Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμένω πακέτο (smartwatch αξίας €40) από Κίνα (Mobvoi, κατασκευαστής όχι πλατφόρμα).

Το πακέτο από Κίνα πήγε Βέλγιο με την 4PX (εκεί το tracking άλλαξε σε LDΧΧΧΧΧΧ673BE), πέρασε από το τελωνείο εκεί (Released from customs: customs cleare) και έχει έρθει Ελλάδα (Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.). Δεν ξέρω τρόπο αποστολής γιατί αφορά σε αντικατάσταση ελαττωματικού ρολογιού μέσα στην εγγύηση.

1. Φαντάζομαι ότι δεν θα ξαναπεράσει τελωνείο στην Ελλάδα, σωστά?

2. Μου το εμφανίζει πλέον στο tracking των ΕΛΤΑ. Αυτό σημαίνει ότι θα παραλάβω με ΕΛΤΑ, ΕΛΤΑ Courier ή παίζει να έρθει και με άλλο courier (έχει σημασία γιατί έχω ταχυδρομείο μακρυά μου, ενώ τα courier το φέρνουν στην πόρτα μου).

 

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 13/2/2023 at 9:16 ΜΜ, mitsre said:

Οχι δεν έχω λάβει καμι ειδοποίηση απο γενική. Νομιζω οτι δεν είναι παντως μονο γενική ταχυδρομική. Αν δε με απατά η μνήμη μου, με τον ιδιο τρόπο αποστολής ειχα παραλάβει παλιότερα απο ΕΛΤΑ. Το θεμα ειναι οτι σε καθε περίπτωση δεν εχω το καινούριο tracking number και δε ξέρω πως μπορώ να το βρω

Για δες εδώ: https://t.meest-group.com/int/gr/

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2023 at 9:30 ΠΜ, geoponer said:

Περιμένω πακέτο (smartwatch αξίας €40) από Κίνα (Mobvoi, κατασκευαστής όχι πλατφόρμα).

Το πακέτο από Κίνα πήγε Βέλγιο με την 4PX (εκεί το tracking άλλαξε σε LDΧΧΧΧΧΧ673BE), πέρασε από το τελωνείο εκεί (Released from customs: customs cleare) και έχει έρθει Ελλάδα (Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.). Δεν ξέρω τρόπο αποστολής γιατί αφορά σε αντικατάσταση ελαττωματικού ρολογιού μέσα στην εγγύηση.

1. Φαντάζομαι ότι δεν θα ξαναπεράσει τελωνείο στην Ελλάδα, σωστά?

2. Μου το εμφανίζει πλέον στο tracking των ΕΛΤΑ. Αυτό σημαίνει ότι θα παραλάβω με ΕΛΤΑ, ΕΛΤΑ Courier ή παίζει να έρθει και με άλλο courier (έχει σημασία γιατί έχω ταχυδρομείο μακρυά μου, ενώ τα courier το φέρνουν στην πόρτα μου).

 

Σήμερα μου ήρθαν οι εξής ειδοποιήσεις από το ΕΛΤΑ tracking - είναι τυπική διαδικασία ο εκτελωνισμός όταν έρχεται το πακέτο από άλλη χώρα της Ε.Ε. (Βέλγιο) ή να αρχίσω να ανησυχώ?

16/02/2023 07:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αντικείμενο προς εκτελωνισμό
14/02/2023 07:46 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού

 

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, geoponer said:

Σήμερα μου ήρθαν οι εξής ειδοποιήσεις από το ΕΛΤΑ tracking - είναι τυπική διαδικασία ο εκτελωνισμός όταν έρχεται το πακέτο από άλλη χώρα της Ε.Ε. (Βέλγιο) ή να αρχίσω να ανησυχώ?

16/02/2023 07:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αντικείμενο προς εκτελωνισμό
14/02/2023 07:46 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού

 

Να μην ανησυχείς χωρίς λόγο....περίμενε να περάσει την διαδικασία και εάν δημιουργηθεί πρόβλημα (που κατά πάσαν πιθανότητα δεν θα δημιουργηθεί εφόσον είναι από Βέλγιο)...τότε μπορείς να ανησυχήσεις (που δεν....)😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ath156 said:

Να μην ανησυχείς χωρίς λόγο....περίμενε να περάσει την διαδικασία και εάν δημιουργηθεί πρόβλημα (που κατά πάσαν πιθανότητα δεν θα δημιουργηθεί εφόσον είναι από Βέλγιο)...τότε μπορείς να ανησυχήσεις (που δεν....)😉

καλά τα λες εσύ, καλά ανησυχώ κι εγώ...CUstoms1.thumb.PNG.2b2da3692cf0342ed9659bf950874816.PNG

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, geoponer said:

καλά τα λες εσύ, καλά ανησυχώ κι εγώ...CUstoms1.thumb.PNG.2b2da3692cf0342ed9659bf950874816.PNG

αυτό όντως είναι ανησυχητικό...τουλάχιστον δείχνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα/θέμα!!🤔

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2023 at 4:48 ΜΜ, geoponer said:

καλά τα λες εσύ, καλά ανησυχώ κι εγώ...CUstoms1.thumb.PNG.2b2da3692cf0342ed9659bf950874816.PNG

Απαντώ στον εαυτό μου: Σήμερα μου ήρθε SMS ότι περιμένω το πακετάκι μου με χρέωση €2,50 για φόρους/τέλη.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς γίνεται ένα πακέτο που έρχεται από Κίνα και έχει εκτελωνιστεί στο Βέλγιο (άρα εντός Ε.Ε.) να χρεώνεται ξανά από τα ΕΛΤΑ/τελωνείο για τον εκτελωνισμό/έλεγχο. 😠

Έχουν βρει παραθυράκι να μας αρμέγουν μου φαίνεται...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geoponer said:

Απαντώ στον εαυτό μου: Σήμερα μου ήρθε SMS ότι περιμένω το πακετάκι μου με χρέωση €2,50 για φόρους/τέλη.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς γίνεται ένα πακέτο που έρχεται από Κίνα και έχει εκτελωνιστεί στο Βέλγιο (άρα εντός Ε.Ε.) να χρεώνεται ξανά από τα ΕΛΤΑ/τελωνείο για τον εκτελωνισμό/έλεγχο. 😠

Έχουν βρει παραθυράκι να μας αρμέγουν μου φαίνεται...

Για τον ίδιο λόγο ,έχω κόψει τις αγορές από Κίνα μέχρι να λυθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geoponer said:

Απαντώ στον εαυτό μου: Σήμερα μου ήρθε SMS ότι περιμένω το πακετάκι μου με χρέωση €2,50 για φόρους/τέλη.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς γίνεται ένα πακέτο που έρχεται από Κίνα και έχει εκτελωνιστεί στο Βέλγιο (άρα εντός Ε.Ε.) να χρεώνεται ξανά από τα ΕΛΤΑ/τελωνείο για τον εκτελωνισμό/έλεγχο. 😠

Έχουν βρει παραθυράκι να μας αρμέγουν μου φαίνεται...

Έχει γίνει εκτελωνισμός στο Βέλγιο ή απλά πέρασε από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vasileios13 said:

Για τον ίδιο λόγο ,έχω κόψει τις αγορές από Κίνα μέχρι να λυθεί το θέμα.

Πάντως εγώ σήμερα παρέλαβα ένα από τα 5 που περιμένω (πρέπει να έχουν έρθει και τα 5 εδώ και κάποιες μέρες, αλλά αργούν..ίσως λόγω και του κακού καιρού των προηγούμενων ημερών??...παρόλο που είχαν φθάσει Ελλάδα πιο πριν). Μάλιστα:

- Μου το έφερε σήμερα ο ταχυδρόμος, χτύπησε το κουδούνι και μου τόνισε "σας αφήνω ένα δεματάκι κάτω" !!!(το έχει κάνει και τις προηγούμενες φορές-μπράβο του)

- Σε όλα, όπως φαίνεται η πληροφόρηση των ΕΛΤΑ, παραμένει μόνο στην παραλαβή τους από Ουγγαρία. Ακόμα και αυτό που μου έφερε έχει και τώρα την παρακάτω εικόνα.😉

1.jpg

On 15/2/2023 at 9:30 ΠΜ, geoponer said:

Περιμένω πακέτο (smartwatch αξίας €40) από Κίνα (Mobvoi, κατασκευαστής όχι πλατφόρμα).

 

Τώρα που ξαναδιαβάζω την αρχική σου καταχώρηση, όλο το "μυστικό" προφανώς είναι στα κόκκινα τονισμένα γράμματα.

- Δεν είναι από πλατφόρμα (άρα όχι Αλι κλπ). 

- Ο κατασκευαστής πρέπει να είναι γραμμένος στο σύστημα IOSS

- Πέρα από αυτό όμως πρέπει να αποστέλλει το προιόν με τα κατάλληλα έγγραφα και κυρίως τον αριθμό IOSS

- Ήδη σου είχε βγάλει το σύστημα ότι "αναμονή για έγγραφα", άρα έλειπαν

Σε τελευταία ανάλυση δεν είναι μία "κανονική" παραγγελία μέσω πλατφόρμας (που η πλατφόρμα έχει την ευθύνη για ΦΠΑ κλπ)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στον geoponer δεν χρέωσαν ΦΠΑ -όπως θα περίμενε κανείς για αγορά εκτός IOSS- αλλά μόνο τα €2.50, που είναι το τέλος διαχείρισης των ΕΛΤΑ.
Άρα ο ΦΠΑ είχε μάλλον προπληρωθεί(? - @geoponer, μπορείς να επιβεβαιώσεις...?)

ΑΝ είναι έτσι, μάλλον συμβαίνει κάτι που έχουμε ξαναγράψει, ότι μάλλον κάποιοι εκεί (όχι όλοι όμως / όχι πάντα) έχουν βρει και χρεώνουν (παράτυπα) τα €2.50... βρέξει - χιονίσει!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, w2o4ts said:

Ναι, αλλά στον geoponer δεν χρέωσαν ΦΠΑ -όπως θα περίμενε κανείς για αγορά εκτός IOSS- αλλά μόνο τα €2.50, που είναι το τέλος διαχείρισης των ΕΛΤΑ.
Άρα ο ΦΠΑ είχε μάλλον προπληρωθεί(? - @geoponer, μπορείς να επιβεβαιώσεις...?)

ΑΝ είναι έτσι, μάλλον συμβαίνει κάτι που έχουμε ξαναγράψει, ότι μάλλον κάποιοι εκεί (όχι όλοι όμως / όχι πάντα) έχουν βρει και χρεώνουν (παράτυπα) τα €2.50... βρέξει - χιονίσει!

Πρόσεξες ότι αφορά " αποστολής γιατί αφορά σε αντικατάσταση ελαττωματικού ρολογιού μέσα στην εγγύηση" άρα "ειδική περίπτωση" που μάλλον δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ (εάν γίνει δεκτή η αντικατάσταση λόγω εγγύησης?), άρα μόνο διαχειριστικό κόστος 2,50 λόγω εκτελωνισμού, έλλειψης/αναμονής κατάλληλων δικαιολογητικών/εγγράφων (όπως στο μήνυμα που του είχε) κλπ?🤔

Bottom Line : Η περίπτωσή του δεν έχει καμία σχέση με τις "κοινές" παραγγελίες που κάνουμε στις διάφορες πλατφόρμες και ειδικά στο Aliexpress όταν επιλέξουμε μία "ασφαλή" μέθοδο αποστολής !

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Το θετικό στοιχείο, αν είναι έτσι, θα είναι αν τα ΕΛΤΑ αναγνώρισαν όντως το 'ιδιαίτερο' της αποστολής και δεν επιχείρησαν να χρεώσουν ΦΠΑ - που ομολογώ ότι δε θα περίμενα να το κάνουν. Οπότε... πάλι καλά θα έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, leo06 said:

Έχει γίνει εκτελωνισμός στο Βέλγιο ή απλά πέρασε από εκεί;

Εδώ φαίνεται ότι έγινε εκτελωνισμός στο Βέλγιο, εκτός αν κατάλαβα λάθος...

Screenshot_20230223-001537-718.png

4 ώρες πριν, w2o4ts said:

Ναι, αλλά στον geoponer δεν χρέωσαν ΦΠΑ -όπως θα περίμενε κανείς για αγορά εκτός IOSS- αλλά μόνο τα €2.50, που είναι το τέλος διαχείρισης των ΕΛΤΑ.
Άρα ο ΦΠΑ είχε μάλλον προπληρωθεί(? - @geoponer, μπορείς να επιβεβαιώσεις...?)

ΑΝ είναι έτσι, μάλλον συμβαίνει κάτι που έχουμε ξαναγράψει, ότι μάλλον κάποιοι εκεί (όχι όλοι όμως / όχι πάντα) έχουν βρει και χρεώνουν (παράτυπα) τα €2.50... βρέξει - χιονίσει!

Δεν ξέρω αν είχε προπληρωθεί ο ΦΠΑ γιατί ήταν αντικατάσταση προϊόντος, αλλά αυτό δεν φαινόταν κάπου.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχα καιρό να παραγγείλω από Ali το tracking number 5UGR000243448 ξέρει κάποιος ποιος το φέρνει; 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, akalefk said:

Καλημέρα είχα καιρό να παραγγείλω από Ali το tracking number 5UGR000243448 ξέρει κάποιος ποιος το φέρνει; 

Εφόσον πέρασε τελωνείο από Ουγγαρία να υποθέσω στα ΕΛΤΑ???

3.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, απλα δεν το αναγνωρίζει ακόμα στα ελτα. Ίσως αλλάξει αριθμό, θα δουμε

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, akalefk said:

Ευχαριστώ, απλα δεν το αναγνωρίζει ακόμα στα ελτα. Ίσως αλλάξει αριθμό, θα δουμε

Έχεις δίκιο τώρα που το λες...δεν μου "έκοψε" να βάλω το τράκινγκ στα ΕΛΤΑ...η αλήθεια είναι ότι όσα έρχονται μέσω Ουγγαρίας και ΕΛΤΑ έχουν τύπου UA#######HU και έχει ήδη αλλάξει το αρχικό τράκινγκ νάμπερ στην Ουγγαρία όταν το παραλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ!!...άρα μάλλον αλλού θα έχει πάει το δικό σου??

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θα παραλάβεις με κούριερ. Μόλις φτάσει Βουλγαρία αναλαμβάνει η Γενική ταχυδρομική και θα σου σταλεί ένας δεκαψήφιος αριθμός στο viber

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Flipflames said:

Θα παραλάβεις με κούριερ. Μόλις φτάσει Βουλγαρία αναλαμβάνει η Γενική ταχυδρομική και θα σου σταλεί ένας δεκαψήφιος αριθμός στο viber

Σ ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Αδελφια.....θελω να παραγγειλω απο ebay.......ξερω οτι θα περασει τελωνειο.....η αγορα ειναι 120 ευρω........Το τελωνειο ποσο περιπου θα ειναι????

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Stbe said:

Αδελφια.....θελω να παραγγειλω απο ebay.......ξερω οτι θα περασει τελωνειο.....η αγορα ειναι 120 ευρω........Το τελωνειο ποσο περιπου θα ειναι????

Εννοείται ότι θέλεις να αγοράσεις από 3η χώρα. Λίγο πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας θα σου εμφανίσει το ebay και το ποσό του ΦΠΑ που πρέπει να προπληρώσεις.

Εάν το δέμα ταξιδέψει με ταχυδρομείο, είναι ενδεχόμενο να σου ζητήσουν 3€ στα ΕΛΤΑ για να το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα παρέλαβα τα 3 τελευταία αντικείμενα (όλα μαζί) από Aliexpress μέσω Ουγγαρίας. Ήρθαν εξαιρετικά καθυστερημένα (τα είχα αναζητήσει ήδη 2 φορές στο ταχυδρομείο μου) και πάνω από μήνα από την στιγμή που είχαν τελειώσει οι διαδικασίες στην Ουγγαρία και τα είχαν παραλάβει τα ΕΛΤΑ. Άλλα μεταγενέστερα δέματα έχουν έρθει εδώ και καιρό. Κυρίως όμως επαληθεύθηκε αυτό που έχω ξαναπεί (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου και για τα τελευταία 15+ δέματα μέσω Ουγγαρίας):

- Υπάρχει πλήρης παρακολούθηση του δέματος έως και την Ουγγαρία, βήμα-βήμα (παρόλο που ουσιαστικά θεωρούνται untracted) 

- Στο σαιτ των ΕΛΤΑ εμφανίζονται (με 1 εγγραφή "Αποστολή αντικειμένου ΟΥΓΓΑΡΙΑ") μόλις τα παραλάβουν από Ουγγαρία και μετά .....ουδέν !!! Ακόμα και σήμερα που τα παρέλαβα εκεί είναι😁.....Πριν από λίγους μήνες δεν ήταν έτσι (υπήρχε πλήρης παρακολούθηση έως και την παράδοση)😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθαν δυο ίδια δεματάκια τις τελευταίες 2 βδομάδες, επειδή το ένα είχε αργήσει, και έστειλα μήνυμα στον πωλητή.

Το refund έγινε, οπότε ξαναπαράγγειλα, αφού θεώρησα πως χάθηκε το πρώτο, αλλά να που μου ήρθε τελικά.

Ξαναστέλνω μήνυμα λέγοντας στον πωλητή, πως θα κρατήσω και τα δυο πακέτα και θέλω να επιστρέψω το refund.

Και δω αρχίζουν τα περίεργα.

Μου στέλνει mail με ένα screenshot ώστε να του στείλω τα λεφτά εδώ: "eBayli@163.com"

Κάνω ένα googlάρισμα και διαβάζω για fraud με domain το 163.com domain.

 

Τι λέτε;

 

 

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Μου ήρθαν δυο ίδια δεματάκια τις τελευταίες 2 βδομάδες, επειδή το ένα είχε αργήσει, και έστειλα μήνυμα στον πωλητή.

Το refund έγινε, οπότε ξαναπαράγγειλα, αφού θεώρησα πως χάθηκε το πρώτο, αλλά να που μου ήρθε τελικά.

Ξαναστέλνω μήνυμα λέγοντας στον πωλητή, πως θα κρατήσω και τα δυο πακέτα και θέλω να επιστρέψω το refund.

Και δω αρχίζουν τα περίεργα.

Μου στέλνει mail με ένα screenshot ώστε να του στείλω τα λεφτά εδώ: "eBayli@163.com"

Κάνω ένα googlάρισμα και διαβάζω για fraud με domain το 163.com domain.

Τι λέτε;

Προσωπική άποψη είναι ότι δεν έχεις θέμα, επειδή δεν περιμένεις κάτι από αυτόν, απλώς θέλεις να είσαι σωστός απέναντί του (και ορθά κάνεις). Εάν κατάλαβα καλά η "απάτη" έγκειται στο ότι με αυτό κάποιοι πωλητές παρακάμπτουν την πλατφόρμα (π.χ. ebay κλπ) και μετά μπορεί να έχεις θέμα εάν δεν στο στείλει. Άρα δεν είναι η δική σου περίπτωση. Τώρα εάν με αυτόν τον τρόπο αυτός θα αποφύγει την οποιαδήποτε "προμήθεια" δίνει στην πλατφόρμα, αυτό είναι άλλο θέμα που μάλλον δεν σε ενδιαφέρει. Εκτός εάν δεν κατάλαβα κάτι σωστά?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...