Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 Δεκεμβρίου έκανα παραγγελία μέσω AliExpress μπαταρία για mi Max 2. Ακόμα βρίσκεται στο στάδιο awaiting seller dispatch.. σχεδόν δέκα μέρες δηλαδή 😳 σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 ώρες πριν, zacharis said:

15 Δεκεμβρίου έκανα παραγγελία μέσω AliExpress μπαταρία για mi Max 2. Ακόμα βρίσκεται στο στάδιο awaiting seller dispatch.. σχεδόν δέκα μέρες δηλαδή 😳 σας έχει τύχει?

Ναι ακυρώθηκε αυτόματα η παραγγελία και πήρα πίσω τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, pagouras7 said:

Ναι ακυρώθηκε αυτόματα η παραγγελία και πήρα πίσω τα λεφτά

Εμένα ο Κινέζος μου έδωσε ένα tracking number, προφανώς για να μην ακυρωθεί η παραγγελία. Υποθέτω ότι δεν έχει διαθέσιμο στοκ και για να μην ακυρωθεί η παραγγελία μου έδωσε ένα tracking number και είμαι ακόμα στο awaiting for dispatch 😳😲😱😳

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zacharis said:

Εμένα ο Κινέζος μου έδωσε ένα tracking number, προφανώς για να μην ακυρωθεί η παραγγελία. Υποθέτω ότι δεν έχει διαθέσιμο στοκ και για να μην ακυρωθεί η παραγγελία μου έδωσε ένα tracking number και είμαι ακόμα στο awaiting for dispatch 😳😲😱😳

Δεν έχει όριο κάποιες μέρες μέχρι να γίνει shipped η παραγγελία και μετά ακυρώνεται; 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Nnoutas said:

Δεν έχει όριο κάποιες μέρες μέχρι να γίνει shipped η παραγγελία και μετά ακυρώνεται; 

Έχει όντως όριο, για αυτό ο πονηρός μου έδωσε tracking number, για να φανεί το status awaiting delivery 🚚 έτσι ώστε να μην ακυρωθεί... Προφανώς με αυτόν τον τρόπο κερδίζει χρόνο για να του έρθει το προϊόν από την στιγμή που δεν έχει στοκ 😳

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, zacharis said:

Έχει όντως όριο, για αυτό ο πονηρός μου έδωσε tracking number, για να φανεί το status awaiting delivery 🚚 έτσι ώστε να μην ακυρωθεί... Προφανώς με αυτόν τον τρόπο κερδίζει χρόνο για να του έρθει το προϊόν από την στιγμή που δεν έχει στοκ 😳

Για να επιβεβαιώσεις ή να διαψεύσεις την θεωρία σου, απλώς κοίταξε την "φήμη" που έχει ο πωλητής....π.χ. 97%, followers etc...εάν αυτά είναι ψηλά, μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει...μην ξεχνάμε ότι εκεί μέχρι και πολύ πρόσφατα είχαμε τεράστια προβλήματα λόγω κορονοιού, που λογικά θα δημιούργησαν μη αναμενόμενα/αβέβαια προβλήματα. Σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματά σου...απλώς εάν το βιάζεσαι καταλαβαίνω ότι είναι εκνευριστικό.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ath156 said:

Για να επιβεβαιώσεις ή να διαψεύσεις την θεωρία σου, απλώς κοίταξε την "φήμη" που έχει ο πωλητής....π.χ. 97%, followers etc...εάν αυτά είναι ψηλά, μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει...μην ξεχνάμε ότι εκεί μέχρι και πολύ πρόσφατα είχαμε τεράστια προβλήματα λόγω κορονοιού, που λογικά θα δημιούργησαν μη αναμενόμενα/αβέβαια προβλήματα. Σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματά σου...απλώς εάν το βιάζεσαι καταλαβαίνω ότι είναι εκνευριστικό.

Το store credibility είναι στο 93% για την μπαταρία που έκανα παραγγελία έχει 4.8 credibility. Σίγουρα με το AliExpress δεν χάνεις χρήματα. Η μπαταρία είναι για το mi max 2, Xiaomi, ιστορικό κινητό, το έχω σαν μίνι tablet, έχω περάσει και custom ROM android 13 και πετάει... Η μπαταρία μετά από εφτά χρόνια παρέδωσε πνεύμα... Δεν κρατάει, δίνει άλλη ένδειξη όταν το ανοίγεις.. ακόμα και κλειστό πλήρως να το έχεις για μέρες και το ανοίξεις δείχνει να μην έχει μπαταρία και να τελειώνει ή να είναι τελειωμένη... Δεν το βιάζομαι για το πότε θα έρθει αλλά μου έκανε εντύπωση ότι άργησε να σταλεί. Ίσως να φταίει και με τον COVID που γίνεται χαμός τώρα στην Κίνα...

 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, zacharis said:

Εμένα ο Κινέζος μου έδωσε ένα tracking number, προφανώς για να μην ακυρωθεί η παραγγελία. Υποθέτω ότι δεν έχει διαθέσιμο στοκ και για να μην ακυρωθεί η παραγγελία μου έδωσε ένα tracking number και είμαι ακόμα στο awaiting for dispatch 😳😲😱😳

Και έμενα μου έδωσε αριθμό αποστολής άλλα χωρίς κίνηση μετά από 11 ήμερες μίλησα με το ali  και ακυρώθηκε η παραγγελία και πήρα πίσω τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, pagouras7 said:

Και έμενα μου έδωσε αριθμό αποστολής άλλα χωρίς κίνηση μετά από 11 ήμερες μίλησα με το ali  και ακυρώθηκε η παραγγελία και πήρα πίσω τα λεφτά

Να ρωτήσω πώς μίλησες με AliExpress? Έκανες dispute? ή υπάρχει άλλος τρόπος? Πάτησα dispute και μου έβγαλε το παρακάτω μύνημα (έστειλα και στον πωλητή και δεν πήρα καμία απάντηση):

IMG_20221226_094039.jpg

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πώς μίλησες με AliExpress? Έκανες dispute? ή υπάρχει άλλος τρόπος? Πάτησα dispute και μου έβγαλε το παρακάτω μύνημα (έστειλα και στον πωλητή και δεν πήρα καμία απάντηση):
IMG_20221226_094039.thumb.jpg.00e9883aba97e72b70abdf7f6cf4afbc.jpg
Μου συνέβη αυτό που περιγράφεις πριν 2 μήνες. Πήρα tracking number ενώ μου είχε πει ξεκάθαρα ο πωλητής ότι δεν μπορεί να το στείλει ακόμα.
Μίλησα με το Aliexpress από το customer support και dispute δεν μπορούσα να κάνω στην αρχή, αλλά ούτε αυτοί βοήθησαν σε κάτι γιατί έβλεπαν ότι υπήρχε tracking number.

Τελικά μετά από αρκετές μέρες άνοιξε το dispute και δέχτηκε ο πωλητής να ακυρώσει και να πάρω τα λεφτά πίσω.
Έχασα περίπου 20 μέρες με όλη τη διαδικασία. Για μένα το Aliexpress έχει χάσει το πλεονέκτημα που είχε παλιά αφού η Κίνα είναι τελείως λαχείο πια με τέτοιους πωλητές.
Και μιλάμε για καλά μαγαζιά, το ποσοστό δε λέει τίποτα πια.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, junglist said:

Μου συνέβη αυτό που περιγράφεις πριν 2 μήνες. Πήρα tracking number ενώ μου είχε πει ξεκάθαρα ο πωλητής ότι δεν μπορεί να το στείλει ακόμα.
Μίλησα με το Aliexpress από το customer support και dispute δεν μπορούσα να κάνω στην αρχή, αλλά ούτε αυτοί βοήθησαν σε κάτι γιατί έβλεπαν ότι υπήρχε tracking number.

Τελικά μετά από αρκετές μέρες άνοιξε το dispute και δέχτηκε ο πωλητής να ακυρώσει και να πάρω τα λεφτά πίσω.
Έχασα περίπου 20 μέρες με όλη τη διαδικασία. Για μένα το Aliexpress έχει χάσει το πλεονέκτημα που είχε παλιά αφού η Κίνα είναι τελείως λαχείο πια με τέτοιους πωλητές.
Και μιλάμε για καλά μαγαζιά, το ποσοστό δε λέει τίποτα πια.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Τελικά άνοιξα dispute άμεσα. Έχουν ένα standard operating procedure: πρέπει να μιλήσεις στο chat που λογικά είναι chat bot. Έστειλα και κάποια screenshot που δεν μου απάντησε ο πωλητής. Μου άνοιξαν κατευθείαν dispute και περιμένω μέχρι 31 Δεκεμβρίου... έχεις δίκιο είχα χρόνια να κάνω αγορά από AliExpress. Είναι λαχείο τελικά... Έκανα αναγκαστικά διότι κάποια πράγματα τα βρήκα μόνο εκεί...

IMG_20221226_102633.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ali έχει ένα τρόπο αποστολής των μπαταριών με tracking number της μορφής GR1234567JT12345G.Στην αρχή δεν φαίνεται τίποτα,μετά ελέγχεις με Meest, φτάνει Ευρώπη κάνει οδικός την βολτουλα του μέχρι την Θεσσαλονίκη και μετά αναλαμβάνει ένα Ελληνικό courier,

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Flipflames said:

Το ali έχει ένα τρόπο αποστολής των μπαταριών με tracking number της μορφής GR1234567JT12345G.Στην αρχή δεν φαίνεται τίποτα,μετά ελέγχεις με Meest, φτάνει Ευρώπη κάνει οδικός την βολτουλα του μέχρι την Θεσσαλονίκη και μετά αναλαμβάνει ένα Ελληνικό courier,

Δηλαδή μετά από 11 ημέρες υπάρχει περίπτωση να έχει ήδη σταλεί από τον πωλητή άσχετα εάν λέει στο tracking: awaiting seller dispatch? Για το meest express το επιβεβαιώνω όπως φαίνεται και στην φωτό που παραθέτω 

 

IMG_20221226_112220.jpg

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zacharis said:

Δηλαδή μετά από 11 ημέρες υπάρχει περίπτωση να έχει ήδη σταλεί από τον πωλητή άσχετα εάν λέει στο tracking: awaiting seller dispatch? Για το meest express το επιβεβαιώνω όπως φαίνεται και στην φωτό που παραθέτω 

 

IMG_20221226_112220.jpg

Συνήθως αργή να δείξει κίνηση. Δες εδώ :https://t.meest-group.com/int/gr/

Συνήθως 12 με 15 μέρες κάνει να φανεί κίνηση. 

Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Flipflames said:

Συνήθως αργή να δείξει κίνηση. Δες εδώ :https://t.meest-group.com/int/gr/

Συνήθως 12 με 15 μέρες κάνει να φανεί κίνηση. 

ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ. Είμαι περίεργος να δω τί θα μου απαντήσει και ο πωλητής στο dispute που άνοιξα σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zacharis said:

Τελικά άνοιξα dispute άμεσα. Έχουν ένα standard operating procedure: πρέπει να μιλήσεις στο chat που λογικά είναι chat bot. Έστειλα και κάποια screenshot που δεν μου απάντησε ο πωλητής. Μου άνοιξαν κατευθείαν dispute και περιμένω μέχρι 31 Δεκεμβρίου... έχεις δίκιο είχα χρόνια να κάνω αγορά από AliExpress. Είναι λαχείο τελικά... Έκανα αναγκαστικά διότι κάποια πράγματα τα βρήκα μόνο εκεί...

IMG_20221226_102633.jpg

Δεν ξέρω τι παραγγελίες κάνετε αλλά σίγουρα δεν είναι λαχείο, έχω δεκάδες παραγγελίες το 2022 και μόνο μια δεν εστάλη από τον πωλητή και φυσικά έγινε αυτόματα refund. Μάλιστα δεν υπάρχει κάτι άλλο φτηνότερο και ασφαλές αυτή τη στιγμή και με παράδοση από κουριερ χωρίς το άγχος του τελωνείου. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, leo06 said:

Δεν ξέρω τι παραγγελίες κάνετε αλλά σίγουρα δεν είναι λαχείο, έχω δεκάδες παραγγελίες το 2022 και μόνο μια δεν εστάλη από τον πωλητή και φυσικά έγινε αυτόματα refund. Μάλιστα δεν υπάρχει κάτι άλλο φτηνότερο και ασφαλές αυτή τη στιγμή και με παράδοση από κουριερ χωρίς το άγχος του τελωνείου. 

Δεν αντιλέγω αλλά με τόσους πωλητές στο AliExpress σίγουρα υπάρχει και η πλέμπα. Σαφώς όμως δεν χάνεις χρήματα. Το κορυφαίο το θεωρώ το banggood, όμως δεν έχει ποικιλία που έχει το AliExpress και επίσης ανέβασαν αρκετά τις τιμές πλέον 😱🙄😱🙄

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, zacharis said:

Δεν αντιλέγω αλλά με τόσους πωλητές στο AliExpress σίγουρα υπάρχει και η πλέμπα. Σαφώς όμως δεν χάνεις χρήματα. Το κορυφαίο το θεωρώ το banggood, όμως δεν έχει ποικιλία που έχει το AliExpress και επίσης ανέβασαν αρκετά τις τιμές πλέον 😱🙄😱🙄

Στο banggood πάντα οι τιμές ήταν υψηλότερες σε σχέση με alie. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω πολύ καιρό να παραγγείλω από Aliexpress και έχω "χάσει επεισόδια" για το κόστος, τελωνείο, κλπ.

Κάτι ακουστικά είναι, κόστος 17€ + 3,72€ μεταφορικά (Aliexpress Standard Shipping).

Θα υπάρχει τελωνείο ή άλλο ζήτημα;

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, topmar said:

Καλησπέρα παιδιά, έχω πολύ καιρό να παραγγείλω από Aliexpress και έχω "χάσει επεισόδια" για το κόστος, τελωνείο, κλπ.

Κάτι ακουστικά είναι, κόστος 17€ + 3,72€ μεταφορικά (Aliexpress Standard Shipping).

Θα υπάρχει τελωνείο ή άλλο ζήτημα;

Mi 9 Lite via Tapatalk
 

Με Aliexpres Standard Shipping δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Βάρα τα 😁

Link to comment
Share on other sites

8 χρονια οτι εχου πάρει απο AliExpress εχει έρθει απο 15 ημέρες  εως 1 μηνα. 2-3 πραγματάκια δεν παρελαβα ποτέ αλλά πήρα τα χρήματα μου πισω !  

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mariodj said:

8 χρονια οτι εχου πάρει απο AliExpress εχει έρθει απο 15 ημέρες  εως 1 μηνα. 2-3 πραγματάκια δεν παρελαβα ποτέ αλλά πήρα τα χρήματα μου πισω !  

Επιβεβαιώνω και εγω. Από τη δική μου εμπειρία, εδώ και 6 χρόνια αγορών από Κίνα και τα περισσότερα από aliexpress, μόνο δύο φορές στις δεκάδες παραγγελίες που έχω κάνει χρειάστηκε να πάρω Refund για προϊόντα που δεν παρέλαβα ποτέ χωρίς πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε έλα μεγάλο λάθος όσοι σχολιάζετε γενικά για παραγγελίες από Ali τα τελευταία χρόνια. Δεν αναφέρεται κανείς για το τι ίσχυε πριν 2-4-6 χρόνια. Δεν υπήρχε covid τότε.
Κάνατε παραγγελία τους τελευταίους μήνες; Αν ναι, σχολιάστε για αυτό για πόσο καιρό πήρε.

Πέρα από την προσωπική εμπειρία, διαβάζω και σε άλλα φόρουμ για παρόμοια προβλήματα με μούφα αποστολές.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν είχα από Αλι κανένα πρόβλημα τον τελευταίο χρόνο (και παρήγγειλα πάρα πολλά αντικείμενα - κυρίως όμως μικρής αξίας). Για πιο μεγάλης αξίας προτιμώ συνήθως το Banggood (αν και είναι συνήθως λίγο ακριβότερο, αλλά σαφώς πιο αξιόπιστο). Όμως τι συζητάτε τώρα? Εδώ οι άλλοι δεν μπορούν να παραλάβουν το καινούργιο Iphone και ας το έχουν προπαραγγείλει εδώ και μήνες🥲...οι άλλοι αγοράζουν πλυντήρια για να χρησιμοποιήσουν τα τσιπάκια τους σε αυτοκίνητα🤣...ολόκληρες πόλεις διαδήλωναν για τα λοκντάουν, που τελευταία έγιναν πιο ελαστικά...άρα είναι μην σου τύχει για το προιόν και τις πιο πολλές φορές πλέον δεν φταίει ο πωλητής, γιατί προφανώς και αυτόν τον "ρίχνουν"....σε τελική ανάλυση αυτό που λέμε είναι ότι το Aliexpress τελικά είναι μία αξιόπιστη πλατφόρμα που δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματά σου και που από ότι φαίνεται δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις και έξτρα χρεώσεις....μάλλον δεν μπορώ να πω το ίδιο για το Ebay.

***Και ένα μικρό τιπ: Συνήθως λέει πόσα από το είδος που θέλεις, έχει πουλήσει ο κάθε προμηθευτής (seller)...άρα προτιμάς αυτόν με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στο συγκεκριμένο είδος και άς υπάρχει κάποιος άλλος με ελάχιστα μικρότερο κόστος αλλά με ελάχιστες πωλήσεις του είδους.

Bottom Line : στο Aliexpress στην χειρότερη των περιπτώσεων να σε καθυστερήσουν πολύ ή να μην πάρεις/στείλουν αυτό που παρήγγειλες.....όμως ΠΟΤΕ δεν θα χάσεις τα χρήματά σου.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, junglist said:

Κάνετε έλα μεγάλο λάθος όσοι σχολιάζετε γενικά για παραγγελίες από Ali τα τελευταία χρόνια. Δεν αναφέρεται κανείς για το τι ίσχυε πριν 2-4-6 χρόνια. Δεν υπήρχε covid τότε.
Κάνατε παραγγελία τους τελευταίους μήνες; Αν ναι, σχολιάστε για αυτό για πόσο καιρό πήρε.

Πέρα από την προσωπική εμπειρία, διαβάζω και σε άλλα φόρουμ για παρόμοια προβλήματα με μούφα αποστολές.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Δεν κάνουμε κανενα λάθος ! Να μερικές παραγγελίες  των τελευταίων 3 μηνών ! αρα κατι ξέρουμε ! 

ΥΣ: Αν θελεις να σου δειξω ολες τις παραγγελίες  τα τελευταια 2 χρονια.

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-12-27 154338.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...