Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

34 minutes ago, kostas_mp said:

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν ένα μήνα παραγγελία από aliexpress αξίας 1,5 € με αποστολή με cainiao super economy χωρίς tracking και πληρωμένο vat. Σήμερα βρήκα ειδοποίηση από ελτα για παραλαβή δέματος με κόστος εκτελωνισμού 2,5€. Το παράξενο τής υπόθεσης είναι ότι το δέμα φαίνεται να έχει έρθει από Τασκένδη, Ουζμπεκιστάν με αντίστοιχο tracking number το οποίο φαίνεται κανονικά στο tracking και δεν έχει καμία σχέση με tracking number τού aliexpress. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? 

ΟΧΙ δεν πρέπει να έχει καμία χρέωση, αρκεί βέβαια ο πωλητής να έχει βάλει επάνω σωστά τον αριθμό IOSS.

Δες και το σχετικό μου ποστ για δέματα που ήρθαν επίσης από Ουζμπεκιστάν (ήρθαν και άλλα από τότε, χωρίς πρόβλλημα).

Έχουμε πει να παίρνουμε από πωλητές που έχουν πολλές πωλήσεις και καλή φήμη (πιστεύω ότι είναι σημαντικό αυτό). Έτσι από περιέργεια μπορείς να πεις τι πωλήσεις και τι φήμη % έχει το μαγαζί που αγόρασες?

Εάν όλα ΟΚ εγώ στην θέση σου θα το έψαχνα/κυνηγούσα. https://myphone.gr/forum/topic/92196/?do=findComment&comment=7113349

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα dispute στο  AliExpress για το USB TYPE-C HUB που δεν ήρθε ποτέ. Ο πωλητής δεν δέχτηκε και το AliExpress προτείνει να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ εφόσον έφτασε Ελλάδα (από εκεί και πέρα δεν δίνει στοιχεία το cainaio economy global). Αρνήθηκα και είπα ότι θεωρώ χαμένο το δεματάκι. Είμαι σε αναμονή προς απάντηση τους. Ποια είναι η εμπειρία σας όσον αφορά το refund σε τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zacharis said:

Έκανα dispute στο  AliExpress για το USB TYPE-C HUB που δεν ήρθε ποτέ. Ο πωλητής δεν δέχτηκε και το AliExpress προτείνει να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ εφόσον έφτασε Ελλάδα (από εκεί και πέρα δεν δίνει στοιχεία το cainaio economy global). Αρνήθηκα και είπα ότι θεωρώ χαμένο το δεματάκι. Είμαι σε αναμονή προς απάντηση τους. Ποια είναι η εμπειρία σας όσον αφορά το refund σε τέτοια περίπτωση?

Ποτέ φαίνεται από το tracking ότι έφτασε Ελλάδα; 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nnoutas said:

Ποτέ φαίνεται από το tracking ότι έφτασε Ελλάδα; 

Δείχνει ότι έφτασε 9 Δεκεμβρίου 😳

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zacharis said:

Δείχνει ότι έφτασε 9 Δεκεμβρίου 😳

Στο ταχυδρομείο σου πήγες να ρωτήσεις (με το τράκινγκ νάμπερ που έχεις)?

***Επ' ευκαιρία να πω ότι συνήθως όταν κάποιο αντικείμενο είναι λίγο πιο μεγάλο (και υποθέτω ότι το hub ίσως να ανήκει σε αυτή την κατηγορία) δεν στο φέρνει ο ταχυδρόμος, αλλά σου αφήνει ειδοποιητήριο.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zacharis said:

Δείχνει ότι έφτασε 9 Δεκεμβρίου 😳

Πιθανότατα κάπου είναι ξεχασμένο. Κατά πάσα πιθανότητα θα το παραλάβεις κάποια στιγμή. Σε δική μου περίπτωση, λίγα χρόνια πριν είχα πάρει refund, σε δέμα μικρής αξίας (5 ευρώ), αλλά δεν ξέρω μήπως έχουν αλλάξει πολιτική τώρα. Στη δική μου περίπτωση, παρέλαβα τελικά μετά από 2 μήνες, αφότου είχε έρθει Ελλάδα και φυσικά επικοινωνώντας με τον πωλητή του ξαναέστειλα τα χρήματα 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nnoutas said:

Πιθανότατα κάπου είναι ξεχασμένο. Κατά πάσα πιθανότητα θα το παραλάβεις κάποια στιγμή. Σε δική μου περίπτωση, λίγα χρόνια πριν είχα πάρει refund, σε δέμα μικρής αξίας (5 ευρώ), αλλά δεν ξέρω μήπως έχουν αλλάξει πολιτική τώρα. Στη δική μου περίπτωση, παρέλαβα τελικά μετά από 2 μήνες, αφότου είχε έρθει Ελλάδα και φυσικά επικοινωνώντας με τον πωλητή του ξαναέστειλα τα χρήματα 🙂

Πράγμα που κάποιοι δεν το κάνουν....μάλιστα βρίσκουν και "ηθική" δικαιολογία για αυτό λέγοντας "αφού καθυστέρησε τόσο το δικαιούμαι σαν αποζημίωση"....λες και φταίει ο πωλητής για τις δυσλειτουργίες των ελληνικών ελτα ή άλλων μεταφορικών!!!😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 1:43 ΜΜ, kostas_mp said:

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν ένα μήνα παραγγελία από aliexpress αξίας 1,5 € με αποστολή με cainiao super economy χωρίς tracking και πληρωμένο vat. Σήμερα βρήκα ειδοποίηση από ελτα για παραλαβή δέματος με κόστος εκτελωνισμού 2,5€. Το παράξενο τής υπόθεσης είναι ότι το δέμα φαίνεται να έχει έρθει από Τασκένδη, Ουζμπεκιστάν με αντίστοιχο tracking number το οποίο φαίνεται κανονικά στο tracking και δεν έχει καμία σχέση με tracking number τού aliexpress. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? 

Ναι εγώ και δεν έβγαλα άκρη, διότι είχε αλλάξει το tracking number με αποτέλεσμα να μην πάρω τα χρήματα του vat πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην λέμε μόνο τα στραβά ορίστε καλώδιο για υπολογιστή που παραγγέλθηκε στις 29/12/2023, το οποίο ο ταχυδρόμος το έφερε σήμερα 19/1/2023. Μάλιστα χτύπησε και το κουδούνι και είπε να κατέβω γιατί έχω δεματάκι !!!😁

Η πληροφόρηση στο σαιτ των ΕΛΤΑ ξεκίνησε και σταμάτησε στις 11/1/2023 !!!. Αντίθετα προηγουμένως είχε πλήρη πληροφόρηση και για τελωνείο κλπ (παρόλο που ουσιαστικά θεωρείται ως "untracted" ή με παράδοση χωρίς επιβεβαίωση).

Για αυτό λέω, εάν φαίνεται ότι έχει έρθει εδώ και καιρό στα ΕΛΤΑ πηγαίνετε και ζητήστε το.....

1.jpg

2.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Stbe said:

απο

04 Ιαν 2023 09:29
 
Arrived at departure transport hub
εχει σταματησει εδω.....τι κανω?

Υπομονή........

Την ίδια ημέρα (29/12/2023) και την ίδια στιγμή που παρήγγειλα το πιο πάνω αντικείμενο, παρήγγειλα και άλλο ένα (πάλι από Αλι). Το πιο πάνω το παρέλαβα σήμερα, το άλλο όμως έχει κολλήσει και εμένα στο "Arrived at departure transport hub" από 1/1/2023 !!!

Άρα υπομονή....εάν δεν προχωρήσει μετά από αρκετές μέρες....dispute

****Σημείωση...και τα 2 από "Shatian Town"

1.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ath156 said:

Υπομονή........

Την ίδια ημέρα (29/12/2023) και την ίδια στιγμή που παρήγγειλα το πιο πάνω αντικείμενο, παρήγγειλα και άλλο ένα (πάλι από Αλι). Το πιο πάνω το παρέλαβα σήμερα, το άλλο όμως έχει κολλήσει και εμένα στο "Arrived at departure transport hub" από 1/1/2023 !!!

Άρα υπομονή....εάν δεν προχωρήσει μετά από αρκετές μέρες....dispute

****Σημείωση...και τα 2 από "Shatian Town"

1.jpg

Τα ιδια και μενα ......απο αλλη πολη

  • 2023-01-04 09:28

    GMT+8

    H500aa15a28e84fc8b66fdfd9000d5e337.png

    Out for delivery

    Arrived at departure transport hub

  • 2023-01-04 00:40

    GMT+8

     

    [Fenggang Town]Departed from sorting center

  • 2023-01-03 23:00

    GMT+8

     

    [Fenggang Town]Processing at sorting center

  • 2023-01-02 18:21

    GMT+8

     

    Received by logistics company

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποτε ακόμα και στα untracted από Αλι τα ΕΛΤΑ δίναν πληροφορίες μέχρι το τοπικό Ταχυδρομείο. Πλέον Όχι. Σταματάει μόλις το παραλάβουν στην Ουγγαρία και γράψει "Αποστολή αντικειμένου"   "ΟΥΓΓΑΡΙΑ" (για όσα βέβαια έρχονται με αυτό τον τρόπο που είναι και ο καλύτερος/πιο "ασφαλής").

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Κάποτε ακόμα και στα untracted από Αλι τα ΕΛΤΑ δίναν πληροφορίες μέχρι το τοπικό Ταχυδρομείο. Πλέον Όχι. Σταματάει μόλις το παραλάβουν στην Ουγγαρία και γράψει "Αποστολή αντικειμένου"   "ΟΥΓΓΑΡΙΑ" (για όσα βέβαια έρχονται με αυτό τον τρόπο που είναι και ο καλύτερος/πιο "ασφαλής").

Όχι δεν ισχύει. Εγώ περιμένω δέματα με αυτή την μέθοδο και φαίνονται κανονικά ότι έχουν φτάσει Ελλάδα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nnoutas said:

Όχι δεν ισχύει. Εγώ περιμένω δέματα με αυτή την μέθοδο και φαίνονται κανονικά ότι έχουν φτάσει Ελλάδα 

Τα τελευταία 8-10 δεματάκια που έχω ήδη παραλάβει έχουν μείνε σε αυτό το σημείο...περιμένω άλλα 6 που επίσης φαίνεται ότι μάλλον θα μείνουν σε αυτή την πληροφορία ως τελεταία..ήταν και τα δικά σου untracted/standard shipping?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Τα τελευταία 8-10 δεματάκια που έχω ήδη παραλάβει έχουν μείνε σε αυτό το σημείο...περιμένω άλλα 6 που επίσης φαίνεται ότι μάλλον θα μείνουν σε αυτή την πληροφορία ως τελεταία..ήταν και τα δικά σου untracted/standard shipping?

Και τα δικά μου untracted είναι. Μου έχει τύχει και εμένα μερικές φορές να μην έχει ενημέρωση ότι έφτασε Ελλάδα αλλά τις περισσότερες φορές έχει. Τα δύο που περιμένω έχουν ενημέρωση ότι έφτασαν Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 08 Φεβ 2023 12:10
     
    Άφιξη στη χώρα διέλευσης
     
    Cainiao
  • 08 Φεβ 2023 12:10
     
    The shipment is handed over in bulk final acceptance of the item to be confirmed
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 08 Φεβ 2023 11:11
     
    Package arrived at facility of the local delivery company
     
    Cainiao
  • 08 Φεβ 2023 07:20
     
    Depart from transit country or district
     
    Cainiao
  • 08 Φεβ 2023 06:19
     
    Parcel outbound from transit facility
     
    Cainiao
  • 07 Φεβ 2023 18:45
     
    Arrive at transit country or facility
     
    Cainiao
  • 05 Φεβ 2023 13:00
     
    Το φορτηγό γραμμής μεταφοράς έφτασε στο Λιέγη του Βελγίου Liege, Belgium
     
    Cainiao
  • 24 Ιαν 2023 13:00
     
    Leaving from departure country/region
     
    Cainiao
  • 24 Ιαν 2023 13:00
     
    Left from departure country/region
     
    Cainiao
  • 24 Ιαν 2023 08:14
     
    Pre-declaration of the item has been received by customs
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 24 Ιαν 2023 07:50
     
    The item is ready for shipment
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 24 Ιαν 2023 06:50
     
    The item is pre-advised to PostNL
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 04 Ιαν 2023 09:28
     
    Arrived at departure transport hub
     
    Cainiao
  • 04 Ιαν 2023 00:41
     
    Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής Fenggang Town
     
    Cainiao
  • 03 Ιαν 2023 23:01
     
    Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής Fenggang Town
     
    Cainiao
  • 02 Ιαν 2023 18:21
     
    Αποδεκτή από τον μεταφορέα
     
    Cainiao
Tracking number LS487136362NL
Origin Κίνα
Destination Ελλάδα

Θα περιμενω πολυ ακομη

ολη την Ευρωπη περασε......

 
   
   
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια βοήθεια.
Τα δέματα με αποστολή AliExpress Standard Shipping και κωδικό αποστολης τυπου xUGRxxxxxxxxx με τη εταιρεία παραδίδονται; Με ελτα ή με courrier; Και πως μπορώ να τα αναζητήσω εδώ.
Εχω ενα δεμα που μου εμφανίζει αποτυχημένη παραδοση στο AliExpress ωστόσο δεν έχω κανένα ειδοποιητηριο και δε ξερω που να το αναζητήσω.

IMG_5965.jpg
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mitsre said:

Καλησπέρα, μια βοήθεια.
Τα δέματα με αποστολή AliExpress Standard Shipping και κωδικό αποστολης τυπου xUGRxxxxxxxxx με τη εταιρεία παραδίδονται; Με ελτα ή με courrier; Και πως μπορώ να τα αναζητήσω εδώ.
Εχω ενα δεμα που μου εμφανίζει αποτυχημένη παραδοση στο AliExpress ωστόσο δεν έχω κανένα ειδοποιητηριο και δε ξερω που να το αναζητήσω.

IMG_5965.jpg

Γενική είναι συνήθως. Δεν σου έχει έρθει μήνυμα στο Viber?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mitsre said:

Καλησπέρα, μια βοήθεια.
Τα δέματα με αποστολή AliExpress Standard Shipping και κωδικό αποστολης τυπου xUGRxxxxxxxxx με τη εταιρεία παραδίδονται; Με ελτα ή με courrier; Και πως μπορώ να τα αναζητήσω εδώ.
Εχω ενα δεμα που μου εμφανίζει αποτυχημένη παραδοση στο AliExpress ωστόσο δεν έχω κανένα ειδοποιητηριο και δε ξερω που να το αναζητήσω.

IMG_5965.jpg

Με γενική έρχονται. Όταν παραλάβει στην Ελλάδα η εταιρία στέλνει μήνυμα μέσω viber με τον αριθμό αποστολής 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω λάβει καμι ειδοποίηση απο γενική. Νομιζω οτι δεν είναι παντως μονο γενική ταχυδρομική. Αν δε με απατά η μνήμη μου, με τον ιδιο τρόπο αποστολής ειχα παραλάβει παλιότερα απο ΕΛΤΑ. Το θεμα ειναι οτι σε καθε περίπτωση δεν εχω το καινούριο tracking number και δε ξέρω πως μπορώ να το βρω

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, mitsre said:

Οχι δεν έχω λάβει καμι ειδοποίηση απο γενική. Νομιζω οτι δεν είναι παντως μονο γενική ταχυδρομική. Αν δε με απατά η μνήμη μου, με τον ιδιο τρόπο αποστολής ειχα παραλάβει παλιότερα απο ΕΛΤΑ. Το θεμα ειναι οτι σε καθε περίπτωση δεν εχω το καινούριο tracking number και δε ξέρω πως μπορώ να το βρω

Δες το τρακινγκ στο parcelsapp, αν δεις και δεύτερο τρακινγκ με ουγγρικό ταχυδρομείο τότε παραλαμβάνεις με ελτα, διαφορετικά με γενική.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mitsre said:

Οχι δεν έχω λάβει καμι ειδοποίηση απο γενική. Νομιζω οτι δεν είναι παντως μονο γενική ταχυδρομική. Αν δε με απατά η μνήμη μου, με τον ιδιο τρόπο αποστολής ειχα παραλάβει παλιότερα απο ΕΛΤΑ. Το θεμα ειναι οτι σε καθε περίπτωση δεν εχω το καινούριο tracking number και δε ξέρω πως μπορώ να το βρω

Πάρε τηλέφωνο τη Γενική, δώσε τους τα στοιχεία σου και αν το έχουν αυτοί θα το βρουν 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...