Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα χθες να δω που έχουν φτάσει τα μεταφορικά, από ένα site που αγόραζα παλιά, με πολύ χαμηλο shipping cost:

Kαι ακόμα η Κίνα, δεν έχει επιτεθεί στην Ταϊβάν.. (εκεί είναι το site)

Subtotal
$58.98
Shipping
$101.50
 
 
 
Total
USD$160.48
Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 7/9/2022 at 1:28 ΜΜ, BASSstarlet said:

Σήμερα πλέρωσα 2.50€ για δεματάκι αξίας 17.66€.

On 7/9/2022 at 1:28 ΜΜ, BASSstarlet said:

Σήμερα πλέρωσα 2.50€ για δεματάκι αξίας 17.66€.

Εγω δεν πλέρωσα τίποτα για τα 2,50 που έβαλαν σαν "τέλη εκτελωνισμού" και δεν παρέλαβα το δεματάκι γιατί το θεωρώ κοροϊδία ενώ έχω πληρώσει VAT 0,37€ για αξία 1,55€ να δώσω νταβαντζιλίκι άλλα 2,50!!  Αυτά για ένα μικρό πανελάκι που φορτίζει 1,2v μπαταρία. Είπα στα ΕΛΤΑ να το κολλήσουν στο κούτελο αυτού που έκανε τον εκτελωνισμό.!!

Λέω για το γαμότο να το συνεχίσω.. αγορά από ebay μέσω PayPal.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, DragonD said:

Εγω δεν πλέρωσα τίποτα για τα 2,50 που έβαλαν σαν "τέλη εκτελωνισμού" και δεν παρέλαβα το δεματάκι γιατί το θεωρώ κοροϊδία ενώ έχω πληρώσει VAT 0,37€ για αξία 1,55€ να δώσω νταβαντζιλίκι άλλα 2,50!!  Αυτά για ένα μικρό πανελάκι που φορτίζει 1,2v μπαταρία. Είπα στα ΕΛΤΑ να το κολλήσουν στο κούτελο αυτού που έκανε τον εκτελωνισμό.!!

Λέω για το γαμότο να το συνεχίσω.. αγορά από ebay μέσω PayPal.

εγώ σταμάτησα να αγοράζω οτιδήποτε απο AliExpress από κάτι τέτοια

ας πρόσεχαν,να τα βρουν με τα ΕΛΤΑ

όταν ψάχτηκα να πάρω πίσω ένα τέτοιο μικρό ποσό το Ali με έβαλε να μιλάω με ένα bot και δεν βγήκε άκρη

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζω:

Σήμερα παρέλαβα από το βραδυδρομείο, δυο δεματάκια (θήκες κινητού) αξίας €10,33 και πλήρωσα €5,97.

Το VAT πληρώθηκε, πάντως, και το άλλο αστείο, στο tracking φαίνονται ακόμα ως shipped και παράδοση τον Νοέμβριο!

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, BASSstarlet said:

και συνεχίζω:

Σήμερα παρέλαβα από το βραδυδρομείο, δυο δεματάκια (θήκες κινητού) αξίας €10,33 και πλήρωσα €5,97.

Το VAT πληρώθηκε, πάντως, και το άλλο αστείο, στο tracking φαίνονται ακόμα ως shipped και παράδοση τον Νοέμβριο!

Με το να γράφεις συνεχώς για το τι "κερατιάτικα" πλήρωσες χωρίς να δίνεις όλες τις πληροφορίες μαζί, απλώς κάνεις τους άλλους να ζητάνε διευκρινίσεις, όπως π.χ από που αγοράστηκε (άν και βάσει προηγούμενων αναρτήσεών σου, εκτιμώ από ebay).

Προσωπικά εδώ και πολύ καιρό έχω δηλώσει ότι δεν θα παραλάμβανα σε αντίστοιχη περίπτωση https://myphone.gr/forum/topic/92196/page/1713/?tab=comments#comment-6999426

Μέχρι στιγμής και σε πάρα πολλά δέματα από αλι δεν μου έχει γίνει καμία "στραβή". Είναι αλήθεια βέβαια ότι εάν θυμάμαι καλά όλα έρχονταν μέσω Ουγγαρίας, οπότε γίνονταν εκτελωνισμός/έλεγχος εκεί και μετά στα ΕΛΤΑ. Τώρα για 1η φορά και για μία "γελοίας" αξίας παραγγελία φαίνεται να έρχεται μέσω Κίνας απευθείας (έχει δωρεάν μεταφορικά - άρα δεν επέλεξα εγώ τρόπο αποστολής). Πραγματικά παρακαλώ να μου έρθει χρέωση παρόμοια με αυτή που λες (2,50 ευρώ) και τότε:

- Δεν θα παραλάβω

- Εφόσον έχω αποδεικτικό από Αλι ότι πληρώθηκε ΦΠΑ, θα ζητήσω (γραπτώς) από τα ΕΛΤΑ να μου απαντήσουν επίσης γραπτώς γιατί χρειάσθηκε εκτελωνισμός και αντίστοιχη χρέωση

- Εάν μου απαντήσουν ότι υπήρχε έλλειψη στα δικαιολογητικά από τον αποστολέα με αυτή την απάντηση θα απαιτήσω refund από Αλι, αλλιώς θα πρέπει να αιτιολογήσουν πλήρως την χρέωση

Θα μου πεις αξίζει αυτή η ταλαιπωρία για κάτι που έχει 1-1,50 ευρώ?? Φυσικά και όχι, όμως εάν δεν "ταλαιπωρηθεί" κάποιος μία φορά δεν θα βγάλουμε άκρη για το πότε μία χρέωση είναι νόμιμη και λογική και πότε όχι !!! Οπότε εγώ τουλάχιστον θα το κάνω εάν συμβεί.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/10/2022 at 11:16 ΠΜ, ath156 said:

Με το να γράφεις συνεχώς για το τι "κερατιάτικα" πλήρωσες χωρίς να δίνεις όλες τις πληροφορίες μαζί, απλώς κάνεις τους άλλους να ζητάνε διευκρινίσεις, όπως π.χ από που αγοράστηκε (άν και βάσει προηγούμενων αναρτήσεών σου, εκτιμώ από ebay).

Προσωπικά εδώ και πολύ καιρό έχω δηλώσει ότι δεν θα παραλάμβανα σε αντίστοιχη περίπτωση https://myphone.gr/forum/topic/92196/page/1713/?tab=comments#comment-6999426

Μέχρι στιγμής και σε πάρα πολλά δέματα από αλι δεν μου έχει γίνει καμία "στραβή". Είναι αλήθεια βέβαια ότι εάν θυμάμαι καλά όλα έρχονταν μέσω Ουγγαρίας, οπότε γίνονταν εκτελωνισμός/έλεγχος εκεί και μετά στα ΕΛΤΑ. Τώρα για 1η φορά και για μία "γελοίας" αξίας παραγγελία φαίνεται να έρχεται μέσω Κίνας απευθείας (έχει δωρεάν μεταφορικά - άρα δεν επέλεξα εγώ τρόπο αποστολής). Πραγματικά παρακαλώ να μου έρθει χρέωση παρόμοια με αυτή που λες (2,50 ευρώ) και τότε:

- Δεν θα παραλάβω

- Εφόσον έχω αποδεικτικό από Αλι ότι πληρώθηκε ΦΠΑ, θα ζητήσω (γραπτώς) από τα ΕΛΤΑ να μου απαντήσουν επίσης γραπτώς γιατί χρειάσθηκε εκτελωνισμός και αντίστοιχη χρέωση

- Εάν μου απαντήσουν ότι υπήρχε έλλειψη στα δικαιολογητικά από τον αποστολέα με αυτή την απάντηση θα απαιτήσω refund από Αλι, αλλιώς θα πρέπει να αιτιολογήσουν πλήρως την χρέωση

Θα μου πεις αξίζει αυτή η ταλαιπωρία για κάτι που έχει 1-1,50 ευρώ?? Φυσικά και όχι, όμως εάν δεν "ταλαιπωρηθεί" κάποιος μία φορά δεν θα βγάλουμε άκρη για το πότε μία χρέωση είναι νόμιμη και λογική και πότε όχι !!! Οπότε εγώ τουλάχιστον θα το κάνω εάν συμβεί.

Update στο προηγούμενο ποστ μου....για τα 2 αντικείμενα μηδαμινής αξίας από Aliexpress που για πρώτη φορά δεν έρχονταν μέσω Ουγγαρίας και που:

- Είχε πληρωθεί το ΦΠΑ όμως δεν έρχονταν μέσω Ουγγαρίας όπως όλα τα άλλα. Είχε πάρει και ένα "παράξενο" tracking number.

- Ήρθε απευθείας από Κίνα σε αεροδρόμιο Αθηνών σε χρόνο dt.....και με δωρεάν μεταφορικά !!!

- Πέρασε τελωνείο, πήρε διασάφηση, χρεώθηκε στα Elta Couriers !!!!!! κλπ όπως φαίνεται και στα συνημμένα screenshots.

Βλέποντας όλα αυτά και με δεδομένο ότι είχε πληρωθεί ο ΦΠΑ περίμενα τα 2,50 ευρώ ως "τέλη διαχείρισης/εκτελωνισμού" που αναφέραν άλλοι σε προηγούμενα ποστ....άρχισα δε να σχηματίζω στο μυαλό μου την επιστολή προς τα ΕΛΤΑ..🤣🤣

Σήμερα όμως το πρωί τα έφερε ο ταχυδρόμος σπίτι (μάλιστα μου χτύπησε το κουδούνι και μου είπε "σας αφήνω ένα δεματάκι κατεβείτε να το πάρετε" !!!!)

Συμπέρασμα δικό μου

- Όταν είναι σωστή η πλατφόρμα (Aliexpress) και ο πωλητής της (σωστή σήμανση/δικαιολογητικά) δεν υπάρχει κανένα θέμα.

- Προσωπικά δεν παραγγέλνω από ebay γιατί εκτός όλων των προβλημάτων που αναφέρθηκαν εδώ, κάτι δεν μου ταίριαζε ως σωστό όταν παλαιότερα πήγα να παραγγείλω.

Ο καθένας βέβαια αποφασίζει για τον εαυτό του.

****και φυσικά έκανε υπερδιπλάσιο χρόνο να έρθει από το Αεροδρόμιο Αθηνών σπίτι μου από ότι έκανε να έρθει από Χονγκ Κονγκ στην Αθήνα !!!🤣

***Μήπως όλο το "μυστικό" βρίσκεται στην ύπαρξη στο φάκελλο του IOSS, όπως σημειώνω στο κουτί με το κόκκινο? Σε εσάς που σας χρέωσαν τα 2,50 ευρώ υπήρχε αυτή η σήμανση επάνω στη συσκευασία?

dema1.jpg

 

elta1.jpg

1667887511301.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τον νου σας με αγορές από Κίνα αυτή την περίοδο.
Πήρα 2 διαφορετικά πράγματα από Αλι και ενώ και οι 2 πωλητές έλεγαν στην αρχή ότι όλα είναι καλά και θα στείλουν το αντικείμενο αμέσως, μετά την παραγγελία μου έγραψαν ότι οι αρχές κλείσανε τις πόλεις του λόγω covid.

Οπότε το ένα αντικείμενο εδώ και δέκα ημέρες ακόμα δεν έχει σταλεί και τώρα έμαθα ότι το ίδιο θέμα έχω και για το δεύτερο πακέτο..

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλος περιμένει 2 προϊόντα με AliExpress standard shipping, σήμερα του έστειλε μήνυμα η Γενική ταχυδρομική και το δέμα είναι στην Βουλγαρία μετά από 9 μέρες που εφυγε απο Κινα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Teo010 said:

Φίλος περιμένει 2 προϊόντα με AliExpress standard shipping, σήμερα του έστειλε μήνυμα η Γενική ταχυδρομική και το δέμα είναι στην Βουλγαρία μετά από 9 μέρες που εφυγε απο Κινα

Με 5UGR ξεκινάει το τρακινγκ? Εμένα ηρθε σε 13 με speedex 

Και δεύτερο δέμα σήμερα ξανά σε 13 μέρες ξανά με speedex

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, από Aliexpress θέλω ένα καλώδιο 3,55 ευρώ, από αποθήκη Γερμανίας. Επειδή δεν έχω ξαναπαραγγγείλει από aliexpress, παίζει ρόλο αν θα επιλέξω μέθοδο αποστολής UPS_DE ή DPD_DE ; Και οι δύο δεν έχουν έξοδα αποστολής, αλλά ούτε tracking number!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jaranor said:

Καλησπέρα, από Aliexpress θέλω ένα καλώδιο 3,55 ευρώ, από αποθήκη Γερμανίας. Επειδή δεν έχω ξαναπαραγγγείλει από aliexpress, παίζει ρόλο αν θα επιλέξω μέθοδο αποστολής UPS_DE ή DPD_DE ; Και οι δύο δεν έχουν έξοδα αποστολής, αλλά ούτε tracking number!

Οχι δεν παίζει κανενα ρολο αρκει και οι δυο να παραλάβουν το δέμα απο γερμανια

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jaranor said:

Καλησπέρα, από Aliexpress θέλω ένα καλώδιο 3,55 ευρώ, από αποθήκη Γερμανίας. Επειδή δεν έχω ξαναπαραγγγείλει από aliexpress, παίζει ρόλο αν θα επιλέξω μέθοδο αποστολής UPS_DE ή DPD_DE ; Και οι δύο δεν έχουν έξοδα αποστολής, αλλά ούτε tracking number!

Δεν νομίζω ότι έχει σημασία....άσε που και όσα δεν έχουν τράκινγκ ναμπερ τελικά τα παρακολουθείς άψογα σχεδόν μέχρι τέλος....γιατί πάντα έχουν τελικά tracking number🙂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! @nikos_kallitheaΕννοείς ότι τυχαίνει συχνά να μην παραλαμβάνουν το δέμα; Υπάρχει προτίμηση σε κάποια από τις δύο; DPD ή UPS;

Υπόψιν δεν έχει μέθοδο πληρωμής paypal (από ό,τι είδα δεν υποστηρίζεται για Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jaranor said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! @nikos_kallitheaΕννοείς ότι τυχαίνει συχνά να μην παραλαμβάνουν το δέμα; Υπάρχει προτίμηση σε κάποια από τις δύο; DPD ή UPS;

Υπόψιν δεν έχει μέθοδο πληρωμής paypal (από ό,τι είδα δεν υποστηρίζεται για Ελλάδα)

όχι το Aliexpress δεν έχει paypal αλλά έχει δικό του "σύστημα" που σε δικαιολογημένο dispute θα ενεργήσει εξίσου αποτελεσματικά με το paypal ! Πληρώνεις λοιπόν με πιστωτική κάρτα και εκεί.

Και κάτι ακόμα.....στην 1η παραγγελία από Αλι υπάρχει περίπτωση να βρεις το ίδιο προιόν και με πολύ καλύτερη τιμή (με μεγάλη έκπτωση για νέο χρήστη!!!!). Άρα ψάξτο και αυτό....ακόμα και από Κίνα να έρθει δεν θα έχει επιβάρυνση εφόσον κατά την παραγγελία καταβληθεί ο ΦΠΑ (VAT included όπως λέει πάντα κατά την παραγγελία - βγάζεις και screenshot).....κάνει περίπου ένα μήνα πλέον να έρθει από Κίνα, εκτός εάν από εκεί που λες έχει πολύ καλύτερο (εγγυημένο) χρόνο παράδοσης.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156 Κανονικά είναι 7,55 ευρώ και μου δίνει -4 ευρώ έκπτωση σαν πρώτη παραγγελία, άρα 3,55 ευρώ VAT included. Από Γερμανία μου λέει 1-10 μέρες με UPS_DE και 2-12 με DPD_DE (χωρίς καν μεταφορικά)

Αυτό που λες με το δικό του "σύστημα" το επιλέγω από κάπου; Γιατί μου ζητάει απλά στοιχεία κάρτας όταν προχωράω τη διαδικασία της παραγγελίας. Τα 3,55 ευρώ δεν είναι και ποσό, απλά φοβάμαι μη γίνει κάνα κουλό επειδή θα δώσω τα στοιχεία (έχω παραγγείλει από Gearbest και Banggood παλιότερα με paypal)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jaranor said:

@ath156 Κανονικά είναι 7,55 ευρώ και μου δίνει -4 ευρώ έκπτωση σαν πρώτη παραγγελία, άρα 3,55 ευρώ VAT included. Από Γερμανία μου λέει 1-10 μέρες με UPS_DE και 2-12 με DPD_DE (χωρίς καν μεταφορικά)

Αυτό που λες με το δικό του "σύστημα" το επιλέγω από κάπου; Γιατί μου ζητάει απλά στοιχεία κάρτας όταν προχωράω τη διαδικασία της παραγγελίας. Τα 3,55 ευρώ δεν είναι και ποσό, απλά φοβάμαι μη γίνει κάνα κουλό επειδή θα δώσω τα στοιχεία (έχω παραγγείλει από Gearbest και Banggood παλιότερα με paypal)

οχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, ούτε χρειάζεται να κάνεις κάποια ειδική διαδικασία....καλύπτεσαι από το σύστημά τους εξ' ορισμού.....οποιοδήποτε dispute (από λάθος προιόν, ελλατωματικό κλπ) μπορείς να το κάνεις έως και 15 ημέρες μετά την παραλαβή.....οπότε προχώρα από εκεί που ήδη το εντόπισες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια γεια σας. Αρχιζω να υποψιαζομαι οτι μενω Αυστραλια και οχι Ελλαδα εδω και δεκαετιες και δεν το ξερω.. Ιδου η αιτια, το δεμα που παραγγειλα απο Κινα με ψαχνει στην..Αστραλια οπως ελεγε και η σχωρεμενη Σαπφω..😄😃😅

track.JPG

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guideman said:

Παιδια γεια σας. Αρχιζω να υποψιαζομαι οτι μενω Αυστραλια και οχι Ελλαδα εδω και δεκαετιες και δεν το ξερω.. Ιδου η αιτια, το δεμα που παραγγειλα απο Κινα με ψαχνει στην..Αστραλια οπως ελεγε και η σχωρεμενη Σαπφω..😄😃😅

track.JPG

Πιθανόν σου έχουν δώσει λάθος τρακ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 27 Νοεμβρίου έκανα για πρώτη φορά μια παραγγελία από Aliexpress, από shop Γερμανίας. Ένα καλώδιο, με έκπτωση 3,55 ευρώ (βλ παραπάνω posts) με DHL_DE.

Μου δίνουν tracking number, και τις επόμενες μέρες βλέπω κάτι για Hong Kong κλπ, δεν πολυδίνω σημασία, θεώρησα ότι ίσως έτσι γίνεται επειδή είναι Κινέζικο το aliexpress.

Αρχές τις εβδομάδας έγινε shipped. Σήμερα βλέπω "the item returned to shipper" - επέστρεψε δηλ στον αποστολέα.

Από το σάιτ του Aliexpress, αν πατήσω Track Order μου βγάζει ότι ξεκίνησε από Γερμανία για Ελλάδα, από το σάιτ της DHL μου βγάζει ότι ξεκίνησε από Hong Kong για Ελλάδα (?). Και στα δύο όμως "Η αποστολή επιστράφηκε σύμφωνα με τις οδηγίες του αποστολέα ή του παραλήπτη ή σύμφωνα με τις διαδικασίες μας."

Έστειλα μήνημα στο μαγαζί που έκανε την αποστολή και είναι ακόμα Unread. 

Τι γίνεται;!

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...