Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έγινε από BG ακύρωση παραγγελίας (από μέρους τους, γιατί, δεν ξέρω) που είχα κάνει τέλη Νοεμβρίου.

Κοιτάζοντας στο PayPal βλέπω μόνο την χρέωση, όχι refund.

Δεν μπορώ να βρω, πότε ακριβώς έγινε η ακύρωση, αλλά πόσο καιρό παίρνει η επιστροφή;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, BASSstarlet said:

Έγινε από BG ακύρωση παραγγελίας (από μέρους τους, γιατί, δεν ξέρω) που είχα κάνει τέλη Νοεμβρίου.

Κοιτάζοντας στο PayPal βλέπω μόνο την χρέωση, όχι refund.

Δεν μπορώ να βρω, πότε ακριβώς έγινε η ακύρωση, αλλά πόσο καιρό παίρνει η επιστροφή;

 

Για αγορά με το paypal, 2-3 ή το πολύ 4 εργάσιμες ημέρες κάνει να εμφανιστεί η επιστροφή στην πιστωτική/χρεωστική κάρτα.

Εν τω μεταξύ σε ενημερώνει το BG και ταυτόχρονα εμφανίζεται η επιστροφή στο paypal.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κάτι δεν πάει καλά. Όπως γράφει και ο terkos2 παραπάνω, αν σου κάνουν refund σε ενημερώνουν (οι ίδιοι) άμεσα με mail, ενώ επίσης άμεσα φαίνεται και στο paypal το refund, ενώ στην πιστωτική μπορεί να φανεί λίγες μέρες μετά.
Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις μαζί τους, να δεις τι γίνεται - κάπου φαίνεται να το... χάσανε!

Link to comment
Share on other sites

Στο email που μου ήρθε πριν 3 μέρες:

Date :2022-11-30 15:49:45
INVOICE No. :202204180129283
Order NO. :111078317
Order Status :Closed
Payment (TXD) :EUR
Tracking Number :
Untracked

Τους έστειλα email και περιμένω.

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό, που δεν έγινε refund, μπορώ να ανοίξω θέμα στο PP;

Συμπλήρωσα και στο PP τη σχετική φόρμα (όχι γυμναστικής!) και βλέπουμε, αν και φοβάμαι πως «πέταξαν» τα ευρά.

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω.  Και το ίδιο το BG είναι σοβαρό μαγαζί και πιστεύω θα αναγνωρίσουν το λάθος, και υπάρχει και το paypal για... δίχτυ ασφαλείας. Ελπίζω θα βρεθεί η άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BASSstarlet said:

Μετά από τόσο καιρό, που δεν έγινε refund, μπορώ να ανοίξω θέμα στο PP;

Συμπλήρωσα και στο PP τη σχετική φόρμα (όχι γυμναστικής!) και βλέπουμε, αν και φοβάμαι πως «πέταξαν» τα ευρά.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ούτε 1% πιθανότητα να χάσεις χρήματα εκεί. Απλά μπορεί να ταλαιπωρηθείς λίγο μέχρι να καταλάβουν τι έγινε και πως (η πλήρης αυτοματοποίηση ορισμένων διαδικασιών καμιά φορά οδηγεί και σε σφάλματα και τότε χρειάζεται να επέμβει ο ανθρώπινος παράγοντας - ευτυχώς ισχύει ακόμα αυτό).

Πάντως παρόλα αυτά και επειδή έχει και Τζακποτ στο Τζόκερ δεν ρίχνεις και ένα δελτίο εκεί μπας και βγει όλη η γκαντεμιά σου σε αυτό ?😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

χαχα είμαι κατά του τζόγου!

Edit:Μόλις είδα πως έγινε τελικά το refund χθες.

Tέλος καλά, όλα καλά!

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα ταχυδρομεία έχουν απίστευτη καθυστέρηση..μικρό δεματάκι μέσω AliExpress,  ήρθε από Κίνα 9 του μηνός και ακόμα δεν παρέλαβα...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zacharis said:

Πάντως τα ταχυδρομεία έχουν απίστευτη καθυστέρηση..μικρό δεματάκι μέσω AliExpress,  ήρθε από Κίνα 9 του μηνός και ακόμα δεν παρέλαβα...

Εάν το βιάζεσαι πας από το ταχυδρομείο με το tracking number και το παίρνεις.....μόνο πρόσεξε γιατί το Αλι όταν φθάνει το δέμα στη Ουγγαρία σου στέλνει μήνυμα "Το δέμα είναι στην χώρα σου" (ή κάτι αντίστοιχο τέλος πάντων).😂

Έχει τύχει αρκετές φορές να έχω πάει στο ταχυδρομείο, να έχω πάρει το δέμα και μετά από καμιά 10άρια μέρες να έρχεται ο ταχυδρόμος και να αφήνει ειδοποιητήριο🤣

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Moυ έχει συμβεί και μένα αυτό με το ειδοποιητήριο.

Επίσης, έχω παραλάβει δέματα, αλλά στο tracking είναι ακόμα «στη μέση» της διαδρομής.

Τα lockdown έχουν ξεπατώσει το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

Το log του φακέλου από AliExpress είναι στην παρακάτω φωτογραφία. Λέει ότι έχει έχει περάσει τελωνείο - transit από Βουδαπέστη και ήρθε στην Ελλάδα. 

Έκλεισα - ακύρωσα και το dispute που είχα για μια μπαταρία Xiaomi. Ο πωλητής τελικά έστειλε το tracking για ιχνηλασιμότητα και είναι καθοδόν λογικά (departure from outward office of exchange).. έπρεπε να κάνω dispute τελικά για να δώσει σημεία ζωής 

 

IMG_20221231_083321.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονια.Μια ερώτηση να κάνω παρήγγειλα από bangood με priority shipping και έρχεται με tracking number belgium post και φαίνεται στο elta tracking.Διαβασα και από άλλο φόρουμ τα  φέρνει η γενική ταχυδρομική.Ηθελα να ρωτήσω πως θα το παρακολουθήσω αν όντως έρθει με γενική αλλάζει το tracking το βλέπω σε κανενα site πήρε κανένας πρόσφατα με bangood priority?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, sifario said:

Χρόνια πολλά και καλή χρονια.Μια ερώτηση να κάνω παρήγγειλα από bangood με priority shipping και έρχεται με tracking number belgium post και φαίνεται στο elta tracking.Διαβασα και από άλλο φόρουμ τα  φέρνει η γενική ταχυδρομική.Ηθελα να ρωτήσω πως θα το παρακολουθήσω αν όντως έρθει με γενική αλλάζει το tracking το βλέπω σε κανενα site πήρε κανένας πρόσφατα με bangood priority?

Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά.

Αν φαίνεται στο ΕΛΤΑ traking, αποκλείεται να έρθει με Γενική Ταχυδρομική, δυστυχώς από ΕΛΤΑ θα παραλάβεις.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Καλή χρονιά σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα θήκη από aliexpress και μου ήρθε σε 15 μέρες με γενική ταχυδρομική χωρίς τέλη κ.τ.λ. Είναι κάποια συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής αυτή ή εξαρτάται από τον πωλητή;

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2022 at 10:33 ΜΜ, sifario said:

[...] πήρε κανένας πρόσφατα με bangood priority?

Όπως σωστά γράφει και ο terkos2 παραπάνω, αφού η αποστολή φαίνεται στο tracking των ΕΛΤΑ, από αυτούς θα παραλάβεις.

Παραθέτω για αναφορά τους χρόνους από αντίστοιχη δική μου παραγγελία - όχι και τόσο πρόσφατη, αλλά αυτή έχω τον τελευταίο καιρό με τη συγκεκριμένη μέθοδο μεταοφράς. Οι ημερομηνίες από το site των ΕΛΤΑ...:

30/8 Αποστολή από Κίνα (σύμφωνα με το BG)
 5/9 ΒΕΛΓΙΟ Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού
 5/9 ΒΕΛΓΙΟ Άφιξη σε αεροδρόμιο
 5/9 ΒΕΛΓΙΟ Αποστολή αντικειμένου
 8/9 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Άφιξη σε χώρα προορισμού
 8/9 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
 9/9 Μ.Δ. περιοχής μου Άφιξη σε Μ.Δ. περιοχής μου
14/9 Μ.Δ. περιοχής μου Σε διανομέα προς παράδοση
14/9 Μ.Δ. περιοχής μου Αποστολή παραδόθηκε

Ευτυχώς ούτε σπουδαίες καθυστερήσεις και -το κυριότερο- καμμία πρόσθετη χρέωση.
Ελπίζω και στη δική σου περίπτωση να πάει αντίστοιχα ομαλά το πράγμα - ίσως με καμιά μικρο-καθυστέρηση λόγω εορτών (και τυχόν εορταστικής κίνησης της αγοράς),  αδειών κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά, χρόνια πολλά. Σας παραθέτω φωτογραφία με το email που μου έστειλαν τα ΕΛΤΑ για το πού ακριβώς βρίσκεται το μικρό δεματάκι από AliExpress το οποίο ήρθε απο τις 9 Δεκεμβρίου...

 

IMG_20230103_175133.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zacharis said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά, χρόνια πολλά. Σας παραθέτω φωτογραφία με το email που μου έστειλαν τα ΕΛΤΑ για το πού ακριβώς βρίσκεται το μικρό δεματάκι από AliExpress το οποίο ήρθε απο τις 9 Δεκεμβρίου...

 

IMG_20230103_175133.jpg

υπομονή 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, BASSstarlet said:

To Aliexpress δεν υποστηρίζει για Ελλάδα πλέον, αγορές με PayPal?

Ή θυμάμαι λάθος;

Δεν ξέρω εάν κάποτε υποστήριζε, αλλά εγώ από τότε που άρχισα να το χρησιμοποιώ δεν είχε paypal ....και έχει την δική του υπηρεσία για αυτό τον σκοπό (φαίνεται να λειτουργεί σωστά και αυτό).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, BASSstarlet said:

To Aliexpress δεν υποστηρίζει για Ελλάδα πλέον, αγορές με PayPal?

Ή θυμάμαι λάθος;

Ποτε δεν ειχε ππ το αλι, το αλι εχει δικο του το alipay.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ κι ένα μήνα μικρό δεματάκι ήρθε Ελλάδα με Cainaio super economy global και ακόμα τίποτα, τι γίνεται με τα ελληνικά ταχυδρομεία? Σας έχει τύχει τέτοια καθυστέρηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν ένα μήνα παραγγελία από aliexpress αξίας 1,5 € με αποστολή με cainiao super economy χωρίς tracking και πληρωμένο vat. Σήμερα βρήκα ειδοποίηση από ελτα για παραλαβή δέματος με κόστος εκτελωνισμού 2,5€. Το παράξενο τής υπόθεσης είναι ότι το δέμα φαίνεται να έχει έρθει από Τασκένδη, Ουζμπεκιστάν με αντίστοιχο tracking number το οποίο φαίνεται κανονικά στο tracking και δεν έχει καμία σχέση με tracking number τού aliexpress. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kostas_mp said:

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν ένα μήνα παραγγελία από aliexpress αξίας 1,5 € με αποστολή με cainiao super economy χωρίς tracking και πληρωμένο vat. Σήμερα βρήκα ειδοποίηση από ελτα για παραλαβή δέματος με κόστος εκτελωνισμού 2,5€. Το παράξενο τής υπόθεσης είναι ότι το δέμα φαίνεται να έχει έρθει από Τασκένδη, Ουζμπεκιστάν με αντίστοιχο tracking number το οποίο φαίνεται κανονικά στο tracking και δεν έχει καμία σχέση με tracking number τού aliexpress. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? 

Είσαι σίγουρος ότι η μέθοδος αποστολής ήταν αυτή; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...