποσά εξετάζεις και το αν η τράπεζα χρεώνει προμήθεια για τη μετατροπή.

- Διαλέγεις την επιλογή που δίνει την καλύτερη τελική τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό έχουν καλύτερα exchange rates οι τράπεζες σε σχέση με το PayPal, αλλά εμένα η Πειραιώς μου χρέωσε 1 ευρώ πάγιο έξοδο για την μετατροπή αυτή. 1 ευρώ για κάθε συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού. :mad: Οπότε καλύτερα να είχα κρατήσει την ισοτιμία του PayPal.

Δε ξέρω αν έχει αντίστοιχη χρέωση η alpha bank.

Άρα εμένα, στην περίπτωση μου, με συμφέρουν οι ισοτιμίες του paypal για χαμηλής αξίας προϊόντα και η ισοτιμία της τράπεζας για μεγαλύτερης αξίας, όπου δλδ η διαφορά paypal και τράπεζας είναι πάνω από 1€.

 

Όχι, η Alphabank δεν χρεώνει για μετατροπές.

 

Σωστά και αυτά που είπε ο φίλος w2o4ts :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους μια θήκη από alli, από 19-2 αφιχθείσα σήμερα μπήκε και βγήκε από ΓΕΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

1-1.jpg

 

Διάτρητη η ασφάλεια στο Gearbest.

 

Η κύρια database του site είναι εντελώς ανασφαλής.

 

Ερευνητές ασφαλείας που δημοσίευσαν το report τους για την ασφάλεια του Gearbest σημειώνουν πως η κύρια database όσο και τα άλλα sites που ανήκουν σε αυτό Zaful, Rosegal και DressLily είναι εύκολα προσβάσιμη/προσβάσιμα. Οι πληροφορίες που μπορούν να ανακτηθούν είναι emails, passwords λογαριασμών, IP διευθύνσεις, ημερομηνίες γέννησης, πληροφορίες πληρωμών και πλήρη ονόματα. Μπόρεσαν να εισέλθουν πανεύκολα μάλιστα σε δυο λογαριασμούς. Προς το παρόν το Gearbest δεν έχει σχολιάσει την εν λόγω έρευνα.

 

Report – Gearbest Hack: Hundreds of Thousands Affected Daily by Huge Data Breach.

 

Gearbest reportedly left its main database unsecured, payment information and other customer data easily accessible.

 

Αγοράσατε κάτι από το Gearbest; Καλύτερα ζητήστε από την τράπεζα επανέκδοση της κάρτας σας για να μην την πατήσετε!

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω μπερδευτει για παραγγελια απο gearbest πιο απο τα παρακατω επιλεγω για να μην περασει τελωνειο https://screenshots.firefox.com/fwkah7Exr6RtkPqv/order.gearbest.com. Σας ευχαριστω πολυ.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω μπερδευτει για παραγγελια απο gearbest πιο απο τα παρακατω επιλεγω για να μην περασει τελωνειο https://screenshots.firefox.com/fwkah7Exr6RtkPqv/order.gearbest.com. Σας ευχαριστω πολυ.

 

belgium unregistered

belgium registered

priority direct mail

και τα τρια ασφαλη ειναι απλα το πρωτο δεν ειναι συστημενο. απο ταχυτητα τα2 πρωτα ειναι πολυ γρηγορα ..το πολυ 15 μερες

το τριτο συνηθως ειναι αρκετα γρηγορα αλλα μερικες φορες κολλαει στους ολλανδους

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

belgium unregistered

belgium registered

priority direct mail

και τα τρια ασφαλη ειναι απλα το πρωτο δεν ειναι συστημενο. απο ταχυτητα τα2 πρωτα ειναι πολυ γρηγορα ..το πολυ 15 μερες

το τριτο συνηθως ειναι αρκετα γρηγορα αλλα μερικες φορες κολλαει στους ολλανδους

Αγαπητέ από τις παρακάτω επιλογές που μου δίνει το Gearbest, ξέρεις αν η πρώτη ως Priority Line είναι ασφαλής από τελωνείο ή έστω η δεύτερη;

 

Priority Line

EU Express 20.98€ 10-18 business days

 

Expedited Shipping

EMS 22.17€ 7-15 business days

 

Ευχαριστώ

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...