Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, jaranor said:

Παιδιά, 27 Νοεμβρίου έκανα για πρώτη φορά μια παραγγελία από Aliexpress, από shop Γερμανίας. Ένα καλώδιο, με έκπτωση 3,55 ευρώ (βλ παραπάνω posts) με DHL_DE.

Μου δίνουν tracking number, και τις επόμενες μέρες βλέπω κάτι για Hong Kong κλπ, δεν πολυδίνω σημασία, θεώρησα ότι ίσως έτσι γίνεται επειδή είναι Κινέζικο το aliexpress.

Αρχές τις εβδομάδας έγινε shipped. Σήμερα βλέπω "the item returned to shipper" - επέστρεψε δηλ στον αποστολέα.

Από το σάιτ του Aliexpress, αν πατήσω Track Order μου βγάζει ότι ξεκίνησε από Γερμανία για Ελλάδα, από το σάιτ της DHL μου βγάζει ότι ξεκίνησε από Hong Kong για Ελλάδα (?). Και στα δύο όμως "Η αποστολή επιστράφηκε σύμφωνα με τις οδηγίες του αποστολέα ή του παραλήπτη ή σύμφωνα με τις διαδικασίες μας."

Έστειλα μήνημα στο μαγαζί που έκανε την αποστολή και είναι ακόμα Unread. 

Τι γίνεται;!

Προφανώς για κάποιο λόγο το προϊόν επέστρεψε. Κάνε dispute στο ali. Λογικά θα πάρεις refund 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει παραγγείλει μήπως κανείς σχετικά πρόσφατα (στην... μετά covid εποχή) από Γαλλία με La Poste Colissimo...;

Παραγγελία από γαλλικό μαγαζί -υποτίθεται ότι- έφυγε από τη Γαλλία πριν από 2 εβδομάδες, και από τότε... αγννούνται τα ίχνη της.

Στο site της LaPoste λέει "Your parcel is ready to be forwarded from its shipping region. It will be given to the carrier for forwarding" - ούτε καν ότι έφυγε(!) και στο site των ΕΛΤΑ λέει το κλασσικό "Αποστολή αντικειμένου" - για την ίδια ακριβώς ώρα/ημερομηνία.

Ακόμα και για μεταφορά δια ξηράς (με φορτηγό), θεωρώ το χρόνο υπερβολικό - ειδικά μάλιστα για σχετικά ήρεμη (μετά covid) περίοδο. Ανάλογες αγορές από Γερμανία και Πολωνία, μου έρχονται με DHL και UPS σταθερά σε 7 μέρες.

Έχει κανείς μήπως σχετικά πρόσφατη αντίστοιχη εμπειρία...;
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν συναγερμό που είχα πάρει απο Κίνα ο οποίος στους 8 μήνες χάλασε και ειναι εντός εγγύησης. Ετσι κανονίσαμε με τον πωλητή να το στείλω πίσω. Τα ΕΛΤΑ όμως μου λένε πως δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το δέμα απο το αεροδρόμιο λόγω των κυκλωμάτων που περιέχει. Τι μπορώ να κάνω;

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2022 at 5:49 ΜΜ, w2o4ts said:

Έχει παραγγείλει μήπως κανείς σχετικά πρόσφατα (στην... μετά covid εποχή) από Γαλλία με La Poste Colissimo...;

Παραγγελία από γαλλικό μαγαζί -υποτίθεται ότι- έφυγε από τη Γαλλία πριν από 2 εβδομάδες, και από τότε... αγννούνται τα ίχνη της.

Στο site της LaPoste λέει "Your parcel is ready to be forwarded from its shipping region. It will be given to the carrier for forwarding" - ούτε καν ότι έφυγε(!) και στο site των ΕΛΤΑ λέει το κλασσικό "Αποστολή αντικειμένου" - για την ίδια ακριβώς ώρα/ημερομηνία.

Ακόμα και για μεταφορά δια ξηράς (με φορτηγό), θεωρώ το χρόνο υπερβολικό - ειδικά μάλιστα για σχετικά ήρεμη (μετά covid) περίοδο. Ανάλογες αγορές από Γερμανία και Πολωνία, μου έρχονται με DHL και UPS σταθερά σε 7 μέρες.

Έχει κανείς μήπως σχετικά πρόσφατη αντίστοιχη εμπειρία...;
Ευχαριστώ

πριν covid εποχή είχε κάνει 2 με 3 εβδομάδες να έρθει από Γαλλία

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2022 at 10:32 ΠΜ, Sam_GR said:

Εχω έναν συναγερμό που είχα πάρει απο Κίνα ο οποίος στους 8 μήνες χάλασε και ειναι εντός εγγύησης. Ετσι κανονίσαμε με τον πωλητή να το στείλω πίσω. Τα ΕΛΤΑ όμως μου λένε πως δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το δέμα απο το αεροδρόμιο λόγω των κυκλωμάτων που περιέχει. Τι μπορώ να κάνω;

Ηθικό Δίδαγμα :

Στην Ελλάδα μπορείς να εισάγεις "επικίνδυνα" αντικείμενα, απαγορεύεται όμως να τα εξάγεις !!!😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2022 at 4:46 ΜΜ, pagouras7 said:

πριν covid εποχή είχε κάνει 2 με 3 εβδομάδες να έρθει από Γαλλία

Ευχαριστώ!

Μόλις προ ολίγου εμφανίστηκε (επιτέλους...) στο tracking των ΕΛΤΑ.
Είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή, ο οποίος είχε με τη σειρά του ανησυχήσει με την τόση καθυστέρηση και στείλει ερώτημα στη μεταφορική.
Τέλος καλό, όλα καλά. Μάθαμε ότι ο συνδυασμός laPoste - ΕΛΤΑ δεν είναι απαραίτητα ό,τι πιο γρήγορο, αλλά τουλάχιστον φαίνεται να... δουλεύει!

 

Update:
Χθες 13/12 εμφανίστηκε το δέμα στο tracking των ΕΛΤΑ, σήμερα (14/12) μου το έφεραν με φορτηγάκι και το παρέδωσε διανομέας στην πόρτα μου! Κανένα απολύτως παράπονο από τα ΕΛΤΑ - και μάλιστα σε περίοδο αυξημένης κίνησης (κάποια δέματα που περίμενα με UPS, είχαν για πρώτη φορά καθυστερήσεις - οκ, λίγων ημερών βέβαια μόνο).

La Poste Colissimo -> ΕΛΤΑ -> παράδοση,  σύνολο 20 μέρες. Οκ, όχι άσχημα, αν είναι προετοιμασμένος κανείς και ξέρει να μην περιμένει χρόνους σαν αυτούς των UPS, DHL κλπ.

Edited by w2o4ts
Update
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα με Ali express economy γνωρίζουμε εάν έρχεται με ΕΛΤΑ ή με κούριερ? Μικρό δεματάκι ήρθε μέσω Ουγγαρίας με τα ουγγρικά ταχυδρομεία αλλά δεν ξέρω τί γίνεται Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ θα παραλάβεις. Με κούριερ πρέπει το τρακινκγ να ξεκινάει με 5UGR, και πάλι δεν είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Μαλλον θα αργήσει με τα ΕΛΤΑ. Μια ακόμα ερώτηση θέλω να παραγγείλω μια μπαταρία από ali express για ένα παλιό αλλά καλό κινητό το mi Max 2. Οι μπαταρίες περνάνε ή κόβονται και τίς γυρίζουν πίσω όπως έκαναν πρίν πολλά χρόνια? 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, zacharis said:

ΕΛΤΑ ήρθε 9 του μηνός το δεματάκι με Ali express αλλά ακόμα τίποτα... πόσο καιρό κάνει για να έρθει? 

 

Για να καταλάβεις από 29-11-2022 μόλις εχθές μου το έφερε ο ταχυδρόμος...βέβαια μου χτύπησε και το κουδούνι και μου είπε να κατεβώ να το πάρω (2η φορά που το κάνει ο καινούργιος ταχυδρόμος και μπράβο του !!).

Είμαι σίγουρος ότι ήταν αρκετές μέρες στο ταχυδρομείο...εάν βιάζεσαι πήγαινε με το τράκινγκ νάμπερ σου εκεί και μπορεί να το παραλάβεις...δυστυχώς το τράκινγκ άλλες φορές είναι μέχρι τέλος και άλλες σταματάει  όπως φαίνεται.

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-12-14 220247.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ, αν και δεν έχω full tracking από τη στιγμή που είναι Ali express cainaio economy global, έχει κολλήσει στο local delivery-carrier 9 του μηνός...έν αναμονή 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, zacharis said:

ΟΚ ευχαριστώ, αν και δεν έχω full tracking από τη στιγμή που είναι Ali express cainaio economy global, έχει κολλήσει στο local delivery-carrier 9 του μηνός...έν αναμονή 

Έβαλες το "next tracking number" που πρέπει να έχει δοθεί στο tracking των ΕΛΤΑ μήπως σου δοθεί κάποια παραπάνω πληροφορία? (όπως πολλές φορές συμβαίνει).

 

1.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΛΤΑ trucking δείχνει ακριβώς το ίδιο με αυτό που μου δίνει στο ali express cainaio...

Ποιο app χρησιμοποιείς για tracking?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, kalomera said:

Γιατί αργισε η παραγγελία μου 

Με τόσες "πολλές" πληροφορίες που δίνεις ποιος να σε βοηθήσει?😁 Μήπως να ρωτούσες τον παλιό ηθοποιό (πρωην πολιτικό) που λέει τα άστρα?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από Aliexpress, από κατάστημα Κίνας, πχ ακουστικά γύρω στα 15-16 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής, θα έχουν έξτρα χρέωση από τελωνείο; Ήξερα πως δεν υπάρχει χρέωση ως 22 ευρώ, έχει αλλάξει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jaranor said:

Παιδιά από Aliexpress, από κατάστημα Κίνας, πχ ακουστικά γύρω στα 15-16 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής, θα έχουν έξτρα χρέωση από τελωνείο; Ήξερα πως δεν υπάρχει χρέωση ως 22 ευρώ, έχει αλλάξει κάτι;

Εχουν αλλάξει πολλά από τότε και τώρα προπληρώνουμε ΦΠΑ όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες.

Το Ali αναλαμβάνει το θέμα αυτό και αν δεν έχεις προπληρώσει, θα χρεωθείς τον ΦΠΑ και ενδεχομένως τέλος των ΕΛΤΑ..

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jaranor said:

Παιδιά από Aliexpress, από κατάστημα Κίνας, πχ ακουστικά γύρω στα 15-16 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής, θα έχουν έξτρα χρέωση από τελωνείο; Ήξερα πως δεν υπάρχει χρέωση ως 22 ευρώ, έχει αλλάξει κάτι;

Δεν υπάρχει χρέωση έως τα 150 ευρώ, γιατί θα πληρώσεις τον ΦΠΑ (VAT) στο γράφει και κατά την παραγγελία (δίπλα στο ερωτηματικό). Κατά την γνώμη μου ούτε από τα ΕΛΤΑ θα χρεωθείς τίποτα (έχω αναφερθεί στο θέμα στα αμέσως προηγούμενα ποστ). Καλό θα είναι απλώς να έχει καλή φήμη ο πωλητής και καλές κριτικές, διότι εάν το σημάνει σωστά δεν θα έχεις καμία επίβάρυνση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, makap said:

Εχουν αλλάξει πολλά από τότε και τώρα προπληρώνουμε ΦΠΑ όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες.

Το Ali αναλαμβάνει το θέμα αυτό και αν δεν έχεις προπληρώσει, θα χρεωθείς τον ΦΠΑ και ενδεχομένως τέλος των ΕΛΤΑ..

 

ή αν δεν έχει γραφτεί πάνω στο δέμα

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jaranor said:

Παιδιά από Aliexpress, από κατάστημα Κίνας, πχ ακουστικά γύρω στα 15-16 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής, θα έχουν έξτρα χρέωση από τελωνείο; Ήξερα πως δεν υπάρχει χρέωση ως 22 ευρώ, έχει αλλάξει κάτι;

Πλέον προπληρωνεις τον ΦΠΑ (αναφέρεται τιμή "vat included"). Απλά επέλεξε μέθοδο αποστολής aliexpress standard shipping ή aliexpress saver shipping γιατί έχει παρατηρηθεί ότι με άλλες μεθόδους αποστολής, τα ΕΛΤΑ, εδώ, χρεώνουν έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nnoutas said:

Πλέον προπληρωνεις τον ΦΠΑ (αναφέρεται τιμή "vat included"). Απλά επέλεξε μέθοδο αποστολής aliexpress standard shipping ή aliexpress saver shipping γιατί έχει παρατηρηθεί ότι με άλλες μεθόδους αποστολής, τα ΕΛΤΑ, εδώ, χρεώνουν έξοδα εκτελωνισμού.

Εμένα πάντως 2 από τις τελευταίες μου παραλαβές που ήρθαν με δωρεάν μεταφορικά και αποστολή όπως στην φωτογραφία δεν είχαν καμία επιβάρυνση παρόλο που πέρασαν τελωνείο, πήραν διασάφιση, χρεώθηκαν σε ΕΛΤΑ κούριερ κλπ

2.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ath156 said:

Εμένα πάντως 2 από τις τελευταίες μου παραλαβές που ήρθαν με δωρεάν μεταφορικά και αποστολή όπως στην φωτογραφία δεν είχαν καμία επιβάρυνση παρόλο που πέρασαν τελωνείο, πήραν διασάφιση, χρεώθηκαν σε ΕΛΤΑ κούριερ κλπ

2.jpg

Ναι είναι και αυτή μια safe μέθοδος αποστολής. Στο ξεκίνημα της καινούργιας διαδικασίας δεν ήταν γι αυτό δεν το ανέφερα. Πλέον νομίζω όλες σχεδόν οι μεθοδοι του Ali πρέπει να είναι ασφαλής εκτός από την Cainiao super economy for special goods. 

Link to comment
Share on other sites

Από 9 του μηνός at local delivery center με ali super economy global δεν δείχνει τίποτα άλλο... Το βλέπω να κόλλησε τελωνείο και να παραλαμβάνω μετά τα Χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, zacharis said:

Από 9 του μηνός at local delivery center με ali super economy global δεν δείχνει τίποτα άλλο... Το βλέπω να κόλλησε τελωνείο και να παραλαμβάνω μετά τα Χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά 

Με αυτή τη μέθοδο αποστολής δεν έχεις άλλη ενημέρωση. Μπορεί να παραλάβεις και αύριο ή τις επόμενες μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...