Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγώ φοβήθηκα ελαφρώς, διαβάζοντας βιαστικά είναι η αλήθεια, για το σχετικό domain.

Επίσης, είχα ξαναπέσει σε ίδια περίπτωση πριν αρκετά χρόνια, και θυμάμαι, ότι μου είχε έρθει request τότε, από το PayPal.

Αυτό το πράμα με το screenshot δεν τα καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δέμα από Τσεχία με Banggood και EU priority line. Παίρνει tracking number με 11 νούμερα. Στο parcelsapp μου αλλάζει ο κωδικός και εμφανίζει ένα διαφορετικό τελείως του στυλ JJD14902221255500013xxxx το οποίο φαίνεται να είναι DHL express. Στην Ελλάδα ποιός παραδίδει η DHL; Και αν ναι επειδή είμαι σε νησί (δυσπρόσιτη περιοχή) εκεί ποιός παραδίδει;

Screenshot_20230330_163837_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχω καιρο να φερω κατι απο Κινα με αξια πανω απο 186€ (150+ΦΠΑ) γι αυτο θεωρω οτι εχω χασει επεισοδια. Ειχα διαβασει εδω παλιοτερα οτι οταν χρειαζεται εκτελωνισμος του αντικειμενου (οπως στην παραπανω περιπτωση) τον εκτελωνισμο μπορει να τον κανει μονος του ο ενδιαφερομενος η η εταιρεια αποστολης. Ισχυει στην δευτερη περιπτωση οτι η πιο οικονομικη επιλογη ειναι να τον κανει ο ΕΛΤΑ και η πιο "δαπανηρη" ειναι να τον κανει η DHL? Ειχα διαβασει κατι τρελλα ποσα "εξοδων εκτελωνισμου" για την δευτερη, ισχυει? Ο Κινεζος θα στειλει το αντικειμενο free shipping, ομως εφ οσον ισχυει αυτο με την DHL, εγω πως μπορω να αποφυγω να εκτελωνιστει το αντικειμενο απο την συγκεκριμενη, μην τελικα πιω κανα καφε "της παρηγοριας? Μηπως το καλυτερο θα ειναι να κανω τον εκτελωνισμο μονος μου? 
Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, guideman said:

Παιδια καλημερα. Εχω καιρο να φερω κατι απο Κινα με αξια πανω απο 186€ (150+ΦΠΑ) γι αυτο θεωρω οτι εχω χασει επεισοδια. Ειχα διαβασει εδω παλιοτερα οτι οταν χρειαζεται εκτελωνισμος του αντικειμενου (οπως στην παραπανω περιπτωση) τον εκτελωνισμο μπορει να τον κανει μονος του ο ενδιαφερομενος η η εταιρεια αποστολης. Ισχυει στην δευτερη περιπτωση οτι η πιο οικονομικη επιλογη ειναι να τον κανει ο ΕΛΤΑ και η πιο "δαπανηρη" ειναι να τον κανει η DHL? Ειχα διαβασει κατι τρελλα ποσα "εξοδων εκτελωνισμου" για την δευτερη, ισχυει? Ο Κινεζος θα στειλει το αντικειμενο free shipping, ομως εφ οσον ισχυει αυτο με την DHL, εγω πως μπορω να αποφυγω να εκτελωνιστει το αντικειμενο απο την συγκεκριμενη, μην τελικα πιω κανα καφε "της παρηγοριας? Μηπως το καλυτερο θα ειναι να κανω τον εκτελωνισμο μονος μου? 
Ευχαριστω

Κατ αρχάς πες μας το μαγαζί που θες να αγοράσεις. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nnoutas said:

Κατ αρχάς πες μας το μαγαζί που θες να αγοράσεις. 

ebay.co.uk αλλα ο πωλητης ειναι Κινα.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, guideman said:

ebay.co.uk αλλα ο πωλητης ειναι Κινα.

Ναι η φθηνότερη επιλογή είναι τα ΕΛΤΑ. Οι εταιρίες κούριερ χρεώνουν πολύ περισσότερο για τον εκτελωνισμο. Είναι λίγο random με ποια εταιρία θα στείλει ο πωλητής. Μίλα με τον πωλητή και γράψε μας με ποια μέθοδο αποστολής το στέλνει. Εγώ δεν έχω εμπειρία από ebay αλλά ίσως κάποιος φίλος ξέρει καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Θα μιλησω με τον Κινεζο αν και χλωμο το βλεπω να βγαλω ακρη..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοιτάξτε εδώ τι έγινε......😁....πρόκειται για 3 προστατευτικά τζαμάκια κινητού (tempered glass)...σε αυτά βάζουν συνήθως και ένα πολύ μικρό πλαστικό φιαλίδιο με ελάχιστο υγρό που καλύπτει το τυχόν κενό στις άκρες μετά την τοποθέτηση...προφανώς αυτή η ελάχιστη ποσότητα (σταγόνες κυριολεκτικά) θεωρήθηκε "επικίνδυνη/απαγορευμένη" και επιστράφηκε....το κουφό είναι ότι έχει έρθει το ίδιο αντικείμενο τουλάχιστον 3 ακόμα φορές χωρίς πρόβλημα...άντε να δούμε τι θα γίνει τελικά😉

1.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας επειδη δεν μπορω να διαβασω ολα τα μυνηματα . Εχω να πω οτι ειχα παραγγειλει ενα usb hotspot stick και ενα στηριγμα εκτυπωτη samsung στις 22 Μαρτιου 2023  . To ενα το παρελαβα με γενικη ταχυδρομικη και το αλλο παλι με γενικη ταχυδρομικη σημερα 7/4/2023 και ερχοτανε με γενικη ταχυδρομικη βουλγαριας με αποστολεα  inout trade ltd strahil voivoda5 ruse 7000. Δεν το περιμενα τοσο γρηγορα!! . Τι γινεται; και ερχονται με κουριερ ; Δεν μου εχει ξανα τυχει αυτο . Και πως ξερουμε οτι  ερχονται με κουριερ; ., αφου δεν εχει tracking number. 

Βεβαια με το usb stick hotspot δεν ειμαι ευχαριστημενος . διοτι ενω συνδεεται στο δικτυο δεν δινει ιντερνετ . Ενω ολα τα εχω ρυθμισει. Τελος παντων για 7 ευρω, σιγα. 

 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Flipflames said:

 Να υποθέσω αγορά από AliExpress,;

 

ναι απο aliexpress 

 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, JOHNMEGARYTHMOS said:

 

Από Ali όλα έχουν tracking number ,απλά πρέπει να ξέρεις τον τρόπο να το δεις. Συνήθως το trackin με την μορφή 5UGR123456789 είναι με κούριερ.Επισης με κούριερ έρχονται όταν κάνεις αρκετές διαφορετικές παραγγελίες με απλό τρόπο αποστολής οι οποίες μετά ενώνονται σε μια και αναλαμβάνει το κούριερ 

 

Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Stbe said:

Αγορασα κατι απο ali....μου στειλαν tracking number....αλλα εδω και 10 μερες ειναι unavailable... τι να κανω??

Τι εννοείς;

Στην αρχή το έδειχνε και τι πορεία είχε και μετά σταμάτησε;

Ή από την αρχή δεν έδειχνε τίποτα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stbe said:

Αγορασα κατι απο ali....μου στειλαν tracking number....αλλα εδω και 10 μερες ειναι unavailable... τι να κανω??

Ποιας μορφής είναι το tracking number; Δοκίμασες στο parcelapp;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Stbe said:

Απο την μερα που μου δωθηκε το tracking number μου εμφανιζει αυτο.....unavailable εδω και δεκα μερες..

Αρχικά βάλε το τράκινγκ νάμπερ που έχεις  εδώ https://parcelsapp.com/en/tracking

Εάν δεν πάρεις κάποια επιπλέον πληροφορία πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω...οι πωλητές έχουν κάποιο περιθώριο για να αποστείλουν το δέμα που αναφέρεται στην παραγγελία. Εάν περάσει αυτή η προθεσμία και το δέμα σου φαίνεται "ακούνητο" κάνε τα εξής:

1. Στείλε μήνυμα μέσα από την εφαρμογή στον πωλητή ρωτώντας τι συμβαίνει

2. Πρέπει να σου απαντήσει μέσα σε 24 έως 48 ώρες το αργότερο

3. Εάν δεν σου απαντήσει καθόλου μπες στην παραγγελία σου και προσπάθησε να κάνεις αίτημα για "full refund" !!! Ακόμα και να σου βγάλει το μήνυμα ότι δεν μπορείς να κάνεις ακόμα τέτοιο αίτημα να είσαι σίγουρος ότι πιθανότατα θα ελέγξουν τι συμβαίνει. Τουλάχιστον τις τελευταίες 4-5 ημέρες έγινε αυτό με 2 δικές μου παραγγελίες και ανάλογες κινήσεις....μόνοι τους έβαλαν τις παραγγελίες σε κατάσταση "Closed"....και αμέσως μετά έκαναν Refund 😎

1.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλά από το Aliexpress το πήγαν σε άλλο επίπεδο !!!😎

2 Ψιλοπράγματα με δωρεάν μεταφορικά και untracted (1 αντάπτορα 1,77 ευρώ και μία θήκη κινητού 4,78 ευρώ που παραγγέλθηκαν ξεχωριστά) τα συνένωσαν σε 1 αποστολή και μου παραδώθηκαν σήμερα στον χώρο μου από την ACS !! 😉  Παραγγελία στις 27/3/2023 !

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κατάστημα στιλ alliexpress που να αποστέλλει με αντικαταβολή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Υπάρχει κατάστημα στιλ alliexpress που να αποστέλλει με αντικαταβολή;

Σοβαρά τώρα????

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos_kallithea said:

Οχι δεν υπάρχει 

Ευχαριστώ φίλε μου 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...